Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

vever1
13. jún 2012

@erique12 tak to mi je velmi luto tej tvojej svokry ☹ ☹ ☹ osud je niekedy velmi kruty ☹ ☹ co sa tyka kojenia a odsavania. tak ja som kojla do 6M cize som si 3m 3x v tt odsavala v robote. ak si dobre pamatam tak do 9M ti je zamestnavatel povinny zabezpecit miesto na odsavanie. ja som odsavala 2x do dna a odsala som zakazdym tak 200ml cize za den som mala 400 😀 no a ja som mala odsavacku elektricku od aventu ale som s nou bola taka nespokojna 😠 ona super odsavala a bola jednoducha na obsluhu ale mne sa v priebehu mesiaca pokazila, tak som dostala novu a ta sa mi pokazila za 3tt tak som uz bola nasrata s prepacenim a som ju vymenila za rucnu. a aj ked to bolo potom horsie si na to zvykat, elbo pouzivas viac tlaku ako pri elektrickej, tak to niekedy dost bolelo a aj svaly som si musela trenovat 😝 tak uz pri nejasi aj zostanem a teraz pri druhom budem asi odsavat len s nou. no a ja som zasadne do 6m davala len MM a mesiac pred tym ako isiel sven do kdv tak sme zacali trenovat flasu. som sa vtedy aj bala ze sa odstavi od kojenia ale to super zvladol a vobec mu to nevadilo 😀 😀 len ja som mu flasu nikdy nedavala robil to zasadne moj manzel alebo svokrovci. aspon tak mi radili ze to nemam robit lebo tam je potom vacsie riziko ze sa odstavi. a mi mame flase od aventu. a som s nimi spokojna. kamoska ta si kupovala tu tompee ci ako sa to vola co ma cumel pirsposobeny prsniku matky a tiez s nou bola spokojna.
a nerob si nic z toho ze pises ako madar, aj ja uz neviem poriadne po slovensky. ked som zila na SK tak mi grmatika nerobila ziadne problemy a teraz hadzem i a y ako sa mi zachce 😝 a aj slovosled je niekedy komicky 😝
a co sa toho biologickeho mlieka tyka to myslis akoze normalne kupene? lebo to by som urcite asi do 1 roku nedavala. ked uz chces kombinovat MM tak len s UM. az po roku mozu pit deticky kravske mlieko 😉
co sa stravy tyka tak mi sme s prikrmami zacinali az v 6M a tak sme boli pozadu co sa ostatnych holandskych deticiek tyka. 😝 najskor sme zacali so zeleninou to akoze tu na veceru. tak o tej piatej to maval a potom ked si zvykol tak sme pridali ovocie a to sme davali na desiatu. potom sme pridali v 7m chleba a masko. alebo to bolo az v 8? no uz si velmi nepamatam 😔 no a vzdy som mu dala este za tym mliecko, elbo on nebol velky jedak aby mal potom toho dost 😉 no a postupne som mu vysadila na veceru mlieko a na desiatu uz mal iba ovocie a zacal pit mliecko miesto 5x denne uz len 3xx a teraz ma 2roky a 3m a este stale pijeme mliecko 3x denne.
co sa buggy tyka tak velmi neporadim. lebo mi sme dostali jednu uz pouzitu od mm sesternici. nie je sice bohvieaka ale nic nas nestala a mi sme nas kocik dost dlho pouzivali. mame Quinny Speedy ale uz by som si ho nekupila 😝 ale zas nie som z tych ze kociky meni ako ponozky 😝 takze bude ho mat aj nasa bambula 😀

vever1
13. jún 2012

@erique12 a este ma zaujima ak si dobre pamatam si chcela bezplienkovu metodu pouzivat. sa ti to podarilo alebo si predsa skoncila u plienok?

ikke
13. jún 2012

@erique12 u nas flasa avent a buggy koelstra, ale to je naozaj buggy, dieta do pol roka by som tam urcite nedavala, najskor tak od 9m ked dobre sedi, aj ked tato buggy sa da sklopit takmer do lahu. ma vyhodu, ze je lahka, nejakych 6-7kg a da sa pripnut na bicykel 😉
inak ja mam tiez rucnu odsavacku ale u mna odsavanie takmer nefunguje, pri totalne naliatych prsiach som odsala 100ml z oboch spolu...

