Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

lucka527
28. apr 2011

@ikke muza mam slovaka takze u nas doma len slovencina ale hadam zaklad aspon nejaky tam ziskam 😖

ikke
28. apr 2011

@lucka527 jasne, zaklady urcite ziskas, mne dost pomohlo aj to, ze som si na ulici citala vsetko, co som videla, napisy, dopravne tabule,potom titulky v novinach atd., proste vsetko, co som videla 😀 a snazila som sa to vzdy nejako pochopit a nieco si z toho zapamatat. a potom este pocuvat ludi, napr. ked ides vo vlaku, na ulici zachytit rozhovor,to ale bude asi s dietatom narocnejsie 😅 neboj sa toho 😉

rybca
28. apr 2011

@lucka527 aky rocny kurz? ja som na tom ako ty, doma s dietatom a hovorime po slovensky, mas u vas nejake aktivity medzi holandanmi?
@ikke tak ja ked citam, tak viacmenej rozumiem, s pocuvanim je to horsie a s hovorenim najhorsie, vobec mi nejdu zapamatat si tie ich slovicka...🙂

ikke
29. apr 2011

@rybca no rozpravanie je vzdy najtazsie, aspon teda u mna urcite 😀 ale ked pocujes tych turkov a marokancov, co ani po 20 rokoch v NL nevedia zlozit vetu bez chyby, vobec sa nemusis hanbit 😉
ty si kam chodila na kurz? ja som mala rocny kurz na ROC, vtedy este z velkej casti plateny mestom.

rybca
29. apr 2011

@ikke ja som chodila len na Inburgering cursus a lektor bol nic moc, po polroku nas uz hnal k pocitacom "trenovat" na skusky a on si chatoval s fesandami. teraz som zacala s e-learningom a tam zistili, ze som na urovni upleho zaciatocnika, ja tiez neviem vetu povedat spravne.

ikke
29. apr 2011

@rybca to je skoda, ja som mala vybornych ucitelov, jedna z nich bola dokonca v ten rok ucitelka roka za cele NL 😵
a neboj, este tu nie si 20 rokov, este mas narok byt zaciatocnik 😉

lucka527
1. máj 2011

@rybca no neviem presne ako sa vola je to ten co ti preplaca mesto 😖

cestovatelkaandrea
2. máj 2011

Ahojte, uz sa hlasim po nasej dovolenke v Anglicku. Doma nemame net. Mame pokazeny modem. Musia sa na to asi z KPN pozriet ☹
@rybca Katka, tak ako sme prisli v sobotu od vas domov, tak sme vecer isli s drobcom na pohotovost. Dufam, ze Matko nebude od toho nasho drobca chory. Opat prechadzame usnou infekciou a k tomu mame aj zapalene hrdlo. Ale teraz po antibiotikach uz je to lepsie.

A k tym jazykom, tak som si predsavzala, ze aspon dva-tri vecere do tyzdna sa budem musiet ucit. Lebo inak sa to nepohne dalej ani keby ja neviem co... A samozrejme v praci zacnem komunikovat holandsky namiesto anglictiny.

miriamp
2. máj 2011

@cestovatelkaandrea (mas inak veeelmi dlhe meno) fajn, tak ste zas videli kus sveta 😉 snad mate pekne zazitky, a drobcovi skore uzdravenie 🙂

rybca
3. máj 2011

@ikke dik, ja dufam, ze sa budem lepsit...🙂

@lucka527 tak co viem, tak mesto preplaca ten Inburgering cursus, ale do 3 rokov musis spravit skusku, inac si tie peniaze vypytaju a tento kurz nie je vyslovene kurz holandstiny, ale ak budes mat dobreho lektora, tak ti to pomoze...🙂

@cestovatelkaandrea tak to mi je luto, nas je zatial zdravy, ale som ako na trni, bo v nedelu bola u nas kamaratka z Rotterdamu aj so synom a on na druhy den hnacky, horucky, zvracanie, ale Matko sa zatial drzi
k tomu predsavzatiu mozem len jedno - VYDRZAT...🙂 nebude to vobec jednoduche....🙂 ale mozno ta pozenie vpred to, ze Holandania su radi, ked sa aspon snazis komunikovat v holandstine..🙂 ja ked komunikujem tak si pomaham anglictinou, nemcinou a niekedy aj slovenskym poholandstenym slovom (ked si myslim, ze to ma zaklad v latine, alebo prevzate z angliny)...🙂))))

cestovatelkaandrea
3. máj 2011

@miriamp Mirka dakujem. Vcera som uz triedila fotky na pocitaci a nechcelo sa mi verit co vsetko sme videli 😀
No to dlhe meno stve aj mna. Keby sa dalo zmenit na kratsie veeeelmi rada by som to urobila. Len neviem ci sa to da urobit u adminov. Mozno @ikke by vedela povedat 🙂

