Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
1. mar 2013

@lexxie_holandsko a nerobi mu tam niekto zle cez prestavky vonku? nas Damian nam vzdy nastastie povie, ked sa cosi stane raz mal jeden incident v skole, ked ho spoluziak slahol so snurkou po krku a on potom nechcelist do skoly pocas prestavky. tak sme mali s ucitelkou pohovor, ze co to je, ze Damian na krku cervenu ciaru a musela overit od koho to bolo a aj preco. nastastie sa to uz nezopakovalo a Damian nam hovoril pravdu, lebo aj ucitelka nam to iste potvrdila.

cestovatelkaandrea
1. mar 2013

@klemberka veru je to tak a @ervenka ma pravdu. no s tou kartickou si fakt mozes s prepacenim vies co.... mama tu bola u nas minuly rok v zime a ochorela. vysetrenie u lekara stalo 25 euri + lieky dalsich 30 eury. prisla na SR ze jej to poistovna preplati (mala dokonca zaplatene este aj speci cestovne poistenie) a vies co jej vratili? smiesne 3 eura za vysetrenie a za lieky nejakych 40 centov. takze by som ti odporucala sa prihlasit na radnici na BSN cislo a potom poslat udaje pekne do poistovne. manzel si moze na svoju zdravotnu poistku dat aj teba aj dieta. Dieta je do 18 rokov zadarmo a za teba budete platit tak ako aj za neho. V kazdom pripade je to lepsie, lebo inak kazda navsteva u lekara bude sakra draha. Mozno teraz nie si chorlava ale nikdy nevies. Zmena prostredia dokaze porobit divy alebo jednoducho holadnske viry a bacily budes brat inak ako my co tu uz zijeme niekolko rokov. Moji rodicia s tym maju vzdy problem a aj svagor so zenou a ich drobcom odidu z NL a su hned chori.

cestovatelkaandrea
1. mar 2013

@ervenka joooj to poznam a este ked sa jeden vyhovara na druheho. by som ti vedela hovorit zazitky na dobru noc 😀 😀 😀 ale tak co uz, aj to je zivot.

ervenka
1. mar 2013

@cestovatelkaandrea karticka ja dobra na: roztieranie kremu, masla na kolace... ;)

ekira
1. mar 2013

http://dakujeme.sme.sk/vyzva/666/bojujem-za-kaz...
ahojte,poprosim o zdielanie.rodinam,kamaratom,proste kazdemu.dakujem,je to moj synovec 🙂

klemberka
1. mar 2013

@cestovatelkaandrea @ervenka ďakujem kočky za rady, ja sa stále len informujem o možnostiach, čo treba spraviť a tak, ja viem, že máte pravdu, aj keby tam ideme len na ten rok, oplatí sa nám prihlásiť, nikdy nevieme, čo sa môže stať... vďaka ešte raz za rady, radšej sa teda všetci riadne prihlásime už teraz... ja som netvrdila, že by sme tak nikdy neurobili, skôr som mala na mysli, že zatiaľ, kým sa tak do pár týždňov nerozhodneme, čo a ako, zostali by sme bez prihlásenia, ale veď načo to oddiaľovať, urobíme tak už teraz... 🙂

ervenka
1. mar 2013

@ekira uz pracujem na preklade, ospravedlnujem sa za omeskanie. mozem dat link aj na moj FB?

ekira
1. mar 2013

@ervenka neva,v pohode.a jasne mozes dat na facebook.nech to zdiela a pomoze co najviac ludi 🙂

ervenka
1. mar 2013

@klemberka v prvom rade nezabudni si PRELOZENE rodne listy do eng.+ apostile, sobasny list, chod sa informovat ako je to s odhlasenim zo zdravotnej, soc. poistovni
My si tu pomahame, davame si tipy co a ako, ale osobne jedna lekcia mi stacila. pytaj sa, odpovieme ti.. 😉

klemberka
1. mar 2013

@ervenka o tom odhlásení zo zdravotnej a soc. poisťovne viem, ak viem kde ísť a tak, čo robiť, ale o tých preložených listoch som ozaj nevedela, dobre vedieť, ďakujem 🙂

ervenka
2. mar 2013

Ahojte maminky. Breaking news- po cca 20 mesiacoch "domacej" pani od buducej soboty zacinam. Budem sa prehanat na biku a zvonit 2x. Aaaano, budes postarka. Aj sa tesim, len nakoniec sa to vyvrbylo tak, ze budem robit 6 dni po cca 3 hodinach= uvidime ci to prezije svokra a cela mm rodina. Asi 😉 budeme potrebovat, aby ku nam niekto chodil ku drobcovi. Uvidime, mozno to vyriesime gastaudikom.... Konecne budem mat vlastne peniazky. Jupiiiiiiiiiiii 😉

rybca
2. mar 2013

@ervenka tak teda vitaj kolegynka..🙂) teda zatial, lebo mne este nedali vediet, ci mi predlzia zmluvu od 1. maja..🙂))

