Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ervenka
30. aug 2012

@vever1 My mame napr. Pribey z Perloveho ostrova (rozpravky zo Sri Lanky) Alebo ruske- Finist JAsny sok. Ak chces poziciame...

endzi30
30. aug 2012

@vever1 - 😉 🙂 no mne doteraz odpovedala po slovensky, ale od tych 2 rokov, co zacala chodit do tej skolky a plus je denno denne 3hodiny tu u nas vonku s NL detmi, tak sa to na nu lepi a slovencina ide do uzadia, kedze ju pouzivam len ja 😀

a nelam si hlavu, ze mu citas holandske knizky... jasne ked budes mat slovenske, tak budes citat aj tie 😉 to vam inac zavidim, tu moju vrtulu knizky nebavia...maximalne si listuje a pocuvat nevydrzi, to mi stale do toho brble 😀
a aj Sven vyslovuje "g" ako spravny stary Holandan alebo jednoduchsie = chrchle tiez? 😀 😀 lebo Milla ano, je mi to smiesne, ked povie slovenske slovo s krumplou v krku 😀 😀

ja jej pustam rozpravky a ine zmysluplne programy v hocijakych jazykoch 😀 😀 slov., cestina, hol., anglictina...minule som zacula aj francuzstinu, nemcinu, rustinu (lebo ked jej skonci rozpravka na youtube, tak si pusti dalsiu, ale uz v inom jazyku) 😀

moja polovicka je tiez Holandan a my sa dokonca medzi sebou (aj ked je pri nas Milla) rozpravame anglicky 😀 takze ta ma v hlave asi riadny misung 😀 😀

inac co som vas tu baby teraz citala, tak my sme tiez boli chori 😠 zacali sme soplami a preslo nam to na tuberacky kasel 😒 skoncili sa prazdniny a uz sa tesim ako budeme soplit cely rok zasa 😀

cestovatelkaandrea
31. aug 2012

@ervenka tak ako bolo vcera? Ako si zvladla dvoch drobcov? Pripravena na dve deti ? 😉

cestovatelkaandrea
31. aug 2012

@endzi30 vidis, skusim to s nou nejako vykseftovat. extra matrac mame na nasu postel.

cestovatelkaandrea
31. aug 2012

@vever1 no my mame vela kniziek aj v slovencine. Hlavne tie vlacikovske,tak to rad pocuva. Samozrejme, ze mu beriem aj holandske knizky z kniznice a nemam problem mu ich precitat po holandsky. Ale potom sa o danej knizke po precitani rozpravame v slovencine.No a Damian ma strasne rad,ked mu len tak z hlavy rozpravam vymyslenu rozpravku o Mackovi Uskovi. Naposledy som mu vravela ako Macko Usko letel s Damiankom balonom.
Co sa tyka rozpravok, tak pozerame aj aj. Z kniznice si bere holandske dvd ale mame aj dost slovenskych. Ako napr. Orlie Pierko, hasicske auto Finley, Bambulka, Matko Kubko, Lolek a Bolek, a aj dost takych kde sa vela nerozprava ako Krtko, Psik Rexik a pod. No a drobec ma rad aj Mrazika a zacina mat rad aj ine hrane rozpravky. Ale uz vdaka skole pozna aj K3 a Mecha Mindy. S tou mi lezie na nervy, lebo ked to zacne spievat, tak nevie prestat. A momentalne mame obdobie Pipi Dlhej pancuchy a tu pozera tiez len po holandsky.
Ked sa so mnou rozprava doma, tak sa snazi slovensky ale ked sa nevie vymotat, tak povie tiez po holandsky. Niekedy ked chce nieco velmi rychlo povedat, tak automaticky len v holandstine. Mne to nevadi, vsak mu rozumiem ale snazim sa mu to povedat v slovencine potom nazad, co mi hovoril. No a vdaka babkam je nuteny hovorit slovensky na Skype. Inak svokra uz ku nam prileti 10.9. tak sa strasne tesim. Ani by som nemusela dovtedy porodit 😀

cestovatelkaandrea
31. aug 2012

@endzi30 aj nas Damian chrchle ako rodeny holandan. Dokonca to zacal aplikovat uz aj v slovencine 😀 a je to strasne zlate.
No s tymi soplami ani nehovor. Vzdy to jesenou zacina a v zime to exploduje. Dufam, len, ze ten druhy drobec nebude tolko chory od Damiana.