@rybca no vcera som sa silno drzala predsavzatia. sadla som si vecer unavena k bedni a kukala ako sova do pol noci na holandske programy 😀 😀 a dnes asi z toho tiez nic nebude, lebo idem vecer na Pilates a potom budem taka zlomena, ze sa len osprchujem a zalezem do postele. tak dalsi pokus bude zajtra 😀

rybca
3. máj 2011

@cestovatelkaandrea to poznam, tiez si vravim, ze vecer, ked Matko pojde spat (lebo zasadne ho uklada Laci) zacnem sa ucit, alebo zacnem zehlit, alebo cvicit (uz tak davno som neskackala na dancepodlozke), alebo milion inych cinnosta a o 2 hodiny sa zbadam, ze len sedim za NTB, alebo kukam TV a to uz potom sa neoplati nic zacinat..🙂))

rybca
3. máj 2011

inac uz sa dlho neozvali @endzi30 a @andreaka11, co su na SK? ci co?

ikke
3. máj 2011

@cestovatelkaandrea neda sa zmenit, iba si dohodnut celu registraciu nanovo 😔 (ze sa dohodnes,ze ti stare meno zablokuju a potom sa zaregistrujes nanovo, ale nerobia to moc radi).
@miriamp ale ved ked iba odpovedas na prispevok, kliknes na Odpovedz pod prispevkom a nemusis vytukavat cely nick, sa ti napise automaticky 😅 😕

andreaka11
3. máj 2011

@rybca ja som stale tu @endzi30 je na sr. ja som tu mala rodinu a deti uz behaju, tak ja beham za nimi... 😀

ozaj baby, sledujete hokej?

ekira
3. máj 2011

@andreaka11 😉 sledujeme 😉

miriamp
3. máj 2011

@ikke aha, ono to funguje. tak som mudrejsia. 😀 vdaka
@andreaka ja veru hokej nesledujem. nejako to nemusim.

a ta @endzi sem fakt uz nechodi..... mala milla asi nedovoli... 😀 ... my ideme az v septembri na sk, to este dlho potrva. ☹

nasa mala nam do rana cela obodkovela, tak som zvedava co z toho bude.... ☹

cestovatelkaandrea
3. máj 2011

@rybca praveze u mna je to tak, ze robim vsetko mozne ako varenie, zehlenie, upratovanie, cvicenie a pod len aby som si nemusela vecer sadnut za stol a ucit sa. sa mi akosi nechce. ale musim to zmenit, lebo ako hovoris, holandania su priatelskejsi, ked vidia, ze sa snazim hovorit holandsky. vidim to v praci a u nasich susedov. su k nam priatelskejsi a chcu sa stretavat odkedy im uz rozumieme aspon tak, ze stihame odpovedat nejakou hatlaninou na ich otazky 😀

cestovatelkaandrea
3. máj 2011

@ikke oj, tak to robit nebudem. registrovat sa nanovo a pisat vsetkym, ze "hallo to som ja Ada" to neee. a adminov otratovat takou blbostou netreba 😀

cestovatelkaandrea
3. máj 2011

@andreaka11 no hokej mi akosi prestal vonat, tak nesledujem vobec. ale ked som bola mladsia tak som bola do hokeja blazon.
@miriamp Mirka mi budeme na SR na prelome augusta a septembra. Vy idete kedy? Ak by sme boli v rovnaky cas v Novej Dubnici to by bola ina sranda 😀 Dufam, ze Mirka nema kiahne. U nas v dedine je stale toho vela. Aj v skolke to stale skace z jedneho dietata na druhe. Esteze my to uz mame za sebou.

ikke
3. máj 2011

ja hokej az od pripadneho semifinale - som narocny (alebo nevdacny?) fanusik 😀 pred semifinale maximalne pozriem vysledky

rybca
3. máj 2011

Okienko holandskeho jazyka aneb co som sa dnes naucila:

slovensky j.c. slovensky m.c. holandsky j.c. holandsky m.c.
muzeum muzea museum musea

...🙂))) keby ste nahodou nevedeli..🙂)))

@andreaka11 ja sledujem, ale zatial som zakazdym zabudla na zaciatok, tak z kazdeho zapasu som odsledovala posledne 2 tretiny....🙂

rybca
8. máj 2011

Baby,neviete pomoct? Kamaratka s kamaratom mne a kamaratke mali doviest nejake veci z SK, ale sa to skomplikovalo a nemozu. Neviete kto by nam to mohol doviest?

miriamp
8. máj 2011

@cestovatelkaandrea ako ada, vikend bez netu si zvladla ? 😀 no, my pravdepodobne az koncom septembra pojdeme, snad raz nam to vide v rovnaky cas 🙂 vsak vy stale cestujete kade-tade, mozno i tu niekedy na nas koniec zavitate v lete, sa stavte na kafe. alebo aj len tak.........
inak kiahne sa nekonali, ale zevraj velmi sa to podobalo na zacinajuce kiahne, aj doktorka povedala. vlastne ani neviem co si z toho mam vybrat. vytvorilo sa i zopar "akoby" pluzgierikov, no potom aj tie hned zmizli. mala to vsade iba na tvari a vo vlasoch nie. teraz po siedmom dni ma vsade bledulinke bodky......doktorka vravela, ze je mozno este trosku mala, ze sa to moze pomaly rozbiehat, alebo niekedy neskor to dostane znovu....inak poznam aj mensie deti od nej ktore to mali. tak som jelen z takejto polovicnej info. zajtra ideme na poradnu, aj ockovat ju maju, tak sa najprv poinformujem, ci to netreba prelozit. maly inak este nemal, a ani nevidno nic. 😉

miriamp
8. máj 2011

@rybca a poslat balikom ? ci je toho vela ? potom ma napada napr. expat.satyr.nl dat si tam oznam. uz castejsie som tam aj podobne oznamy videla. je len na tebe doverovat cudziemu cloveku. 😉 ale ak to je nutne, nie az tak velmi cenne........

