Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

vever1
9. jan 2013

@ervenka 12 je ale carneval. je to utorok. tak neviem ci nepojdete dakde. ja mam dovolenku v pondelok povinnu ale v utorok uz doma zostat nemozem. a mal minuly tyzden celu tyzden dovolenku. uz mi to lezie na nervy 😠

ervenka
9. jan 2013

@vever1 spytam sa MM, a uvidime. Ale ak je to pracovny den, pojde aj on pracovat= ja budem so Svenom a Emmkou. Mooooooulen, mooooulen, moooooooooooooeulen. Este ho to drzi?

lexxie_holandsko
9. jan 2013

ahoj, tak dneska prisla poprve zuza domu s urazem. Nejaky kluk hodil helmou a strefil se ji presne na hlavu, ze tekla krev..ale zadna hruza. No jsou tam docela divoke deticky, snad to nebude casto..

@vever1 Teda ty mas zazitek s odsavackou a chapu, ze to se do prace nedalo..vubec vas takhle obdivuju, jak to v praci delate, jak casto budes muset odsavat? Svagrova prave kvuli tomu 1. ditko kojila kratce a u druheho vydrzela rok..i s praci. To jsem ji celkem obdivovala..Hlavne, at je vse v poradku.

@jarunice ja s tim zkusenosti mam. Zuzka ma hodne suchou kuzi, jak struhadlo..mazu olejem , ale to nesnasi. Pred prazdninama se ji udelali uplne cervene fleky na obliceji. Dr. zkonstatovala atopicky exem..ale snad nic hrozneho. Mame to v rodine, mama exem, bracha alergie , sestrenka astma..takze to ma po kom zdedit. No dr. predepsala kortikoidy, moc se mi nechtelo, ale tvrdila, ze jsou nejslabsi. Mazala jsem asi tyden, potom uz ne..preslo to uplne , ale podle mne ne tema kortikoidama. Ted ma porad suchou kuzi a asi ji to zustane. Dobra je asi weleda, ja kupovala i v bio obchodech v CR nejakou masticku salome..nebo tak neco, maji hodne druhu a taky prirodni a to nam pomohlo alespon zmekcit.

@ervenka neni yakult taky probiotikum? Nebo neco podobneho..je fakt, ze to tady moc neresi. Treba v CR nam k ATB hned doporucili nejake probiotika..ale tady myslim nam taky neco dali. Kdyz zuza nesnesla atb a bud prujem, nebo zvrac..tak jsme neco dostali. Hlavne zduraznovali, ze to musi brat a neprerusovat..atb..Jinak cr. doktori by se asi hodne divili, treba, ze se tady s ATB normalne chodi do skoly, atd..to by asi upadli..

@cestovatelkaandrea tak to je dobre, ze si Kilian takhle zvykne, nektere deti jsou prizpusobivejsi a je to lepsi..predstava ditete, ktere jim tam puldne probreci. Jako treba Edik, ten rval furt..mel reflux a nevedeli jsme to, to by bylo pro vsechny utrpeni. Zuza uz lepsi..kazde ditko je jine, ale asi si zvyknou vsechny..Ja mam taky divne pocity, urcite veci mi v CR vyhovuji, ale nektere zase tady vic..celkove s praci, to je asi v Praze lepsi.

ervenka
9. jan 2013

@lexxie_holandsko no ten yakult neviem, mna z neho vzdy velmi bolel zaludok. Radsej si dam biely jogurt...
Teraz sa divam,ze ten krem obsahuje koloidne mineraly, ozon. Tak dufam,ze zaberie...

lubkasungirl
9. jan 2013

@ervenka belasting je nejaka stranka?tam asi treba po holandsky,nie?manzel zialbohu nevie no a slovak,cez ktoreho tam je,neoplyva velmi ochotou mu pomoct... 😒 a teda to odlucne je nieco nie velmi v poriadku?ja som o tom zistila info cez eu tax service - to su ano,poliaci... a inak maju tam v holandsku zivnostnici narok na pridavky na deti /vraj je to nieco namiesto danovej ulavy/ a taktiez aj na rodinne pridavky? a nevies,ake vsetky odvody si tam pri zakladani zivnosti platia zivnostnici?aj nemocenske? dakujem ti velmi pekne,lebo ozaj sa neviem pohnut z miesta... 🙂