endzi30
31. aug 2012

@cestovatelkaandrea - Andy, no sranda pocuvat tie ich skomoleniny, co? 😀 😀 Ja som inac strasne rada, ze mam ako taku moznost stale chodit na SK a to velmi Mille vzdy pomoze, co sa tyka slovenciny.... "klapacka" sa jej nezastavi 😀 😀
My moc DVDciek nemame, vsetko pozerame z pocitaca (mame ho napojeny na TV) a tak mozem vybrat pre nu cokolvek. Tiez sa jej paci K3 😀 😀 hlavne ten modrovlasy chlapec... a samozrejme aj ona chce mat modre vlasy...no amen 😀
Na Mackovi Uskovi ficime aj my, ale teraz sa jej hlavne paci Tom a Jerry, z coho nie som velmi nadsena 😠 😠 😅, lebo z toho nema nic, akurat vymysla nove lotroviny...takze to pustam minimalne 🙂

Tak pride svokrusa? To mas super 😉 A na ako dlho? Aspon pomoze s mrnuskom 😵 😵

ikke
31. aug 2012

@endzi30 PSZ je dotovane od gemeente a tym padom ma kazde gemeente ine podmienky. u nas konkretne prestalo teraz od polovice augusta gemeente psz dotovat okrem deti s VVE indikaciou. takze klasicka PSZ bez indikacie stoji rovnako ako kinderopvang, takze ak nemas narok na toeslag, nedoplatis sa 😝 takze som rada, ze mame VVE, a u nas teda je aj cudzi jazyk v domacnosti jednou z indikacii, oficialne to ma CB na zozname. ale pre istotu nam tam dr. zaskrtla aj zaostavanie v reci, hoci vravela, ze on vie minimum, co ma vo svojom veku vediet a kedze je dvojjazycny, je to uplne ok 😉
albert chodil do kinderopvang, kym nam nezrusili toeslag, on vlastne az doteraz moc nemal potrebu sa hravat s detmi, tak som nemala potrebu ho davat do psz. az teraz

ervenka
31. aug 2012

@cestovatelkaandrea vcera bola pohodaaaaa. Danko zo zaciatku ziarlil, ze niekto iny cita jeho knihy, ale povedala som mu, ze mozes sa hodit o zem, aj tak to nepomoze. A velky chlapec bude sediet vo vysokej stolicke a on-maly chlapec v kresielku... A Sven neprotestoval,ked Danko zacal skumat jeho farbicky- to som protestovala ja 😉.. Ked som dala Danka spat, tak Sven ze- baby slaapt. Ked pozeral DVD tak mi povedal.ze Jij mag ook heer meesitten. A velmi pekne vyslovuje. Neodpustim si poznamku- @vever1 pracuje a jej ditko je pohoda, radost babysitovat. A napr. svagrina nerobi, stredna je o pol roka mladsia od Svena a ona este nehovori- len vydava zvuky ako opica, a brutalne berie hracky ich deti, bucha ludi po bruchu, stupa po nohach... Takze vidno pristup.
No a mozno som ja pripravena na 2.ditko, ale moja stitna zlaza nie, a navyse vazim stale otrasnych 89kg...

