Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
30. sep 2013

@vever1 klasika cokolada z Lidla, alebo AH. Ja v tom nejaky rozdiel nevidim. Len to musi byt cokolada na varenie. Fakt horka 😎

cestovatelkaandrea
30. sep 2013

@ekira a potom sa maminy cuduju, ze preco maju deti ADHD. Strasne sa o tom teraz hovori a ako vela deti to ma...

cestovatelkaandrea
30. sep 2013

@rybca tak je super. a preco mala Julia to brusko take vydute? Ja som to pri Kilcovi nevidela, tak ma to zaujima.

ervenka
30. sep 2013

@cestovatelkaandrea ale povedzme si uprimne, radsej obycajny cukor ako aspartam. A nas napr. cokoladu nema rad,lyzatko este nemal, ale hrozno si da, vo vseobecnosti ovocie mu chuti. Napriek normlanej strave nas Dr v CB strasila s ADHD... Tiez si myslim, ze vela deti ma prebytok energie z toho, co musia cely den sediet na zadku na gym 3x/tyzden to nezachrani. A potom ked je nejaka aktivita, tak su ako utrhnute z retaze.

cestovatelkaandrea
30. sep 2013

@ervenka no vy ste asi vynimka co potvrdzuje pravidlo. fakt uprimne, strasne vela deti vyziera sladkosti, nic nerobia a k tomu piju este aj energeticke napoje. a to vidim uz take male 8-rocne v obchode s energetickym napojom. normalne jedlo ani nepoznaju. vsetko je na sladko. ked chleba tak s niecim sladkym. ked im das nieco ako zemiaky, ryza s masom a zeleninovu oblohou to neeee. my si davame velky pozor s Damianom, aby jedol normalnu stravu a nie cukriky a cokoladky, lyzatka. ked dostane, tak za odmenu. ale len tak, ze by som mu to dala, tak to nie. doma mame v komode take zasoby sladkosti o ktorych ani nevie. vsetko podostaval od rodiny, znamych a ja to postupne vyhadzujem. a tiez patri k zivsim detom co maju radi ovocie a je ho na kila.
moja reakcia na ekiru bola o niecom inom. jednoducho nechapem matky, ktore nadzagavaju deti sladkostami a potom sa stazuju, ze ich deti maju ADHD. a este to dokazu nenormalne dlhe hodiny rozoberat s inymi maminami. take by som najradsej nakopala do zadku.

rybca
30. sep 2013

@cestovatelkaandrea ani neviem, bo dnes to uz nemala, uz ma krasne gulate brusko a uplne som na to zabudla....🙂 asi len potrebovala este viac pribrat a zosilniet...

stastnamamulka
30. sep 2013

Ahoj baby,prosim vas,byva niektora z vas PRIAMO v Utrechte s holandskym manzelom/priatelom?Potrebovali by sme jednu radu,dakujem za kazdu odpoved😉

lexxie_holandsko
30. sep 2013

ahoj, tak dneska mel Edik plavani, par deti dostalo karticku, ze uz muzou mit zavarecne plavani na diplom A, on teda jeste ne, je v te posledni casti teprve par tydnu..tak snad priste. Uz tam je pres 18 mesicu, ale pry to je normalni, nektere deti to zvladnou az za 2 roky a dele. Jeste chceme diplom B, ale C uz asi ne, to je na dlouho.

@cestovatelkaandrea no jo Zuzka, to je cislo. Prijde mi docela sikovna, cist chce, pocita, porad neco kresli..ve skole ji chvali, ale spolecensky teda nic moc, kontakt moc nenavazuje. Kdyz ji nekoho domluvim, tak si hraje, ale sama od sebe se do toho nezene a ve skole je uzavrena a s tim curanim fakt nevim. Vzdy ma obdobi, ze je v pohode a potom se to najednou zlomi. Asi s ni zajdu k dr.
Edik byl dneska zase jak z divokych vajec, vzala jsem ho z overblijven a nejak jsme se chytli, on zdrhnul..nastesti vim, ze v 7 letech uz ma docela rozum a nikam daleko neutece. Nakonec prisel zpatky. Kdyz jsme sli zpatky do skoly, tak jsem si vsimla, ze to je na overblijven zase dost divoke, deticky radily. Premyslim, ze ho tam nebudu davat, ale je to otrava vzdy travit hodinu nekde venku..protoze domu to nema smysl. Zitra je vezmu na hranolky, sice to neni moc zdrave, ale chleby jim nosim porad, tak se alespon maji na co tesit..