ervenka
10. jan 2013

@lubkasungirl Belastingdienst je v preklade Danovy urad. je tam aj anglicka verzia kuk na link a aj nemecka verzia. http://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/b...
najlepsie by bolo pre tvojho manzela si najst danoveho poradcu. Ten mu vsetko poradi, vysvetli. S tymi poliakmi tiez mozes skusit, ale nezarucujem a ked danovaci na nieco pridu, tak sa uz nevykrutis. Na inaj stranke sa ludia stazovali, ze dane vobec Poliaci nevedeli dobre spravit, dokonca niektorym mizli peniaze z uctu.
No s odvodmi ti nepomozem, ale ved pri zakladani zivosti tvoj mm musi dostat zakladne info. Nechcem rypat, ale ako vlastne si ju chce zalozit, ked nevie po NL? Je to dost zlozite... A inak, belastingu mozes napisat email aj v eng, ale kedp pridete osobne, tak komunikuju zase v NL- ved je predpoklad,ze ked je zivnost, je aj jazyk.

vever1
10. jan 2013

@ervenka hej je to pracovny den. v podstate aj pondelok je normalne pracovny dne ale u nas je povinna dovolenka lebo vraj nieco je za akciu v tych miestach kde robim a tak sa este rano mozme dostat do prace ale uz z nej tazko 😝 no a moulen ho este drzi 😝 ale uz nie tak velmi chvalabohu lebo uz sa mi s tou pesnickou aj snivalo 😝 teraz mal zas mikulasa to spieval dookola a ked mal prist jezisko tak sme mu museli vysvetlovat ze mikulaske pesnicky sa uz nespievaju tak zacal zas jingle bells 😝

@lexxie_holandsko ja odsavam 2x ono je to podla toho kolko krat za den kojis a mas odsavat v tom case ako ti pije male. takze ja odsavam o tej 10 a potom o 13:30 a ked ich vyzdvihnem v skolke tak potom doma hned malu kojim. ona uz presla len na 5x papanie za den tak je to jednoduchsie 😉 a no ono zalezi na tom ci to chces robit alebo nie. ak sa to zda zenam zlozite tak prestanu kojit hned ako nastupia do prace alebo koja len rano a vecer a cez den davaju UM. mne to ziadne problemy nerobi. a dokonca mne to zatial tak aj vyhovuje, aspon mam 2 hodiny v praci volno 😝 a zamestnavatel je povinny ti to umoznit do 9mesiacov takuvidime lebo pri svenovi som kojila len 6m kedze vtedy to velmi dobre v praci nebolo poriesene a stalo sa ze ked som isla odsavat mali akurat v tej miestnosti poradu 😠 tak som si sama musela hladat miesto kde by som sla odsavat 😠 a ked sa to uz stalo 3x tak uz som bola nahnevana a najskor som planovala ze budem kojit len rano a vecer ale maly sa mi sam odstavil, mu uz flaska lepsie vyhovovala tak som skoncila. teraz som si miestnost zarezervovala. tak som zvedava ako to bude fungovat 😝

ervenka
10. jan 2013

@vever1 potesiiim ta, mame takeho Sinta, co sa hybe, a spieva jingle beeeeeells. Jupi, bude sranda. ;) Moooooulen je lepsia.. ;-P

lexxie_holandsko
10. jan 2013

ahoj tak dneska rozlitany den, rano jsem sla se zuzou do skoly a sla jsem s nima do knihovny..jako obvykle se skoro zadny rodic neprihlasil. Jeste chapu pracujici, nebo ty, co maji male deti doma, ale zbytek ne. Pry je tam problem sehnat vzdycky rodice. Nase Zuza sedela jak pripinak a ani nepipla..uplny opak, nez jaka je doma. Tak mne to pobavilo ji videt jednou sedet v klidu s pusou zavrenou..treba vydrzi. No potom jsem chtela jit v 10.30 domu a na skolnim hristil jsem potkala Edika, co se tvaril jak nevimco..pry mu je spatne a boli ho hlava, bricho atd..tak za ucitelkou a ta, at ho vezmu domu..Doma se rozkoukal a absolutne mu nic nebylo..Tak jsem se nastvala a sli jsme ve 12 vyzvednout zuzku a on sel na odpoledne do skoly..maly simulant.
Vecer musim nakoupit darek, zuza ma zitra naroz. oslavu od kamosky a maji to od 12 do 16.00..takze ani do skoly nepujde, ale tam jeste nemusi pred narozeninama.

