Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ervenka
22. máj 2015

Sebakriticky- Ja som ale truuuba.
Dnes sme boli- ja+daniel (loopauto)+laura (v kociku)prejst sa ku vlakom. Pred tratou je domcek s velkou jahodou, kde kazde jar/leto predavaju jahody, maliny a tak. trochu drahsie, ale vsetko chuti, vonia, vyzera tak ako som zvyknuta z domu, z nasej zahrady. Tak sme konecne prisli (Daniel strajkoval na auticku) kupila som jahody, maliny. A teta mu samozrejme dala jednu jahodu, ze nech skusi ake su sladke. Drobec sa olizoval, sadli sme si vonku pred obchodik (maju tam stol, stolicky) zjedol asi 5 jahod, Laura sa uz zacala mrvit, aj vlaky sme videli. A hovorim mu, Daniel pod, ideme domov Laura musi jest. A on ze nieeeeee, "bijna". Rozbehol sa ku obchodiku. A ja na neho DANIEL! Domov! smrtonosny pohlad cislo 5. Ale ani sa neotocil. Tak furia nabehla s kociku ku domceku. A hovorim mu, pod domov. vrrrrrr. A teta mi hovori, ze on asi este chce jahodu. ale ved sme kupili, nech nevymysla. ZE nie je problem, nech sa paci jahoda pre teba, mlady pan. A Daniel sa otocil na mna- "Mama aardbeitje voor jou. Jij bent lief. Ik hou van je". Teta ticho, ja ticho (virtualne si bucham hlavu o stenu)
Takze asi tak... truuuuba jedna uvrcana. Asi zacnem cvicit Jillian Michaels aby som sa vyskakala a menej na drobca vrcala.
Morgen beter, toch?

leonii
23. máj 2015

@ervenka Juj zlatý je malý. Deti vedia prekvapiť 😀 😀

rybca
23. máj 2015

@ervenka tiez sa mi uz podobne stalo, nevadi, nabuduce uz budes pokojnejsie reagovat, vyhoda je, ze deti jednoducho idu dalej, netrapia sa tym co bolo..🙂

cestovatelkaandrea
26. máj 2015

@ervenka poznam, poznam. ja taketo nieco tiez zazivam 😀 a ver mi Jill ti v tomto smere nepomoze. To by som ja musela byt super kludna osoba 😀 😀 😀 😀 a nie som 🤐

ervenka
26. máj 2015

@cestovatelkaandrea hmmm ja som v podstate kludna osoba (teda, aspon si myslim) ale ked ma niekto vytoci, tak metelesku blesky prec odo mna ja som bola vzdy po JM uplne vystavena, ale tak pozitivne... 😉

cestovatelkaandrea
26. máj 2015

@ervenka aj mna vsetci z okolia poznaju ako kludnu osobu... len ti najblizsi vedia, co som za netvora 😀 😀 aj ja som po JM kludna ale len po docviceni. na druhy den po prebudeni, je zo mna ina zena znova.

teodox
26. máj 2015

Ahojte maminky, chcem vas poprosit o radu a pomoc. Zaciatkom oktobra by sme sa mali prestahovat na rok do Holandska kvoli manzelovej praci (v centre Amsterdamu) a zacinam sa obzerat po nejakom byvani v okoli mesta. Vedeli by ste mi poradit nejaku cast, mestecko, dedinu s dobrou dostupnostou a vybavenim pre deticky (mam dve, 3,5 a 1,5 a dvoch malych chlpacov), pripadne nejaku dobru internetovu stranku s ponukou nehňutelnosti? Precitala som si niekolko desiatok stranok na tejto diskusii a aj sa tesim a aj zacinam mat trosku strach. Ako ste zvladali zaciatky, vystacila vam anglictina na dohovorenie? A co deti, ako to brali? Vidim, ze vela z vas je v Holandsku uz ako doma... Dakujem vam vopred za akukolvek radu, urcite sa tu vyskytnem casto🙂 Lenka

ajana1
26. máj 2015

@teodox my byvame s manzelom v Almere co je cca 20 km od Amsterdamu. V Amstri su byty brutalne drahe tak skuste pozriet v okoli. Co sa tyka stranok na nehnutelnosti skuste funda.nl v sekcii huur woning. Neboj z anglictinou si urcite vystacite. A keby nieco v Amsterdame je dost velka kominita slovakov a tiez v Almere nas zije par s malymi drobcami. V Holandsku je super ze mas velmi vela aktivit pre deti za dobry peniaz.

