Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

erique12
7. okt 2013

@vever1 dakujem 🙂

lexxie_holandsko
7. okt 2013

@erique12 Tak ja delam chybu, ze na deti mluvim casto holandsky. V CR mluvim pouze cesky, nebo kdyz tu jsou nasi..Deti umi cesky i holandsky dobre. Holandsky umi lip, v cestine delaji chyby typu..maminkovo kolo apod. 🙂
Rozumi vsemu dobre i v cestine, vyslovnost u Zuzky dobra, u Edika trochu horsi.

@rybca Jakpak se k vam dostala cestina ? 🙂 Myslim, ze se mu vsechny jazyky budou hodit, ale neni to uz moc? Znam 3jazycnou a tam to deti zvladaji perfektne, ale tam je 1 rodic 1 jazyk a holandstina mimo domov..

lexxie_holandsko
7. okt 2013

@erique12 Ja myslim, ze se to zlomi. Je v holandskem prostredi a tvuj manzel mluvi holandsky, takze holandstina je pro ni dominantni jazyk..Pokud budete na Slovensku a nikdo ji nebude rozumet, tak prepne..Asi je jeste mala, ale starsi deti to uz zvladaji. Nase deti taky nechtely mluvit cesky a v CR jim nic jineho nezbyva. Pochopeni prislo velmi rychle. Mama tenkrat vydesena, kdyz na ni Zuzka mluvila prvni den holandsky..a za par dni prepnula. 😀

lexxie_holandsko
7. okt 2013

@vever1 krasne veci jsi udelala a to mate ve skolce tak malo deti?

lexxie_holandsko
7. okt 2013

@jarunice To je mi moc lito, ze to takhle dopadlo se skolkou..a maly v Holandsku nikde ve skolce nebyl, pro srovnani? Nemuze to mit jen pocatecni potize? Moc neporadim, my meli opacne problemy, nase deti moc klidne a tiche, neprojevovaly se. ..taky se to trochu resilo. Ono neni nic idealni, nebo asi je, ale takovych deti je hodne malo. Tak drzim palce, at to dobre dopadne. Jaky je vlastne doma?

lexxie_holandsko
7. okt 2013

@kukuca
Denni menu? Takze chleba s arasidovou pomazankou, chleba s marmeladou a 2 x chleba se syrem a k tomu piti a mozna kousek ovoce 😀 Takove je tady denni menu zamestnancu. Bohuzel, manzel by si nezasel ani na polivku do kantyny, pry to je hodne drahe..Docela mi to vadi, stejne jako studene obedy ve skolach a skolkach.
Jidlo v supermarketu je o neco drazsi, nez v CR, zalezi, jestli se kupuje ve slevach apod.

lexxie_holandsko
7. okt 2013

@krejci1510 Zkus www.expats.cz , jestli ti to uz nekdo neporadil. Je to forum pro cizince zijici v CR, urcite tam par holandanu taky bude.

rybca
7. okt 2013

@lexxie_holandsko zo stiahnutych rozpravok a segra zije v Prahe a priatel je z Berouna a oni kazdy rok chodia k nam na tyzden, takze tak

ervenka
7. okt 2013

Maminky hlavne chlapcov, videli ste dnes Trosradar? Obriezka- medic. noodzakelijk podla sprostej ministreky zdravotnictva nepatri do balicka zakl. starostlivosti, ak som dobre rozumela, tak operacia stoji 1000e. NEzalezi na veku, na mene.. pekne si platit treba... hroza. http://www.trosradar.nl/uitzending/laatste-uitz...

kukuca
8. okt 2013

@lexxie_holandsko díky moc za info. Předám manželovi. Snad tu změnu ustojí 🙂

lexxie_holandsko
8. okt 2013

@kukuca Muj manzel bydlel 3 roky v Praze , a to byla zmena. Kazdy den mel v praci teple obedy a vecer jsme obcas chodili do restaurace, nekdy jsem varila. Takze 2x denne teple jidlo, to byla zmena 🙂
Ve skolach bych opravdu uvitala teple obedy, ale treba v nasi skole chodi spousta deti pres obed domu. Nemaji tady ani jidelny..teda alespon zakladni skoly vetsinou ne. Museli by to asi dovazet. Proste na to nejsou zarizeni. Predpokladam, ze stredni skoly uz neco maji, ale nejsem si jista..

