Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

palinkova87
28. feb 2012

@cestovatelkaandrea a ako tehulka? ako sa ti tehulkuje? :P

skeptik
28. feb 2012

Ahojte, mozem sa opytat: ockuje sa u vas rutinne proti Meningokokkom C? Mam na mysli uz 2 mesacne babatka.

ikke
28. feb 2012

@skeptik rutinne nie, kazdy rodic ma pravo v mene svojho dietata odmietnut ockovanie, aj sa na to pred prvym ockovanim pytaju. okrem toho, menC sa tu ockuje az u 14-mesacnych deti.

skeptik
28. feb 2012

@ikke ja sa nepytam, ci je povinne, ale ci je bezne, to znamena vramci kalendara alebo len na poziadanie.
Si si ista, ze az u 14mes. deti? Myslim tu novu konjugovanu vakcinu.
Pytam sa preto, ze NL je jednou z krajin zvyseneho vyskytu, nezijeme tam, ale chodime tam casto, tak rozmyslam zaockovat kojenca uz v 2 mesiacoch - tak sa odporuca u nas, u nas ale nie je zvyseny vyskyt.

ikke
28. feb 2012

@skeptik pozeram do papierov mojho syna, v 2 mesiacoch sa ockuje Hib - "Haemophilus influenzae type b" , co je tiez druh meningitidy ak tomu ako laik dobre rozumiem. MenC az v 14. mesiacoch. toto su standardne ockovania

skeptik
28. feb 2012

@ikke Dakujem, prave som sa docitala, ze je to ako hovoris z dovodu, ze do 1 roka treba 2 davky minimalne a bolo by to uz vela aj pre rodicov, tak sa rozhodli, ze tych 14 mesiacov bude akurat a ked budu starsi zaockovani, tak sa aj vyskyt obmedzi, zatial sa to vraj "neoplati", lebo rocne su "len" 2-3 umrtia deti do 1 roka ma menC.

Ale aspon som sa dozvedela, ze ti od 14. mesiacov su v NL ockovani, tak nejaka ochrana tam bude - u nas sa menC musi platit, nie je to rutinne.

rybca
28. feb 2012

nove vecicky:

jarunice
28. feb 2012

@cestovatelkaandrea ok, díky za info. Dneska to měl docela ok, akorát se mu trochu spustila rýma, tak možná to bude jenom nachlazení. Uvidím zítra, a kdyžtak půjdu k dr.
@palinkova87 no je fakt, že výběr homeopatik a vitanímů, a těch obyčejných léků je dobrý a hlavně to koupim zároveň i s plínkama🙂

Máte někdo zkušenost s tréningovými kalhotkami na nočník? Hlavně kde a za kolik se dají sehnat? ale určitě nechci ty pogumované, jen ty jakoby zesílené většinou z froté nebo bavlny. Víte některá kde sehnat, nebo aspoň jak se to řekne holandsky, abych to vygooglila na nějakým e-shopu? díky.

ikke
28. feb 2012

@jarunice oefenbroekjes? trainigsbroekjes? maju napr. aj v HEMA, podla popisu by to malo byt len frote, ale nemam skusenost
http://www.hema.nl/winkel/babyspullen/luierpakj...
https://be-dazzled.nl/webshop/bambino-mio-train...

rybca
28. feb 2012

@jarunice my sme nic take nepouzivali, takze ti neporadim

jarunice
28. feb 2012

@ikke jj super, tak zkusim tu HEMA, na nočník začal chodit ráno a večer, přes den si vůbec nevzpomene,tak udělam pokus, jestli si řekne,když tam bude mokro 🙂

jarunice
28. feb 2012

ještě jeden dotaz... víte některá www stránky na pronájem bytů/domů v NL, ale bez agentury? Chceme se přestěhovat za Amsterdam, nebo i zůstat v Amstr. ale krom marktplatzu jsme našli jen přes realitky,které si většinou berou 1-2 nájmy provizi... díky za rady.

cestovatelkaandrea
29. feb 2012

@palinkova87 uz konecne lepsie. do konca minuleho tyzdna mi bolo zle 😝 teraz sa uz mozem viacej najest. aj ked unava este stale je, ale nie je taka silna. A vy ako doma s drobcami? Ako sa dari Nicolasovi a ako Tobko v skole?

cestovatelkaandrea
29. feb 2012

@rybca Kati nechces si otvorit svoj vlastny obchod? 😎

cestovatelkaandrea
29. feb 2012

@jarunice tak nech sa cim skor vyzdraviete 😉

zajaciq
29. feb 2012

@jarunice ahoj, skus znacku imse vimse (www.ekoplienky.sk, www.latkoveplienky.sk ) . inac potty training diapers
alebo nieco v tom style. my mame doma dve, zvrchu PUL (polyueretanovy) material, vo vnutri frote. nevyuzili sme to, lebo neviem dost velke mi to prislo, blby tvar. ak chces, mozem ti ich zaslat na skusku, ale som presvedcena o tom, ze tie imse vimse su ovela viac premakane.

palinkova87
29. feb 2012

@cestovatelkaandrea no Tobuliatko je doma,lebo má kiahne.. ale školu radčej nekomentujem.. nejako,ako sme súhlasili s MKD tak ho majú na háku.. som vám nepísala, že pred karnevalom vo štvrtok náš Tobko sa rozhodol, že ide preč? boli vonku všetci na prestávke a učitelka si ho nevšimla a až druhá ju upozornila,že Tobiasa má už velmi daleko.. sám cez cestu prešiel.. ja neviem si ani predstavit,keby išlo auto.. a ešte tá trúba povie mužovi, že ju až druhá učitelka upozornila.. no chápete to?? nie,že by sa bála,ale ešte takéto povie.. však ona je za tie deti zodpovedná.. no nahnevana som na nu velmi.. ja si ani neviem predstavit,keby sa niečo stalo .. ja by som ju zabila.. 😠 😠 😠 😠 😠 a Nico ten priberá.. už papkame výživu jablkovu, hruštičkovu, bananikovu 🙂 a ryžovu kašičku... tak je super, že už možeš jest.. no ved to tie týždne do 12teho sú hrozné.. prežila som si to s Nicom.. pri Tobkovi nič,ale pri Nicovi.. ble..

