Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

lexxie_holandsko
9. máj 2012

ahoj, tak jsme dneska ve skole kontrolovali detem vlasy, nastesti nikdo vsi nema. Je to dobre mezinarodni skola, pry deti 38 narodnosti. Ale je fajn je takhle poznat, i kdyz ja znam tak max. do groep 4.

Jinak psz si myslim funguje taky za podpory rodicu, v nekterych pry rodice dokonce jednou za cas pomahaji ucitelkam, to u nas neni, ale driv se ptali na pomoc pri ruznych aktivitach.
KDV si myslim nikoho nepta na pomoc, protoze tam jsou deti pracujicich rodicu a ti moc cas nemaji.
Dneska jdeme s detma tvorit zrcadlo polepene testovinama, tak jsem zvedava, beru obe deti plus kamarada ze skoly.. To se mi tady libi, ze se deti takhle pujcuji, bud je nekdo u nas, nebo jde Eddie si k nekomu hrat, Zuza samozrejme ne, te jsou 3, ta az za rok.

vever1
9. máj 2012

@cestovatelkaandrea no tak toveru nebud taka palka 😉 ja si to zas chcem tak zariadit ze ked uz sven a aj drobec budu chodit do skoly tak by som robila 5dni v tt ale v casoch ked su v skole, cize by som si tych 24 hodinco robim tyzdenne rozdelila na celych 5 dni. len neviem ci s tym moj sef bude suhlasit 😖 potom by sme to aj mi mali vyriesene. len ono budem musiet aj tak 2.5 roka pockat kym aj tento drobec pojde do skoly 😝 alebo si budem musietnajst pracu v blizkosti bydliska, lebo nam obom trva cesta do prace 30 minut autom, takze to u nas tiez dost zavazi. ale j verim ze to nejak budeme moct dohodnut s nasimi sefmi 😉 ale su to hrozne palky v tych skolkach a skolach, ja mam sefa belgicana a oni za BSO platia 70 centov na hodinu!!! ved to nei je normalne co tu si pytaju 🙄 a @miriamp sa pytala na PSZ to je ine ako kinderdagverblijf, tam si hracky umyvaju sami ale v PSZ dost aj rodicov do vsetkeho zapajaju lebo to nie je tak platena organizacia ako kinderdagverblijf 😝 a inac riadna palka ze 1230 euro mesacne a to uz je aj s vratenimi danami alebo nie? nas teraz stoji sven 560 mesacne na 2dni do tt, z toho nam vratia mesacne 300 euro tak to sa este da, ale ked uz mam platit tolko este aj za druhe dieta tak to uz veru nemienim 🙄

lexxie_holandsko
9. máj 2012

taky doufam, ze tech 1200 eur je snad i z toho co plati zamestnavatel a stat? Jinak to je strasne moc 😕
My platime za psz snad necelych 100 eur, ale je tam vsehovsudy tak 15 hod. tydne, mozna i min. Ale je to fajn, ze si zvykne ne kolektiv a neco se nauci. I kdyz u ni si zase takovou starost nedelam, to Edik byl se zvykanim horsi a taky si super zvyknul ve skole, ale teda trvalo to..Kdyz jsem dneska slysela od nove maminky, ze jeji syn jde hneda 4. den na cely den, tak jsem zirala..To nas chodil prvni tri tydny jen dopoledne. Asi je rozdil, jestli maji ve skole starsiho sourozence, protoze to tak znaji. Tak jsem dneska nervozni z toho logopedickeho testu, je to o pul pate, poslu manzela, nebo chudaka malyho jeste znervoznim..

miriamp
9. máj 2012

hej, logicke, ze KDV by ani len pomysliet nemali o hocijakej pomoci rodicov, ved tie palky co platite niektore za deti, hruuuuza 😒
nasi obidvaja chodia do dvoch psz. v nasej dedine nikdy nevolaju rodicov na cistenie hraciek, no vo vedlajsej dedine hej. trochu divne, ved obidve patia do jedneho gemeente.

inak v belgicku je ovela lacnejsi zivot 🙂, skoly, skolky , druziny, kupa domov....... . my byvame kusok od belg. hranic, a mame tam vela znamych a kamaratov, ktrory sa tam vedome koli tomuto prestahovali, a aj vela ludi z hol. tam dava svoje deti do skolok ci skol.

ervenka
9. máj 2012

@cestovatelkaandrea Pekne, ze sa veci hybu. Pozerala si aj gastouder? Oni maju trochu ine tarify ako jasle... ;)

ervenka
9. máj 2012

Chcela by som sa spytat- davali ste si tu niektora vyberat znamienko? Mna pekne svrbi uz par dni 😒 - mam ho na chrbte akurat tam kde je lem na nohaviciach-nedovidim si tam dobre. mm hovoril, ze sa mi tam robi aj nieco ako vyrazka- tak pojdem k nasemu dr. nech sa mi na to pozrie, ale vybrat by som si to aj tak chcela dat. Len som pocula, ze sa to robi len na jesen/zima- pokial nie je stav fakt vazny...

