Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

lexxie_holandsko
23. sep 2013

@rybca Tak vy to mate jeste slozitejsi s 3 jazyky. Do budoucnosti ale velka vyhoda.
Vidis, to mne nenapadlo, ze CB mas s Julii 🙂 Tak to neporadim, u nas v CB vzdy pri kontrole planovali dalsi kontrolu. To bylo do cca 1 roku, potom jsme uz dostavali pozvanky.

lexxie_holandsko
23. sep 2013

@ikke To mate fakt levne, asi to je tou vve indikaci. Nas se taky ptali, ktery jazyk doma prevlada, rekla jsem , ze cestina. Platit jsme ale museli tak 90 Eur na mesic, mozna i vic.

rybca
23. sep 2013

@lexxie_holandsko 'no toto ma byt jej prva kontrola, oni by nas mali kontaktovat, ale este nic, tak pockame este den, dva a ked nic, tak tam zavolame, teraz tu bol babyboom, tak asi maju vela roboty...

lexxie_holandsko
23. sep 2013

@rybca no vidis, to jsem uz temer zapomnela. 🙂 Takze bude letos silny rocnik? 🙂

lexxie_holandsko
23. sep 2013

@ikke Vsak se mala rozbehne a potom budes vzpominat na chvile klidu 🙂

vever1
23. sep 2013

@ervenka s tou rečou by som si problém nerobila. náš ešte aj teraz používa jeho reč. a to kvôli tomu že Emma začala vhodnosť tak sa potom aj on tak s nami rozpráva 😝
ďakujeme baby. ale ešte to je len začiatok chodenia. aby ste sú nemysleli že už riadne cupita 😀 také neisté krociky. a urobí ich len pár a sadá na rit alebo sa hodí dopredu 😀 a iba občas za deň. najistejšia si zatiaľ stále je keď sa drží palca alebo nábytku 😀 ale u nej človek nikdy nevie 😀

cestovatelkaandrea
23. sep 2013

@vever1 neskor by som ho ani ja nedavala. skor by som ho dala skor. ja neviem ale kamoska co ma deti tak davala napr. od 3 a pol roka na jeden den dieta do skoly, vraj aby si zvyklo, lebo bolo celkom tazko prisposobive a balo sa kolektivu. ked malo 5 tak by si to na to dieta nepovedala. uplne v pohode a sebavedome. takze ja neviem. myslim, ze v skole by vam vedeli poradit. a inak skolky niekedy robia veci proti logike. nam Damiana zobrali do 3+ tiez neskor a to som doma nervacila, ze sa v normalnej triede nudi medzi babatkami. este aj doma hovoril ake je to nudne medzi nimi.

cestovatelkaandrea
23. sep 2013

@lexxie_holandsko nastastie to bolo fakt len na zaciatku. Damian bol v globale v skole velmi rad, len ho tam terorizoval jeden chlapec na zaciatku. ale po nasom zakroceni sa to upravilo. a tiez bol problem WCko (v skolke mu pomahali a tu zrazu vsetko sam) a obednajsie jedenie. ale nastastie sa vsetko vyriesilo nejak do dvoch mesiacov a teraz je na nas nahnevany, ked do skoly nejde... 😀 jediny problem, co teraz mavame, ze si zabuda veci v skole. raz pride domov bez bundy, inokedy si tam zabuden flasku na vodu a tak... ale to ma asi po mne.

cestovatelkaandrea
23. sep 2013

@ervenka ja sa teraz uprimne priznam, ze po tom co nas Damian mlel vety z dvoch troch slov ked mal rok, som cakala ze aj Kilco bude taky. A on je presny opak Damiana. Malo rozprava (drdle si nieco popod nos jeho hatlaninou), len sem tam cosi povie ako este, mama, tata, nono, ano, nene, baba, dede, titi a tym koncime. Ale za to je pohybovo niekde uplne inde. Takze to uz neriesim, kazde dieta je ine a dva jazyky su predsa len dva jazyky. Ani knizky ho nebavia ako Damiana bavili. Len burat auta a vsetko trieskat o zem.