endzi30
31. aug 2012

@ikke - ahaaa, dakujem moc 😉 ale tiez mi mohol niekto povedat, ze Milla patri medzi "VVE"... mozno som nemusela platit nic doteraz 😠 😠

tak isto to ma aj @andreaka11, ona by sa asi nedoplatila, lebo ma dvojicky 😅 ale podla toho, co si pisala, tak jej dam vediet... 😉

ikke
31. aug 2012

hehe, albert pridava holandske g skoro za vsetky slova 😀

cestovatelkaandrea
31. aug 2012

@endzi30 no veru coskoro je tu a dost sa na nu tesim. ona je taka pohodacka pri detoch. Damian ju ma velmi rad 😉 no a na ako dlho neviem. spiatocnu letenku sme nekupovali. zalezi od toho ako sa budem citit po porode. ale ratam tak, ze tu bude tak 2-3 tyzdne po porode.

cestovatelkaandrea
31. aug 2012

@ervenka tak super, ze to islo tak lahko. Sven musel byt zlaty, ked ti toto povedal. A Danko si hadam po chvilke zvykol, nie?
Neboj stitnu zlazu das do poriadku. Mozno aj kvoli nej je ta vaha vyssia. Vidim podla mojej maminy. Ta s nou mala problemy tiez a museli jej ju vybrat.

ervenka
31. aug 2012

Dnes ma kamarat mojho mm svadbu- povinna jazda. Aspon som si vydupala,ze pojdem neskor, az ked Danko zaspi. Najprv bolo dohovorene, ze pride najmladsia sestra+ svokra- ta ma problem s kolenom, tazko sa jej chodi hore a dole schodami. A dnes mi mm volal,ze pride svokra, a jeho sestra ma len vyzdvihne, odvezie na svadbu a potom ona pojde domov. Ehm, nazor mojej svokry na nocne plakanie deti- lekker laten uithuilen, kinderen moeten toch leren doorslapen. 😠 Hlavne,ak dam Danka skor spat, tak sa zobudi o polnoci,ze chce mliecko- ako napr. minulu noc.
A vobec, na Coldpay do DH 6.9. NEjdem, pretoze Danko by musel byt u nich od cca 3 poobede+ spanie... A s tym zasadne nesuhlasim,ked vidim, ako sa nezaockovane macky potuluju kade, tade. Vsade je na tej ich farme hrdza, asi len kone sa maju dobre- tie su zaockovane. Teraz maju noveho psa- ratlika, skace (svetkym to pripada smiesne) steka, neposlucha. Daniel moet wennen 😠 Kedy si oni zvyknu,ze Danko je len male dieta?! Nikto z ich rodiny nidky neprisiel ku nam poobede na kavu, ked sa ukazu, tak vecer, vacsinou preto,lebo mm musi robit e-banking. Za kazdym som im hovorila v dobrom duchu, ze nech pridu. Hint- keby prisli, vydeli by, ako sa s Dankom hram, ako je, aby do neho netlacili ako do takej husy (stacilo mi,ked som videla svokru ako krmi Dankovu sestrenicu) V podstate aky ma denny rezim. Ziadny zaujem. Takze ak ma niekto zaujem o Coldplay, mame jeden listok. Ked som listky objednavali, naivne som si myslela,ze sa situacia zlepsi.... Ze vychovala svokra 4 deti a nema sa coho bat? Ked mal nastari 1.5 roka spadol so schodov, moj mm ked mal 3 roky, vypil otravu na podkany (lebo bol smadny- bolo v dome 6 dospelych osob! 😠 ), stredna je psych. labilna a na liekov. LEn najmladsia je normalna a celkom sa snou da....

ervenka
31. aug 2012

@cestovatelkaandrea ozaj, cucoriedky+tmava cokolada- zabralo? Mozno by si tuto mnamkovu kuru mala opakovat castesie, navyse, zeny ktore pocas tehu jedia cokoladu maju inteligentne a kludne deti. 😉

cestovatelkaandrea
31. aug 2012

@ervenka joooj keby som nebola vo vysokom stadiu tehu a Damian nemal 6.9. narodeniny tak by som isla. Ja Coldplay milujem 😅
Nemohla by si Danka nechat nahodu u tety vever na ten den aby si mohla ist? Skoda ze nebyvate vsetky blizsie, sme si mohli navzajom vzdy nejako pomoct.

