Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ervenka
5. apr 2012

@palinkova87 Na mojom splnomocneni mam len moj podpis. A to uradom v Ziline stacilo.

ervenka
5. apr 2012

@palinkova87 Dufam,ze ti moja sukromna posta prisla- este presne neviem ako cely modry konicek funguje... 😉

rybca
7. apr 2012

Torta pre Timka z Rotterdamu...🙂

ervenka
7. apr 2012

Asi potrebujem(e) znovu poradit. Nas zabcek nechce papat. Dnes napr. vypil 200ml mliecka, 50ml vody, 150ml zeleninoveho privarku, 1 jogurtik-yogolino=100ml. No a rano som mu dala jablcko, ale ako ho zjedol, tak ho aj vyvratil. To nebolo vygrcnutie, ale regulerne vyvratenie. Tak neviem, co s nim- nechce jest ,a ked tak velmi malo. ako som uz napisla hore...Nas nikdy nebol kojeny ☹ od narodenia UM. Presli sme na UM2- od 6 mesiacov, no a ideme dole vodou s jedenim. Skusila som aj ine mliecko, a bolo to presne to iste- po par hltoch hlava prec, a usta zavrete... Posledne 2 dni kakal 7x/den- ale boli to tmave bobky. Boli sme u huisarts- pre istotu. Brusko je ok. Tak neviem, co mam robit, lekar povedal, ze inak vyzera nas zabko zdravy, nevadi, ze je dorbnejsi... Vydrzaj pionier! Len je to "bohovsky"pocit- divat sa na krpceka, ako vyvrati do vtedy oblubenu hapku, alebo ako nezje, resp. nevypije nic... Alebo im uz sibe a za kazdym tienom vidim bubaka... JA uz vlastne ani neviem ako vyzera krpcek ked je uplne najedeny...

palinkova87
8. apr 2012

@ervenka ďakujem velmi pekne :-*

vever1
8. apr 2012

@ervenka hlavne klud. Vies co mi za jedaka mame a je tu. viem ze chces aby pekne papkal, ale proste nie kazde dietatkozje vsetko co pisu v knizkach alebo ti v CB povedia. nas mal obdobia ze ani pit nechcel a tiez som sa tolko natrapila. ale nic s tym nezmozes. ak im nechuti ekd su chorucky alebo im idu zubky tak tiez vela deticiek apr dni nepapa. my sme vzdy vedeli ked mu isli zubky, to aj mesiac strajkoval s jedlom a potom ked vysli tak zas par tt pekne papal. ja som sa velmi trapila s tym ze sven nepije. a ked som bola v CB tam mi judit povedala ze pije dost. napriklad ked vazi 8kg tak musi za den do seba dostat minimum 400ml tekutin a tekutiny sa pocita nielen, mliecko a vodicka, ale aj v jogurte, zelenine, ovoci su tekutiny. tak hlavne klud. mne to vtedy velmi pomohlo. a teraz mame dni ze sparska vsetko mozne a vypije toho tolko ze nechapem a dni ked donho skoro nic nejde. a mali sme uz aj 2 mesiace ked nejedol po 1 nic len vypil mliecko pred spanim.
a ked ti vela kakal teraz a jablcko vyvratil mozno chytil nejaky virus a potom sa ani necuduj ze ti nebude papat. ved aj ty ked sa zle citis tak ti nechuit jest. takze kluuuuuuuuuuud. ver da sa to naucit aj ja som sa naucila 😉

ervenka
8. apr 2012

@vever1 Dik za podporu... Keby som aspon mala normalnu Nl svokru, asi by som bola kludnejsia. Ale ona ma na vsetko rovnaku radu-cukor+olej/nechat vyhladovat... A ze jej deti boli no.1 a aj svagrove deti- nikdy nemali taketo problemy... Taka kvalitna podpora. 😒 A moja mama ma respiracne problemy, dufam,ze sa z toho dostane. Musi. Takze mi asi zo vsetkeho sibka, som tak unavena, ze nocne sluzby ma manzelicek, lebo ja spim tak tvrdo, ze maleho nepocujem. Aspon,ze krpcek sa toci, smeje, a zapiera sa nozkami o box- priskokom vpred. Prajem Veselu Velku Noc. Este dobre,ze mame manzelov Nl- nemoznaju krute SVK Velkonocne zvyky... ;)

eri28
8. apr 2012

@aredhel preco prave do nl, mas tu niekoho....

