Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

miriamp
28. sep 2011

@palinkova87 ja som mala tu pumpicku (remifentanil), a neplatila som vobec nic. doteraz vsak neviem
ci by som inak za to platila, ak by sa mala nevykakala do pl.vody. vdaka tomu sme aj usetrili za porod v nemocke 😀 😀 😀 kedze ty musis rodit tam, tak by si ani ty nemala platit.
@erique12 drzim ti palce, ked znovu zacnes jazdit. ja som si potrebovala iba jazdu po dialnici dobre precvicit, lebo ani po dialnici nejazdim a ak aj ano, tak sedim ako na klincoch......inak nemam vacsie problemy. okrem parkovania, samozrejme, ale to je asi zakl. problem vsetkych zien, ako tak sledujem 😠 my mame dost velky opel vivaro, tak mam niekedy co robit, hlavne ten odhad ☹ @cestovatelkaandrea tak moje 2 cvicne jazdy mam za sebou. dnes som dve hodiny v kuse iba po dialnici jazdila, dolava, doprava, obiehanie......bola som celkom uvolnena a v poho. tak snad v nedelu ked pojdeme na sk budem mat odvahu.

jarunice
28. sep 2011

@rybca super, díky, no to jsem fakt netušila, a ono to existuje! 🙂 tak snad to využiju, padá totiž tady na mě deprese po 10 dnech mám pořád kulturní šok a hlavně fakt ta čtvrť kde bydlíme je špinavá a vůbec včera malej jel na motorce po promenádě okolo kanálu, kde je to fakt pěkný a jezdí jedna loď za druhou, ale všude jsou hovna od psů, který tu nikdo nesbírá :( 🙄 tak bohužel tak blbě spadnul, že trefil jedno velký H., já neměla vlhčený ubrousky, jen papírový kapesníky, tak jsem mazala domu, aby si nešahal do pusinky (pač mu rostou zuby) těma rukama od H... no a dneska jsem šla na pískoviště - trvalo mi docela dlouho než jsem vůbec nějaký našla a najednou smrad, tak koukám na boty jestli to není z toho včerejška, a ony dvě H.obalený pískem.. no dobrý... tak jsem je hrabičkama vyndala z pískoviště a jdu plácat bábovky s malým a najednou koukam a ty H. jsou prostě úplně v celým pískovišti :(((( prostě si z toho kočky (a tady v té čtvrti je jich fakt hodně) udělaly záchod.. tak jsem se sebrala a šla dom. Teď jsem si dala panáka a doufám, že zítra už žádný H. nepotkám :(

palinkova87
29. sep 2011

@miriamp a ako pomohlo ti to trochu od tých bolesti??? 😅 ako ja som jeden už porod vydržala, ale ked sa za to neplatí prečo by som mala trpiet xixi 🙂)))))

palinkova87
29. sep 2011

baby inakšie ktorá by ste bola taká milá a viete dobre po holandsky a preložili by ste mi zoznam čo si to tam mám do porodnice zobrat.. lebo tu na googli mi to nejak blbo všetko prekladá a aj iné tranzlátori 😠

vever1
29. sep 2011

@palinkova87 no ta punpicka ta tak oblbne ze si vela nepamatas, teda aspon u mna to tak bolo 😝 a ono to este bolelo ale uz to nebolo taka silna bolest, eln viem, ze ked mi dali maleho na brucho ze som si velmi pomaly uvedomovala ze uz je vonku 🙂
napis mi do ss alebo sem co ti treba prelozit 😉

minea
29. sep 2011

@jarunice Tak to je dobrá story s pískem. 😖 Já jsem z ČR zvyklá na čistá pískoviště, co se zavírají pod plachtu. Takové jsem tady ale neviděla, v našem městě je vždycky písek přes celé hřiště jako podklad pod prolejzačkami. Jinak H. jsou tady všude, hlavně cestou do školky mezi nimi kličkuju, na hřišti jsem je zatím neviděla. Když vidím ty tuny psích exkrementům, vždycky se rozčílím nad tím zákazem, že dítě nesmí čůrat na travičku. Absurdní!