cestovatelkaandrea
31. aug 2012

@ervenka zabralo 😀 konecne prestavam chudnut, lebo uz vyzeram ako pavuk. tenke ruky, nohy a velke brucho.

ervenka
31. aug 2012

@cestovatelkaandrea Keby to bolo nieco vazne, tak by som uvazovala... Ale kvoli tomu, aby som sa ja pobavila, nebudem tetu vever zatazovat. A hlavne,co sa tyka vecerneho zaspavania- Dankovi sa obcas tak nechce.... Inak, dakujem za ochotu. Som rada, ze cucoriedky zabrali. Tou cokolacou sa mozes hocikedy dopovat, je aj zdrava- magnezium, obalovac nervov, a tak... Ked sestra kojila, jedla casto cokoladu. Synovec sa jej spytal- mami, a ake je to mliecko- bude mat aj babo kakauko, ked teraz jes cokoladu? 😀

eri28
1. sep 2012

maminy poradte, napuchlo mi prave chodidlo, neda sa mi dostupit, bez bolesti, opuchy mam mierne, a tlak je okej. Neviem ci mam v pondelok volat lekarovi, lebo v tehu je to normalne, len ta bolest chodidla mi tam moc nesedi, je sposobena tym opuchom dole na chododle 😝

cestovatelkaandrea
1. sep 2012

@eri28 ja by som pre istotu zavolala porodnej babe, ze ci je to OK. Nikdy nevies co to moze byt.

eri28
1. sep 2012

@cestovatelkaandrea okej v pondelok, 😵

palinkova87
1. sep 2012

@cestovatelkaandrea hihi ahoj a ty si ešte celá 🙂))

ervenka
1. sep 2012

@eri28 mozno ti ten opuch tlaci na nerv a ten ta boli. Na chodidlach nie je vela "maska" opuch hned citis... Ale zavolaj verlos radsej.

cestovatelkaandrea
1. sep 2012

@palinkova87 no veru este cela. sice hlienova zatka uz odchadza ale bez tej sa da fungovat este aj mesiac 😀 tak uvidime kedy to na mna pride. dnes tu mame akurat rybacie dni. takto 4 roky dozadu sa na rybaci den narodil Damian 😀 😀 😀 ale tento cvirik zatial smradu zvonku odolava 😀 a ty ako? nevolnosti a chudnutie uz lepsie?

palinkova87
1. sep 2012

@cestovatelkaandrea poviem ti že už je to okik.. ale tak zle mi stále býva,ale je to už lepšie.. po novom maso nemožem a len zeleninku by som papkala 🙂))))) vyzerá to byt, že to bude dievčatko.. aj pri nebohej Nellinke som len zeleninku mohla papuškat no 🙂)) no mne pri Nicovi odišla a hned o týžden som rodila 😉 aj ked to mali naplanovane, ale v ten den som sa už sama začala otvarat.. ked sme prišli do nemocky už som bola na 3prsty otvorená 😉

erique12
1. sep 2012

@vever1
cauko,
tak som velice zvedava aj ja, ako budeme my hovorit po slovensky, mam tu susedu slovenku, ma dve dcery uz - 18 a 2 mesacne, ze ci sa budu nase 3 princezny rozpravat po slovensky :D

a este nasi chlapi chodili na kurz slovenciny k jednej pani, co tu zije uz tiez 25 rokov, ma 2 alebo 3 deti, uz neviem a tiez ze uz to vzdala, ze s nimi hovori po holandsky a to tiez ze neziju s otcom.....
ja tiez ze hovorim naako divnou... ked sa spatne citam 😅 😕 🙄 😠 😀

lexxie_holandsko
2. sep 2012

ahoj, tak jsme zpatky, byli jsme u synovce na narozeninach, je to skoro u Enschede, docela dalka. Edik bude chodit na weerbaarheidstraining, je v 3. tride skoro nejmladsi a vloni se moc neumel branit, tak at je trochu jistejsi..i kdyz to je lepsi. Jinak ve skole zatim fajn, akorat ho odsunuli o stul dal, takze nesedi uplne vepredu, coz jsme chteli.
Zuza do skolky uz temer nechce, porad hlasi, jak neni mimino a jak uz chce do skoly, a ze ji to nebavi atd.. asi si promluvim s ucitelkama, mam pocit, ze uz se tam nudi. Driv toho ve skolce hodne delali pro 3lete deti, ale ted maji smichane skupiny a prijde mi, ze je ta motivace horsi.