nic v zlom, ale podla mna nic moc, ja vybavujem prispeok, ze mam tazku pracu a cakam celu vecnost a neviem ci dockam 😝 , neskor, neviem maminy asi vedia viac....
ale tu musis mat adresu a BSN cislo to je zaklad v nl a poistenie je tu echt drahe mesacne 100 ten hruby zaklad, bez zubara a pod.....

eri28
8. apr 2012

@aredhel a chcela som napisat, ze na sr, je to normal mam narok, ale koi tomu nepojdeme domov 😀 😀

ervenka
8. apr 2012

@aredhel Podla toho co viem, urady prace na SVK maju celkom prehlad na co mas narok aj po odchode do zahranicia- chod sa spytat tam..... Ale urcite to nebude nic valne. Aj ja sa pripajam ku nazoru, ze zivot v NL je dost drahy. Pokial nemas niekoho kto ti aspon zo zaciatku pomoze, tak by som NL neodporucala.

ervenka
8. apr 2012

@palinkova87 ak budes mat viac otazok ohladne vyplnovania, kludne sa pytaj, ja mam svoje tlacivka v zivej pamati a aj prefotene...

aredhel
8. apr 2012

@eri28 ja sa pytam len tak informativne...mam tam otca ale ja som tam nikdy nezila...chcela by som vsak vediet ak by som sa tam nahodou chcela prestahovat ci mam na nieco narok alebo nie...to ze je holandsko drahe to viem...bola som tam uz parkrat a preto ma to tak zaujima lebo z 200 Euroveho rodicovskeho prispevku ktory tu dostanem tam nevyzijem...a najst si tam nejaku pracu pri dietati bude dost tazke...

aredhel
8. apr 2012

@ervenka no tak na nasom urade prace mi nevedeli povedat ani to ci mam narok na matersku a ako je to okolo toho...stale ma niekam posielali a nezistila som dokopy nic...ale myslim si ze v holandsku to nebude take ruzove...urcite su tam nejake podmienky ktore musim splnat...

ikke
8. apr 2012

@aredhel v prvom rade, tu nic take ako materska neexistuje. tie, co tu pred porodom pracovali, dostavaju svoj plat +/-3 mesiace po porode a potom musia ist bud spat do prace, alebo su doma na vlastne naklady. od statu dostavas jedine peniaze na dieta asi 200 eur za stvrt roka plus ak mas nizsi prijem, nejake dalsie peniaze kazdy mesiac. takze prist sem kocikovat dieta len tak, bez dalsej financnej podpory, sa rozhodne neoplati. 😔 inak ak by si pracovala, stat by ti prispieval na skolku/jasle, ale tiez nie v plnej vyske, tam zavisi prispevok tiez od vysky prijmu.

ikke
8. apr 2012

baby, netusite, ktore farby na drevo z tych, co tu predavaju, su vhodne na hracky a detsky nabytok (netoxicke)? viem, ze na slovensku ich par specialnych bolo, ale tu sa neviem nikde dopatrat...

a este patram po spicatych bavlnenych ciapockach s uzlikom navrchu pre novodorencov - mame taku jednu od kraamzorg-u a to bola najlepsia ciapka... niekde som ich videla predavat ale neviem si spomenut kde... 😕

ervenka
8. apr 2012

@ikke este maly detail- ak pracuje clovek na dohodu, t.j. selfsdanding tak na akukolvek podporu, alebo nemocensku moze zabudnut, alebo si odkladat min. 4% z platu... Napr. taky gastouder.= vlastna skusenost. Bola si sa na tie farby spytat v Gamme, Praxis? My sme mali neskodnu peknu zelenu farbu z Gammy.
@aredhel Tak to je zaujimave, lebo v Ziline mi presne vedeli vsetko povedat... Ja by som este raz isla na urad prace, a ak tam nepochodis, tak na socialny. Ved tie pravidla musia byt dost jasne stanovene. Ak ta niekde posielali, tak si daj este raz vysvetlit, ze kde to mas ist...

ikke
8. apr 2012

@ervenka no musim ist do gammy, tam maju viac farieb nez v praxise... vdaka 😉 ozaj, nevies, aka to bola znacka/typ?

ervenka
8. apr 2012

JA tom vyberala odtien a manzelik doladoval technicke detailiky... Viem,ze je to presne urcena pre izby s detmi.. Len predavac povedal,ze si mame pohnut a nevyberat dlho, lebo ze sa rychlo vypredava.. Ked sme boli kupovat dvere- farba tam uz veru nebola... Skusila si cez net? Mozes sa rovno spytat, ci maju, aspon sa neprevezies nadarmo.. Ozaj, co sa tyka ciapocky- nema nahodou ten kraamzorg aj svoj obchod? Skusila by som sa tam pozriet alebo cez net hladat. Alebo hema.