cestovatelkaandrea
29. sep 2011

@erique12 ma nestras, ze po 40tich jazdach. ja si trufam ist po dvadsiatich 1.5 hodinovych jazdach na skusku. vcera som mala druhu jazdu a uz to celkom islo. sem tam mi instruktor chytal volant ale viac menej ma nechal soferovat. zobral ma do susedneho velkeho mesta a tam som brazdila cez semafory. strasne sa na mne smial, lebo ked som mala na semafore cervenu, tak som zastavovala auto asi 5 metrov pred ciarou. ale posledne semafory som to uz zvladala dobre, uz som si to vedela odpozorovat cez okienka. ono jazda po tme je predsa ina ako cez den 😅 ale tak ja si nejako zvyknem.

cestovatelkaandrea
29. sep 2011

@miriamp tak super, ze si nabrala istotu. bude z teba drak na dialniciach 😉

cestovatelkaandrea
29. sep 2011

@iffie tak my byvame stale v nasej malej dedinke od zaciatku ale vela a radi brazdime po NL. ak sa da a pocasie je tiez pekne, tak chodime casto kade tade. minuly vikend sme mali ist napr. na Texel ale drobec dostal horucky v piatok vecer, tak sme to posunuli na tento vikend. Inak Amsterdam je fakt hlucny a zaneprazdneny. Ja by som tam asi zit nemohla. Aj vy brazdite po Holandsku alebo len po okoli? Si pamatam Zaanse Schans - nadherne a aj dedinka Marken na ostrovceku tiez blizko Zaanse... Mate to tam veru pekne, je co pozerat 😉

cestovatelkaandrea
29. sep 2011

@palinkova87 Zuzka ved napis sem slova, ktore nevies prelozit a my ti tu vsetky pomozeme 😉

cestovatelkaandrea
29. sep 2011

@jarunice tak to mas naozaj tazke. ja takuto skusenost s pieskoviskami veru nemam. Ale tak Amsterdam je asi iny. V ktorej casti byvas? Mozno by stalo za to, prejst do nejakej cistejsej oblasti ak sa vam bude dat.

erique12
29. sep 2011

@zajaciq
ahoj, ja som v Delfte 🙂

erique12
29. sep 2011

@cestovatelkaandrea
no ja som mala hodinove jazdy len.. samo ze 1.5 hodinove potrebujes menej, ale aj tak o tom rozhodne instruktor kedy ta pusti na skusky.. 🙂
dobra si len tak dalej 🙂

zajaciq
29. sep 2011

@erique12 ahoj jeeej, to si ma teda potesila. Rijswijk je len par km od Delftu, tusim 1tka elektricka tam ide. Este pracujes, ci uz si na MD ? Musim to tu spatne docitat, nech som kus v obraze 😎

erique12
29. sep 2011

@zajaciq
na biku je to aj 10 min 🙂
este pracujem, som v 28tt, cize ak by som sla 4 t pred porodom, tak to je pekne do konca novembra, ale asi pojdem 6t, lebo je to uz teraz dost stresujuce :/ robim totiz v Barendrechte...
ja som na tuto temu nadabila este len vcera, cize o mne moc este tu nenajdes, ale dozvies sa 🙂
ty ako? pracujes? po 16 tyzdnov spat v pracicke? 😉
ja sa chystam este na ouderschapsverlof... zacnem od augusta buduceho roku na 3 dni.