@ervenka Tak to je zvlastni. Jeste bych chapala, pokud to nekdo chce treba z nabozenskych duvodu, ale pokud to je nutne?

lexxie_holandsko
8. okt 2013

Tak dneska rano jsme jeli s detmi k zubari. Je to specialni stredisko pro deti cca 6 km a cesta autem trvala skoro pul hodiny 😕 . Takze jsme prijeli o trochu pozde, ale u zubare uz to slo rychle. Deti nemaji nastesti zadne kazy. Edikovi se kyve prvni zub. Zuby ma dobre daleko od sebe, ale pry to nevadi, alespon se mu tam dobre vejdou ty druhe 😀 Musel zkousnout nejakou hmotu na zpevneni..neco s florem..Zuzka taky v pohode, tak mam radost. Predstava vrtani v tomhle veku mne docela desi.
Do skoly prisly o neco pozdeji, ale je to vyjimecne. U Zuzy to neresim, groep 1, zrovna neco zpivali..u Edika uz teda jo, ti maji dneska diktat na znamky, tak jsem zvedava. Doma jsme nic nedelali, protoze jsem ani nevedela, ze neco budou mit..az vcera vecer a to bylo uz pozde. Proste se tady uceni musi odehravat vetsinou jenom ve skole. Docela rozdil oproti CR.

ervenka
8. okt 2013

@lexxie_holandsko Holandske zdravotnictvo ide smerom ala USA. A to asi vysvetluje vsetko... A najvacsia sranda je,ze SVK caka reforma, ktora preberie Nl zdrav. system... 🙄

rybca
8. okt 2013

@ervenka no vsak a potom az Slovaci budu nadavat...

vever1
8. okt 2013

@lexxie_holandsko no my tu mame 2 baby groep a v kazdej je po 8 deti maximalne. lenze teraz a rozsirovali. Postavili u nas v dedine novu skolu (staru rusia) + nas kiderdagverblijf sa rozsiril takze deti ktore byvaju bizko skoly alebo uz ich surodenci do tej skly (starej) chodia tak sa prestahovali od 1.10 tam takze v emmynej skupine zostalo len 5 deticiek + ona a to 4 baby a 1 chalan ale ten isiel automaticky od 1.10 dole do druhej triedy lebo uz lam 1.5 roka a tak zostali v jej triede len 4 baby takze su spolu 5 a maju na nich viac casu 😀 no a v tych dalsich skupinach tam uz mavaju po 16 deti ak nie viac ale teraz uz aj z tych druhych tried deti odisli tak je to vseobecne kludnejsie 😀 ale napriklad 3+ groep tam je to natrepane a vcera sa moj mm pytal ucitelky preco svena este stale nepreradili tak ucitelka povedala ze oni s tym nemozu nic urobit, ze planning urobil chybu a na svena zabudli a ze najskor tam bude moct ist v decembri 😠 😠 😠 ved to uz pomaly do skoly pojde 😠 😠 😠 tak tam ide dnes moj mm volat a ide sa s wendy co planuje pekne porozpravat. co nas to ma zaujimat ze ona urobila chybu? nech si to vyriesi a nech svena preradi. ved cele kdv vie ze tato trieda je pre neho najlepsia uz aj kvoli tomu ze je tam kludnejsie a ze tam ma moznost sa rozvyjat. no tak som zvedava co vybavy dens. on ma na taketo veci vacsiu hubu ako ja 😝

kukuca
8. okt 2013

@lexxie_holandsko tak to je změna. Podle odborníků na stravování tady v ČR je ale teplé jídlo večer nezdravé, zvlášť pokud je to to hlavní jídlo za den..Ale jný kraj, jiný mrav 🙂 No já jsem hlavně zvědavá jak to zvládnem, jede tam pracovně na půl roku, domů bude lítat 1x za 3 týdny na víkend..Nic moc no ☹

lexxie_holandsko
8. okt 2013

@vever1 Tak to je skvele, ze ma Emma malou skupinu, alespon se jim vic venuji. Sven opravdu patri do 3+ a pokud udelali chybu, tak by meli preradit cerstve 3lete dite do nizsi skupiny a jeho vzit..vzdyt uz mu bylo 3,5. Mas pravdu, ze v prosinci uz to tak nema smysl, vzdyt jde na jare do skoly? Urcite by mu to prospelo , alespon pujde do nove skoly?