ikke
2. mar 2013

@ervenka
@rybca aj ja som kedysi par tyzdnov roznasala postu 😀 snazne prosim, nerozhadzujte gumicky po ceste 😅

rybca
2. mar 2013

@ikke pche, ze par tyzdnov, ucho, ja uz rok a pol...🙂)) a neboj, ja sa po padnutu gumicku este aj vratim..🙂 strasne sa mi paci, na jednej ulici byvaju 3 deti od 4 do 6 rokov, minule ma cakali poobede, kazde sa postavilo k svojim dveram a cakali ci k nim dojdem a pomahali mi prepchat postu cez otvor..🙂 na dalsi raz bolo malo posty, tak za mnou utekali este na druhu ulicu, ze ci k nim nepridem, chudatka, take sklamane boli, tak som im slubila, ze nabuduce urcite bude, hned mali spat usmevy..🙂)) ale stretla som i zle deti, napriklad ked bol sneh, tak mi ho napchali do tasky medzi postu a raz sa mi vysmievali, ze chodim na bicykli, ale ine, no najhorsie su okolo toho 10teho roku...:(

jarunice
2. mar 2013

@klemberka já jsem tady se synem 2,5r. už rok a půl v podstatě na černo-respektive jako turista, stejně se opravdu nejpozději každé tři měsíce vracím do ČR za levnější letenky Wizzair, ale to je jedno... Když bude tvůj manžel za tebe platit pojištění je to cca 120euro základní pojištění bez zubaře měsíčně,k tomu kdyby si fakt šla na nějakou prohlídku s chřipkou či co,tak zaplatíš každoročně 300euro "vstupní poplatek" což za rok je 120x12+300=1740 euro ... tak holky nevim jestli to tady kočka takový prachy promarodí.. Já mám teda vybavenou lékarnu všema možnejma lékama, na průjem, kašel, horečky, alergie, popáleniny, neštovice, kožní záněty,... stálo mě to cca 5tis.Kč,ale nikdy jsem za celou dobu dr.nepotřebovala ťuk,ťuk..Jo a kdyby se teda měl stát nějaký strašný úraz,tak mám celoroční připojištění za 1tis.Kč pro sebe a takovou malou úrazovku pro Olivera. Můj přítel je tu oficiálně pracující a čtvrtletní přídavky 180 euro dostává na syna taky, i když já i on jsme oficiálně v česku. Asi si budeš muset fakt ujasnit, na jak dlouho se stěhujete, aby to mělo smysl. My jsme od začátku věděli,že tu prostě nezakotvíme,tak jsme to ani nehrotili...

jarunice
2. mar 2013

@ervenka Hodně štěstíčka v novej práci! a žádné gumičky na cestě! (sice nevim jaký gumičky myslíte, ale nevadí 🙂)

klemberka
3. mar 2013

@jarunice ahoj, my sme sa tiež o tom bavili už trochu vážnejšie a zhodli sme sa na tom, že zrejme tam budeme nejaký čas ale natrvalo tam asi zostávať nechceme... a manžel mi povedal v podstate to isté, čo teraz ty mne 😀 asi spravím to isté, čo ty, hodím na seba nejaké celoročné poistenie, aj pre malého a hotovo... naposledy, keď sme tam boli, tak ma minimálne bolelo hrdlo, taktiež tam mám vytvorenú vlastnú "lekárničku", ako aj ty 😉 a popravde, doma, na SR mám to isté, pretože takmer odmalička si malého vždy vyliečim lepšie sama, než naša doktorka, teda pokiaľ sa nejedná o nejaké veľmi vážne choroby, ktoré sme zatiaľ (ťuk ťuk ťuk) nemali... sama nás poznám, že nie sme často chorí, takže tak isto nevidím význam toho, prečo by som si mala platiť tak drahé poistenie tam... a doteraz sme tiež chodievali tak po dvoch-troch mesiacoch domov, keď sme popredu zabookovali letenky cez Wizzair, len tak na týžden, vybavili si nejaké veci a znova sa vrátili... a všetko bez problémov... takže asi zostaneme pri tom tak, ako to bolo doteraz... asi sa mi neoplatí vybavovať si všetky tieto veci okolo, keď tam neplánujem zostať "navždy"...

ervenka
3. mar 2013

@jarunice ja mam CZ a nikdy som taku velku sumu neplatila 😕 . Kedysi davno som sa necilila dobre, bola som u dr.- vtedy este bez Nl positenia. Dostala som ucet na 39e. a to som absolvovala komplet prehliadku+gyn. Na to poistenie z jednej krajiny do druhej si treba dat pozor, lebo su tam tarify- ak ma pamat neklame 😉 . A ak sa zda suma napr. poistenie pri uraze do 1000e ze uplne super- to nikdy neprekrocime, v nl su trochu ine tarify, resp. ceny za lek. osetrenie.
videla som vselico- napr. ako pekne prisla policia, spravila raziu na stavbe a vsetkym zobrala pasy, lebo mali podozrenie na ciernu robotu. Na Schiphole zase zakazali odletiet, lebo mila pani bola zjavne chora.
@klemberka ozaj, v Nl probiotika nenajdes, najblizsie v Belgicku.