zajaciq
29. sep 2011

@erique12 ja som tu 5 tyzdnov, koncom augusta sme sa nastahovali, teda tato tu je uz dlhsie 🙂 nepracujem, poberam rodicak zo Slovenska, som turbo proti nastupu po par tyzdnoch/mesiacoch do prace.. zila som vo Francuzsku, teraz rad radom vsetky spoluziacky co rodia, tak po 3 mesiacoch (aj skor) davaju dieta nounou (nanny). fakt nechapem...ked je vacsia priorita peniaz nez dieta. a takmer nikto nekoji..
no ja samozrejme este jo.. vecer 🙂)) aaaaa je tu pekne, paci sa mi, ze vsetci rozumeju a pekne rozpravaju anglicky. Len uz sa obzeram po part-time, akurat som vcera postulovala na zastupovanie ucitela francuzstiny na nejakej skole v Delfte. Zatial mi nikto neodpovedal !
Mam vystudovanu klinicku psychologiu, ale po holandsky nezatnem.. neviem, ci by som sa tu uchytila pre frankofonnu( slov. a cesku ) populaciu.. lebo co ine mam tuto robit ? mozem ist robit za kasu, tam netreba asi jazyk,...no ale nato som hadam tolko nestudovala a nepraxovala hehe.
a moj zajac ma uz rok a pol a hrozne tuzi po kamosoch a kamoskach 🙂
ty uz rozpravas holandsky... asi jo..a neviem co je ouderschapsverlof.. 🙂

erique12
29. sep 2011

@zajaciq
jaaj, prepac, to je parental leave - rodicovska dovolenka, heheh. da sa vybrat ale je to neplatene (vratia ti na daniach nejaku ciastku, ale to bude az v roku 2013)
jasne, davaj si cv-cka, odporucila by som ti vyuzit aj pracovne agentury. ze si multijazycna je super, mozno by sa mohla uplatnit aj v nejakej medzinarodne firme na customer services...
a ked maleho zapises do "kinderopvang" tak si kamosov isto najde 🙂 urcite nebudes mat problem s holandstinou, ja si myslim, ked clovek chce, vsetko sa da... lebo su tu aj taki expati, co tu ziju roky rokuce ale stale len po holandsky, aj ked rozumeju ale maju akusi barieru zacat hovorit... (hrdost,hahah)

ako materska 3 roky sa mi zda strasne dlho ale 3 mesiace to je skandalozne! nehrozi... zakial sa da, tak vyuzijem tu rodicovsku...

zajaciq
29. sep 2011

@erique12 ved jasne,ze je to kratke. a mam dievcatko 🙂 no veruze mi nic ine nezostava ako ist do agentur v meste, pretoze ponuky na internete su len pre obchodnych manazerov a account manazerov a same take nenormalne posty.. ja by som sla aj do HR pracovat, ale skor na nejaku starter poziciu, len som zatial nic take nenasla. no a velmi nie som multijazycna.. stale som pasivna anglictinarka,rozumiem dobre, ale nejde mi rozpravat..mam blok. a fr to je ine, tam som zila..

taak ked budes mat po praci niekedy sa mozeme stretnut. velocyped zatial nemam, ale kocik a nohy jo a Delft je pekne mestecko 🙂

erique12
29. sep 2011

@zajaciq
tak to je este lepsie, lebo tym padom sa mozes hned zacat ucit holandstinu, a tvarit sa, ze nevies po anglicky 😀 , lebo to oni maju tendenciu hned prejst na ang. ked pocuju, ze si cudzinec... tym tu odvahu este aj kazia... drzim palce 🙂
jasnacka, pridi s malou do Delftu, ano ide elina 1-tka, idealne 🙂 budem sa velmi tesit na stretko 🙂

cestovatelkaandrea
29. sep 2011

@erique12 tak to ma ani vo sne nenapadlo,ze o tom ci idem na skusku rozhodne instruktor. som si myslela, ze po dvatich hodinach idem automaticky. 😒
inak co sa tyka holandskej materskej tak ta je tu len 4 mesiace. Z toho 4-6 tyzdnov pred porodom. Ale tak to uz asi vies.
@zajaciq je mozne, ze na nizsie kvalifikovanu robotu ta nikto nezamestna. predsa len podla holandskych zakonov by ti museli dat vyssi plat, kvoli vzdelaniu a aj kvoli rokom. Teda neviem kolko mas rokov ale urcite nie 18 ako mnohe zaby, co robia v obchodaku. Inak co sa tyka kratkej materskej ( co teda tu je velmi kratka) tak sa to da. Ak zena robi 2-3 dni v tyzdni tak na tom nie je nic zle. Ja som robila tri dni v tyzdni kym drobec nemal rok a po roku jednoducho 5 dni v tyzdni.

