Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ervenka
2. mar 2014

@janinka25 ja som MMR prelozila 3x a nikto nic nekomentoval. Skor suhlasili, ze je lepsie odlozit a prist ked je ditko uplne zdrave. NA hrdlo pouzivame cibulovy sirup= cibula nakrajana na uplne drobno, zasypat cukrom ale uplne, aby cibulu nebolo vidno(moze byt med) do mysky, premiesat, zakryt foliou, nechat cez noc. A rano potom tu stavu lyzickou podavat. Hocikedy, hocikolko. Odmedzenie nie je. Nie je to vobec hrozne, cibula nesmrdi a skoro ju ani necitis na jazyku. MM s cibulou velky kamarat nie je, ale s tymto problem nemal. 😉

janinka25
2. mar 2014

@ervenka dneska sme uz uplne fit aj v noci celkom dobre spal tak uvidime čo bude do utorka. ten cibulovy sirup poznam to som si robila pre seba mne to chutilo.

cestovatelkaandrea
3. mar 2014

@rybca ok, oznamim chlapom.... zvycajne o tom case sme na omsi v kostole ale tak skusim pozriet ci nie je v okoli omsa v sobotu vecer.

rybca
3. mar 2014

@cestovatelkaandrea Ok, ak nie, tak napis o kolkej by ste boli doma, predlozim Lacimu navrh neskorsieho prichodu k vam..🙂

janinka25
4. mar 2014

ahojte čo kričia ludia ked ide sprievod na optochu? ja som im vôbec nerozumela, niečo ako olaf?

ervenka
4. mar 2014

@janinka25 ALAAF znamena, ze je a pije sa do sytosti (kym sa sa vsetko nezje, nevypije). potom v utorok "haring happen" (osobne tie bezhlave haringy nemusim) haring ta ma posilnit proti chorobam a pripravit na 40 dnovy post. Po utorku uz len post az do velkej noci.

borievka44
4. mar 2014

Ahojte dievcata, asi teraz budem uplne od veci vo vasej debate a celu diskusiu som si nasla nahodne. som z BB a mam manzela holandana, po 5 rokoch sa ideme v lete stahovat do holandska, mame dve deti ( 4,5 roka a 10 mesiacov) a mam z toho trosku strach. vidim, ze z vas je uz trosku taka slovenska mamickovska komunita, aj ked mozno len virtualna, co ma velmi potesilo. ja tam okrem rodiny nikoho zatial nepoznam, tak sa chcem opytat, co by ste mi radili pred odchodom, ci sa obcas aj stretnete osobne a celkovo aky je tam zivot pre vas ako slovenky ...budem vdacna za kazdu radu a spravu 🙂

janinka25
4. mar 2014

@borievka44 aha lebo včera sme boli na jednom optochu, a dneska bol u nas ale ked kričia tak to je take nezrozumitelne. Kolko som vyhodila cukrikov hrôza, môj mensi krpec len zbieral po zemi take rozbyté lízatka, cukriky, ktore nik nechcel🙂 starsi nieje na taketo veci, do kostymov sa obliect a nebodaj niečo namalovat na tvar, tak sa pozeral spoza okna. aj v skôlke ked bol minuly rok karneval tak mal kostym asi minutu oblečeny a potom hned vyzliekal. tie deti chodili s velkymi igelitkami plnymi aj dvoma🙂 🙂

ikke
4. mar 2014

@janinka25 ty byvas niekde na juhu? (akoze zhruba juzne od nijmegenu) 😅

u nas sice bol sprievod a ramus, ale ziadne cukriky. odkedy sme sa prestahovali (pred 1,5 rokom), uz nam nedefiluje sprievod pod oknami a cely karneval mame na haku 😀
mne sa holandsky karneval vobec nepaci 🤐 a ta hudba k tomu...des...

ikke
4. mar 2014

@borievka44 pred odchodom? zamysliet sa, kam budu deti chodit do skoly, uvedomit si, ze aj to mladsie pojde rovno do skoly... holandsky vies aspon trochu?
ja myslim, ze na tunajsi zivot sa da zvyknut. niekomu to trva kratsie, inemu dlhsie. teraz sice nikoho nepoznas, ale kedze uz mas deti, budes ich vodit do skoly a rychlo si najdes znamych a po case aj priatelov.