@vever1 tak to bylo blbe u toho minuleho zamestnavatele, ale 6 mesicu je taky dobrych.. Ja si to nejak nedokazu predstavit , ale tady to je normalni. 2x v praci jeste neni tak moc. Ty budes ted delat 2x tydne, nebo to bude postupne pridavat? U nas ucitelky..ktere maji pomerne male deti delaji 4 dny v tydnu a to uz zacaly takhle dost brzo..od pul roku deti. Ty ale snad maji babicky na hlidani.

vever1
10. jan 2013

@lexxie_holandsko xixixi nie to je u toho isteho zamestnavatela 😝 ja normalne robim 3 dni v tyzdni ale nasa oma a opa isli na dlhu dovolenku az na 8tyzdnov a kedze nam opatruju deti 2x do tyzdna tak sme museli zhanat na 6tyzdnov opatrovatelku a to mame mojho manzelovu sesternicu ale ta zial moze opatrovat len utorky takze vo stvrtok sme nemali nikoho a tak som si zobrala dovolenku a budem pracovat do 13.2 len 2 dni v tyzdni a potom uz klasika 3. a sranda s tym tvojim synatorom 😝 a zuzka vidis aj dobra vie byt ked chce xixixi

lubkasungirl
10. jan 2013

@ervenka dakujem ti,viem,ze je to divne,no manzel neovlada holandstinu a anglicky len zaklady,takze z tej komunikacie vela nebude... siel tam za Slovaka,ktory tam zije sest rokov,takze je na neho tam vlastne odkazany,je to odveci,no je to tak...uz skusam si co to zistit cez translater na googli,prekladam si holandske stranky... s tymi poliakmi to teda asi neskusame,aj ked oni sa nevenuju zivnostnikom,iba zamestnancom,takze aj tak nic z toho...

ervenka
10. jan 2013

@lubkasungirl Budete to mat perne... Skus napisat belastingu email s otazkami, viem, ze ked si kamoska zakladala zivnost, tak jej dali brozurky v Nl. A tiez nech si mm hlada danoveho poradcu, ale v Nl. Samozrejme,ze si nemocenske bude musiet platit.

ervenka
10. jan 2013

@lexxie_holandsko prajem vsetko najlepsie k narodeninam mladej slecny. Mamina si zasluzi tiez nejaky darcek.
@vever1 som ti vsetko velmi skomplikovala touto mojou vlhou dovolcou na SVK, vsak? Vobec ma nenapadlo, ze tvoji svokrovci su prec ked aj my. 😖

vever1
11. jan 2013

@lexxie_holandsko Zuzke vsetko najlepsie k dnesnym narodeninam 😀

@ervenka ty sa tym ale vobec netrap. pekne si uzi SK a sniezik a riadnu zimu co ti taaaaaaak zavidim a jabudem velmi rada ked mi deturence v ten utorok postrazis. ved ty aj tak mas dost s bubom .

Inac bola som dnes u toho dr kvoli tomu spruw a samozrejme on mi ziadne lieky predpisat nechce, elbo na letaciku stoji ze sa kojenie neodporuca tak on to riskovat nebude a vraj to musim uzivat vo vysokych davkach a az 10 dni inak to neprejde. tak ak chcem kojit (lebo kvoli tomu vraj nemusim prestat 😝 ale vsak nech to boli jak fras 😠 ) tak mam aj nadalej mastit tou mastou co si kupim v lekarni aj ked to prd pomaha ale moze sa to brat dlhodobe a malej to neskodi (takze ani recept mi nedal 😠 ) tak je len na mne ci budem s kojenim pokracovat alebo nie 😖 no a ked toto poviem mojmu mm tak jeho odpoved bude ze mam prestat 😖 a ja sama uz iez nevime, uz som z toho zufala. 😖 na jednej strane som sa pri tych bolestiach dokopala aspon do 3 mesiacov ale moj ciel bol minimalne 6 ako pri svenovi ☹