erique12
29. sep 2011

@cestovatelkaandrea
to mne povedal instruktor, ze nenecham ho ist na skusky, pokial som si neni isty, ze to spravi. ale aj tak je percento,ze spravi na prvy krat vraj nizka..
poznam takych co robili na treti krat, a potrebovali 80 hodin...(holandani - jeden kamos dokonca)
za kazdu malilinku chybicku nepustia.. napr.ze ide pomaly alebo sa pozries do zrkadla,ked netreba.... atd.

erique12
29. sep 2011

@cestovatelkaandrea
ano, viem, ze je materska 16t a ze potom je este rodicovska, ca pol roka, pokial mas kontrakt na 40 h..
ale ja sa nechystam vratit po roku na full time... 🙂

zajaciq
29. sep 2011

@cestovatelkaandrea mam 26 a ukonceny master stupen, tu je to second degree? Strasne by som brala 3 dni v tyzdni robit..len toto, ze som dost uzky profil a experiences nemam 😠 teda okrem psychiatrie a materskej dovosky 😀

cestovatelkaandrea
29. sep 2011

@erique12 no tak to sa popytam instuktora pri dalsej hodine. viem, ze uspesnost je dost nizka. autoskola, kde jazdim ma uspesnost vraj 60% na prvy krat. a to mi majitel autoskoly povedal, ze to je najvyssia v nasom okoli, tak vraj mam makat aby som im statistiku nepokazila. inak ja som si v ramci balika od autoskoly zakupila aj simulacny test. Normalne pojdem s chlapikom (alebo zenou) z CBR robit akoze naozajstnu skusku a ak urobim dobre start do kopca, zaparkovanie a preparkovanie, zmenu smeru (3-bodove otocenie) a vsetky podobne manevrovacie somariny, tak sa mi to uzna a nebudem to musiet robit na naozajstnom teste. Tak som aj rada, lebo potom by som jazdila kratsie a uz by som nemala byt taka nervozna ako keby som len na skusku.

cestovatelkaandrea
29. sep 2011

@erique12 ved aj ja som sa vratila po roku na skusku, ze vsak uvidime. ale drobec je nastastie teraz uz bez problemov (ziadne zapaly usi, anginy....) tak je to aj dobre. najhorsie to bolo minulu zimu, to bol chory dost casto ale bola u nas aj mamina na 5 tyzdnov v zime, tak nam dost pomohla.

cestovatelkaandrea
29. sep 2011

@zajaciq no ak mas master, tak by to mohol byt HBO, neviem ale presne. ja mam inziniera a v pohode mi to uznali ako univerzitne vzdelanie. No dufam, ze sa ti podari nieco zohnat. Videla som aj inzeraty pre lekarov a aj v oblasti psychiatrie do Holandska tak dva-tri mesiace dozadu na slovenskej stranke. Znama - lekarka chcela ist sem tiez a ovlada iba anglictinu. Takze ak by si sa popytala v nemocniciach alebo poliklinikach, mozno by ti vedeli povedat viac.

erique12
29. sep 2011

@cestovatelkaandrea
jasne, popytaj sa ho to, ved moze to byt ine..
rozbeh v kopci mi nerobi problem, len to pos... parkovanie!! 😠 😠

erique12
29. sep 2011

@zajaciq

prave mi volala recruiterka z pracovnej agentury - oni mi sem tam raz za cas stale vyvolavaju, ci nehladam nieco noveho, atd, tak ze nehladam, ale ze ake ma ponuky, ze mozno niekho poznam 🙂
no bohuzial mala len financne ponuky a s dobrou anglictinou... tak skoda 😖

este ti poradim daj si CV na monsterboard. aj tam som v databaze a raz za cas mi stale niekto brnkne. nikdy nevies 🙂

zajaciq
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zajaciq
29. sep 2011

aa uz netreba, uz som si to prelozila cez google.. jupiii, nech vyberu mna