inak "komunita" sme tu naozaj predovsetkym virtualna, ziadne vacsie stretka sa tu myslim nedeju (zatial), co sa osobne pozname tak to len tak zo stretnuti dvoch (mozno troch) mamiciek naraz 😉

ervenka
5. mar 2014

@borievka44 papierovacky asi vies ake ta cakaju. (zdravotka atd) najvacsi rozdiel medzi SVK a NL co sa tyka deti je liecenie chorob. NA svk akcne syrup, tabletky a neviem co este a tu ti dr. povie (vacinou, ale ked je ditko na tom velmi velmi zle riesia to hned) , ze pockat, ak choroba neprejde, vratit sa za par dni... Priprav sa na to. 😉 A inak, na vsetko sa da zvyknut. 😉

janinka25
5. mar 2014

@ikke byvame v provincii Limburg je to na juhovychode mame blizko aj Nemecko aj Belgicko 🙂 Preto mame kazdy piatok namiere na nakupy do nemecka na cely tyzden🙂 tak včera som bola z toho uplne hotova tie cukriky čo lietali, lizatka, penove cukriky, čipsy, plysaky, kvety, lopty blbosti pre deti no hrôza. môj syn mal najvačšiu radost z poslednych aut a to isli umyvacie auta, z toho bol vo vytrzeni🙂 keby ze tu byvame dlhsie tak tiez to uz mam na haku, vlastne od soboty sme boli na 3-ch tu v blizkosti. Predtym ked sme boli bez deti tak sme to nezazili teda počuli sme hluk niekde mimo nasej ulice, ale nevedeli sme čo sa to deje. Včera bolo krasne počasie 12 stupnov na sobotu hlasia az 19 tak som zvedava ako to dopadne.

janinka25
5. mar 2014

baby do toho Kinderdijk sa oplati ist aj mimo sezony? pozeram, ze sezona zacina az v aprily, a mimo sezony sa to otvara az o 11hod. Ide sa tam nejakou lodou? co som citala jeden blog tak ich prepravovali autom na takej lodi z jednej strany na druhu.

ervenka
5. mar 2014

@janinka25 podla tejto stranky https://www.kinderdijk.nl/openingstijden sezona zacina od 15.3. do 31.10. my sme isli vzdy do Kinderdijku autom. Priamo tam sa moze rezevovat lod, ale ta je pre skupiny 15 ludi a viac. Alebo myslis water bus? Ten ide z Rotterdamu alebo Dordrechtu za 35min si v kinderdijku. ALe waterbus nemame vyskusany. Ja nedam dopustit na Kinderdijk. Mne sa tam vzdy pacilo.

janinka25
5. mar 2014

@ervenka ja som pozerala blok nejakej česky a ta tam bola a isli na aute, teda autom boli na tej lodi tak neviem ako to funguje.

ervenka
5. mar 2014

@janinka25 das mi link na ten blog?

janinka25
5. mar 2014
janinka25
5. mar 2014

a oplati sa ist do tych mlynov? je tam niečo zaujimave pre deti?

ervenka
5. mar 2014

@janinka25 uz viem, oni isli kompou. 😉 cca priblizne, co ta caka

https://www.youtube.com/watch?v=-zDauA9QEkQ

Ja si myslim,ze kazdy kto je v nl by mal aspon raz ist do kinderdijku. Da sa do jedneho mlynu aj vojst, (pokial nie je v rekonstrukcii) a ked uz nic ine, je to celkom prijemna prechadzka po hrazdy (alebo ceste) medzi mlynmi. Mozno niekto povie, ze nudaaaaaaaa,ale napr. ku kazdemu mlynu je aj popis. Kto si chce nieco zaujimave najst, ten si najde a kto nie, ten bude frflat, ze to ziadny zabavny park nie je. Ak niekto hlada adrenalin, vrelo odporucam Efteling- joris en de draak, Bob... 😉

cestovatelkaandrea
6. mar 2014

@janinka25 aj mne sa kinderdijk velmi pacil. nieco typicky holandske. to jednoducho musis vidiet 😉

janinka25
6. mar 2014

@ervenka ja tam chcem ist velmi len som chcela ist uz teraz cez vikend, ale tak uz vydrzime do aprila. ten Efteling no neviem jeden je este maly naniektore atrakcie a druhy je zasa taky maly posero nesiel by na vsetky 😒 a myslim, ze z tych mlynov bude mat vačšiu zabavu a hlavne ak sa bude dat ist aj dnu