@cestovatelkaandrea @ikke baby ako ohrievate mm mlieko? lebo ja som to vzdy robila v rajnicke s horucou vodou ale ked sa mi narodila emma tak som dostala od CB taku knizocku o kojeni a tam pise ze to moem zohrievat aj v mikrovlnke. 😕 tak teraz neviem. mne ta rajnicka ani nevadi, ja uz som si zvykla ale ked bude emma pri tej ericovej sesternici ta to chce zohrievat v mikrovlnke tak teraz neviem ci sa tym nestratia vsetky ziviny 😖

cestovatelkaandrea
11. jan 2013

@vever1 no to je zaujimave, mne na CB povedali, ze do mikrovlnky neeee. tak ohrievam v prevarenej vode. a v skolke mu ohrievaju tiez tak. maju taky ohrievac na materske mlieko.

cestovatelkaandrea
11. jan 2013

@ervenka oj tak dufam, ze uz je lepsie po tom ako si navstivila doktorku. mat problemy s pokozkou nie je ziadna vyhra. dufam, ze Kilian take problemy mat nebude aj ked neviem neviem. radsej nejaka reakcia alebo len oslabenie organizmu ako ekzem.

cestovatelkaandrea
11. jan 2013

@vever1 no s tou odsavackou to ako dopadl?. mne by praskli prsniky, keby som si jeden den neodsala a spoliehala sa na Kiliana, ze vsetko vypije. Sice posledny tyzden kvoli chorobe uprednostnuje prsia ale aj tak tam mam stale ovela viac ako potrebuje on. preto mam okrem elektrickej aj manualnu, keby nahodou... inak mne sa raz po zozraty kesu orieskov podarilo po pekne prespatej noci odsat z prsa 280ml. ale to bol rano ako kamen a strasne velky. takze ked som odsala z oboch tak som mala takmer dennu davku mliecka odstriekanu. Ale to sa mi stalo len raz. Inak bezne ide dole tak 180-200ml mliecka co aj Kilian bezne pije z flasky ak nie je chory...
ten spruw je normalne mat tak dlho?strasne dlho sa s tym trapite. ja sa teraz trocha bojim, ze to moze Kilian doniest zo skolky ak ucitelky pomiesaju flasky s cumlikmi.
inak take kojenie je super oproti krmienu z flasky. By som tvojho manzela poslala v noci robit nocnu davku mliecka cely tyzden, ked sa mu to zda lahsie. Moj manzel si nevie nocne kojenie vynachvalit. Konecne sa vyspi. Pri Damianovi chodil dva krat za noc ohrievat odstrekovane mliecko a bol z toho riadne zlomeny.... takze vydrz a hlavne je, ze aj ty to chces. to je dolezite. aj ja som objavila pri Kilianovi caro kojenia, co som pri Damianovi nemala, lebo mi dokusal bradavky tak, ze som mu mliecko radsej odsavala.

vever1
11. jan 2013

@cestovatelkaandrea vsak prave aj ja tak viem ze mikrovlnka nie ale v tej knizke to normalne pisu ze zohrievat bud v ohrievaci na mlieko alebo v mikrovlnke 😖 a v skolke maju tiez ohrievac mlieka.

cestovatelkaandrea
11. jan 2013

@lexxie_holandsko tak hovoris, ze prvy uraz mate za sebou. esteze ste nepotrebovali sitie. 😉
Vcera Kilian zvladol skolku super. Bol tam po prvy raz cely den. Tak som rada. Mam z tejto skolky lepsi pocit ako z tej, kde bol Damian. Uz len aby mi ten pocit vydzal aj dalsie 4 roky.
Inak s tymi pocitmi s CR a NL chapem. Ja to mavam tiez. Momentalne mam take obdobie, ze by som sa aj rada vratila, kvoli starym rodicom, nech vidia vnucata. Ale ono to tak lahko nejde. Tak sa snazime, aby sa casto videli aspon cez net a ked sa da, tak su nasi tu a my travime dovolenky na SR.