Mne to obcas prijde zvlastni, treba u plavani. Obcas chapu, ze nektere deti nechteji pustit do tezsiho bazenu, ale nekdy mi to prijde, ze to delaji podle toho, jak jsou ruzne bazeny plne. Nejsem si jista, ale prijde mi to tak.
Zuzka ve skolce byla dlouho ve smisene tride, dost mi to vadilo, hlavne u ni..Edik by klidne jeste pulrok ve skolce vydrzel, ale ona uz mela od 3,5 let reci, ze ji to nebavi..Poslednich par mesicu si mohla 1x tydne hodinu zvykat na skolu, a to bylo o moc lepsi. U Edika meli skupinu 3+, to byla vubec parada, delali vylety, byli i na diskotece, spolupracovali se skolou, ale tenkrat meli spoustu dotaci.

lexxie_holandsko
8. okt 2013

@kukuca Taky mi to vadi, hlavne u deti, copak u nas dospelych uz to zase tak nevadi.. 😀
Je fakt, ze bych je mohla pres poledne vzit domu na teply obed, ale casu je tak malo, ze to nestihame. Mozna budu varit alespon v ty kratke dny a o vikendu..jenze jak jsem si tak zvykla na holandsky rezim, tak mi to ani neprijde.
Jestli to manzelovi nebude vyhovovat, tak si vzdy muze dojit na polivku atd. do kantyny a vecer si vzit jenom studene jidlo. Nevim ale, jak moc vyvari. Jak jsem to pochopila od manzela, tak v poledne toho moc nemaji, max. nejake toasty, polivku, salat..a az po 17.00 hodine maji opravdu teple jidlo, jak jsme zvykli my. Takze fakt moc neporadim.

vever1
8. okt 2013

@lexxie_holandsko u nas je 3+ od 3.5 roku a najviac ma hneva ze sa uz v juni rozpravalo ze svena tam preradia lebo to je pre neho najlepsie a potom ta tava v plannin preradila od 1.10 2 deti ktore az po nom maju narodeniny a na neho uplne zabudla 😠 ja to tiez nechapem. mys me tieto patalie gs preradovanim zazili zakazdy, uz mi to lezie niekedy na nervy. lebo napriklad sven v sa v baby groep strasne nudil ale nechceli ho reradi lebo este nechodil, hlavne ze dole vom casto videla deti ktore tam este stale lozili. potom nam tam do eho trieedy supli jednu ucitelku ktora nam potom urobila napriek a chcela nam dokazat ze sven do tej vyssej triedy este nepatri a supla nam ho tam na cely den. sven ho cely preplakal. 😠 hlavne ze ine deti tam chodili si zvykat aj 2 tyzdne najskor na par hodin, potom na pol dna. nas musel 1 cely dne lebo pani ucitelka mala v ten den vela deti 😠 potom z tejto triedy sme ho zas mi nechceli dat skor do vyssej lebo sa mala prave emma narodit a bolo to pre neho dost zmien, kedze on si zle zvyka na nieco nove, tak vtedy s nami spolupracovali super. zostal v tej triede ale zakazdym ked tam bol tak isli s nim vyberat hracky do vyssej triedy aby sa rozvyjal. tu bol najstastnejsi. potom presiel do vyssej triedy, kde je teraz a zacali problemy ☹ ucitelka prilis malda a nema tolko skusensoti s detmi ako je sven a tak sa nam tam sven uzavrel a stale plakal, nastastie sa ozvala, zacali sme to riesit a konecne chodi do skolky rad a dokonca vcera ked ho bol mm vyzdvihnut tak ani domov nechcel ist 😀