ervenka
6. mar 2014

@janinka25 este ma napadlo, aby ste si so sebou zobrali jedivo a pitivo, lebo su tam sice restiky, ale vacsinou su plne. ak je dobre pocasie da sa piknikovat po pri mlynoch. A deti mozu nakrmit so zvyskami chleba kacky alebo ryby.
no a efteling- nas drobec sa bal aj pri droomvlught, ale pri carnaval festival bol uplne vo vytrzeni, naposledy sme isli 3x na tuto atrakciu. 😉

ikke
6. mar 2014

ja som v kinderdijku este nebola, hanba mi 😀 a tusim ani mm 😕
no ale o 3 tyzdne tu mam zas kamosku zo SK, tak mozno sa vyvezieme, aj ked od nas je to "v perdeli"... 😝 😅

vever1
6. mar 2014

@ervenka v kinderdijku sme boli ale az tak velmi nas nezaujal. Ale kvoli svenovi tam urcite este pojdeme 😀
@janinka25 madurodam je tiez super pre deti. a my sme s detmi tiez este neboli v eftelingu a to mame hned za rohom. mam tiez take dieta ako ty ze sa boji a sa mi to zda dost penazi na to aby sme sa len po tom rozpravkovom lese prechadzali 😝
inac mne sa osobne velmi paci Githoorn. asi najkrajsie miesto v NL 😀 takze ak niekto pride do NL ja vzdy odporucam 😀

ikke
6. mar 2014

ano...na vylet do giethoornu si tiez uz dlho robim zalusk 😅 😵

cestovatelkaandrea
7. mar 2014

@vever1 giethoorn fasa uni tuti.... krasne miestecko. tichucko, lodkou po kanaloch. parada. mne sa tam velmi lubilo. ta dedinka ma svoj caro. nadhera.... v NL je vela peknych miest, kde by som isla opat pozriet. a verim tomu, ze som este velmi vela nevidela....
Efteling a my sa konat asi bude ked deti budu starsie. Alebo tam pojdem len ja s Damianom na cely den a vysantime sa na kolotococh ako o zivot. On ti ma rad vsetko co ide dole hlavou. V tomto je po mne. Ale mm moc kolotoce nemusi a Kilco je krpec este. Pre toho tak max nejaky len co sa toci dokola. Ale tiez sa rad vozi. Teraz sa s nim musim hojdat na hojdacke a lietame pekne vysoko spolu. Takze viem co ma caka o par rokov a kde na kolotoce budem chodit ked budem mat 40 viem tiez 😀 😀 😀 😀 a manzel sa bude vyskerovat zo zeme....

cestovatelkaandrea
7. mar 2014

@rybca Katka nedalo by sa vam buducu nedelu prist tak niekedy medzi 11.15-11.30. Potom by boli chlapy v Almere o dvanastej. 5 hodin by im malo stacit na muzeum lietadiel si myslim. Nikde na okoli nie je omsa v sobotu vecer.

cestovatelkaandrea
7. mar 2014

@ikke fuj to, to do tej "perdele" musite raz zajst... 😀

rybca
7. mar 2014

Giethoorn - ulozene vo vyletoch..🙂 V Kinderdijku sme boli, ale bola zima, tak len prvych par metrov sme presli..🙂 ale toto leto budeme tu, tak hadam zajdeme..🙂

@cestovatelkaandrea u nas je to opacne, Laci je na kolotococh s Matom a ja sa na nich kukam zdola, niekedy so zavretymi ocami, bo by ma asi infarkt stihol, ked si predstavim co vsetko sa moze stat..🙂)) to je zasa moj adrenalin..🙂) Teraz ideme do Eftelingu, vyuzivame poslednu moznost ist za lacnejsie cez postu...🙂 S tym casom by nemal byt problem aj ked to je v Lelystade..🙂 tiez si myslim, ze im to musi stacit, ja by som to presla za hodinku..🙂)))

ervenka
7. mar 2014

@rybca vyzera to tak,ze sa tam stretneme. Aspon tak som pochopila odpoved z postnl. Ze sa nejedna o digi listky, ale budu sa posielat postou. (to bola odpoved na email,ze sa peniaze odpisali z uctu, ale ziadny mail s potvrdenim mi neprisiel) Tak som velmi zvedava.
AH ma zase akciu- zlava na efteling.