@vever1 ake mas vlastne problemy pri alergii? plny nos a svrbiace oci? mne na plny nos pomaha sinupret tabletky, tie si nechavam importovat zo SK 😅 ale neviem, ci by pomohli aj pri astme(?)

vever1
13. jún 2012

@ikke no ja kycham cely den a uz mi to elzie poriadne na nervy a svrbia ma strasne oci ani kontaktne sosovky mi tento rok nepomahaju 😖 a tecie nos, klasika vsetky priznaky ale zatial nekaslem chvalabohu. to som mala len na Sk. lebo ja som strasne alergicka na topole a tie tu v nasom okoli nastastie nie su. no a na sk som sa vtedy jeden rok vykaslala na lieky a doslo to tak daleko ze som z astmatickeho kasla dostala astmaticky zachvat a nevedela som uz poriadne dychat tak moj byvaly vtedy vola v noci zachranku a prisli mi pichnut injekciu a ma poriadne sprdol ze si hazardujem so zdravim 😔 no ale odkedy som tu v Nl tak sa to uplne polepsilo a pocas tehu so svenom a este aj rok nato som ziadne lieky nepotrebovala. az minuly rok sa to zas pohorsilo a teraz sa to len zhorsuje 😖 ale to asi aj tie tehu hormony robia, elbo ono ked prsi tak ja som nikdy ziadne problemy nemala a teraz proste od toho talianksa sa z toho neviem dostat 😠

erique12
13. jún 2012

@vever1
ahoj dakujem, bolo to krute, akurat sme sa prestahovali do noveho domu, baby na ceste a do toho vsetkeho choroba:(
a mlieko som myslela umele dojcenske ale biologicke. bezplienkovu metodu nepouzivam, ale latokove plienky, aj to na mna cumeli v jasliach, dokonca veduca zapotila, ze to este nikdy nevydela a ta druha si pamatala len tu staru verziu... skoda reci 🙂 ale ideme im tam davat tie nase plienky, nech vymienaju... ako toto pisem, tak mala uz kadi druhu plienku za sebou, hahaha, dala som jej ochutnat trochu pyre z marhul a jablka, a tu to mas :D

to je mi luto tej alergie, nemala som take, tak neviem poradit. ale asi jedina rada,ktoru mozem dat je:
postel je najlepsi lekar, cize vela oddychuj a spinkaj 🙂
ja mam uz vyse 3 tyzdne nejakeho bacila v hrdle. tiez mi chcela dat antibiotika, ale ze este pockam, lebo kojim, ze ak to neprejde samo, a vcera tam volam, ze maju plno, ze mi zavola spat a da konzult a myslis,ze volala?

@ikke
ahoj, aj mne sa podari tak najviac tych 100ml odsat, aj to za pol hodinu a to je drina. inak mam dost mlieka, este na zaciatku som si v noci odsavala lebo som mala vela v noci ale to som bola totalne rozbita, takto si v strede noci vstat a pol hodinu makat... tak teraz zoberiem zivu prirucnu odsavacku a lahnem si s nou do postele 🙂 a to o takej 4tej, prsia su uz ako balony... 😀

ervenka
13. jún 2012

@vever1 Dakujem. Mna tiez napadol osteopat, ale aby boli ku tebe jemny, ked si tehu. A aspon,ze si nieco dostala, ked lieky teda nie...
Danko tiez zacal tak cudne spavat- rano o 7 hore, potom o 11 uz zaspava na hodku a pol, o 3 zase spanok. a o 9 vecer postielka.
@erique12 Veru jasle neboli. Este zaciatkom 80.rokov- myslim ze 1984 boli zeny nutene zostat doma- bud po svadbe, alebo ked sa babo narodilo. A na zeny,kt. pracovali sa pozerali ako na mimozemstanov. To bolo v babybrabant.

ikke
13. jún 2012

@ervenka presne taky spankovy rezim mal aj albert od tych asi 7. do 11. mesiacov, ked spaval 2x pocas dna 😉
@erique12 aj moja ziva odsavacka fungovala vzdy ovela lepsie, nez vsetky technicke 😅

ikke
13. jún 2012

@vever1 ja mavam tiez obcas senne nadchy, hlavne ak je sucha jar a ak sa na jar vyberiem na slovensko. a tiez ma to porom drzi aj tu v NL. ale ked som iba tu, tak nic. mozno sa aj tebe v taliansku tak nieco spustilo

ervenka
13. jún 2012

@cestovatelkaandrea Tak dufam,ze pekne predychavas, aj si si isto pekne zakricala do vankusa. Podla mojho mm, je to drama, a ze sa Nemci cez prestavku museli smiat, aky su NL niet lopers...