ajana1
26. máj 2015

@teodox tu mas jeden dom co je skoro vedla nasho. Na bicykli sme 5 minut od stanici a vlakom by bol muz 30-35 minut do centra Amsterdamu. Len tam zalezi kde presne v Amsterdame bude pracovat. V okoli mame super plavaren pre plavanie s detickami, vela malych ihrisk, male centrum vedla stanice a ani nie 15 minut busom do velkeho centra.
http://www.funda.nl/huur/almere/huis-35176-gira...
Pripadne ak sa rozhodnete pre Almere pozrite aj domy v Almere Poort co je novovybudovana stvrt a odtial je to do Amsterdamu 15 minut vlakom

teodox
26. máj 2015

@ajana1
Dakujem ti dobra vila🙂 idem to hned popozerat... A mas uplnu pravdu, z cien prenajmu v Amsterdme mi spadla sanka, za niektore chcu tolko, co nasinec nema sancu zarobit 😠 Manzel zatial dostal zmluvu na rok, ale je velmi pravdepodobne, ze ak sa uchyti, zostaneme dlhsie. Ja som bola zoparkrat v Holandsku este pred materskou a velmi sa mi pacilo. Moj prvy dojem bol, ze su velmi rodinne orientovani, aj ked do sukromia si len tak hocikoho nepustia, ale to boli kolegovia, nie susedia, tak uvidime. Budem len velmi rada, ak sa mi podari najst nejaku spriaznenu slovensku dusu, ci uz takto virtualne, alebo neskor aj osobne🙂 Este raz VELKA VDAKA

ervenka
26. máj 2015

@teodox celkom dobre radi @ajana1 Hlavne sa nebojte dochadzania, a radsej vlakmi ako autom. Sama som dochadzala z Tilburgu do Den Haagu 1 skolsky rok. 😉 Zamestnavatel zvykne aj poriesit preplatenie cestovneho. 😉

ajana1
27. máj 2015

@ervenka @teodox zo zakona ti musia preplatit aspon cast cestovneho. Myslim ze max je 120 eur mesacne v zavislosti od bydliska. Inak moje ospravedlnenie za hrubku v texte. Predpokladam ze zamestnavatel vam pomoze vybavit bsn cislo a tiez ucet v banke a zo zaciatku ubytovanie aspon na prvy mesiac kym si nieco najdete. A v akej firme manzel robi?

teodox
27. máj 2015

@ervenka
Ervenka, dakujem za radu, dochadzania sa vobec nebojime, aj teraz byvame mimo hlavneho mesta a dochadzanie je OK. A viem ze ich vlaky su velmi spolahlive a chodia casto, 100x lepsie lepsie ako stat s autom v rannej spicke. Prave preto ocenim kazdu radu/tip na mestecko blizko AMS s dobrou vlakovou dostupnostou. Manzel bude mat pracu priamo v centre s vhladom na kvetinovy trh, ak si dobre pamatam, tak z vlakovej stanice je to elektrickou par zastavok.

teodox
27. máj 2015

@ajana1 dobra vila, dakujem este raz. Ponuka byvania je slusna, skor budeme pozerat neico aspon ciastocne zariadene. V tej novej casti Almere Poort su domy len na predaj, prenajom mi nenaslo ziaden. Uz som si pozrela aj co je to to BSN cisielko, blba otazka, asi bude potrebne aj pre deticky, keby som chcela riesit nejaku skolku pre starsieho, vsakze? A je velky problem otvorit ucet v banke ako cudzinec? Asi hej, ked radis obratit sa o pomoc na firmu. Manzel pracuje pre potravinarsku spolocnost, ktora ma centralu v AMS a teraz fuzovali a niekolkym Slovakom ponukli miesto v AMS, tak sme si povedali, ze skusime. Deti su este male, dufam, ze to pojde v pohode. A po roku sa uvidi, ja sa zivotu v zahranici nebranim, dost som predtym cestovala a Holandsko sa mi vzdy pacilo. Ani ja, ani manzel nemame velku rodinu, babky nam pomozu tak 2x do roka, takze na deti sme sami a zatial zvladame. Tak ci uz tu alebo niekde inde, az taky velky rozdiel v tom pre nas nebude. Obrovskou vyhodou je, ze manzelovi by nejaky cas mali priplacat aj na byvanie a rozpravaju sa aj o skolke, nebudeme sa tak aspon na chvilu musiet stresovat, co s nasim domom v SR a hypotekou.

ervenka
27. máj 2015

@teodox vlaky chodia pokial- sa nikto nehodi pod vlak, nie je priliz horuco, nemrzne, nelezia listy stromov na trati. Ale vo vseobecnosti su vlaky ciste a chodia na cas 😉
ze cca postup (pisem rychlo kym drobec spi)- prihlasenie na adresu gemeente= obecny urad. Potom Pridelenie BSN- cislo socialneho poistenia, eniadost dolezite, nieco ako nase rod. cislo. Vybavenie zdrav. poistenia, potom najdenie GP, zubara, poradne pre deti- ta je tu samostatne od GP. Najdenie skolky. Tu v NL zacinanu deti so skolou od 4r. a od 5r su skolopovinne- takze na to pozor. Kupit si dobry bicykel, sebe, detom, prsiplaste. a taaaak je to asi zaklad.