lexxie_holandsko
23. sep 2013

@cestovatelkaandrea Tak to je fajn, ze se mu tam moc libi. To zapominani znam, ja byla desny chaotik ve skole a Edik taky obcas prijde bez bryli, bez bundy, bez tasky apod..Zase na veci, ktere ho bavi, se dokaze pekelne soustredit 😀
To michani deti jsme meli ve skolce. Deti sotva dvoulete a k tomu skoro ctyrlete. U Edika meli skupinu 3+, to bylo fajn, ale u Zuzky uz moc ne. Takze tam casto byla s opravdu malymi detmi. Nakonec jim zavedli to zvykani ve skole na hodine tydne, ale to uz ji byly skoro 4 roky..Ted ma deti od 4 do 6 let, ale uz je deli. Takze nejstarsi predskolaci jsou casto oddeleni. Prijde mi to logicke. U Edika jsou deti taky rozdeleni. Ve cteni maji urcite tak 5 kategorii. Edik je v groep 4, ale deti ctou od E3 do M6..E3 je konec groep 3, M6 je prostredek groep 6 apod. Treba ta spoluzacka, co cte M6 , by asi tezko cetla texty o 2 roky lehci. V matematice maji to same, rozdeleni podle urovni na 3 kategorie. Prijde mi to takhle lepsi. Nikdo neni extra frustrovany, ze neco nezvlada a rychlejsi deti se zase nenudi.

lexxie_holandsko
23. sep 2013

@cestovatelkaandrea Jj. kazde dite je jine, jedno driv beha, druhe driv mluvi, dalsi zase vsechno rozebira.

ervenka
23. sep 2013

boli sme kuknut @vever1 ako chodi slecna. A je zlatunka. Ale ked sme prisli domov, nastal problem. Daniel chodil ku dveram a krical Emaaaaaaaaaaa Emaaaaa. MM sa ma pytal,ze kde sme boli, a on zase Emaaaaaaaaaa. 😵

vever1
23. sep 2013

@ervenka xi xi xi žeby prvá láska? 😀 a veľa vám teda neukázala 😝

ervenka
23. sep 2013

@vever1 ale no, videli sme, pacilo sa nam, a prideme aj nabuduce. TEda ak smieme 😉

cestovatelkaandrea
24. sep 2013

@lexxie_holandsko no presne. V Damianovej skolke zaviedli skupinu 3+ tak neskoro, ze uz bolo fakt neskoro. dovtedy fungovali s tym, ze deti su domiesane 2alebo 4 rocne spolu. dokonca mali aj jednu triedu kde boli deti 0-4 a to bolo fakt zle, lebo tie takmer 4-rocne robili zle ked sa ucitelky venovali babatkam. Nastastie v Kilianovej skolke je jedna samostanta trieda 3+ a hned ako ma dieta 3 roky ide tam. On je v teraz v triede od 0-2 a potom prejde do prechodnej triedy 2-3 a potom do tej 3+, kde ich rok budu pripravovat na skolu.
No na tuto temu citania, pisania a matematiky sme sa aj my rozpravali s ucitelkou. A u nas to funguje tak ako aj u vas. Tak som zvedava ako bude Damian napredovat. Doma mu to ide velmi dobre, takze som radsej ticho pred priatelmi, lebo ich deti mali minuly rok problemy v skole s testami. No a nas drobec vobec nie. Dokonca je z holandstiny lepsi ako ine holandske deti, tak som rada. Uz len nech mu to ostale stale a nech mele a mele a rata a rata.
Vcera som s nim trenovala jemnu motoriku, tak pisal ciarky, obluciky, vlnovky. No a zratavanie a odratavanie mu ide dobre uz do 20. Tak ho pomali zacnem doma ucit citat a pisat pismenka.
Len jedna vec by ma zaujimala, ked dieta napr. uz v Group 4 tak dobre cita, ze cita texty pre Group 6, co potom s takymto dietatom robia neskor, ked je napr. v Group 7-8? Co potom robi, ked level Group 8 ma uz davno zvladnuty a na strednej skole este nie je?

cestovatelkaandrea
24. sep 2013

@lexxie_holandsko vsak ja sa tym ani netrapim, len ich tak sem tam porovnam, ze co uz ten v tej dobe vedel a co vie ten druhy. Kilco chodi veselo okolo stola a gauca v obyvacke. Sem tam sa zabudne a stoji bez drziacky, ked nieco pozera. Par krat uz urobil aj zo dva tri kroky ale hned padol na rit, tak to neratam. Zatial robi dokonale rozstraseneho tanecnika okolo stola a to staci. 😀