lexxie_holandsko
30. sep 2013

@rybca Skvele, ze je vse s Julinkou v poradku, jen tak dal 🙂

@ervenka Pokud se nepletu, tak se ADHD musi stanovit u psychologa? Sice muze mit dr. podezreni, ale u takhle malych deti se to snad stejne neda diagnostikovat? Znam chlapecka s ADHD, mame ve tride. Je fakt, ze tam to je poznat, ze je proste jiny, ale dokaze si i uplne klidne hrat. Ten ale bere i prasky a ve skole ma extra podporu v uceni. Ja taky rikala, ze Zuza ma ADHD, ale jen tak z legrace. Ona se dokaze velice dobre soustredit, takze to tam nehrozi. Musim, ale rict, ze nekteri Edikovi kamosi mi hyperaktivni prijdou, ale je mozne, ze to je jen povaha. Spatne se to odhaduje.

ervenka
30. sep 2013

@cestovatelkaandrea aha, to je ako keby sa fajciar stazoval, ze dostal rakovinu pluc... 🙄
Este co sa tyka stravovania, tak cervena kapusta v pohari z HAK, alebo repa nakrajana na platky tiez od HAK, tak to Daniel je rukami, najradsej by asi aj nohami... Prevencia je najlepsia, my ani sladkosti doma nemame. Maximalne tak musli tycinky, ale tie si beriem do roboty. Zahryznem pocas chodze.
@lexxie_holandsko my mame taku DR v CB. Strasila nas od zaciatku... A ku testovaniu sme zasadne povedali NIE..

lexxie_holandsko
30. sep 2013

@ervenka Ona vam vazne doporucovala testovani? To mi teda prijde hodne brzo, hodne deti je v tomto veku akcnich.
Bude chodit Danko do skolky?

ervenka
30. sep 2013

@lexxie_holandsko ano, odporucila... podobne ako aj na usne- lebo drobec si strka prsty do usi, alebo si zakryva usi, a kedze este nehovori, tak ze treba kontrolovat, lebo ak nepocuje, aby sme to v cas podchytili. Podla nas blbost, ze nepocuje, skor si myslime,ze len skuma, a ked si zakryje usi, pocuje inak ako obycajne.. Ale ta nasa dr. je taka aka je. Len si myslim, ze problemy, ktore su skutocne, tymi sa nezaobera, ale takymito blbostami ano...

lexxie_holandsko
30. sep 2013

@ervenka a jak se jevi Danko vam? Fakt si myslim , ze hodne dvouletych deti je docela akcnich, pozdeji se nektere trochu zklidni. Je zvlastni, ze to dr. nadhodila a chce nechat testovat. Jestli dobre slysi byste snad poznali. Staci zaseptat treba zmrzlinka a sledovat, zda zareaguje ;)
Edika taky chteli testovat, nejdriv motoriku, tam vysel dost dobre, i kdyz vim, ze jemnou motoriku uplne nema, ale mel vse nadprumerne, ve skole jim to pripadalo horsi..casto mluvili o chovani, byl az moc stydlivy, veci se mu museli opakovat vickrat..no ted se zase resi, ze je pekne zlobidlo. Si clovek nevybere 😀

ervenka
30. sep 2013

@lexxie_holandsko nam sa javi ako zdravy, dvojrocny sibal, ktory ma v genoch pohyb. MM hraval fucik za Moergestel kym si nepotrhal vazy v kolene... Moj otec hraval fucik za Strazov, ked este nepatril ku Ziline. Kazde dieta rado objavuje si myslim. On napr. rad zbiera kamienky, haluzky... A s usami nic nema, sepot pocuje, tikot mojich hodiniek, nizke tony, vysoke... Mozno si dr. mysli, ze kvoli tomu, ze ja nie som Nl, treba nas perovat. Inak, my mame rovnaku CB ako aj vever1. A tam mala dr. najst problem a nenasla... Takze uuuuplne naopak.. ako spieval Muk "sledas tam kde to neniiiiii"

cestovatelkaandrea
1. okt 2013

@lexxie_holandsko no tak to mas dost divoke. ja sa uz ani nebude nikdy stazovat na moje deti, ked budu zivsie. Nas Damian zatial od nas nikdy nezdrhol ale stava sa, ze ked mu poviem aby sa hral pred domom iba na ihrisku, tak zrazu ho niet a on je u kamarata doma. Vtedy by som ho scapala, lebo to nemam rada, ked deti len tak chodia k sebe domov a este bez toho, ze by rodicia nieco vedeli. Raz za cas hranolky nikomu neublizia. Nas Damian ich nema moc rad, takze ich nastastie nemusim riesit. On si strasne casto pyta cestoviny, palacinky a jablka. Tie by jedol na tony. Ale to mame v rodine. Jablka lubime vsetci.
Co sa tyka Zuzky, myslis, chces ist na nejake vysetrenie preco tak reaguje? Mozno si len dlhsie zvyka na kolektiv. Alebo jej vyhovuje ked sa hra sama?

