Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ervenka
5. dec 2014

Myslite dnes na mna- cca o 11,30 budem mat pokec s obidvoma ucitelkami. 😖

rybca
5. dec 2014

@ervenka tak ako to dopadlo?

rybca
5. dec 2014

@i.n.g.a myslim, ze tu ani tak nejde o to, kto ma ake prava, ale o to, ze holandania si myslia, ze vsetko maju len oni, vsak aki prekvapeni boli, ked sa dozvedeli, ze mame vlastnu verziu Mikulasa, ako oslavujeme Velku noc a podobne...🙂

ervenka
5. dec 2014

@rybca prosiiiim ta, len nehovor velmi naslas o Velkonocnej oblievacke a sibacke, lebo sa najde jedna v UN, ktora sa do toho obuje- "verejne tyranie zien..."

No dopadlo to neutralne- sedeli sme vsetky 3 za stolom a hlavne slovo mala Femke, ale pytala som sa aj Gemmy. A ta akosi bola krotka. Len spomenula, ze najlepsie je pre drobca, aby som aj ja s nim hovorila len Nl- no ale on je 2jazycny,2narodnostny, tak smola. "Dan krijgt hij dat moeilijk". A preto chodi 4x do PSZ a je VVE kind. Takze uvidime... Ale vo februari aj tak bude s nami velky pokec, lebo bude treba vyberat skolu. A mm sa velmi tesi...

ikke
5. dec 2014

@ervenka to budete mat v PSZ pokec kvoli skole? ci s kym budete mat velky pokec?
inak toto celkom nechapem, niekedy mam pocit, ze ja zijem v nejakom inom state, mna tu aj v PSZ vsetky ucitelky podporovali v tom, ze s detmi hovorim aj slovensky. v CB takisto, len skonstatovala dr., ze ved preto dava mojim detom VVE, aby mali viac podnetov v holandcine, aby na zaciatku skoly nemali jazykovy hendikep. v PSZ sa ucitelky obom mojim detom potesili, lebo konecne tam mali aj dieta, ktore tam bolo LEN kvoli jazyku 😅
ale teda do vyberu skoly nam tu fakt nikto nekecal 😕

i.n.g.a
6. dec 2014

baby a co je VVE ?

ervenka
6. dec 2014

@i.n.g.a VVE is de afkorting van Voor- en Vroegschoolse Educatie- VVE. V podstate ide o to,ze kazde ditko ma pravo rozpravat plunule NL. A ked to deti nevedia, tak dostanu VVE- napr. castejsie chodia do PSZ, viac sa im ucitelky venuju a tak.
@ikke daj pokoj s CB dr. keby mala ona rozhodovat, tak neviem ako by sme dopadli. Nastastie asistentka v CB je normalna, a aj ucitelka Femke je normalna.. 😝
Pokec kvoli tomu, ze ktora skola ma lepsi jazykovi program, + program tegen pesten. Femke povedala,ze ona sa spyta, a da nam info. 😉

i.n.g.a
6. dec 2014

@ervenka dakujem,som nevedela,ze take cosi existuje :P

ervenka
6. dec 2014

@i.n.g.a napr. v dedinke kde byvaju svokrovci sa VVE pouziva aj pri "social achterstand". Len od 1.1.2015 sa vela veci meni, takze uvidime, co sa zmeni. Aspon, ze nam prisiel list, ze nas drobec je vve od 11.11.2014 a ze to tak zostane aj v 2015. A zabudla som napisat, ze VVE v nasom pripade je zariadene tak, ze platime 2 dni PSZ, ale drobec chodi 4x- tie dalsie 2 extra dni su dotovane z gemeente. Takze VVE neznamena, ze ta zoderu z penazi.

No maminky, pekne prestudujte AH takze kravy. Ku koncu som mala slzy v ociach, lebo takze su tie knihy, ja som mala 4 tazky, a v druhej mensej wijke 3 tazky tychto kniziek.+este normalna posta. Tak citat, skumat a planovat varenie. 😉

leonii
8. dec 2014

Tak baby mám za sebou prvý telefonát v holanštine. Volala učitelka Melkina že je chorá. Ja tam prídem a to moje decko potom čo prestalo revať zahlási že je HLADNA 😕 😕 😕 😕 Ešte že sme už boli na ceste domov. Bolo 13hod. jedla sa ani nedotkla tak neviem prečo nejedla či nestihla či čo,lebo doma zjedla svačinu celú. No už sa teším na zajtra ako to budem tej učitelke vysvetlovať 😀 😀

cestovatelkaandrea
10. dec 2014

@leonii tak ako? dopadlo vsetko OK so svacinou? ja tieto vysvetlovacky tak nemam rada.... ale aj to treba, co uz.