Taky mam chodit na nejake skoleni, je to ruzne ohledne zamestnani, nebo studia, jak kombinovat praci a rodinu, mozna i nejaka staz..no ale problem je v tom, ze to je v utery dopoledne a to je Zuza doma. Tak jsem se zeptala tchyne, jestli by neprijela hlidat a moc se ji nechtelo..ne, ze by se ji nechtelo hlidat, ale k nam dojet. Je to skoro hodina, ale po dalnici. Tak jsem nic nerekla, ale byla jsem trochu nastvana, protoze u svagrove hlidala pravidelne skoro 6 letjednou tydne a i tam jezdila, bylo to skoro stejne daleko..ale neni to po dalnici. Tak nakonec rekla, ze se nejak domluvime, jestli zuzu dovezeme k ni, nebo oni prijedou k nam..ale to by musel i tchan odridit. ..Docela mi ale chybi, ze k nam vubec nejezdi, kdyz mi privezeme deti, tak pohlidaji, ale k nam jedou tak 3x za rok., ale to musime my k nim.

Andreo, tak uz to mas fakt za par.

erique to mas fajn se sousedkou slovenkou, treba se budou slovensky bavit., nebo jestli holandstina bude prevazovat.

palinkova, ja u dcery mela porad chut na sladke, ale asi to je povera..a jak jste dopadli s testama a se skolou?

eri28 ja bych dr. zavolala at te zkouknou. Mne pata obcas boli, ale to se bojim, ze bude ostruha, je to bez otoku.

ervenko, koukam, ze s hol. rodinou porad bojujes, chapu te, ze chces pro Danka to nejlepsi. Asi budes ale muset prijmout, ze oni jsou uplne jini a urcite veci neresi. Ja jsem taky nechapala, kdyz mi tchyne rikala, ze vzala synovce s horeckou ven a jak jim to prospelo..leky na srazeni horecky snad nikdy nedala..
ale oni proste urcite veci tolik neresi. Moje mama je zase prestarostlivela, a to taky neni idealni. Mozna bych ustanovila pravidla veci, ktere ti prijdou zasadni a zbytek nechat plavat.

ervenka
2. sep 2012

Breaking news 😉 Danko sa zacal presuvat popri boxe, malom stole. Kroky su este srandovne, ale uz sa vie aj otocit ked stoji a zmenit smer-videl auticko na druhej strane, ked sa obzrel- pekne pustil box, otocka180stupnov, chytil sa maleho stolika a pokracoval po pri nom.. O tyzden ma bubo 1rok... Co to dieta bude robit, ked bude mat 1.5 roka?

lexxie_holandsko
2. sep 2012

Ervenko gratuluji, je to sikula, za chvilku se rozbehne, asi uz se nemuze dockat..
..Co bude delat za pul roku ti muzu zhruba rict, mame to u mladsi dcerunky. behat a zase behat a vsude se snazit dostat, a pozdeji lezt na okno, lezt na vsechno ostatni a ne behat, ale zdrhat 😎 , sjizdet po tyci, lezt na dopravni znacky, viset na hrazde hlavou dolu, atd. atd..holcicku bych obcas uvazala na voditko.. 😀

lexxie_holandsko
2. sep 2012

Tady jeste par fotek, je to ale na facebooku, tak pro ty, co to pouzivaji.
https://www.facebook.com/pavla.jansova.90?ref=t...