lexxie_holandsko
8. okt 2013

@vever1 Teda to mate zazitku, snad uz ho teda preradi a pujde to dobre. Kvuli tem problemum se zvykanim, meli jste nekoho na pozorovani? U Zuzky byl chlapecek ve skolce, ale ten nemluvil a snad si taky tezce zvykal a asi k tomu jeste neco mel, nakonec je ted v MKD?..to je neco jako skola, ale jen do 7 let. Pozoruji je tam a rozvijeji, dostanou logopedii, fyzio, co je potreba a v tech 7 letech se rozhoduje, kam dal..To je ale jen u tezsich pripadu.
U nasich deti teda meli ucitelky taky poznamky..zuzka nebyla spolecenska, ucitelka ve skolce dokonce jednou rekla, ze se k detem chova osklive a nekdy je ignoruje..taky nam ucitelka rekla, ze je Zuzka silna povaha a preskrtla nam v dotazniku na motoriku cely odstavec s tim, ze motorika u ni zavisi na nalade 😀 No asi jim dala trochu zabrat..
Edik poslouchal vyborne, akorat byl strasne stydlivy, zlomilo se to v groep 3, spis od pololeti a ted uz dostava trest za zlobeni..si nevyberes.
Snad to manzel dnes vyresi a Svena preradi do vyssi skupiny s tim, ze si bude zvykat postupne.

ervenka
8. okt 2013

Ozaj, moja sikovna neter je v Turecku, SAMA. sestra ju len odviezla do Viedne na letisko a mlada si uziva turecko s priatelom z tunisu... Este si pamatam, ze ked ja som chcela ist do Prahy na Depeche Mode v 1998- tiez som mala 17 to bolo nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, aj od mojej sestry. Hmmm, casy sa menia, zjavne.

lexxie_holandsko
8. okt 2013

Tak skvele, ze se Svenovi ted ve skolce libi.
Nektere deti potrebuji vic casu. Mne docela fascinuje, ze treba ucitelky ve skolce resi, ze si 2lete, nebo 3lete dite nechce hrat s ostatnimi detmi..Vzdyt jsou jeste tak male a nektere jsou samozrejme uz v tomhle veku spolecenske, ale jine zase ne. To resili opravdu dost. Skolka nebyla spatna, ale obcas mi prislo tech pravidel moc..treba znama chtela dat dceri na chodbe ve skolce napit a ucitelka prilitla, ze se to nesmi..nebo deti mezi sebou mluvili turecky a ucitelky to zakazaly. Chapu, ze jsou urcita pravidla nutna, ale tohle jsou opravdu male deti. Kvuli tomu jedna znama syna preradila, protoze ji vubec nechtel chodit do skolky a v te nove skolce to slo vyborne..
Pristup ucitelky je dost dulezity.

vever1
8. okt 2013

@lexxie_holandsko no ved to ze si nevyberies 😖 tu je pri tej 3+ vyhoda ze si tu uz nemusia zvykat, lebo v podstate ako ja on je teraz v tej triede co je ale niekedy ked maju tam menej deti tak ho tam supnu na cely dne a on tu triedu ma velmi rad, lebo si tam stavaju z legom a prostie robia uz take veci co jeho viac zaujima ako sa hrat s atickami 😀
my sme boli minuly piatok zas u psychologicky a vysvetlovala nam system ako to je so skolami. mas basis onderwijs, speciale basis onderwijs a potom neviem aky onderwijs ale tej je vylucne pre mentalne postihnute deti. u nas v tilburgu to je mytyl school. no a v tom SBO tak tam prave chodia deti co potrebuju viac pozornosti. ale nas sven am nepatri. on je len trochu utiahnuty a boji sa ale to sa da zmenit a co sa jeho motorickej stranky tyka tam mozme zaziadat o rugsak ale kedze sa teraz stale viac utahuju opasky tak ho uz nemusi dostat kedze jeho motoricky problem nie je az taky hrozny. tak uvidime, sme sa rozhodli ze najskor ho dame do skoly a spolu so skolu sa potom dohodneme ci ten rugsak podla nich potrebuje alebo nie aj ked psychologicka hovorila ze od buduceho roku uz bude problem onho zaziadat.