vever1
11. jan 2013

@cestovatelkaandrea no ta hadicka prisla na druhy den ale ja som este neodsavala. da sa mi to vydrzat. jej dam rano najskor z jedneho a o 3 hodiny vypije druhe a potom uz pije dalsie kojenie z obidvoch. akurat niekedy tam mam este vela mliecka tak potom sa preje a mame vodotrisk 😝 no a u nas spime celu noc takze u nas ziadne nocne kojenie uz nie je a moj mm sa vyspi uz par tyzdnov 😀 no co som sa vtedy ked som bola v nemke s emmou s jednou sestrickou rozpravala tak spruw moze trvat veeeeeeelmi dlho lebo plesne sa tazko liecia. ono sa to stale vracia ak napriklad si unavena alebo mas oslabeny organizmus so stresu alebo choroby a kedze ja kojim tak si to mozme navzajom predavat ze ja sa z toho dostanem a dostanem to zas od malej a naopak takze zacarovany kruh a emma to teraz nastastie nema v puse alemava to teraz na ritke takze tam natierame teraz a ja to mam uz len jednom prse ale proste nechce to zmiznut. teraz cez vikend som mala zas take bolesti ze uz som s tym fakt chcela prastit. si predstav ze ta prso cely den hnusne pali a ti donho vrazaju cely dne noze. tak to boli a cely den. ani na chvilu to neprejde. a potom su dni ked sa to trochu ukludni a mam bolesti len po kojeni a dni ked nic necitim ale tych je strasne malo 😖

lubkasungirl
11. jan 2013

@ervenka toto som prave tiez chcela vediet,ci zalozenim zivnosti v holandsku si automaticky musi platit aj nemocenske,pripadne dôchodkove poistenie - lebo som ho chcela dobrovolne pripoistit na slovensku... hladam ten mail,no nemôzem sa tam z toho vysomarit,no idem skusat dalej... 😉

rybca
11. jan 2013

@vever1 materske mlieko sa nesmelo ohrievat v mikrovlnke preto, ze flasky obsahovali tie ftalaty ci co a to sa pri ohrievani uvolnovalo do mlieka, alebo mohlo uvolnit, ale to asi aj pri ohrievani v horucej vode sa mozno uvolnovalo, neviem, teraz (aspon avent) pisu, ze flasky mozu ist aj do mikrovlnky, ze uz tam tie latky nie su, takze teraz je to asi len na tvojom osobnom pocite, ci ano ci nie, ja som mlieko ohrievala v ohrievaci, ale nas ohrievac nejak nedodrziaval dobu ohrevu, vacsinou to trvalo dlhsie ako pisali v navode

a inac boli sme na poradni a je vsetko v poriadku a ubezpecili ma, ze rodit budem v nemocke, dokonca aj na kontroly mozem chodit k nim, nemusim si zhanat kraamzorg, len sa este musime rozhodnut ci si dame spravit test na downsyndrom, kedze 35 budem mat az v july, tak si to budeme platit, teda priplacat 100 euri

lexxie_holandsko
11. jan 2013

ahoj, tak zuza je na prvni narozeninove oslave..ne svoji, 5leta kamoska ji pozvala, tak jsem zvedava, jak to zvladne s ostatnima ditkama..uz byla jednou na zkousku, Edikuv kamarad udelal plysakum narozeninovou oslavu a Ed. se nechtelo, tak sla zuza 😀 No madam si preje taky oslavu, ale to teda nevim. Normalne se delaji detske oslavy az od 5 let a i tak jim to vydrzi pekne dlouho...si myslim, ze s rodinou to staci.

@cestovatelkaandrea no ja vim, ono je vsude neco..Nekde jsem cetla o kulturnim soku, v ktere fazi zrovna jsem. Jak si clovek cizinu nejdrive idealizuje, potom je trochu kriticky, potom kritizuje uplne vsechno a postupne se to zlepsuje az do stadia, kdy uz se citi zvlastne ve sve rodne zemi a vsechno ho stve..celkem dobre postrehy 🙂 🙂 Tak skvele, ze Kilian ma lepsi skolku, na tom dost zalezi. Jak se libi Damianovi ve skole? A jj. prvni uraz za sebou, snad jich nebude moc.

Jak se tady nekdo ptal na zivot v Holandsku bez partnera, jen tam jit takhle naslepo, tak ja bych nesla...Jedine, kdy bych sla je na zkusenou po skole, ale jako starsi uz ne, kdyz prijdou deti, tak to je bez prarodicu tezsi..

lexxie_holandsko
11. jan 2013

@rybca na downsyndrom je krome odberu plodove vody i combinatietest..ale to je jen urceni pravdepodobnosti. Ten se dela nekdy do 12 tydne? Ja jsem na nem byla u obou deti.

