Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ajana1
13. apr 2016

@nika218 to ze vela ludi sa zvykne iba stazovat a to je tak vsetko. Ak chce niekto nieco zmenit musi to prist od osoby a necakat na spasenie

ikke
13. apr 2016

@cestovatelkaandrea netusim. ja som progi tetanu tusim nebola vobec ockovana. volake ockovanie asi v 14 rokoch som predvihla lebo bolo cez prazdniny a ux potom ma nikto nikdy nechcel ockovat. a kedysi som pocula ze protitetanovku ti aj tak zakazdym pivhnu ked mas zranenie u ktoreho je toto riziko. ale fakt neviem ci je go pravda...

ervenka
13. apr 2016

@cestovatelkaandrea take nevedieme, nepozname... Ani pred operaciou, ani ked pes uhryzne... Ale mozes sa spytat vaseho huisika. Mozno sa da kupit a za vlastne si dat pichnut...

ervenka
13. apr 2016

@ajana1 moja prva skusenost s huisikom. Mala som bolesti, ze som nemohla chodit. A dr. v moergestli- "Are from Poland? because people from Poland go to the doctor to soon." Ze dakujem za opytanie... Napr. v Moergestli sa velmi dr. neda menit, lebo je tam jedina. Jedine, ze do druhej dediny, ale taky dr. nemusi chodit na domace navstevy. Podla pravidla 10min. od ordinacie. V nasej dedine su 5 huisici, ak sa nemylim. Maju pravidlo, ze mozes zmenit 3x a dalsi ta uz nezoberie... NAstastie nas huisik je normalny, aj prisli pozriet, ked sa krpata narodila....

ajana1
13. apr 2016

@ervenka neviem ako to funguje v dedinach nakolko som nikdy v nijakej nebyvala. U nas len v okoli nasho domu cca 500 metrov mam tri kliniky takze si nastastie vybrat mozem. Myslim ze v utrechte tiez nebude problem. Samozrejme ze niektori lekari su uplne mimo ale to su aj ma Slovensku

ervenka
13. apr 2016

@nika218 ja mam manzela holandana, takze Nl musim. On sa uci Slovencinu. 😀 Ked som byvala na Scheveningene, robila vo Wassenaari, tak ang. v pohode stacila. Ale vela sranda bola ked som uz rozumela NL ale hovorila len ang. To som sa dozvedela veci... 😎

ervenka
13. apr 2016

@cestovatelkaandrea no pockat, ty mas potom kolko rokov? ked v 14. a teraz sa zaujimas o ocko? To si nejake mladatko. Este pred 30??? 😀

nika218
14. apr 2016

@ajana1 mame ist na 3 roky. Tak ja sa snazim mat pristup ze vsetko je riesitelne len treba chciet 🙂. Uvidime ake stastie budeme mat pri vybere lekarov, skolky... velmi pekne dakujem za info

ajana1
14. apr 2016

@nika218 ono je najlepsie si vyberat podla skusenosti. Neviem ci si si ale vedoma ze v Holandsku chodia deti do skolky od 4 rokov. Podla mna expat nemaju v tomto ziadnu vynimku ale to je lepsie si zistit na uradoch

nika218
14. apr 2016

@ervenka tak pomaly uz ani na sr doktori nechodia domov na navstevy. Nasa nachodi ale tak mame to 12 minut autom k nej tak sa to da... ako citam tak mas dost negat.skusenosti s dr. A to je aj na sr. Len prwdsa tu sa dostanes skor k recenziam o dr.a nemusis skusat na vlastnej kozi...🙂

ervenka
14. apr 2016

@nika218 my mame teraz dobreho GP. NArodila som sa so selestom, po prvom porode sa pridala stitna zlaza, kt. mi nefunguje, po druhom porode o.i. kamienok v lavej ladvine. Vsetko (okrem selestu) mi to zistil GP, pretoze ma poslal na testy, sono a nedival sa na mna "to je normalne... blablabla." Ale napr. PA bola bleeeeeh. Porod dobry, ale to som mala PA, kt. patrili ku nemocnici. JEdna Irska PA, spolu sme si spievali U2...
Do akeho mesta by ste mali ist? Lebo deti tu zacinaju so ZS v 4 rokoch- to este nie su skolopovinne deti, ale od 5 uz su. Asi by som to riesila cez gemeente- obecny urad, ake moznosti v ramci jazyka pre deti a dospelych poskytuju. Vacsinou sa to da zistili on-line. v mnohych pripadoch komunikuju aj v Ang.

nika218
14. apr 2016

@ervenka do Ultrechtu. A deti do materskej skoly chodia od kolkych rokov? A tam sa plati vela? Ci iba strava a minim.poplatok? A povinna predskolka dochadzka je od 5 rokov ako u nas? Ja by som deti chcela dat do anglickej skolky. Verim ze taku najdeme 🙂...