ikke
13. jún 2012

nam je doma bez futbalu taaaaak dobre 😅 aj hokej som pred mesiacom zdarne odignorovala... stres neprospieva detom v brusku 😉 😀

vever1
14. jún 2012

@ikke no ja tiez futbal nepozeram, ked zacnem tak sa presuniem do spalni a citam si knizku alebo som na nete 😝
joj a viete si predstavit co to s holandanmi robi 😝 chudaci 😝 😝 a tie ich vyroky pred Ek ze maju velke sance na uspech xixixi no som videla 😝 😝 uz si mozu kufre balit lebo ta ich mala sanca nevyjde 😝

ikke
14. jún 2012

@vever1 oni to tu maju s futbalom ako u nas s hokejom - ked su velke ocakavania, prepadnu, ked sa nic neocakava, prekvapia 😉 ale holandsky futbal je znamy tym, ze im vzdy nieco tesne nevyjde - bud su tesne druhi, alebo prehravaju takymito vysledkami... 😅

ervenka
14. jún 2012

@vever1 no my sme sa pozerali povinne mm bol aj v oranzovom- zase som pocula nove slovicka ;) Inak, Dankovi tecie z nosteka, a ja som tiez trochu prechladnuta, horucku nemam, len plne dutiny. Plati potom ten zajtrajsok- lebo nechcem teba ani Svena nakazit...

vever1
14. jún 2012

@ervenka no moj bol tiez v oranzovom 😝 a jedny sopliky nas nerozhadzu. mys me uz zvyknuti 😉 len pekne pridte 😀

ervenka
14. jún 2012

@vever1tak teda dobre, ked inak nedas 😉 prideme. Uz teraz som jemne nervozna- trochu pohybu mi zajtra okolo obeda prospeje.. a dakujeme....

ervenka
15. jún 2012

A som spat z nemocnice- Mamograf- auuu- dali mi aj na krk obojok proti ziareniu a spravili placky z mojich prs. Potom este sono, lebo mamo bolo nejednoznacne- podla dr. ktora mi sono robila- nenasla nic zvlastne- takze jupiiiiiiiiiiiii- vsetko je to len hormonalne. Danko ma 9 mesiacov a ja som stale rozbita- to sa nepisalo v ziadnej knihe ;) Kym som bola v nemke, Danko isiel ku @vever1 pohral sa so Svenom, a aj teta Janka mu dala aj chlebik papat...

vever1
15. jún 2012

@ervenka xixixi no pohral ako pohral. ked sa sven zobudil tak kukali na seba obaja vyhukano a potom sa ma sven nepustil, tak som jedneho chovala bananoma druheho chlebom 😝 a svenovi sa vratil jazyk ako nahle ste odisli 😝 ale aspon som si vyskusala ake to bdue ked bude bambula na svete 😀 😀 😀

@ikke to aj tvoj albert je taky ziarlivy? lebo nas odkedy vie ze mama ma babatko v brusku je hrozne ziarlivy 😝 predtym tiez ziarlil ale teraz je to ovela horsie. som strasne zvedava ako bude reagovat ked sa mala narodi. 😖

lexxie_holandsko
15. jún 2012

ahoj, dneska jsem nejaka unavena, se tady u nas stridaji navstevy deticek. Vcera si Edik privedl kamose a dneska odpoledne tu byl taky jeden, co uz chtel prijit davno..Hrali si hezky, ale potom se hadali..tipuju to na Edika, protoze kamos vypada bezkonfliktni a ten nas se obcas umi pekne seknout. Vecer prijela kamoska s rocnim ditkem v sedacce a dalsima 2 detma na jejich kolech v desnem slejvaku, rikala, ze neprselo, kdyz odjizdela. Tak jsme susili deticky..Syn kamosky spi u nas u Edika a Zuzku zase jela s kamoskou spat k nim...byla v sedacce, obavam se, ze opet zmokli, snad to prezijou..Zuza o to moc stala, ale posledni dobou se strasne pocurava..treba 5x denne 😢 , a to je par mesicu bez plin, vubec nechapu..No dostala par plin do zasoby a slibila, ze si da pozor..to rika, ale porad. Kluci nahore odpadli pred 22.00, snad vydrzi dlouho spat. 😀

Koukam, ze jste udelali detickam sraz, tak to alespon dobre zvladli. Spis mne fascinuje, ze Danko jako miminko nebrecel? Ja kdyz hlidam takhle male ditka a matka odejde, tak vetsinou breci. Proto uz moc ani nechci hlidat kamoscinu nejmladsi, ale uz si na mne zvykla..