ervenka
27. máj 2015

tak toto bude zaujimave. MM mi rano len tak medzi recou hovori- VECER pride jeho brat a zacne s pripravou na prestavbu strechy a tak. Pytam sa- vecer? Ze hej, cca od 18,30 do 9 vecer. A ze to takto vymysleli, az kym nebude treba naozaj dat dakkapel- to spravia pocas niektorej soboty cez den. Myslim si,ze sa staneme velmi oblubenymi susedmi. (mm si este stale nenasiel cas na napisanie oznamu, ze mili moji susedia, svet sa neruca, to len my prestavujeme- slusnost a jeho manzelka kazu aby tak urobil)
Skoda namahy na pritlacenie vankusa... muhaha 😎

ajana1
27. máj 2015

@teodox BSN cislo je dost dolezite lebo bez toho si nemozes uzavriet zdravotnu poistku. tu si totizto musis platit poistenia sama, neodvadza sa priamo z platu. Najlepsie bude to vybavit cez zamestnavatela ktory ma zvacsa vybavene zlavy u poistovne, toto cislo potrebujes tiez do banky, pri podpisani zmluvy o prenajom. Inak v Holandsku sa zariadene byty skoro neprenajimaju. Najlepsie bude ak si veci donesiete zo Slovenska (najlepsie bude si vyziadat z prace balicek na stahovanie) alebo kupite z druhej ruky cez marktplaats. Inak ak ty nepojdes do prace skolka vas vyjde na brutalne peniaze. Radsej hladaj peuterzaal kde sa nemusi tolko platit. Veru si hlavne zistite kvoli starsiemu ako je to so skolou ci uz nebudete musiet riesit aj tu alebo nejaky ten integracny kurz.

leonii
27. máj 2015

@ervenka Fúúúúúúúúúúúúúha teda ľutujem susedov 😅 ale ešte viacej súcitim s tebou ☹ ☹ ☹ Inak existuje tu nočný kľud ako na sk? No veru niekdy škoda vankúša,ale aby nedošlo na niečo účinnejšie 😀 😀

cestovatelkaandrea
27. máj 2015

@leonii hej po 22hod nesmies robit hurhaj sa mi zda az do 6 hod rano alebo 6.30, lebo aj stavbari na stavbach pri nas skor nezacinaju, lebo by rusili ludi.

leonii
27. máj 2015

@cestovatelkaandrea No tak u nás je tak ticho že ked sme Melke robili posteľ tak to bolo také divné 😀 😀 😀 Samozrejme v lete je zopár x nejaká ta akcia do polnoci ale inak je to veľmi tichá časť dediny,teda celá dedina je tichá 😀 😀 😀

ervenka
27. máj 2015

@leonii no oooobcas sa na toho mojho zadivam, prebehnem mi vselico hlavou. 😀 Tak ale svokra zije a ona je ina trieda. napr. boli tak obaja svokrovci prechladnuti, ze isli na pohotovost a na druhy den mi volali, ze ci mozu prist Laura popozerat. Nastastie som akurat isla do poradne= nie. A mm som povedala, ze pri vsetkej ucte, chori ludia (a je jedno kto to je) nie su u nas vitani. Deti z PSZ budu mat bud. piatok Boerfeest, pytali sme sa, ci chce niekto prist, ale ze nemozu, lebo su priliz zaneprazdneni. Aspon,ze moja mama ma zaujem cez skype. 😎

leonii
27. máj 2015

@ervenka ojha ako ja tiež nechápem, ked niekto kto je chorý a sám sa cíti mizerne tak že navštívi dr. že ho nenapadne že nakazí dieťa a že aj ono sa bude citit zle a hlavne také maličké čo mu nemôžeš ani poriadne pomôcť ani porozprávať. Joj vraždila by som. Svokra raz tiež chcela prísť a som ju počula v mobile kašlať tak jej vravím, že ked nakazí niektoré tak príde a bude s nimi celú noc hore a pekne postupne,lebo ked ochorie jeden tak zákonite to chytia aj ostatný a ešte že jej dám aj lieky preplatit a pôjde s nimi aj k dr. na 3h do čakárne 😠 😠 A čuduj sa nedošla,lebo raz som ju nechala z najstarším u dr. v čakárni,lebo som musela odbehnúť a odvtedy je to dobrá vyhrážka 😀 😀 Inak je smutné, že si nenajdu čas také veci sa už nevrátia ja pri každom vystúpení revem jak korytnačka a preto som úplne na konci nech ma nie je vidno. A maličkej sa ako darí a braček pomáha?