lexxie_holandsko
1. okt 2013

@ervenka ja si myslim, ze geny delaji hodne. Vidim to u nas v rodine, par clenu bylo velice akcnich, kdyz byli mali..vcetne meho bratra,takze mam vzpominky 😀 Resili to vsichni, nasi, ucitele, dokonce ho poslali k psychologovi..no ted mu je pres 40 a je uplne v pohode, ale teda dal vsem zabrat 😀 Stejne tak muj deda, toho tenkrat snad museli preradit na jinou skolu, coz se ve 20. letech minuleho stoleti asi casto nedelalo..
Ta dvojjazycnost vubec nemusi nic znamenat, deti muzou zacit mluvit pozdeji, ale znam i trojjazycne deti, ktere umi perfektne holandsky. Naopak dnes mi stazistka od Zuzky rekla, ze u nich maji chlapecka, ktery umel 5 slov holandsky, kdyz nastoupil do skoly 😕 a maji jineho, kteremu doted..6 let..poradne nerozumi a on nerozumi jim. To jsou deti, ktere doma holandsky vubec nemluvi, ale nemusi to tak byt vzdy.. Vsak se uvidi, jak to bude priste, mozna to je opravdu o pristupu doktorky.

lexxie_holandsko
1. okt 2013

@cestovatelkaandrea ja jsem asi na Edika nekdy moc prisna, ale on zacal ted hrozne odmlouvat a pry uz je mi 7 a muzu se delat co chci..a nemusim nikoho poslouchat,...tak obcas narazime. Dost se zmenil a dost dela prostredi i ve skole si myslim. Ted jsem ho vzala z overblijven, protoze to tam je pekne chaoticke.
Zuzku jsem myslela na vysetreni kvuli tomu jejimu pocuravani. Nekdy ma obdobi bez nehody a nekdy ji musim 2x prevlikat. Mam pocit, ze to dela schvalne, protoze kdyz o neco jde, tak ji to moc dobre jde. Ve skole mne to netrapi, uci se vyborne.nebo oni se jeste neuci, ale co ma umet to umi vyborne 😀 , obcas chce proste klid od ostatnich deti, ze musi pracovat..a ma tak 1 - 2 kamarady. Proste spolecenska moc nebude, ale to se muze zmenit.

cestovatelkaandrea
1. okt 2013

@ervenka nas drobec ma tiez tak rad zeleninu ako Danko. vcera sme mali dusenu kapustu s opecenym kuracim masom a zemiakmi. strasne mu ta kapusta chutila. v podstate on mi zje doma teraz uz takmer vsetko. jedine cerstve zeleninove salaty zatial nemusi. ked mu dam ale zvlast nakrajanu zeleninu, tak to zje. mozno mu vadia omacky v tych salatoch. najlepsie je, ked ho vezmem tak na 50 min na space scooter, kym ja beham vonku. potom zje vsetko, aj to co moc nelubi. a vies co je este u nas super, ze aj ked napriklad necham vylozene sladkosti na stole, on mi ich neberie. neukradne potajomky ani jednu sladkost. ak ma chut opyta sa, ci moze a ked mu poviem, ze teraz nie, ze ideme obedovat, tak normalne to zobere a az ked je naobedovany, tak si da jeden cukrik. ale vacsinou si ich ani nevsima a dostane len ked si zasluzi za nieco. takze pomaly sa toho zbavujem. predsa len rodina nechape, ze Damianovi stacia 3 lyzatka na mesiac. oni by mu dali na tyzden aj 20.

ervenka
1. okt 2013

@cestovatelkaandrea Mile, ze sa nehadze o zem, ked povies, ze najprv normalne jedlo...sestrenica ma drobca o 3 mesiace starsieho ako je Daniel. A on zje vseeeeeeeetko. Vraj na Vianoce sa museli skryvat do spajze, aby si dali aspon nejake kolace. Ak boli vylozene pre navstevu, tak behol chvile ich vsetky zjedol. Ked boli u nas, este aj Nasemu od ust odtrhaval. A to doslovne. Toto by som nechcela az takeho zruta. Radsej take normalne. nas mozno sladkosti nema az tak rad, lebo napr. z cokolady- z mliecnej, bielej ho zapeka a to poriadne. Takze mozno si coko neda, lebo vie ze potom bude pohroma v brusku. 😉

erique12
2. okt 2013

@cestovatelkaandrea
len sa mi tazko robi rozdiel, ktorym detom ano a ktorym nie...