ervenka
8. apr 2012

@ikke JA tom vyberala odtien a manzelik doladoval technicke detailiky... Viem,ze je to presne urcena pre izby s detmi.. Len predavac povedal,ze si mame pohnut a nevyberat dlho, lebo ze sa rychlo vypredava.. Ked sme boli kupovat dvere- farba tam uz veru nebola... Skusila si cez net? Mozes sa rovno spytat, ci maju, aspon sa neprevezies nadarmo.. Ozaj, co sa tyka ciapocky- nema nahodou ten kraamzorg aj svoj obchod? Skusila by som sa tam pozriet alebo cez net hladat. Alebo hema.

vever1
9. apr 2012

@ikke skus si dat do googlu babymutsjes a ti ukaze aj tie spicate. daju sa objednat cez net. tak pokukaj 😉
s tou farbou ti neporadim ale vsak spytaj sa v obchode oni by to mali vediet.

@aredhel tak ako ti uz baby napisali, nepolati sa zit v NL ak nemas niekoho kto ta bude zivit. lebo materska je tu smiesne 4 mesiace a ked chces rodicovsku tak nedostanes ani centa. takze by som velmi dobre porozmyslala ci by som sem prisla zit 😉

@ervenka nemas za co. na tu tvoju svokru sa vykasli. ja som sa uz nejak naucila pocuvat jednym uchom dnu a druhym to vypustam von. aj moja mama ma stale pripomienky k svenovmu jedlu, ze neje dobre lebo mu zle varim, ze mu nesolim a neochucujem ako nam a ked sme boli minuly rok na Sk tak vyvarala samozrejme len sladke veci a ze vidis ako papa, no jasne ktore dieta by sladke nepapalo? 😠 a mu mam varit len to co chce ale tym myslela len sladke 😠 no proste no comment. a aj svokra a svokor nejak este nepochopili preco davam svenovi este stale nutrilon. Ani eric to na zaciatku nechapal, ale uz drzi usta, aj tak vie ze si nepomomoze 😝 a co je mamine? 😖

ervenka
9. apr 2012

@vever1 Boze, co by som robila, keby som nemala teba- fakt VDAAAAAAAAAKAAAAAAA za podporu. No moja mamina na priedusky na figu... Ked bola mala, tak prekonala cierny kasel- po ockovani. Resp. aj napriek ockovaniu. 😒 A potom sa jej pokazili priedusky. A odvtedy sa to s nou vezie. Bola aj v Tatrach na lieceniach. V prieduskach mas take "stetinky" smeruju dole. A mojej mame smeruju hore- tak ich ma znicene. Minule ju nasa dr. odbila len sirupom,aj ked podla historie vie,ze to mama ma chronicke. Az zastupujuci lekar dal mamine konske davky antibio... Tak sa lieci... Dnes som jej volala, hrdisnky mi oznamila,ze je uz ok, ale podla hlasu nie je. A moja sestra nezodvihne svoj zadok a nepride ku mame aj s pubertalnymi deckami. Ach jo.. 😠 A inak, dobra sprava- za vcera vypil nas kratusik 330ml mliecka+150 kase, ale takej redsej. A dnes uz ma v brusku 240ml- jedna cela flasa padla! Akurat ze este stale kaka take tvrdsie, ale aspon sa uz farba upravila.. Ozaj, ze tvoj maznelik sa bol vcera zabavit- to mi zvestoval ten moj, ked sa rano 😉 doplazil do postele...

eri28
9. apr 2012

@aredhel ono neviem, ale tu je moderne dat deti velmi rychlo do skolky uz po par mesiacoch a zeny idu do prace, no, ale jasne jazyk je najdolezitejsi, angicky, holansky, inac vcera som hovorila zo sestrerkou, tak by som chcela vasich len dvesto euro, totiz pracujem v hoteli tehotna a moja vyplata je 130 euro, lebo platia za rychlost izieb nie na hodiny a samozrejme som velmi opatrna, a pracujem pomaly a nestaci mi to ni na poistenie a metro 😝 , skus vyhladat v gugli, ja som neaky zazrak nenasla... viem, ze preplacaju skolku poovicku, ale je veeelmi draha, a maminy ti asi viac poradia, treba mat pas platny na potvrdenie pobytu v hoansku, a teda tu adresu a BSN cislo je na prvom mieste, potom sa niekde pohnes na uradoch pomalicky.....