ervenka
27. máj 2015

@leonii no slecna pribrala za 5 tyzdnov svojho zivota 900g a je dlhsia o neuveritelnych 7cm. vazi teraz 4750g. tolko mal Daniel ked mal 8 tyzdnov. On bol podla krivky rastu v -1 a mlada je zatial v strednej hladine, ale tesne pod hranicou +1. A zacina sa vrtiet na chrbitku, na brusku je to zatial viac placu ako pasenie oveciek.
Vy sa ako mate? Ziadne zlomene, vyvrtnute koncatiny?

leonii
27. máj 2015

@ervenka Juj super, ved je to slečna a vie, že len kým je malá tak sa môže napchávať bez výčitiek, v dospelosti to bude už iné a mi baby to vieme 😀 😀 Ale 7 cm to je dosť bude z nej modelka 😀 😀 Mi ok zatiaľ žiadne zlomeniny ani žiadne iné úrazy (zatiaľ) 😎 😀 Ale leto pred nami 😀 😀 A malý nežiarli? Inak to pasenie ovečiek to mlada neznášala a dr. som vravela že doma jej to ide len u nej nie,ale samozrejme, že to nerobila,lebo revala jak tur 😀 😀

ervenka
27. máj 2015

@leonii doupratovane.. DAniel zatial neziarli. PRave naopak. Pride hlasit, ked Laura place, zobudi sa a tak. ale ked obcas v noci zamrnci on sa nezobudi. Chcel sa podelit aj o cokoladovy kolacik, ale som mu vysvetlila. Sklamany odisiel. Len aby sa to casom nezvrhlo, ze ona mu bude vyjedat a on si bude musiet svoju porciu branit telom. 😀 Mimochodom- Laura spi cca od 8,30 do 7 rano bez prestavky. Vcera vecer to bolo od 8,15vecer do 7,45. Spia nastastie obaja vo svojich posteliach.

rybca
28. máj 2015

@ervenka a nemas v CB prolem, ze spi celu noc a nenutia ta ju budit? Na mna pri Julii strasne tlacili (nedala som sa) a vcera sme mali prvu domacu navstevu z CB a ked sa teta dozvedela, ze mala je prvykrat okolo 4.00, tak sa zatvarila tak nestastne, ze to nestaci, ale som jej povedala, ze pokial mala vyzera dobre, dobre papa, dobre kaka a cika, tak to nechavam na nej, je hore, tak sa napapa, ked spi, tak spi, budit ju urcite nebudem.

P.S.: dufam, ze si zapamatam, ze uz mate (budete mat) skusenosti s prerabanim strechy, ked sa do toho my pustime, potom vas (hlavne tvojho muza) pozveme na navstevu na rozpravu..🙂))))

leonii
28. máj 2015

@ervenka fúúúúúúúha ty si doupratovala a ja som práce zaĺahla,ale ja večer už nič nerobím,le vgetujem,ale chápem, že ty nemáš inú možnosť 😒 Malý je zlatý, že sa chcel podeliť a hlavne o koláčik 😀 Ako čo že mu všetko zje,ocko pekne krásne bude kupovať viacej a bude kľud 😀 😝 No,ale aké dobré spanie, pfuj pfuj aby sme to nezakríkli. To kvôli tomu špeci mliečku,či aj malý tak dobre spával? Bože mladej sme postieľku kúpili ked mala 8 mes. 😀 😀 Ale zato už mala druhý kočík 😀 😀

ervenka
28. máj 2015

@rybca netlacia, lebo Laura pije uz teraz 130ml vo flasi. Sama dr. mi povedala,ze by bolo dobre z 6x/den ist na 5x. Ako bude Laura chciet jest, tak bude. 😉 No uz teraz ti mozem povedat, prerabat s malym ditkom je sialenost. Do 11 vecer spala v kociku, aj to sa stale ztrhavala. Potom som ju preniesla do postielky. Spala az do 8rano. Ked pridu naozej davat dak kappel povedala som mm,ze ideme do Eftelingu(co i len sama). Nebudem riskovat, ze sa Daniel pripletie pod nohy alebo pod zeriav. nie dakujem.

ervenka
28. máj 2015

@leonii Nakoniec sme zostali na obycajnom mlieku. Po velkom rozhovore v CB. 😉 Daniel spal ked mal 3 mesiace od polnoci do 9 rano... Prve tri mesiace mal velke koliky, takze nespal velmi dobre. No a od 6m. sa mu zacali tlacit zubky- bolo po dlhom spanku...

leonii
28. máj 2015

@ervenka juj tak tomu sa vraví pech. Ale tak aspoň malá spinká dobre 😉 😉 Koliky sú svine 😒 ☹ a o zuboch ani nevravím 😢 😢