Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
19. jún 2011

@rybca Kati tak my sme sa o tom rozpravali s Petom a nakoniec tam nepojdeme. Ta nasa grilovacka firemna bude na jeden den dost aj pre drobca. Vraj to ma byt az do 22.hod tak asi ostaneme tu. Pocasie vraj nema byt nejake valne, tak to mame v pripade nudze blizsie domov.

rybca
19. jún 2011

@cestovatelkaandrea jasne v pohode, u nas je to tiez otazne, lebo Laci ma v praci necakanu odstavku a akurat buduci tyzden by mali zase nabiehat, ale nevedia este kedy

cestovatelkaandrea
20. jún 2011

@rybca no keby sa ste tam nakoniec isli a prespali tam, tak sa mozete u nas na druhy den zastavit 🙂 nie je to daleko z Adamu cca 35 min autom 🙂

miriamp
20. jún 2011

to ale mame blbe pocasie, co? v piatok k nam pride mamka, a ani nahodou nepredpovedaju leto 😠 . teda aspon do nedele nie. a to som uz hocijake vyletiky naplanovala.........
@cestovatelkaandrea ada, uz si zacala chodit do autoskoly ? ma to dnes tak napadlo, ked mi rano buduca soferka nedala prednost, teda dost neskoro ze som uz flekovala....a sa fest zlakla..... ☹

rybca
20. jún 2011

@cestovatelkaandrea urcite tam spat nebudeme, Laci nechce.

rybca
20. jún 2011

@miriamp ani nevrav o pocasi, uz sa sama seba pytam ci sa leto uz nahodou aj neskoncilo, dufam, ze to do buduceho piatku prejde a potom uz bude len prijemne teplo, ale nemusi byt zase upek..🙂))))

cestovatelkaandrea
21. jún 2011

@miriamp Mirka nie, nakoniec sme to odlozili. sa mi zda, ze som to tu aj pisala 😕 alebo nie. No to je jedno. Stale sa dost bojim, ked si mam sadnut za volant a neviem to akosi prekonat. Vraj to chce cas, tak dufam, ze ma to prejde, lebo soferovat jednoducho budem musiet v buducnosti.
o tom pocasi ani nevrav, cely vikend doma 😝 ked idem do roboty tak z oblohy cika, ked idem z roboty tak cika 😝 a teploty ako na jesen 😖
@rybca aha. no tak si niekedy naplanujte cestu okolo nasej dzedzinky 😉 ak sa bude dat samozrejme 😉

jarunice
23. jún 2011

Holky a to počasí je tam takhle blbé pořád, nebo je nějaký období kdy je tam fakt pěkně? A jaký jsou tam zimy?








rybca
24. jún 2011

@jarunice tak minuly rok bolo pekne leto, teraz viac prsi, ale zase povedzme si uprimne, ktora krajina nema problem s pocasim? vsade su teraz nejake extremy, par dni tak, par dni onak a co sa tyka zimy, tak zazila som tu dve a bol aj sneh. Nie vela, ale zase tak akurat na pratanie..🙂

palinkova87
25. jún 2011

ahojte baby. prosím vás kde sa dá kupit marcipán.. dá sa aj v obchode normálnom ? a aké maslo je tu do plniek??? dakujem.

rybca
25. jún 2011

@palinkova87 marcipan som este v normalnom obchode nevidela, len v specializovanych tortovych, ale ja s marshmalow fondanom a davam don amandelovu aromu a maslo pouzivam klasicke z lidlu, je to chutnejsie ako margarin co sa pouziva na SK

andreaka11
26. jún 2011

baby, kedy ste boli s detmi prvykrat u zubara?

rybca
26. jún 2011

@andreaka11 my sme este neboli a minuly tyzden sme boli na kontrole v CB a neposlali nas, umyvame 2x denne a ako zvykanie si na prostredie (ako pisu na SK) si myslim, ze to nema vyznam

pancake
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cestovatelkaandrea
27. jún 2011

@andreaka11 Adi no aj nas to caka. Niekedy po prazdninach musime ist spolu s drobcom k zubarovi. Takze v podstate to bude po tom ako drobec bude mat tri roky. Vraj tam mame ist, skor ako bude mat kaz, aby sa potom zubara nebal 😀 Ale aj na poradni mu len tak doktorka pozrela chrup a vravela, ze ma pekne zubky.
@jarunice no predchadzajuce dva roky: leto - teplucke a slnecne cely jun , prechodne v july a auguste. no a potom teplucky september. zima posledne dva roky u nas rianda, tento rok sme mali skoro mesiac sneh a minuly rok takmer tri mesiace a aj voda v kanaloch bola zamrznuta od decembra takmer do marca. takze chladno. prvu zimu co sme tu boli, tak to bolo ako na SR v novembri 😝 len prsalo a bolo tak okolo +1/+3.