ajana1
14. apr 2016

nika218 prepac myslela som do skoly a nie do skolky. Do skolky chodia od 6 tyzdnov do tych 4 rokov

mevrouw
14. apr 2016

@nika218 ja som zapisala maleho do jasli od 3 mesiacov a mesacne budem platit vyse 900 eur za 12 dni do mesiaca..je to mega ale z danoveho vracaju urcitu cast.

nika218
15. apr 2016

@ervenka dakujem 🙂

ajana1
15. apr 2016

@ervenka @nika218 len to ze tieto IS su aj dost drahe. Sice tato sa este relativne da s poplatkom 5000 eur rocne lebo British school ma poplatok cez 20000 Eur na skolsky rok co je dost brutal. Ale co by sme nespravili pre nase dietka ;)

ervenka
15. apr 2016

@ajana1 mnaah, nas chodi do obycajnej NL ZS. Ale ked niekto chce dat do ino-jazycnej a pokial na to ma, preco nie... 😉

ajana1
15. apr 2016

@ervenka tak nas krpaty bude aj tak viacjazycny a tym ze mame dost kamaratov ci uz z UK alebo Slovenska tak tie jazyky sa nanho pochytia. Ale verim tomu ze ak tu idu iba na tri roky tak je rozumnejsie dat deti do anglicky hovoriacej skoly ako cisto holandskej. Predsa len s tou anglictinou dalej zajdu aj v inym krajinach

ervenka
15. apr 2016

@ajana1 nas ovlada- ahoj babka, ako sa mas? cau babka. Do riti- to naozaj nechaaaaapem po kom to ma.. 😀 Ale celkovo Slovencine rozumie.

nika218
15. apr 2016

@ervenka
@ajana1 fu tak tolko urcite nedame. Uvidime ako to budeme riesit...

indu
21. apr 2016

Ahoj veľmi potrebujem poradiť a prečítať si vaše názory. No na budúci rok v novembri by sme mali ísť s manželom do Holandska na 3 roky. Otázky je čo s deťmi, veľmi ma prekvapilo, že tam už 4ročné deti začínajú chodiť do školy. Náš Kubko bude mať tento rok 4 a na budúci rok, keď budeme odchádzať tak 5 rokov. S tým, že angličtinu neovláda aktívne. Prosím poraďte. Rozmýšľam, že by som potom asi zostala sama s deťmi na Slovensku. Ide mi hlavne o deti a to, že by sa naučili jazyk, ale nechcem im ublížiť. Neviem či mi rozumiete. Budem Vám vďačná za každý názor.

nika218
21. apr 2016

@indu mozem sa spytat ci je manzel vojak? 🙂

leonii
21. apr 2016

@indu ahoj mi sme sa stahovali ked mala najmladšia tesne po 3r. rok som bola doma a od 4r. išla do školy a do roka vedela už pekne komunikovať. Nemala žiadne zlé skúsenosti a do školy sa teší. Ono to nie je taká škola ako na sk,majú tam hračky a učenie berú hravou formou.Pôvodne sme tiež išli na pár rokov a už tu ostávame 😀 😀

indu
21. apr 2016

@nika218 áno je 🙂

ajana1
21. apr 2016

@indu @nika218 vidiet baby aspon budete na to dve. A najlepsie ak obe pojdete do utrechtu 😉 inak nemate sa coho bat detvaky sa raz dva naucia novy jazyk. Vela mojich kolegov si tym preslo s ich detickami a ani jeden nemal problem. Teda ak nepocitate to ze deti sa naucili aj po holandsky a ich vlastny rodicia im niekedy nerozumeju 😉

nika218
21. apr 2016

@indu aj moj muZ je...my mame ist buduci rok do ultrechtu... vy kam? A riesim to iste co vy. Len my mame 1,5 a 2,5 rocne babetka ;)

ervenka
21. apr 2016

@indu ano idu, ale neucia sa tam hned v 4r. pisat atd. Oni sa skor hraju, formou hry spoznavaju cisla, rozpravaju sa o temach- rocne obdobia, teraz napr. kingday atd. Pisat sa zacinaju az v groep 3. cca 6 rocne.
@nika218 az teraz vidim,ze si zo Zvolena. Tam su este vojaci? Myslela som si,ze to vsetko zrusili a je len Sliac.... Mekokys este nevyschla? Moj holandsky manzel, ked videl ako si naberame do flias, sa spytal- a to budeme pit vodu z "kaluze"? 😀 😎

ajana1
21. apr 2016

@ervenka a nemyslis ty vojakov z Martina lebo tam je medokys 😉

indu
21. apr 2016

@nika218 My máme ísť do Brunssum ale Ultrecht je krajší