erique12
2. okt 2013

este mam otazocku co sa tyka jazyka, ste tu vsetko multilingualne az nie "trilingualne".
ako su na deti? vedia po slovensky, aj dostatocne po holandsky k veku, ktory jazyk preferuju, rozpravate sa doma kazdy svojim jazykom, dieta rozlisuje jazyky, kom s akym ma hovorit?

ikke
2. okt 2013

@erique12 co myslis pod "vedia po slovensky"? 😅
moje deti obe rozumeju po slovensky uplne normalne ako slovenske deti (si myslim), no starsi zacal naozaj rozpravat az teraz v lete (v takmer 3.5 roku) pri dlhsom pobyte na slovensku, po necelych 3 tyzdnoch, co sme tam boli. dovtedy sme fungovali tak, ze ja nanho po slovensky, on na mna po holandsky. po holandsky rozumie uplne vsetko ako rovesnici, hovori mozno trosku menej nez by sa pri jeho inteligencii dalo ocakavat, ale poznam 100% holandcata, co su o pol roka starsie ako moj a rozpravaju rovnako ako on. jazyky rozlisuje teraz uz aj podla nazvu ("povedz to po holandsky/slovensky"), dokonca uz aj "tlmoci" 😀
doma hovorime na deti kazdy svojim jazykom, my s mm medzi sebou holandsky

erique12
3. okt 2013

@ikke
tak som myslela, ci hovoria po slovensky naspat.
vyzera to tak, ze to nie je az take jednoduche a automaticke ako by sme si mysleli. moja mala ma tiez tendenciu opakovat omnoho viacej slov holandsky ako slovensky.
aj my sme hovorili po holandsky s muzom. ale teraz hovorim ja len po slovensky a mala po holandsky. ved aj ked na nu nehovorim priamo ale hovorim v jej pritomnosti, aj tak sa jej to dostava do povedomia.
aj on sa musi naucit aspon viacej rozumiet po slovensky. je to ale niekedy hrozne frustrujuce....
kamoskina 2.5 rocna tiez vsetko len po holandsky hovori..

rybca
3. okt 2013

@erique12 ahoj, nas je trojjazycny, skoro stvorjazycny, ak mam ratat aj cestinu, s holandstinou je v priamom kontakte od 2,5 roku, ked zacal chodit do skolky, viac rozpravat zacal az v 3 rokoch, jazyky miesal a napriek tomu, ze doma vobec nehovorime holandsky, ta holandstina prevladala, ale teraz uz je to omnoho lepsie, doma horovi po slovensky, len obcas do toho zamiesa slovo z ineho jazyka, nema problem prepnut hned do holandstiny, madarsky a cesky hovori len par slov, ale rozumie vsetko, vidno na nom, ze rozmysla nad tym co a ako hovori, snazi sa aj prelozit a hlavne posledne tyzdne sa v slovencine aj opravuje, takze ono to chce len cas, my na neho netlacime a vidime, ze to ide, hlavne ako zacal chodit do skoly sa to vyrazne zlepsilo ako v holandstine, tak aj v slovencine

erique12
3. okt 2013

@rybca
no ani ja ju nenutim, ved nema este ani 2 roky. moja mama, ze no my sme uz v dvoch hovorili pekne vo vetach...
ale to sa fakt neda porovnavat, myslim, ze sa malej dost venujem aj hovorim ale ona sa musi ucit dva jazyky naraz, cize to je normalne. a dakujem za potvrdzujuce prispevky 🙂

rybca
3. okt 2013

@erique12 ja som zacala hovorit az v 3 rokoch a to som mala len jeden jazyk..🙂 potom som sa uz musela hlasit ked som chcela hovorit, tak dobre mi to islo...🙂

erique12
3. okt 2013

@rybca
ze hlasit 🙂))

chrobackach
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ervenka
3. okt 2013

@erique12 to pocujem aj ja, ze ja som v dvoch rokoch pomaly recitovala Sladkovica. 😀 Nas ma 2 a povie mama, papa, eitje, ijsje, pozna zvuky zvieratiek, aj ako robi auto, autobus, lietadko, helikopteru, vlak... Dr. v CB nas tiez vytaca,vid moje prispevky vyssie. Ale zaciname sa obrnovat voci porovnavaniu. Ved kazde ditko je ine, vsak ano....

erique12
3. okt 2013

@ikke
ozaj, nebyvas niekde pri barendrechte? je tu jedna kolegyna vo firme, co sa mi hrozne na teba podoba.... 🙂