minea
9. apr 2012

Ahoj holky, chci se zeptat, jaké kupujete dětem sýry. Mně se zdají všechny moc slané, nevhodné, tak by mě zajímalo, jestli je nějaký druh, který se tady dává malým dětem, nevíte?

jarunice
9. apr 2012

@aredhel za 200 euro nezaplatíš ani nájem- možná pokoje ve společným bytě s někým. Natož jídlo, pleny, sunar, oblečení, ... spíš bych rychle našla chlapa, na mateřský už moc příležitostí na rande nebude 😉
@ervenka no tak dobrý, že malej jí a pije, to je fakt teď takový období, kdy jim rostou zuby, taky u nás byli dni, kdy nepozřel žádný jídlo krom kaše nebo mlíka a to ještě nic moc. A teď jsou mu skoro 2 roky a pořád mu rostou řezáky a poslední stoličky a některý den vypije skoro litr vody a šťávy a normálně jí a pak zas někdy vypije 2 dcl vody a z každýho jídla si dá max. lžičku. Nic bych si z toho nedělala, když nemá teploty, zduřelý uzliny, nebo nějaký příznaky nemoci, tak je to OK. Ségry holčička v tomhle věku i 4 dni nejedla, jen mlíko a nic se nedělo...

jarunice
9. apr 2012

@minea jediný sýr který tomu mýmu chutná je v modrém obalu (mají ještě v červeném)a to je jakoby mozzarelová tyčinka a v tom balení jsou 4ks, ale zapomněla jsem jak se to jmenuje, mají to většinou vedle těch babybell, veselé krávy,.. no zjistim, no a ten mi teda slaný nepřijde.

ikke
10. apr 2012

@minea ja som davala tenke platky tvrdeho syra (gouda jong), lebo vsetky tie balene syry mi pripadali, ze su plne veci, ktore take dieta este nemusi. ale moj jedol syr na chlebe naposledy asi pre pol rokom, odvtedy kazdy pokus bojkotuje...

vever1
10. apr 2012

@minea ja som tiez davala jong ten je najmenej slany. ale tak ako u ikke nas uz syr nejedol ani nepamatam. zrazuj mu uz nechuti. jediny syr co spapa je syrokrem na chlebe 😝

@ervenka no vidis tak zas sa pekne napapal 😀 to tie zubky teraz sarapatu budu robit. 😖 nas zas uz 2 dni bojkotuje veceru 😝
no a ano moj bol s celou partiou v nasej krcme. vratil sa o 4 v noci 😖 no a mala som ist aj ja len mne sa taaaaaak nechcelo lebo mna v poslednej dobe lame uz o 10 do postele a ked som si mala predstavit ze tam budem musiet vydrzat dlhsie a kazdy bude v nalade tak ma to uplne preslo 😝 a aj brasko bol cez vikend u nas tak som mala vyhovorku 😝

ervenka
10. apr 2012

@vever1 Takze ta predsa len niekto oblial... ;) Nam nemal kto postrazit maleho- sestrenice maju kiahne, svokra ich chodi opatrovat, no a ja som kiahne NIDKY nemala a Danko este nie, tak som zaviedla karantenu...
@jarunice Teraz vidim, ze som sa bala zbytocne- ale je to tazke zostat v klude, ked najprv krpcek vyvrati jeho oblubene a potom ani neje. Asi materstvo je dobre na to, aby som sa naucila vacsej trpezlivosti.

vever1
10. apr 2012

@ervenka haha neoblial pokus tu aj bol slovny ale som ho hned schladila ze len skusi a bude spat na ulici 😝
a o materstve, no to uz nam ostane na cely zivot ze sa budeme bat a strachovat, len sa musime naucit to zas neprehanat 😉

lexxie_holandsko
10. apr 2012

ahoj, ja jsem Pavla, jsem Nijmegenu a mam 2 deti. Bydlim tady uz par let, shodou okolnosti mam sousedku cesku,. Jste nekdo z Nijmegenu nebo okoli? My bydlime v Dukenburgu.

Jinak syr davam jong nebo jong belegen, ale jong se spatne kraji normalnim krajecem 🙂 Deticky jsou dvojjazycne, ale holandstina jim jde lip,manza je holandan. Ted jsme se nemohli vyhrabat z nemoci, zacalo to strevnima chripkama, zanety usi, potom jsem si zlomila ruku a zakoncili jsme to spalou..Doufam, ze to bylo fakt posledni. Ve skole uz neco rikali, ze je syn casto nemocny 😒 , ostatni maji snad super imunitu,nebo fakt nevim..Tak se zatim mejte