endzi30
27. jún 2011

Ahojte 😉

Tak dnes mame vonku aku saunu 😝 😝 Ani okno radsej neotvorim...fuuuu
To bude urcite uzasna noc, hlavne pre malu 😅 😅

@andreaka11 - este drichmete? 😀 😀 😀 my sme sa uz aj cvachtali vonku, ale sme rychlo zaliezli dnu, to sa tam neda ani dychat 😒

cestovatelkaandrea
27. jún 2011

@rybca Katka ako bolo v sobotu? My sme hrali taku hru (pre dochodcov) s kovovymi gulami, co hadzes najblizsie k malej gulicke. A potom na vecer ked vyhral turnaj ten najlepsi, tak sa grilovalo. Damian im tam robil poriadok v hracej hale. Upravoval povrch kamienkov s pieskom, tak ze za mnou kazdu chvilu chodil rozhodca, ze nech ho berem z drahy prec 😀 😀 Strasne chcel tymi gulami hadzat aj on. Inak pocasie bolo besne, tak sme boli radi, ze sme hrali v hale a len masko sa grilovalo vonku pod stanom.

cestovatelkaandrea
27. jún 2011

@endzi30 Adi neboj, zajtra sa ma zase brutalne ochladit, takze len jednu noc bude vypek 😝

endzi30
27. jún 2011

@cestovatelkaandrea - no uvidime, tu sa na predpoved neda spolahnut 😀 😀 ale takyto velky vykyv, to je besne 😀 😀

😀 😀 😀 citam, ze ste mali peknu sobotu 😉 ale najhlavnejsie je, ze sa maly vysantil 😵

rybca
27. jún 2011

@cestovatelkaandrea no mohlo byt super, len sme museli uz o piatej odist, lebo Lacko musel do roboty, a to tam akurat len zacali chodit ludia, ani neprsalo velmi, len taky poprasok, takze sa dalo vydrzat.

ja som si myslela, ze ked je tak pekne, bazen vonku, ze bude Mati v plnej pohode, ale od rana je mrzuty, asi zase stolicky, lebo si pcha prsty do ust a vadi mu tvrdsie papat

cestovatelkaandrea
27. jún 2011

@endzi30 no bolo dobre, len keby neprsalo. vcera sme cele poobedie boli na bicykloch a zastavili sme sa na malej zeleznicnej stanici. drobec s jablkom v ruke vykrikoval na vsetky okoloiduce vlaky. strasne bol zlaty. keby bol taky dobry castejsie. momentalne ma nenormalnu detsku pubertu.
Z toho pocasia som hotova ja, uz teraz. V sobotu zima ako v ruskom filme a dnes taketo teplo 😝 😝 sme sa cez obednu prestavku prechadzali pol hodinku vonku a potom som bola rada, ze som zaliezla do kancla s klimou.
@rybca ojoj, no tak nech sa Matkovi zubky rychlo prerezu. my uz mame od aprila vsetky zuby vonku. konecne 😀

andreaka11
27. jún 2011

@endzi30, dufam, ze zajtra pridete. nafukam bazen, deti sa mozu clapkat ;)

som sa zlakla, ze zanedbavam mojich deti chrup, lebo sestra uz bola s malou u zubara - s dvoma zubami..... ale potom som citala na mk, ze uz aj v 8mom mesiaci boli, aby si dieta zvyklo..... preboha na co si ma zvyknut??????? 😕 to aby som lisu uz vzala na gyndu, aby si zvykla..........

palinkova87
28. jún 2011

babenky chcem sa vás opýtať ako to tu funguje s pestunkou? Lebo my by sme potrebovali v ten mesiac ked ja budem mat termín. A myslíte si, že na ten mesiac jej bude stačit plat okolo 600€????

cestovatelkaandrea
28. jún 2011

@andreaka11 Adi 😀 😀 😀 dobreeee. oni to s tym zubarom asi myslia tak, aby si tam s drobcami nesla az ked maju deti kaz. potom sa tam budu bat ist znova. preto sa odporuca ist aspon par krat, skor ako sa nieco take stane, aby sa uja (tety) zubara deti nebali. ale uprimne, trepat osemmesacne dieta k zubarovi je chore. ja co mam knihu o detoch, tak prvy krat odporucaju medzi 2-3 rokom a to mi pride aj take logicke.

cestovatelkaandrea
28. jún 2011

@palinkova87 skopirovany clanok z expat-satyr:

OPPASMOEDER

Druhou, v poslednej dobe možno kvôli cene obľúbenou možnosťou, je OPPASMOEDER - žena, ktorá si k sebe domov berie jedno a viac detí.