Ervenko tak gratuluji k vysledkum mamografu, ze to dobre dopadlo a preju, at se hormony spravi. Ja jsem zase po detickach cela taky nejak rozhozena, boli mne kolena, zada..ale obavam se, ze za to muze moje nova vaha, ktera je dost vetsi od puvodni ☹

ad fotbal, tak teda nic moc, jsem na holandany zvedava, ale moc slibne to nevidim, a to byli favoriti. Cesi teda taky nevim, to by museli poradne zabrat, ale nam ta pozice outsidera vyhovuje 🙂

Ad zenske v domacnosti, tak to je pravda, ze driv tady byli doma...coz jsem nechapala, i treba kdyz detem uz bylo 10 let. Treba tchyne se nikdy do normalni prace nevratila. Chodila teda uklizet, hlidat deti a dobrovolnou praci, takze se nenudila. Takovych je asi dost. Docela mi vadi ten skok z zenskych doma na navrat do prace po 3 mesicich..teda alespon par mesicu by mohli pridat, ne? Co se mi v Holandsku libi je pomahani ve skolach. My chodime a takhle pozname ucitelky, rodice i vsechny deti z Edikovy tridy a je to fajn. Ucitele spokojeni, my alespon vidime, co tam delaji. To by mohli v CR zavest taky..je fakt, ze kdyz zensky chodi do prace, tak by jim tam asi moc lidi nechodilo, ale stejne..

palinkova87
16. jún 2012

baby možete mi poradit, ako to je potom so školkou pre Nica??? budem ho chciet dat od 2rokov... kedy sa to má vybavovat??? aby som to neprešvihla, aby nemal problémy tak jak Tobinko

ikke
16. jún 2012

@vever1 nie, myslim, ze nie je ziarlivy (klopklop). chodi mi hladkat brucho a dava babu na brucho pusinky. aj teraz tu mame jeho 4-mesacneho bratranca a albert ho chodi hladkat, stale mu podava dudel, u nas to vyzera nadejne, tak snad sa na zaciatok ziarlivosti vyhneme... 😕 😅

ikke
16. jún 2012

@palinkova87 nedavno sme to tu preberali, ze teraz tu je trend uplneho rusenia peuterspeelzaal a ostanu iba kinderdagverblijf, ktore su velmi drahe, ak jeden z rodicov nepracuje 😖 jedine, ak by dieta zaostavalo v jazyku alebo v nadvazovani kontaktov, potom mu to plati obec. takze tazko povedat, co bude o rok-dva. a zavisi to od regionu, u nas sa do peuterspeelzaal aj kinderdagverblijf da dostat do 3 mesiacov, inde to trva aj pol roka-rok...

ervenka
16. jún 2012

@lexxie_holandsko no Danko podla toho co hovorila teta @vever1 neplakal. VEd on ich uz pozna, este ked bol v bruskatom domceku, tak ich aspon pocul takze su kamosi.. 😉 . Drobec neplakal ani ked tu bola moja mama- dokonca aj pocas celeho dna, ked som musela ist na SVK ambasadu sa pekne choval. Byvame v Tilburgu, takze to bolo fakt na cely den... Len klasika- vcera sa tak bal u brata mojho mm. Ale u nich som sa dobre necitila ani ked som bola tehu- mozno si to namyslam, ale ku koncu Danko vedel veselo kopat a aj tak neprijemne, typu- mam podme prec. Za kazdym, ked sme boli u svagra krobec kopal ako o dusu, a ako nahle sme odisli, zacal kopkat trochu inak.
Dnes som boli vo V&D- jeden vytah pokazeny. Danko vsetkym naokolo kyval, aj sa snazil nadviazat konverzacie- dadadadatadaa. Sranda s nim....

miriamp
16. jún 2012

@palinkova87 napr. u nas zapisuju do psz deti po dovrseni 1.5 r.
ved si zisti ako je to vo vasej, a snad dovtedy sa to velmi nepomeni. ale bude to dost blbe, ak to uplne zrusia.....