cestovatelkaandrea
9. máj 2012

@vever1 no to mas s robotou fakt horsie. ja mam vsetko v jednom mieste, takze na bike to mam za 15 min a autom tak 5 min. ale ked uz budeme byvat v novom to bude do roboty tak 5 min pesi a ostatne nespominam. skolka, skola velmi blizko. som nevedela ze belgicko je take lacne 😖 preco je NL take drahe. my z tych 1230 euracov platime 475 ale vidim, ze pri druhom to bude ovela viac, kedze stat bude prispievat menej.

cestovatelkaandrea
9. máj 2012

@lexxie_holandsko nie jasne ze nie. kukni vyssie a zistis kolko platime 😉

cestovatelkaandrea
9. máj 2012

@miriamp a nerozmyslali ste nad tym, ze by tam deturence isli do skol?

cestovatelkaandrea
9. máj 2012

@ervenka zatial nie, ale chcem si to pokukat ked bude teraz viacej volna buduci tyzden. tento vikend som bola mrtva ryba. sialene ma bolel zub mudrosti, tak sa bojim, ze mi ho budu musiet coskoro vysekavat 😝
So znamienkami som mavala problemy aj ja. Som totizto nimi obdarena. Takze vsetky velke som si dala vypalit laserom. Vraj sa to da aj tu, ale je to velmi drahe. Mozno keby ti to vyberali chirurgicky bolo by to lacnejsie, ale zas mas jazvu. tak sa musis rozhodnut. Beru sa na jesen a v zime preto,lebo ak su na viditelnom mieste, kde by ti mohlo ranu osvietit slnko, tak by bola sanca, ze sa znamienko vrati a pri chirurgickom zakroku hrozi, ze sa rana moze zapalit viac v lete ako na jesen a v zime.

ervenka
9. máj 2012

@cestovatelkaandrea ja ho nemam na viditelnom mieste, takze jazva nevadi.Mozno by som na chvilu nemohla nosit nohavice,len saty. To by som prezila a moj mm tiez. 😉 Ale taaaak ma svrbi- keby to nebolo znamienko tak sa poskrabem ze az... Takto sa musim ovladat.

vever1
9. máj 2012

@cestovatelkaandrea no ja som vedela ze v belgicku sa zije lepsie. my sme tiez pred par rokmi rozmyslali ze si tam kupime dom lebo ja tiez robim blizko belgickych hranic a v podste aj byvame velmi blizko. ale nas odradilo to ze tu mame vsetkych kamaratov. no a ani nehovor ze zas skolky zdrazeju, vsak vsetko zas ide hore, uz fakt neviem kde spejeme 😖

@ervenka no s tym znamienkom utekaj cim skor, s tym nie su zarty a hlavne ked ta to uz aj svrbi. a podla man ak to mas na takom mieste tak by ti to mohli urobit aj hned. 😉 a posial z SK zatial v pohode 😉 len vcera si mamina zmyslela ze urobi na veceru talkne a sa jej nechceli piect na tom talkiari co mi kupila (lebo ja som to tu este nerobila) tak som ich nakoniec ja piekla na nasom obycajnom pekaci a samozrejme neboli take ako mali byt ale vsak sme pojdeli. a dnes musim ja varit lebo moj chce dnes konecne nieco holandske, uz tt je len na slovenskom jedle tak mu uz jeho chyba 😝

ervenka
9. máj 2012

@vever1 uz som objednana na zajtra rano ku nasemu dr.. Co dobre made in SVK ste uz mali. Daj inspiraciu. ;) Talkne boli mnamka vzdy u babiny vo ZV. Jedine jedlo, kt. lespie robila ako moja mama. A so sipkovym lekvarom. Joooj. No nic, idem si utriet slinky...

lexxie_holandsko
9. máj 2012

ahoj tak dneska udelal syn prvni cast toho logopedickeho testu, byla to vyslovnost a porovnavani a dobry, z 50 mel 3 chyby, tak to byl prumer a u druhe casti snad jednu chybu. Kdyz se prihlidne i k tomu, ze mel zanet str. ucha a trochu hur na jedno ucho slysi, tak si myslim, ze to zvladnul dobre. No cekaji nas jeste ale 4 casti..