lexxie_holandsko
24. sep 2013

@cestovatelkaandrea ty krucky pocitej, vse se pocita i 2 kroky 🙂 Je to ale jedno, jestli dite chodi v 10 , nebo v 18 mesicich, nakonec jich vetsina bude behat.
Ad skola, tak to mne taky zajima s tim ctenim. Edik je vubec takovy skokovy. Treba testy v groep 1 a 2 dobre nedelal, az na ten posledni, nakonec ho pustili do groep 3, je narozeny v zari a dvojjazycny. Ze zacatku si jeste musel zvykat a najednou se rozjel a preskocil asi 3 urovne a presel ze cteni M3 na E4.. a to behem cca 3 mesicu. Moc jsem nechapala. Takze ted cte tak E4 az M5. Jeho spoluzacka cte jeste napred a krome oznaceni roku a konce, ci prostredku ..meli vloni jeste rozdeleni na hvezdy, mesice a slunicka..takze slunicko E3 je jeste o dost tezsi, nez mesicek E3. Nevim ale, co budou delat, az dosahnou urovne groep 8, potom uz asi neni nic moc kam postupovat. Je mozne, ze ze zacatku nektere deti postupuji hodne rychle a potom se to stabilizuje. Jeden Edikuv spoluzak musel ze skoly odejit, proste byl ve vsem alespon o rok napred, ale preskocit tridu nechtel. Tak sel do Montesori a tam maji smisene tridy, tak to je lepsi..
To je Damian sikula s temi testy a pujde mu to pristi rok urcite dobre. Jak to sleduji, tak je mezi detmi opravdu velky rozdil a nektere deti se vyviji rovnomerne a nektere..jako je nas Edik, spis ve skocich. Ja jsem nejak cilene psani a cteni teda neucila. Edik o to moc nemel zajem az do zacatku groep 3..pokud pominu to povinne, co museli uz v groep 2, museli se naucit vsechna pismena a rozkladat a skladat slova..Zuzka ma o cteni zajem uz od 4 let, nenutim ji, ale sama chce a celkem ji to jde. Tam je blby, ze je lednova, protoze proste musi vydrzet jeste rok a pul, nez pujde do groep 3.

lexxie_holandsko
24. sep 2013

Vlastne musi vydrzet skoro 2 roky, nez pujde do groep 3, skolni rok teprve zacal. Jsem nejaka zmatena 😀

ikke
24. sep 2013

v "nasej skole" (teda este len bude "nasa") maju spolu s dalsimi skolami v dedine pre extra sikovne deti z group 7-8 "plus klas" - jedno popoludnie maju tie decka vyucovanie, kde dostavaju specialne ulohy, mozno je take nieco aj vo vasich skolach? @lexxie_holandsko @cestovatelkaandrea

ja som zvedava, kedy u nasho juniora preskoci ta vyhybka a zacne citat to, co je skutocne napisane 😀 lebo on pozna uz skoro rok celu abecedu ale slova "cita" len tie, co pozna ako obrazce (napr. svoje meno, ikea, papa, mama, sestrine meno, pat a mat, jimjam,... 😅)

lexxie_holandsko
24. sep 2013

@ikke Tak to netusim, tady uz delaji rozdily v kazde tride. Nektere deti lepe ctou, jine lepe pocitaji apod. V Matematice maji taky deti rozdelene na 3 kategorie, ta nejvyssi dostava slozitejsi ukoly.
Edik ma nektere veci opravdu dobre..matika a technicke cteni a jine zase horsi..slovni zasoba, porozumeni ctenemu textu a psani nic moc. Ucitelka teda tvrdi, ze ty testy na slovni zasobu jsou hodne tezke a kdyz jsem videla, co po nich vloni chteli, tak jsem docela zirala.. Dotazy pro groep 3 na slova jako..verzegelen (zapecetit), prehistorisch, wuiven..nebo tak neco, to vubec netusim, co je 😀 a podobna slova, ktera ja teda opravdu nepouzivam a manzel taky ne. K tomu je nase skola slabsi, co se tyka reci, protoze tam je pres 50 % deti pristehovalcu. Pry se maji ty testy trochu stabilizovat a od groep 5, 6 uz se da trochu urcit, jakou uroven dite dosahne na konci zakladni skoly.

