Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

rybca
11. mar 2013

@cestovatelkaandrea dik, jasne, ze predpodkladany termin viem, len som sa chcela uistit v tom pocte tyzdnov, takze vezmem tych 6 tyzdnov, bo roznasat s tym bruchom co budem mat sa bude asi tazko..🙂) a budem si setrit dovolenku, tak asi prestanem pracovat este o tyzden skor a po materskej mam narok na rodicovsku neplatenu dovolenku, podla nasho CAO az na 12 mesiacov, ale asi ostanem len do pol roka veku..🙂

lieverd
11. mar 2013

@cestovatelkaandrea Tak to se omlouvam za mystifikaci, to mi nase HR predalo spatne info. Takze 16 tydnu dostanu urcite, i kdyz porodim predcasne?

ervenka
11. mar 2013

Baby, cerstve miery naseho buba su- 78,8cm/10.3kg. Maly ale hravy. Ze co sa tyka motoriky je popredu, akurat ze nerozprava. Teda vie povedat mama, papa, baba= babka. Haf haf=pes, brrrrrrmtututtttttt= auto. Hooooooi so svyhnutou rukou na pozdrav, Dadu=daniel, vie ukazat co kde ma- brusko, hlavu... 😉 ale pretoze nerozprava a strka si prsty do usi o 3m. ideme na preskusanie usiek. Aby dr. vedela na isto, ze je vsetko ok. Inak, bubo pocuje tikot mojich hodiniek, sepot, aj nizke tony, tak som zvedava co odhali dr. o 3 mesiace... 😉

rybca
11. mar 2013

@ervenka a rozpravas na neho aj po slovensky? lebo nas zacal rozpravat az okolo 2 rokov, ale rozumel vsetko

ervenka
11. mar 2013

@rybca jasneeeee, asi si spievame po SVK, teraz je hit- Fasiangy,Turice, Velkaaa noc ideeeeee.... On vie uz teraz ze BA je bleeee fuj. A BABA= babka. toto sme museli povedat aj pred mm rodinou, lebo oni ze nieco je baba, vtedy Danko hladal, ze kde je ta babka schovana. Odvtedy sa snazia povedat len raz BA. 😀

rybca
11. mar 2013

@ervenka no tak potom je to normalne, viacjazycne deti vacsinou zacinaju rozpravat neskor..🙂)) ked tak dobre pocuje tikot hodin tak v uskach to nie je...🙂 ten nas uz zacina, k svojim trom, miesat aj cestinu..🙂 napriklad na zaciatku ohovril len ook, potom uz pekne rozlisil ook a tiez a teraz par dni hovori len taky..🙂) niekedy ani neviem, v akej reci hovori, nie to este, ze co..🙂))

cestovatelkaandrea
11. mar 2013

@rybca jej, tak to mas super, ze mozes ostat este aj na neplatenej materskej. urcite to ide aj u nas, ale kto by potom platil pozicku 😀 😀 😀 ale nie, da sa to, ked robim len tri dni v tyzdni. a do styroch mesiacov Kilian ani v skolke nebol, lebo boli u nas rodicia. A dobre robis, ze setris dovolenku, lepsie doma s velkym bruchom ako niekde na bike s postou v ruke 😉 Ako sa inak citis? Predpokladam, ze teraz zacina u teba tehu rozkvet 😀

cestovatelkaandrea
11. mar 2013

@lieverd posli svoju HR oddeleniu link ktory som sem dala a nech ti vysvetlia, preco ti davali mylne informacie. koleginu tiez chceli ototo... ale ona uz vedela z netu na co ma narok a na co nie. u mna to ani neskusali, lebo vedeli, ze si tiez info zozeniem sama.

cestovatelkaandrea
11. mar 2013

@ervenka obavam sa, ze podobne miery bude mat Kilian o necely tyzden na kontrole 😀 😀 😀 len jedno kilecko mu treba ubrat na vahe. tiez hravy od rana do vecera.....
s jazykom si starosti zatial nerob. nas Damian sice brblal ako radio uz od narodenia a ostalo mu to zatial dodnes ale on je asi vynimka ktora potvrdzuje pravidlo. Deti s viacerymi jazykmi zacinaju hovorit neskor, takze je to este OK. Urcite si raz budes priat aby bol uz konecne ticho, ked ho nebudes vediet zastavit v kecani 😀 😀 😀

rybca
11. mar 2013

@cestovatelkaandrea a tak my nastastie bez toho mojho pidiplatu sa zaobideme a budem bez neho len nejake 4 mesiace..🙂 ja budem rada, ked segra dojde na konci tehu a prestrieda sa s mamou, ktora tu bude mozno nanajvys 2 tyzdne, bo ten jej muz sa bez nej viac nezaobide..🙂)) inac kde ste mali Damiana, ked si rodila? si to neviem predstavit, ked to na mna dojde, ze kde budeme behat po susedoch (ak tu nebudu nasi) a nechavat ho tam, lebo ja Lacka urcite chcem pri sebe vtedy...:( ak mas na mysli rozkvetom priberanie, tak mam uz na sebe nejake 2 - 2,5 kg..🙂 ale aj tak to viac citim na prsiach ako na bruchu, kedze je babatko teraz uz vyssie, tak mozem nosit este stare nohavice, kedze tie my boli predtym uz dost volne..🙂