@lubkasungirl a neda se to zjistit v Kamer van koophandel? To je neco jako zivnostensky rejstrik. Duchodove pojisteni si myslim povinne neni, nebot si ho taky neplatim..Pry..rikal manzel..ze za kazdy rok pobytu v Holandsku se pocita duchod, nejen u pracujicich, ale jsou to jen 2 % rocne. Mame v CR zase rekli, ze pokud nebudu mit odpracovanych 40 let, tak duchod z CR nedostanu?? To mi prijde teda dost ulitle, doufam, ze to je nejaky vtip..Zdravotni pojisteni je urcite dobre platit tam, kde zijes. Treba na holandske pojisteni nam nechteli v CR osetrit deti..obracene mamku na CR pojisteni osetrili.

timka257
11. jan 2013

Prajem pekny den chcem sa len opytat ci tu nieje niekto kto byva v Haarleme pretoze buduci mesiac tam ideme a nikoho tam nepoznam kedze sme byvali skoro 11 rokov v Den haagu dakujem

rybca
11. jan 2013

@lexxie_holandsko no cak pre ten sa mame rozhodnut. A preco si bola? Mate predispoziciu v rodine?

ikke
11. jan 2013

@vever1 joj, ja som tak malokrat ohrievala materske mlieko... 😅 ale nikdy som ho neohrievala v rajnicke, vzdy iba v mikrovlnke. popravde, u nas je to raz za uhorsky rok, tak ma nejake ziviny moc netrapia. ja keby som chodila do roboty a mala pre dieta odsavat, uz by som daaaavno nekojila, lebo odsavanie u mna nefunguje ☹
ale keby to bolo casto, alebo dokonca pravidelne, asi by som si dala zalezat na ohreve, tak to asi radsej v tej ohrievacke alebo rajnicke.
neviem, ako dlho alebo ako casto bude mala u tej sesternice, ak je to jednorazovo, netrap sa, neublizi jej to. ak by to bolo castejsie alebo pravidelne, skus pozriet na marktplaats ohrievacku. zas cakat od druhych ludi, ze budu kvoli mojmu dietatu niekolkokrat denne stat s rajnickou pri sporaku, na to ja nie som... 😉

vever1
11. jan 2013

@ikke 😀 no ona tam bude len raz do tyzdna 😉 akurat na buduci tyzden tam musi byt 2 dni kedze si musim nadrobit tento utorok co som v praci nebola 😝 a ono jej to vychadza 2x flaska takze to az tak hrozne nie je 😉 a ja uz nejdem ziadne peniaze investovat do nicoho kedze neviem ako dlho este budem kojit. som teraz pre mna rozhodla ze to este ten mesiac skusim potiahnut a ked to dovtedy neprejde alebo to zas emma do pusinky dostane tak s tym zu uplne prastim. nestoji mi to za to aby som donej musela kazdy mesiac cpat lieky a ja uz tiez 11t poctivo bradavky mastim tym sajrajtom a pochybujem ze take dlhodobe pouzivanie je aj dobre aj ked dr hovoril ze nie, predsa je v tom kadejaky sajrajt. 😖

@rybca takze to bolo kvoli flaskam. no lebo zas my sme svenovi vzdy ohrievali taku hotovu kasu na veceru v mikrovlnke a to bolo tiez vo flaske. tak to jej poviem ze to moze normalne v mikrovlnke ohrievat 😀 a ja som si tie testy nedala robit ani pri svenovi a ani pri emme. mala som tiez 35 ked som zostala tehu ale tiez by sme museli doplacat a kedze u nav v rodine nie je ziaden down tak sme na to ani nesli 😉

ikke
11. jan 2013

@rybca ja som tiez na testoch nebola, nemala som na to vek, ale hlavne som si polozila otazku:co by som urobila, ak by bol vysledok pozitivny (teda ze by bola vysoka pravdepodobnost na downa)? vzdala by som sa dietata? ja osobne skor nie, tym padom tieto testy pre mna stratili zmysel 😉

rybca
11. jan 2013

@ikke no vsak to, neviem ci sa dokazem postarat o postihnute dieta, mi trha srdce len ked ma mati vyssiu teplotu, neviem si to vobec predstavit