rybca
3. mar 2013

@jarunice
@klemberka aky vstupny poplatok? my sme neplatili ziadny... 😨 a my sice tiez liecime maleho vacsinou doma, ale ked uz mal 3 dni 40tky, tak sme k doktorovi museli. Takze spoliehat sa len na domacu lekaren sa neda. A je fakt, ze tu je zdr. starostlivost drahsia ako na SVK a ked si budes chciet dat preplatit SVK poistovnou, tak ti zaplatia len do vysky SVK cien.

a uz si premyslala ako bude s detskym kolektivom? mate pri dome (ci tam kde budete byvat) nejake ihrisko kam chodia deti, alebo speelzaal?

ervenka
3. mar 2013

@rybca do speelzaal nepotrebuje nahodou vyplnit formular o.i. BSN cisielko?

rybca
3. mar 2013

@klemberka jaj a este taky maly priklad, mala som uraz a robili mi rontgen a za cele to vysetrenie - rontgen, 5 minut casu doktora a 10 minut casu sestricky plus sadrovy material - prisiel ucet cez 500 eur, to som uz nastastie mala NL poistenie, takze eigen bedrag som platila "len" 83 eur.

ervenka
3. mar 2013

a inak baby, vymenim svokru. Alebo nemate velku lopatu? 😠 Vcera sme hrdo oznamili, a skoncilo to tak,ze ked mm isiel pomoct otcovi, tak na mna nakricala. toto si nedovoli ani moja vlastna mama. Nebudem pisat do detailov, ale aby som pocula ze len komplikujeme mm zivot, tak akoze dovi dopi... Hlavne,ze uz v lete sa ma pytala, kedy budem robit. 😠 Asi si dam Danka na chrbat a tak budem rozhasat postu. Svokra u mna skoncila, kym sa mi neospravedlni, a mm to so svojim politicky korektnym chovanim tentokrat nevyriesi. 😔

rybca
3. mar 2013

@ervenka uz si nepamatam...:(

rybca
3. mar 2013

@ervenka fu, som chcela napisat, ze vymenim za svoju, ale ked som to docitala, tak by som skocila z blata do kaluze, teda mozno do mora, bo teraz mam tu vyhodu, ze ta moja je na SVK...🙂 ale inac sucitim s tebou a drzim palce v tomto velkom boji.

rybca
3. mar 2013

Tak dievcata, dnes som si spravila Tresku v majoneze s Ostrym salatom...🙂 mnaaaaaaaam...🙂 povodne som chcela bublaninu s ovocim, ale chute si robia so mnou co chcu..🙂))

ervenka
3. mar 2013

@rybca podelis sa o recept na tresku? ;)

rybca
3. mar 2013

No jasne, potrebujes mrkvu, cukinu, uvarenu tresku (kabeljauw), majonezu, ja som dala i kyslu smotanu, cibulu, horcicu, ocot, sol, mrkvu a cukinu nastruhas na jemno, ostatne nakrajas na jemno a dochutis..🙂

jarunice
3. mar 2013

@ervenka hm, nevim kolik teda platíš za zdravotní poj. měsíčně ty, já vycházela z info od přítele,který platí 180 euro měsíčně zdravotní,kde má zahrnutý nějaký trochu nadstandart jako je zubař. Jeho kolega šel před měsícem k praktickému, a pak na rentgen a musel vysolit dalších 300euro každoroční poplatek,který se zaplatí při první návštěvě lékaře, při dalších návštěvách už prý nee a k tomu taky každý měsíc odvádí 180 euro,tak nevim.

@klemberka no,držím pěsti,ať to nějak vyřešíte pozitivně. Malý syn může být přeci napsaný na BNS číslo manžela, kdyby chtěl do školky. Co s Tebou, to asi budeš muset vymyslet, když ti končí mateřská. Já tady nedělám nic, v podstatě tu trávím českou mateřskou, takže mám placené zdr.i soc.. Práci na černo jsem zavrhla, protože jsme na malým městě a neriskovala bych...a včervenci mi mateřská končí, moje místo v česku mi pořád drží,tak se tam zas vrátim.

ervenka
3. mar 2013

@jarunice my platime 145e/mesiac vratane zubara. tych 300e mohlo byt eigen riziko, alebo isiel do nemocnice s ktorou jeho poistovna nemala podpisanu zmluvu... Ale aj tak je to cudne.
@rybca takze mnaaaamka ako svet. Skoda ze ta SVK treska uz nie je to co byvalo... 😖

rybca
4. mar 2013

@ervenka ingrediencie mam z Tresky od RybaSK, celkom pekne to je na obale rozpisane, chybaju mi tam len bambusove klicky a konzervanty..🙂 len nabuduce uz asi vsetku zeleninu sparim, trosku som citila tu zeleninu, ale tak mne je tazko aj s kuska papriky, ci teraz aj z uhorky..🙂