ervenka
11. mar 2013

@cestovatelkaandrea ja som kludna, lebo ani jeho junovy bratranec na SVK este nerozprava. MM nie je az tak kludny, lebo on ma nieco s lavym uchom, ani na vojnu ho nezobrali- on bol posledny rocnik, co isli na zakladnu voj. sluzbu. Navyse MM je perfekcionista. 😉 Len nasa CB dr ma rada tabulky. a asistentka hovorila,ze super, ze ten jeho jazyk je primerany jeho veku. Ale dr. ocakava,ze uz teraz ma bubo povedat- OP, ked je nieco OP, a ze ma dokonca povedat aj DAG! Ako pozdrav. Bubo zvlada neformalny Hoooooooooi+ruka hore 😀 @vever1 aj vy mate tabulky pre Emmke?

rybca
11. mar 2013

@ervenka tak ten nas sa krasne pozdravil, ked mal 1,5 roka, v servise ked som bola po auto na APK, usiel mi za pul k chlapovi ako hora, rozkrocil sa a ze daaaag so zdvihnutou rukou, teraz z neho nejdem vytlacit ani zakyvanie, ale nie preto, ze by to nevedel alebo bol neslusny ale hanbi sa, aj nas pred 2 rokmi chcela jedna doktorka posielat na logopediu a po troch mesiacoch druha, ze kolegynka panikarila..🙂 my ideme na CB buduci tyzden, tak som zvedava co bude..🙂

miriamp
11. mar 2013

ja som si tiez myslela, ze taketo deti zacinaju rozpravat neskor, no pri malej sa mi to nepotvrdilo, lebo ta nadherne rozprava a velmi skoro zacala. aj ako prekladatelka by sa uz uchytila 🙂
ako moja svokra hovori - de ene is de andere niet, neskor zacal, i trochu nezrozumitelne, ani nepotrebuje v kuse rapotat ako jeho sestra.......sranda je, ked mu nieco nerozumieme, tak sa opytame malej co to hovori, a ona vzdy vie......iba si povieme, ahaaaa, ved ano , to hovoril 😉
pred par tyzdnami na poradni s malou si moja najneoblubenejsia doktorka neodpustila poznamku, ze "ved ona uz pekne rozprava, a to naozaj ovlada dva jazyky? lebo nas velmi dobre pozna, ked som niekolko krat odmietala speci vysetrenia pre maleho na usne a tak, ked este nerozpraval ako by si oni zelali......absolutne ju nemusim...... 😠

rybca
11. mar 2013

@miriamp no vsak som napisala, ze vacsinou..🙂 ta vasa je vynimka potvrdzujuca pravidlo..🙂 a tiez je asi rozdiel, ci ma dieta, 2 alebo 3 jazyky, tak ako ten nas...🙂

ikke
11. mar 2013

a tiez je rozdiel. ci dievca alebo chalan, dievcata su zvacsa komunikativnejsie 😉
a. zacal rozpravat naozaj az ako takmer 2.5-rocny a teraz melie zrozumitelnejsie nez polovica jeho rovesnikov, aj ked este stale nerozprava v suvislych vetach 😅

lexxie_holandsko
11. mar 2013

@ervenka zazpivej mu neco od Tublatanky, treba se rozmluvi 😀 Ale jinak vazne na dvojjazycne 18 mesicni dite toho povida dost. Edik taky malo mluvil a ve 2 letech uz k 50 slovum, Zuza v 18 mes. uz skladala dve slova do vet a ve 2 letech fakt hezky mluvila. Ukecana je doted, to ji uz zustane.

ervenka
11. mar 2013

@lexxie_holandsko skor by som vedela Petra Muka, resp. Ocean, Shalom ako Tubla. 😀

vever1
11. mar 2013

Nás začal na začiatku veľmi zrozumiteľne rozprávať a celkom peknú zásobu mal. Potom čím prišlo viac slovíčok tak sa aj tá výslovnosť pokazila 😝 mne sa ale páči ako vie pekne r povedať. Ja v jeho veku som to ešte nevedela. On to vie od začiatku. A keď opakuje slovenské slovíčka tak je podarený. A nevie povedať nepokúšaj 😝 a rozumie obom jazykom ale rozpráva len po holandsky aj keď v poslednej dobe začína s mojím bratom aj po slovensky lebo prišiel na to že mu nerozumie 😝 a občas má obdobia že povie slovo po holandsky a potom po slovensky 😀 a v poslednej dobe je taký ukecaný sa na jeho výrazoch musíme rehotať 🙂 a najlepšie je že niekedy ako keby sme nás poculi rozprávať 😝
A tiež som názoru že dievčatá sú v kecani šikovnejšie a vôbec vo všetkom. Chalani sú viac pohodlni. Teda aspoň náš strašne 😝