cestovatelkaandrea
10. dec 2014

@ervenka a ku nam nic neprislo, tak nemam co studovat 😨

ervenka
10. dec 2014

@cestovatelkaandrea nieeee? Mate nalepku, "ziadne reklamy"? Lebo tato AH- to bolo vramci reklamy... 😉

cestovatelkaandrea
10. dec 2014

@ervenka nemame, ale aj tak nam to neprislo... a v baliku s inymi letakmi to nebolo. u nas davaju vsetky letaky do jedneho igelitoveho balenia a to ti supnu do schranky. a ked je nejaka taka tazka knizka tak aj nie.. ale nam to fakt neprislo 😕

leonii
10. dec 2014

@cestovatelkaandrea jáj dopadlo to super. Učitelka povedala, že na nu dohliadne aby jedla ked má,lebo že nie vždy chce jesť a potom jasné že je hladná. Ale ona je vždy hladná, niekedy jej musím zakázať jesť,lebo ona je jak pes je až do pozvracania a potom chce pokračovať 😕 😕 Ale mám štastie, že naše učiteľky sú zlaté a zatiaľ sme s nimi nemali žiaden problém 😀 😀 klop klop. No a dnes pečiem veterníky lebo mm má zajtra narodky tak držte palce lebo mam len tu miny rúru tak hádam sa podaria a zajtra bude v práci kolegom chutit 😀

ervenka
10. dec 2014

@cestovatelkaandrea toto mala byt praca niekoho z postnl. Zli, zli, zli. 25 po zadku. 😀 ale co sa mozeme cudovat, ked najlepsi odisli @rybca...

leonii
10. dec 2014

@ervenka No ani ja ešte nemám žiadnu knižku ☹ ☹ ale ked príde tak poctivo poštudujem 😉 😉

ervenka
10. dec 2014

@leonii hmmmm, mozno je to rozdelene, ze niekde min. sobotu, niekde tuto sobotu. 😉 Alebo sa priamo v AH spytat, ze preco ste nedostali Kerst inspiratie do schranky.

leonii
10. dec 2014

@ervenka no budem čakať 😀 No tak ja nemam AH v dedine len Coop,ale letáky chodia tak hádam aj toto dojde 🙂 🙂

leonii
10. dec 2014

@ervenka Došla pošta z AH. Idem študovať 😀 😀

leonii
10. dec 2014

Baby ako tu vlastne funguje stredné školy? Teda sú tu aj učnovky ako na sk? Robia sa skúšky ako na sk? Viem že mám ešte 2 roky čas,ale dnes sme o tom kecali z kamoškou zo slovenska a sa ma na to pýtala a ja som nevedela že čo a ako 😒 Tak nech som v obraze 🙂 😀

ervenka
10. dec 2014

@leonii hlavne- este na ZS sa robi zaverecny cito toets- zaverecne skusky- groep 8. Tie su velmi dolezite. http://www.cito.nl/onderwijs/primair onderwijs/...

ikke
10. dec 2014

@leonii na zakladnej skole v poslednom rocniku robia CITO toets a na zaklade toho a aj toho, ako sa dieta prejavovalo v skole dava skola odporucanie na ktory stupen strednej skoly by dieta malo ist. ale to nie je tak ako na slovensku, ze ide na strednu uz rovno zo zameranim, najprv ide na taku vseobecnu (ved zo zakladky vychadzaju 12-rocne deti) a az casom sa rozhoduje o konkretnom povolani. inak aj ked dieta napr. najprv dostane odporucanie na nieco ako strednu odbornu skolu, postupne sa moze ukazat, ze ma na viac (alebo na menej) a da sa este vselijako prestupovat.
inak skolska dochadzka je, pokial viem, povinna az do 18 rokov, minimalne na urovni, ze chodis aspon 1 den do tyzdna do skoly.

leonii
10. dec 2014

@ervenka
@ikke
Vďaka baby, teraz mám aspoň akú takú predstavu,že aký je tu systém 😀

ervenka
10. dec 2014

@ikke @leonii ze ma ditko na viac- pripad mm. Cito spravil nadocakavanie, ale svokrovci, ze on bude pekne automechanikom= remeslo v rukach. Ale ucitelia ich velmi prehovarali- ze on ma hlavu na cisla, pocitace atd... Tak ho dali aspon na Atheneum (ako nase gymnaziu) a potom este na vysoku do Eidhovenu. A mm je naozaj na cisla(matrice- to ovlada este stale), IT, excel je jeho najlepsi kamarat. 😀

ikke
10. dec 2014

@ervenka my mame v rodine oba pripady - ked svagrina zacinala na mavo, presla na havo a nakoniec dala ja univerzitu. jej syn zas naopak, urobil cito na havo, ale kvoli jazykom presiel na mavo (ci ako sa to teraz vola). ale myslim, ze on raz da aj HBO 😉

ervenka
11. dec 2014

@ikke mm sa smeje, ze "Frans hou niet van Fraaaans". Vzdy to A natiahne. On FR naozaj nemusi, asi sme 2 ludia na svete, kt. si myslia, ze Pariz nie je najsuper najromantickejsie mesto na svete. O latine a starogrectine ani pocut- preto ani nechcel ist na gymnazium, atheneum bolo tiez dobre. 😀

cestovatelkaandrea
11. dec 2014

@ervenka a aky je rozdiel medzi atheneum a lyceom? ja som si myslela, ze gympel je lyceum a atheneum je nieco ako nase priemyslovky na SR. Inak ja neviem preco ale nam hovorili ucky, ze vysledky zo vsetkych cito su dolezite, nielen tie z 8-meho rocnika.

rybca
11. dec 2014

@ervenka ja si tiez nemyslim, ze je Pariz nieco extra, ak by som tam niekedy sla, tak len kvoli zamkom, ale tak zamky sme si obisli uz aj v Cechach..🙂)))

ervenka
11. dec 2014

@cestovatelkaandrea ja viem len rozdiel medzi Nl gymnaziom a Nl atheneum- gympel ma latinu a starogrectinu. Atheneum nema Lat+Gr, ale vsetko ostatne ako gym. ma- vratane fyziky, chemie, matiky atd- ale stale je to vwo. http://nl.wikipedia.org/wiki/Atheneum