rybca
29. feb 2012

@cestovatelkaandrea no vsak na stranke chzstam Te Koop album...🙂
@palinkova87 nam sa stalo nieco podobne, raz som prisla do skolky po maleho a uz zdialky mi krical, ze ma bobo a ukazal mi prst, tam boli bordove bodky na konci posledneho clanku, ale sa mi zdalo, ako keby to len od fixky bolo ci co a potom ucitelky vraveli, za na chodbe strasne plakal a nevedeli preco, a ja truba som si to nespojila, az ked sme sli domov a ani sa drzat nechcel s tou rukou, len druhou, bol mlkvy a cely taky sklesnuty a az vtedy som si to spojila a prisla som na to, ze si musel ten prst niekde (asi do lietacich dveri, co idu von) privriet a urcite to netrvalo len chvilu, takze tiez ho nemali pod dozorom a za tymi lietackami su uz dvere von, na ktorych je len taky otacaci zamok, co by pre Matka nebola prekazka a potom uz len kovove schody, ani pomysliet co by sa mohlo stat a o to viac ma mrzelo, ze som na to neprisla hned tam na mieste.....:(

palinkova87
29. feb 2012

@rybca ako s týmto dozorom.. na tie deti to je strašné... ved ty koky však oni to majú úplne na háku... ale ako kukam tu Holandské ženy tiež v tomto niesú v poriadku.. dieta im spadne,že si nerobije kolená hlavu a len sa nan pozru.. a dieta rumacga a oni sa rozprávajú medzi sebou.. v tomto ich neviem vobec pochopit..

palinkova87
29. feb 2012

@cestovatelkaandrea ktorý test si si ty robila? a kedy si si ho robila? mne ta mrcha stale nechce príst 😠

monkabonka
1. mar 2012

Ahojte. Mala by som jednu otazku na maminky z holandska. Isli ste naspat pracovat po 3 mesiacoch, alebo ste doma s detmi. Lebo ak dobre viem tak v Holansku maminky nedostavaju materske len max. 3 mesiace. A potom co? Ak ides naspat pracovat tak kolko stoji aby si mohla dat dieta do jaslicky alebo pod.? Nasla som ze si pytaju 7 eur na dieta na hodinu, tak mne s dvoma detmi sa ani naoplati ist pracovat? Prosim ak nahodou niekto vie o tom nieco napiste mi. Dakujem.

cestovatelkaandrea
1. mar 2012

@palinkova87 no mate to pestre v skole. to ti fakt nezavidim. co je to to MKD? A Tobko je stale spokojny v skole? Inak nechapem, ze ho mohli len tak nechat odist. Takeho maleho drobca. 😠

Co sa tyka testu ja som si kupila v Etose ten najlacnejsi od Etosu. Ziadne drahe parady 😀 na to ci si tehu alebo nie, staci aj taky. Aspon podla mna.

cestovatelkaandrea
1. mar 2012

@monkabonka materska je tu 4 mesiace, len sa to deli na obdobie pred porodom 4-6 tyzdnov a po porode 10-12 tyzdnov. Po materskej ides normalne do prace nazad. Vsetky zeny co robili na plny uvazok robia po porode uz iba na ciastocny, takze to nie je take strasne. Ja som to urobila pri prvom drobcovi tak, ze som potom do jeho prveho roka robila 3 dni v tyzdni. To iste planujem urobit aj pri druhom a potom ak pojde vsetko bez problemov tak by som rada robila 4 dni v tyzdni.

monkabonka
1. mar 2012

@cestovatelkaandrea , dakujem. a fakt stoji dat dieta do jaslicky tolko penazi?

ikke
1. mar 2012

@monkabonka ano, je to okolo 6-7 euro, niekedy zamestnavatelia prispievaju, aj danovy urad prispieva podla prijmu, niekedy to vyjde az do 75% poplatku. takze zalezi, aku mas pracu.

monkabonka
1. mar 2012

ok, ja este zijem na Slovensku isla by som do Holandska az po narodeni nasho druheho babetka, co si myslite najdem si tam pracu na ciastocny uvazok?

ikke
1. mar 2012

@monkabonka podla toho, co chces a co si ochotna robit. ako vravi moj muz, na bitunkoch a v masiarstvach je prace dost, no nikto to nechce robit (sa ani necudujem 😝 ). alebo aj v zdravotnictve je stale dost miest. ale s administrativou a podobnymi pracami moc nepocitaj...

monkabonka
1. mar 2012

@ikke ani ak viem jazyky a mam uz aj prax, akurat nie holandsky ale nemecky a anglicky bez problemov?

ikke
1. mar 2012

@monkabonka no nechcem ta strasit, samozrejme zalezi aj v ktorom meste (mieste), ale v administrative si tu miesto velmi tazko hladaju aj domaci, ktori uplne bezne maju plynulu anglictinu, nemcinu a casto aspon ciastocne francuzstinu alebo spanielcinu 😔 jedine tak snad ak ovladas uctovnictvo... ale mozno budes mat stastie a najdes pracu rychlo a jednoducho 😉 treba pozerat napr. monsterboard.nl a podobne stranky

monkabonka
1. mar 2012

dakujem, uvidim