eri28
11. mar 2013

ahojte, no konecne trosku casu, zabehla som sa v praci, aj sa tesim, lebo som mala dost problemov z miminkom, vsetko pre mna nove, cize moja polovicka, ja zienka domaca, aj mu to ide, a ja pomaly sa vratim spat do skoly, pre mna nie je moc sediet doma z mimi, mna to vobec nebavi, drobec si rastie je krasny, a o tri tyzdne bude mat krst, cize pridam urcite nove fotky...., vobec som nestihala, nic, a neako sa mi nedalo pysat, cez tehu som mala cas na pocitac, teraz som rada, ked ho zapnem raz za tyzden, no co znema je zivot... 😉

vever1
11. mar 2013

@ervenka tabuľky to ona vždy rada 😝

ináč baby aký máte názor na jena plan onderwijs?

ervenka
11. mar 2013

@vever1 mokikik ;)

lexxie_holandsko
11. mar 2013

@ervenka ale ti zpivaji cesky 😎

lexxie_holandsko
11. mar 2013

to ja radsi Elan a Tublatanku. Na akcich jsme si vzdy na zaver pousteli "Dnes mam rande so svojim mestom"

lexxie_holandsko
11. mar 2013

@vever1 netusim, jake to je? Eddie a Zuzka chodi do daltonske skoly , a to jsem ze zacatku nechtela zadne alternativni skoly pote, co jsem delala au pair v Nemecku a tam mi pani rekla, ze pokud se jeji dcery nechteji ucit matiku, tak se ji proste prvnich par let neuci 😀 S Daltonem mame dobre zkusenosti, je tam jeste dost klasikalnich hodin, ale i samostatna prace a spoluprace tzv. tuinen. Myslim, ze Montessori, kam chodi kamosciny deti je jeste vic samostatnejsi a min klasikalnich hodin. Rikala mi, ze si jeji syn v 6 letech rano musi zkontrolovat, co vse musi udelat..

ervenka
11. mar 2013

@lexxie_holandsko hmmm no ano, ale co uz, ked Muk mal take pekne modre oci a dobry zadok. Chutny bol aj na zivo. No a potom sa nezamiluj.
Lod ktora sa plaviiiii do neznaaaama, kapitan uz davno opustil.. tralala

lexxie_holandsko
11. mar 2013

@ervenka mne to prave docela minulo, pamatuji si, ze to obcas hravali na disco, asi jsem starsi generace. Ano Muk byl sympaticky, bohuzel mel take silne sklony k depresim. Docela smutne. To je sranda, ze se tobe libi ceske pisnicky a mne slovenske 🙂

ervenka
11. mar 2013

@lexxie_holandsko kamoska je vydata za cecha a ona hovori, ze je to uuuplne ine, ked jej tak povie broucku, beruska ako ked to pocuje po Slovensky. A jemu sa zase paci Slovencina. 😉

vever1
11. mar 2013

@ervenka ha ha ha už povie pekne motylik 😀

@lexxie_holandsko to je založené na tom že deti učia samostatnosti. Na začiatku týždňa dostanú úlohy a je len na nich ako si to naplánujú. Na konci týždňa to musí byť hotové. A každé dieťa je pre nich samostatné individum takže na každé sa pozerajú inak a vyzdvihujú pozitívne stránky a zaberajú sa aj problémami. Každý mesiac majú nejakú tému a keď ju skončia tak majú projekt a musia ho prezentovať na pódiu. Ak dieťa nechce, sa hanbí alebo bojí tak ho nenutia. Pri niektorých to trvá aj 2 roky kým sa odhodlajú ale nakoniec tam každé prezentuje. Keď odchádzajú zo školy bsa strednú tak sú viac priebojnejsie ako deti z klasickej školy 😉

ervenka
11. mar 2013

@vever1 tak to sa mi paci. Este keby si sa dostala ku vysledkom s toesttest. ci ako sa to pise- robia ho deti na konci ZS.

lexxie_holandsko
11. mar 2013

@vever1 tak to zni dobre, ja myslim, ze kerndoelen jsou stejne pro vsechny skoly. Ta samostatnost je u nas taky, to se hodi vzdy. Myslim si, ze vysledky cito toets v 8. tride zalezi spis na slozeni deti, nez na typu skoly. Treba my mame skolu s tak 50 % deti pristehovalcu a vysledky jsou horsi. Jak nam ale rekl reditel jedne skoly, pokud na to ditko ma, tak se to projevi na jakekoliv skole..Jinak se mi libi, ze teda deti nenuti do te prezentace.