lexxie_holandsko
24. sep 2013

@ikke vzdyt je jeste maly, casu dost 🙂 Je moc sikovny, ze se naucil pismenka.
Mam znamou, ktera ma syna 6,5 let, ted zacal groep 3. Ten uz cte plynule, stezuje si, ze uz je pro nej vsechno jednoduche..no a co potom. Taky hrozi, ze se ditko zacne nudit. Ja se trochu bojim u Zuzky, protoze o cteni ma zajem velky a cte uz knizky ze zacatku groep 3. (ty nejjednodussi). U ni by bylo lepsi, kdyby byla podzimni ditko, jenze je lednova, tak musi jeste 2 roky pockat.

ikke
24. sep 2013

@lexxie_holandsko ved jasne, ze ma casu dost 😉 mne pride srandovne ako on akoze "cita", ale vlastne cita slovo len ako obraz 😀 sa potom smejem na tych zacudovanych tvarach okoloiducich, ked mlady cita "albert heijn" a "hema" a este to aj zahra ako keby slabikoval 😀 ja som len zvedava, ze kedy v tej hlavne cosi cvakne a pochopi, ako sa naozaj citaju slova. u mna to bolo niekedy okolo 5. narodenin a mam podozrenie, ze u neho to bude skor...

lexxie_holandsko
25. sep 2013

@ikke Tak to ma dobrou pamet, to se bude taky hodit 🙂 Ja se omlouvam, ale uplne jsem zapomnela jmena tvych deticek. Vetsinou si jmena pamatuju, ale uplne mi to vypadlo.

erique12
25. sep 2013

ahojte,
co ste zvykli davat do skolky narodeninovu traktaciu? vlani som to odflakla, ked mala rok, teraz je to zaujimavejsie aj pre nu. u nas zvyknu robit vselijake vytvory rodicia, minule normalne dostala knihu. kupila som take cupcakove cesto, na obrazku je cifrovany krem na tom a este som kupila take zabky a lienky, ze na ozdobu (snad aj na jedenie 🙂 ). plus vrecuska s nejakym snoepom.... budem piect vianocne pecivo, rozne zvieratkovske tvary, tak do kazdeho 1 pribalim..

ekira
25. sep 2013

@ervenka ahoj no ako to vyzera s prekladom? 😉

ervenka
25. sep 2013

@ekira poslala som ako reply to sender na ten azetacky email. Ale bolo to uz davnejsie. Takze asi nic neprislo?

ekira
25. sep 2013

@ervenka nie nic mi nedoslo ☹

lexxie_holandsko
26. sep 2013

@erique12 skolkove deti uz nemame, ale do skoly jsem udelala spiz: jahodu v cokolade, hroznove vino a marshmallow. Nebyl to moc dobry tah, protoze vetsina muslimu neji zelatinu. Vetsinou ale delam nejaky kolacek, hodne se tady dela cup a cake. Ve skole chteji, abychom davali zdravejsi veci. Spousta deti rozdava sacky se sladkostmi, cipsy atd.. , a to neni idealni. Drive jsme davali jeste par drobnosti..bublifuk, rozinky atd.., ale to uz nedelame. Kdyz si das do google
gezonde traktatie , tak tam najdes spoustu odkazu.

cestovatelkaandrea
26. sep 2013

@ikke no budem sa musiet popytat, ked budeme mat ten 10 minutovy pohovor. myslim, ze s Damianom budeme mat tiez problem, co sa tyka citania, ze bude dost popredu a aj pravdepodobne s matematikou. ale v inych veciach to tak mozno nebude. rad cita a presne ako Albert 😀 ale uz zacina spajat pomaly pismenka do slov. asi mu fakt vytlacim ten slovensky stary slabikar a budeme spolu citat 😎

cestovatelkaandrea
26. sep 2013

@lexxie_holandsko no to pozeram ako sa hybe drobec. vcera sme hrali kukuk hru okolo stola a sa potom rozhodol, ze ku mne pride a sa mu nozky zamotali ked vyberal roh. zrazu sa len celou vahou zvalil na roh stola a potom trep hlavou na zem. na lici ma modrinu, tam kde sa takmer napichol na roh stola. takze mame za sebou uz aj prvy vaznejsi pad. strasne plakal asi 2 minuty a le potom sa upokojil. ale k stolu uz nechcel ist ani za zivy svet. no hadam, sa z toho rychlo otrase a bude napredovat dalej.

no s tou skolou je to fakt zaujimave. uvidime ako to pojde Damianovi dalej. Damian praveze chce pisat aj citat. Tak ho to pojdem ucit. Keby sa na to nepytal, tak sa do toho nehrniem. Hadam mu to potom pomoze v skole. Zatial precvicujeme jemnu motoriku a ide mu to pekne.