Ervenka, ja jsem mela znaminko na hlave, na tak blbem miste, ze mi o nej vzdycky u holice zavadili hrebenem. Nechala jsem si ho vyndat v CR v lete. Proc se to nesmi v lete? Jinak mne nesvedilo, nic. Nejdriv jsem musela na kozni a potom mi to chirurg vyriznul. Nevim kam se s tim chodi tady, asi k huisarts? Docela mne prekvapilo, ze tchan mel rakovinu kuze a dal nez k huisartstovi se nedostal. Ale nemel to nejak rozsirene.

Taky jsem se dneska rozhodla, ze zacnu sportovat, prece jen , leto se blizi a ja mam porad 10 kg nahore. Tak plavani a kolo, to mne bavi nejvic. Do leta uz to asi zase nestihnu. Vloni v CR jsem chodila snad 5x tydne sportovat a bylo to znat, ovsem po par tydnech jsem se vratila zpatky do Holandska a tady nejak nemam vuli.

ikke
9. máj 2012

mozno kvoli slnku sa maju znamienka prednostne vyberat po sezone? neviem, tipujem 😅 no ale tu toho slnka moc nehrozi, aspon najblizsie dva tyzdne sa urcite opalovat nebudes, takze ak dr. povie, ze hned vybrat, netreba vahat 😉

eri28
10. máj 2012

baby dobre ranko, ja som u vas malo, este nic nove sme v 5m, vybavujeme nove byvanie, rachlo ideme cez firmu, snad to bude okej...
ja sa chcem opytat este mam cas, ale co si zobrat do nemocnice pre minco, lebo viem, ze u nas je to sup, sup, a mamina, je doma, ziadne viac dnove hospitalizacie, ked je vsetko okej 😉 , dakujem za rady...
a chodili ste niektora tu v nl, aj na neake pripravy na porod, vobec neviem ako to tu chody, najblsie sa spinam aj u mna v ambulancii 🙂

ikke
10. máj 2012

@eri28 v ambulancii ti urcite daju aj papier, co si maz zobrat do nemocnice - oblecenie pre seba a dieta, doklady, autosedacku. inak vies o tom, ze aj za porod v nemocnici sa plati, ak nie je nariadeny tvojim dr.?

cestovatelkaandrea
10. máj 2012

@ervenka tak to chod hned. mozno ta poslu na chirurgiu a sup sup znamienko von. ked sa pozeram von oknom a na predpoved s teplotami, tak by to malo byt ok. horsie by bolo keby bolo tak nad 25.

cestovatelkaandrea
10. máj 2012

@vever1 ani mi o tom zdrazovani nehovor. co som citala tak to ma vraj ist so skolkou tak hore, ze sa to bude delit takmer 50/50. takze ked si predstavim platit za skolku 600 euro, tak ma vykoti. 😝
ked sa ale pozriem okolo seba, za co kolegovia valia peniaze, tak sa im troska zide priskrtit rozpocet, len nie na tom nespravnom mieste ako skolka alebo vzdelanie a zdravotna starostlivost.

Inak co su to tie talkne? Ja to nepoznam.

cestovatelkaandrea
10. máj 2012

@ikke uz to zase zmenili s tym porodom v nemocnici? ja som pocula, ze kvoli tym poporodnym problemom s detmi a matkami je porod v nemocke zadarmo. to aby som pisala do poistovne, ci mam na to narok. Kolegina rodila pred dvoma rokmi v nemocnici a neplatila aj ked tam ist nemusela. Vraj sa vtedy zakon zmenil ze sa uz za porod v nemocnici neplati.

ervenka
10. máj 2012

Bola som dnes rano u naseho huis. Ziadna nemocnica, dermatolog, chirurgia nebodaj histologia. Pekne o 2 tyzdne v utorok naklusem ku nim, umrtvia mi tu oblast a potom ze nejakou lyzickou mi to znamienko zoskriabe. Zvysok pigmentu mi vypalia. No uprimne- mam z toho zmiesane pocity.. 😒 Viem,ze na SVk sa skoro kazde z odstraneny znamienkov posiela na rozbor a tu eeee. Aaaach jo, pomaly huisarts budu operat mozog, len aby sa usetrilo. Ja len verim,ze vedia, co robia. Co ine mi zostava. 😒

ikke
10. máj 2012

@cestovatelkaandrea
http://www.independer.nl/zorgverzekering/faq/ve...
kolegyna ma asi pripoistenie, ale ak mas iba zakladne poistenie (basisverzekering), zadarmo to nie je. detto kraamzorg. ale najlepsie je spytat sa vo svojej poistovni 😉
ja som tiez rodila pred dvomi rokmi a keby som nemala pripoistenie a den pred porodom nebol nariadeny porod v nemocnici, musela by som si priplacat...

lexxie_holandsko
10. máj 2012

ahoj, tak s tou skolkou nevim, ze se ma zdrazovat, plati to i u psz nebo jen kdv? Je to hodne.