Výhodou oproti KDV je, že sa k dieťaťu pristupuje individuálnejšie. Nevýhodou je, že oppasmoeder (hlavne ak je to vaša suseda alebo kamarátkina kamarátka) nemusí mať žiadne špeciálne vzdelanie týkajúce sa práce s deťmi a jej domácnosť nemusí podliehať žiadnym bezpečnostným normám. Ak je to však matka niekoľkých (aj keď už odrastených) detí, bude možno pre vaše dieťa lepšou opatrovateľkou ako práve vyštudovaná pani učiteľka z KDV.

Oppasmoeder môžete väčšinou nájsť aj pod hlavičkou rôznych organizácií ponukajúcich opatrovanie detí. Vtedy je cena o niečo vyššia, o koľko viac školené či kontrolované su tieto ženy ale neviem.

OPATROVANIE PRIAMO U VÁS DOMA

Zaujímavou možnosťou je aj zavolať si oppasmoeder (nazývanú aj gastouder) k dieťaťu domov. Veľkou výhodou pre deti (hlavne tie menšie) je, že zostávajú vo svojom prostredí a pre vás to, že nemusíte dieťa ráno budiť a baliť nekonečné množstvo vecí (plienky, hračky, fľaše a pod.). Holanďania uvádzajú ako jednu z výhod tejto formy opatrovania detí to, že oppasmoeder príde k vám a postará sa o dieťa aj vtedy, keď je choré. (Nevýhodou zasa je, čo s dieťaťom, keď ochorie oppasmoeder. KDV musí nájsť za chorú učiteľku náhradu, v takomto prípade je riešenie situácie na vás).

Možno vám príde tento postoj zvláštny a poviete si, že by ste predsa nenechali choré dieťa doma s nejakou cudzou ženou. V Holandsku však neexistuje nič také, čo by sa podobalo slovenskej OČR (opatrovanie člena rodiny). Ak vám ochorie dieťa, matka (alebo otec) si musí zobrať dovolenku, ak chce (alebo musí) zostať doma. Na jednej strane možno troška zvláštne, na druhej ale zasa plus k tomu, aby sa pri prijímaní do zamestnania nediskriminovali matky s deťmi.

Ako je to s cenou za opatrovatelku neviem, ale aj na nu pravdepodobne prispieva stat. Len neviem ako by to bolo v tvojom pripade, lebo neviem, ci pracujes v NL alebo studujes. Stat sa mi zda, ze stat prispieva na opatrovatelku iba ak robis alebo chodis do nejakeho kurzu.
Ale to co asi ty chces, bude nejaka specialna opatera o dieta, kym ty budes po porode a mozno na to sa toto nevztahuje. Pravdepodobne by som isla na radnicu v tvojom pripade, pre ziskanie informacii, kde mas koho nakontaktovat. Raz kolegova zena mala zlomenu nohu a na to aby sa o deti staral niekto pocas jej PN zavolali cez radnicu opatrovatelku.

cestovatelkaandrea
29. jún 2011

vcerajsi vecer bol velmi zaujimavy. u nas tak lialo od deviatej a take blesky boli ake som davno nevidela. a aby toho nebolo dost, tak sa to znova zopakovalo okolo druhej v noci 😎

ikke
29. jún 2011

@andreaka11 ja som sa posledne pytala nasho zubara, ze kedy dojst s malym, povedal, ze nabuduce (v novembri) ho mam priviest, aby si posedel so mnou v ambulancii, ale este nie do kresla, a potom o dalsieho pol roka skusit kreslo. ale ze to zavisi od vyspelosti dietata, mozno este ani o rok si nenecha pozriet do pusy 😅

rybca
29. jún 2011

@ikke a s kym bude maly ked budes v kresle?

ikke
29. jún 2011

@rybca ved to iba na kontrolu ked pojdem 😉 posedi v kresle, ktore je v ambulancii, take pre "doprovod", nie zubarske. ak bude moc vymyslat, moj doktor tam vacsinou mava dve sestricky, tak asi jedna z nich. alebo pojde so mnou mm. ale tych par minut, co mi bude zubar pozerat do ust, uz o pol roka snad vydrzi 😕

palinkova87
29. jún 2011

@cestovatelkaandrea dakujem zatial 🙂

baby počúvajte.. ja chodím ku gyn., do poradne.. chcem sa opýtat on vlastne od spodu nepozera? lebo ja som mala pri nom len sóno stale