spominala tu niektora mamografiu.......ja uz niekolko rokov presviedcam moju dr, ze by som chcela chodit aspon raz rocne na sono prsnikov, no ta si melie stale to iste dokola, ze tu sa iba samotne sono prsnikov nerobi, vzdy najprv mamog. a v pripade potreby nasledne-hned sono. prvy krat som aj tak bola, po dalsich par rokoch iba mamo. ked ja nejako casto na ten mamog. chodit nechcem.......na sk som koli tomu mojmu problemu chodila raz rocne na sono, no tu to nepovazuju za potrebne......... ☹

lexxie_holandsko
16. jún 2012

Tak noc dopadla dobre, kluci usnuli pozde , ale rano vydrzeli a hrali si s legem. Kamos je o par mesicu starsi. Pres den taky pohoda, doma, venku na kolech, fotbal, zpet domu na palacinky..ani se nehadali. Zuzka to zvladla pry u kamosky super, spali na pude, maji tam velkou postel a vubec nebrecela. Rano je kamoska nechala volne si hrat a zuza hlasila, ze pocmarala u nich polstar, ale ze dcera kamosky ho otocila, aby to nikdo nevidel.. 😀 Tak nevim, jestli si vymysli, holt se musi jeste hlidat. Blby je, ze ale musela mit pliny, protoze si to ted fakt nejak nehlida..Nevim, jak je mozne, aby dite, ktere se temer nepocuravalo uz pul roku najednou vsechno zapomene a procura denne nekolik kalhot..nekdy i pokadi. Nechci na ni byt zla, ale obcas mne tim vytoci. Odpoledne jsme tu meli 4 deti, kamoska chtela zajet na nakup, tak to bylo ok, ale stejne mi staci 2 🙂

Ervenko tak to je fajn, ze si takhle Danko u ostatnich zvykne a mozna ma na ty tvoje svagrovce nejakou averzi, nevim, jestli z nich treba neciti nejake napeti, to deti poznaji. No snad se to u vas srovna.

Palinkova u nas se na jeden psz necekalo vubec a na dalsi, bliz nas byli asi 3 mesice cekaci doba. Zapsat ho muzes vzdycky a uvest datum zacatku..to muze byt i po druhem roce. Jak vam to dopadlo s Tobkem,? Uz jste na neco prisli?
My mame papir od logpedky, ze testy dela dobre v situaci 1 na 1..ale obcas pomaleji reaguje, nebo odpovida. No uvidime pristi rok, v nejhorsim si ho zopakne. Duchem nepritomny obcas teda je, ale veci, ktere ho bavi umi vyborne.

ervenka
16. jún 2012

@miriamp no ja som mala/mam problem od konca februara. A az teraz som sa dostala do nemocnice. Standartne sa robi mamo. a potom ak je treba (a vacsinou je, lebo mamo je dost casto nejednoznacne- to mi povedala dr.,kt. sono robila) aj sono.
Ja som dupajuca levica 😉 - ked mam problem, tak nedam pokoj kym sa neriesi. Moze sa stat, ze napr. svojimi otazkami leziem dobre na nervy- ale mam len jedno zdravie, jeden zivot a dieta, o ktore sa treba starat, takze som ani nasej dr. nedala pokoj... A navyse som jej povedala,ze sa aj moj mm stresuje, lebo svokra prekonala rakovinu- takze treba taketo veci rychlo riesit...

ervenka
16. jún 2012

Tak a Danko nas uz moze chodit strasit- uz vie povedat bu bu bu buuuuuu. 😉

miriamp
17. jún 2012

@ervenka prave naopak, tam mozem chodit pravidelne. uz som zopar krat bola, no mne by uplne postacilo iba sono vysetrenie. 😉 to tu zevraj bez predvysetrenia momog. nerobia, a ani nemeraju co ja prave potrebujem.
ja som mala uz davnejsie fibroadenom, po par rokoch sa vytvoril dalsi (zial, po odstraneni sa moze vytvorit znovu 😒 )
na sk zvyknu tieto mat pod kontrolou 1-2 krat rocne zmerat velkost, pripadne tie vacsie vybrat, tu vobec, iba ak by to tlacilo, tak sa odstrani.

ervenka
17. jún 2012

@miriamp To nezavidim... Tak su dve moznosti- nechat to na Nl doktorov, kt. asi hovoria, ze nechajme to na prirodu. Alebo presvedcit ich, ze ta to tlaci, sposobuje ti to stres a pod....

miriamp
17. jún 2012

@ervenka hej, ta ich priroda.......a hlavne keby som nepoznala inak, tak splyniem s davom....... 🙂

ervenka
18. jún 2012

@miriamp presne tak, my cudzinci pozname aj iny system, a preto sme obcas ak trn v pate.. Mne tu vadi o.i. ze tu nie je prevencia.