rybca
8. máj 2011

@miriamp postou nie, kamaratke chceli posielat aj hojdacku a ine, no vsak to, az take surne to nie je, aby som to dala uplne cudziemu cloveku, len vas som skusila, predsa len hadam tu uz nie sme si take cudzie, ze je aspon akataka istota..🙂))))) ale ked nic, tak svet sa nezruti, len sme sa uz na tie veci tesili..🙂

cestovatelkaandrea
9. máj 2011

@miriamp Mirka vikend bez netu 🙂 prezity. ved som ani nemala cas na net. V sobotu sme kupili novu sedacku na bicykel, takze Damian sedi vzadu. Hned sme sa isli aj pobicyklovat a spravili sme nejakych 32km do mesta Eemnes a pozreli sme tam farmu pre deti. Takze Damian popozeral zvieratka a sli sme nazad. Potom sme s manzelom este vecer chytili chut do upratovania, tak sme sobotu vecer upratovali 😀 😀 No a vcera sme cely den stravili v ZOO v Amersfoorte. Domov som prisla unavena a vecer som si len sadla a oddychovala. Takze asi taky vikend - velmi aktivny.
Inak take pluzgieriky ako pises mal sem tam aj Damian. Raz sa mu vyhodili na jednej nohe. Inokedy na ruke. Raz na krku... Doktor nam vtedy povedal, ze to je len nejaky virus, ktory proste musi odist sam prec. Zato ked sme mali kiahne, tak to bol vyhadzany vsade. Mozno mate nieco takeho virusoveho povodu ako mava sem tam aj Damian. Ved ked budes na poradni, tak uvidis.
Mirka v ktorej casti Holandska to presne byvate? Mozno ked pojdeme na jeden z nasich vyletov, tak sa zastavime. Ved uvidime. Tento vikend ak nebude prsat, tak opat niekam vypadneme.

@rybca oj Katka no rada by som ti pomohla. My ideme na SR az koncom augusta ale urcite nepojdeme cez zapadne Slovensko na Rakusko. Tento rok to skusime z Nemecka strelit cez Cechy ku nam domov. Inak ako sa ma Matko? Nehnackoval po tom co bola u vas kamaratka? Nas cvirik je uz ako rybka.

rybca
9. máj 2011

@cestovatelkaandrea tak my sme v sobotu presli 52 km..🙂 Rotterdam a okolie a vo Vlaardingene, pri ohrade so zvieratkami na markte sa nam prihovorila slovenka, co tu zije 10 rokov..🙂)))) bola zhovorciva a ja sprosta, som si nevypytala kontakt...:(

august je daleko, to uz skor v juli s maminkou balik doleti..🙂

Mati je z tohto hladiska v poriadku, ani naznak, ze by bol chory, len asi 2 dni ma na spanku taku polcentimetrovu bolavu vyrazku, tak dufam, ze to nie je nic zle a ze to coskoro zmizne.

cestovatelkaandrea
9. máj 2011

@rybca tak to ste dobri = 52km. My sme rozmyslali, ze by sme sa pobalili a sli by sme tak na tri alebo styri dni na cestu okolo Flevolandu (neviem ci som to napisala spravne) na bicykloch. Denne by sme spravili tak cca 60km. Samozrejme s castymi prestavkami aby to Damiana aj bavilo 😀 Inak Katka boli ste niekedy v Roterdamskej ZOO? V mojej mudrej knizke o NL som sa docitala, ze je to velmi znama ZOO v NL. Sme rozmyslali, ze by sme tam niekedy isli pozriet.
No musim sa priznat, aj my sme stretli slovensku rodinu v kostole. Tak ma to prekvapilo, ze som si s pani popriala len peknu nedelu a opytala sa jej ci byva v meste kde chodime do kostola. No a samozrejme odvtedy som ju uz nevidela. Takze nie si sama, kto si nepyta kontakt.

rybca
9. máj 2011

@cestovatelkaandrea tak nas Mato prestavky ani nepotrebuje, jemu staci, ze sa vezie..🙂)))) ako sam pritakal, rad sa bicykluje..🙂)) uvidim ako na tom bude, ked bude musiet aj makat uz na vlastnom biku..🙂))))) 60 km za den nie je ani tak vela, tych 52 km sme presli za cca 4 hodiny, cisteho casu...🙂 ja som tiez tak rozmyslala, ze by sme na biku presli nejake miesta, len musime stan kupit a pravdaze na moederfietsi nebudem taka rychla, takze tych 60 km by bolo na den fakt dost..🙂