Ervenko, ja jsem si to taky myslela, psala jsem o tchanovi, taky mu to rezal huisarts. Na rozbor to snad urcite musi poslat on. To si nedokazu predstavit, ze by to neposlal? Oni jsou to takovi vseumelci. Nase doktorka ale nepoznala u dcery spalu..myslela, si, ze to je 6. nemoc a u syna vracenou spalu, tak nevim. Podivala se do krku a rekla, ze tam nic nema? No s nicim vaznym jsme tam zatim nebyli a je sympaticka, ale tohle mne zarazilo..

Ten porod nevim, ja jsem chtela rodit dobrovolne v porodnici u obou, u syna jsme to stihli vcas a nakonec byla zelena plodova voda, tak se to uhradilo pojistovnou a u dcery to porodni asistentka nestihnla. Prijela pred 4 odpoledne a v pul pate se mala narodila..jeste, ze jsme nikam nejeli, to bych rodila v aute 😀

vever1
10. máj 2012

@cestovatelkaandrea no vsak to keby skrtili niekde inde 😖 ale oni vedia preco to robia, lebo vedia ze tu najviac zarobia tak preto 😠 😠 😠 inac to je fakt u o hubu ked si budes musiet rozmysliet ci vobec druhe babo ano lebo financne to neutiahnes 😠 no a talkne to je nieco podobne palacinkam ale pridavas do cesta drozdie a nechas to chvilu vykysnut a potom sa to vypraza na specialnom pekaci co v nom mam 4 male pekaciky. potom su tie talkne take mnam nadychane a natries ich lekvarom a vzdy dve spojis do kopy a pocukrujes skoricou a mozes papat. je to mnaaaaaaaaaaaaaaaam. ale kedze nam ten talkniar nechcel piect, nam jedna strana horela a druha sa nepiekla tak som to musela piect na palacinkari a potom neboli take nadychane a nebolo to ono. ale zjedli sme aj tak😝

@ikke no ja sa musim pozriet do tych nasich papierov z poistovne lebo viem isto ze tam bolo ze sme cely porod v nemocnici a aj kraamzor u nas 100% je preplateny. tak musim kuknut co za poistenie mame 😝

@ervenka no ten nas dr je normalne vseved 😝 vies ja uz som si aj nejak zvykla ze este aj zenske problemy s nim musim riesit a pritom sa prd do toho rozumie 😠 a to ti aj povedal ze sa to na rozbor neposiela? a ked na tom budes trvat?

eri28
10. máj 2012

@ikke nechapem, ale baby mi tvrdia, ze porod platili, do roka chodi sek, inac neviem...

ervenka
10. máj 2012

@lexxie_holandsko Oni to neposielaju na rozbor. Moje znamienko vyzera normalne, len nad vrchnym okrajom rastie nieco ako vyrazka <- to je podla nich normalne 😒 Nemam z toho vobec dobry pocit. Asi si vybavim pocas leta navstevu u dermatiloga, ked uz je moja svagrina primarkou v Brezne- aj ked to je jemne od ruky.Zilina- Brezno...
@vever1 nechces nahodou dat aj obrazok talkni? 😝 Babina vzdy davala kovovu planu na horak a az potom talkniar, trosku oleja do kazdej priehlbinky. Mozno preto sa jej rovnomerne spravili. Inak, holandsky nazov je pomfrities, alebo ako sa to pise...

ikke
10. máj 2012

@ervenka talkna(?) je to, na com sa pecu lievance/dolky? na SK ma 4 jamky, v NL vela malych na poffertjes? 😅

@eri28 ja len podla toho, co si pisala, ze kolko si platila u zubara, tak som usudila, ze mas asi len zakladne poistenie. ale mozem sa mylit. poistovna preplaca dobrovolny porod v nemocnici iba tym, co maju pripoistenie, v zakladnom balicku to myslim standardne nie je. ja len, aby ta to neprekvapilo... 😔 porod doma je zadarmo, alebo teda lepsie povedane plne preplateny poistovnou.

eri28
10. máj 2012

@ikke ja mam iba zaklad, chcela som sa priposistit aj na baby, ale vzdy iba k 1.1 sa to da, cize u mna sa to nedalo, cize asi zacvakam, ako vsetky kamosky, a doma rodit nechcem... ☹

cestovatelkaandrea
10. máj 2012

@ervenka mne robila husiart gynekologicke vysetrenie po porode. normalne si vytiahla naradicko a pekne ma pozrela ako u gynekologa na SR. Takze ma toto vypalovanie ani moc neprekvapuje. Tiez sa chystam, ze si tu dam nieco vypalit, tak aspon som pripravena.

cestovatelkaandrea
10. máj 2012

@ikke no tak tam dnes vecer napisem. ale mna ani to priplatenie neodradi. Oki dik za info.