vever1
8. okt 2013

@lexxie_holandsko vsak to, nas napriklad dlho nechcel pit mlieko s normalneho pohara, len z flase. a ja som mu do 2.5 roka nutrilon davala. lenze v skolke to bol problem tak nakoniec najskor nam zrusili v 1.5 roku nutrilon na obed a potom kedze nechcel pit mlieko z pohara tak nepije tam uz ani mlieko. ale som si vtedy povedala ze to enbudem riesti, nebudem sa rozculovat lebo tam aj tak chodi len 1 den. 😝 ale niekedy ten pristup ucitelov by mohol byt lepsi. ono potom aj vidis ku komu viac deti inklinuju. sven mal strasne rad jednu ucitelku, to ked bol v 2 triede. ta urobila pre neho vsetko. on ani od nej domov nechcel chodit. a potom po letnych prazdninach bola zrazu prec, a nikto nam nechcel povedat co sa stalo. vsetci drali jazyk. potom sme sa dozvedeli ze bol nejaky velky konflikt medzi nou a riaditelom a tak odisla. skoda jej.

vever1
8. okt 2013

@ervenka no hlavne ked sa to tyka jej dcery 😝

lexxie_holandsko
8. okt 2013

@vever1 Sven to urcite zvladne dobre. Od jedne zname jsem slysela, ze jeji syn se vzdy vyborne ucil, ale nemohl chodit do normalni zakladni skoly, kvuli tomu, ze tam bylo moc deti. Ted studuje HAVO a jde mu to vyborne, jen proste mensi tridy..jeji druhy syn ma ADHD, ale ten chodi s Edikem do tridy. Ma k tomu extra pomoc od ucitelu, ale zvlada to..a nektere problemy se zmirni. Ja si porad myslela, jake budeme mit problemy s Edikem..kdyz byl mensi, tak ho casto bolela hlava z hluku, nechtel se ucastnit hromadnych akci..zustat po skole v druzine byl problem. Dokonce nam jeho kleuterjuf doporucila, at ho bereme domu hned po skole, ze ho to hodne zmaha. Ted je mu 7 a vcera prisel s tim, ze chce chodit ve ctvrtek na nejakou aktivitu..a to ma v pondeli plavani, v utery druzinu, ve stredu sportovani a tenis a ctvrtek teda taky neco..Takze se zmenil neuveritelne. Fakt nektere deti potrebuji dozrat.

ervenka
8. okt 2013

Dalsi dovod na navstevu spoorwegmuseum- http://www.spoorwegmuseum.nl/home.html
Ontdek Chuggington
In de herfstvakantie (19 t/m 27 oktober) is het Chuggington week

erique12
9. okt 2013

@lexxie_holandsko
a kedy hovoris na deti po holandsky? vy ste obaja cesi?
muz je holandan. a ako pises - 1 rodic - 1 jazyk. citala som to dokonca takto v psychologie magazine, ze to tak ma byt.
jedna polka teraz co sa pozname zo skolky, tak tiez hovori iba polsky na syna vonku, pred druhymi tiez, lebo je to urcene len pre jej syna. nevadi mi to, lebo sak jej rozumiem🙂
sranda je ale, ze ona mne rozumie menej po slovensky, cize hovorime bud holandsky alebo anglicky🙂

vsimla som si, ze mala zacala "rozlisovat" komu akym jazykom. napr.boli sme na kinderboerderij - boli tam holandani, hovori im ukazujuc na koetje, ale mne povie krava 🙂
inak vidno na nej kazdy den, ze chce rozpravat velmi, ze sa jej jazyk pletie vselicim, len este nie je celkom rozumiet vzdy o com 😀 😀

miriamp
9. okt 2013

@ervenka hmm, dobry dovod na vylet do spoorwegmuseum, este som tam ani nebola 🙂 .
akurat ze u nas su prazdniny uz buduci tyzden. veru skoda, budu tu prave
aj nasi....mame este AH vstupenky do efteling, no ma byt prave zly cas.....
najblbsie je snad to, ze tie listky niekedy v polke novembra koncia, takze sme
nuteni cakat na suchy a vhodny den v jednom 😒

miriamp
9. okt 2013

@erique12 aj my praktizujeme kazdy rodic svoj jazyk. iba vynimocne poviem inak,
alebo prelozim ostatnym potom. ale nerobila som tak od uplneho zaciatku,
asi az ked sa mala mala narodit, to mal maly okolo 10 mesiacov, som si uvedomila,
ze je cas to zmenit. aj ked som sa musela fakt nutit, teraz to ide automaticky 🙂
@lexxie_holandsko ako ti odpovedaju tvoje deti? ked pises, ze rozpravas s nimi aj tak aj tak ?