Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

palinkova87
24. júl 2011

počujte baby mám už malého dať do školky? v marci mi bude mat 5rokov. a ako mám hladat školku? juj len sa bojím,že moj miláčik bude mat myš maš v tom ☹

miriamp
24. júl 2011

@palinkova87 myslis asi skolu,vsak ? kedze tu od 4 rokov chodia deti do skoly. ale povinne to nieje, mozes ho mat kludne doma.
povinna je od piatich rokov, no tu vlastne skoro vsetky deti zacinaju od styroch, je to pre nich len dobre , a je to aj zadarmo.... 😉 ak mate u vas viac skol, mozes si vybrat, tie vo velkych mestach mozu mat cakaciu listinu. na tvojom mieste by som sa uz zacala informovat o skolach tam u vas, ak mate viac ako jednu, o zapise.........
a neboj, maly si zvykne 🙂

palinkova87
24. júl 2011

@miriamp takže to už mám riešit ano? a čo sa vlastne v školách teda tu platí?

miriamp
24. júl 2011

@palinkova87 nie, neplati sa nic, myslela som tym, ze deti zacinaju chodit do skoly od styroch rokov lebo takcitak skolky su len dovtedy. naco by rodicia platili nejake opatrovatelky, ked mozu ist rovno do skoly. a ci to mas zacat riesit ? hmmm, ked sa vzijem do tvojej situacie, tak by som ho dala aj skor ako cakat kym je to povinne, bude mu tam dobre s detmi, ty budes mat viac casu pre seba, a este aj mimino cakate. to by myslim kazda vyuzila. 🙂

palinkova87
25. júl 2011

@miriamp ani za stravu sa neplatí??? 😒 😒 a to sa tam riadne budú učit ??? či ako ? nevieš mi povedat?

miriamp
25. júl 2011

@palinkova87 deti sa cez obednajsiu prestavku idu domov najest, tie ktore zostavaju si donesu z domu. a neboj, 4rocne deti sa este neucia. naozajstna skola zacina od 6 rokov (groep 3) . 🙂

cestovatelkaandrea
25. júl 2011

@lucka527 Lucka tak tomu sa hovori dlha dovolenka 🙂 my sa mame da sa povedat dobre, strasne vela vybavovaciek okolo domu, cez vikend lietame kade tade. Len tento vikend sme presedeli doma, lebo pocasie bolo sialene.

cestovatelkaandrea
25. júl 2011

@miriamp Mirka a prave to ma vytaca. Lebo ked ideme pre Damiana do skolky tak je vzdy ako prasa, ked sa hraju vonku. Ma suchsiu pokozku a tak nam doktor povedal, ze ho nemozem kupat a sprchovat kazdy den. Bohuzial ked je v skolke a je pekne vonku, tak musi ist do sprchy kazdy den a potom ho pokozka svrbi a nepomahaju ani mliecka na zvlhcenie pokozky. Stokrat im to mozes povedat, ze nech na neho davaju pozor aby nebol cely ako prasa od piesku.... teraz budeme mat sedenie s riaditelkou ked sa vrati z dovolenky a budeme riesit aj tieto veci. Ono to stve aj preto, lebo viem kolko penazi dostavaju za mesiac a robota nulova. Len posedavanie a popijanie kavy. Este aj ked ich prebaluju, tak im to vadi a pohadzuju si deti medzi sebou ak ma dieta hnacku... naco potom robia ucitelky. Och radsej uz nepisem, lebo sa znova len vytocim. 😠

minea
25. júl 2011

Dcerka bude mít na podzim 4 roky a z představy, že má jít do školy, mám naprostou hrůzu. Ale asi je to tím, že mám zatím málo informací. Já nepracuju, jsem doma s mladším dítětem, ale teď chodí do školky a vidíme, jak jí kontakt s dětmi prospívá, nechat jí doma po 4. narozeninách není řešení. Nevíte, jak je to s tím odpoledním vyučováním? Je možné dát ji tam jenom na dopoledne?
Mrzí mě, že máte špatné zkušenosti se školkami, my máme asi štěstí, skvělou učitelku, která si s dětmi úžasně hraje, ale i ty ostatní učitelky, když se střídají. Žádné vysedávání u kávičky jsem nezažila. Vadí mi spíš některé technické detaily, jako že děti nemají svůj ručník, ale jen jeden společný, že na umyvadle není mýdlo atd...

rybca
25. júl 2011

@palinkova87 ja by som vobec nevahala, my uz mame maleho zapisaneho do skolky, uz len cakame na odpoved s terminom nastupu, dufam, ze to uz bude coskoro...🙂

miriamp
25. júl 2011

@minea tu som sa prednedavnom nieco docitala, ked som cosi hladala. dieta od 5 do 6 rokov je mozne na 5 az 10 hodin tyzdenne zo skoly uvolnit. ci to je mozne aj pre stvorrocne sa neuvadza. 🙂 http://www.rijksoverheid.nl/documenten-en-publi...

cestovatelkaandrea
27. júl 2011

tak bambule v nedelu vyrazame na Vlieland. Ideme len na tento ostrov na dva dni. Uz sa tesim 😀 😀 videla som vela krasnych fotiek na internete v albumoch inych holandanov, tak dufam, ze realita bude taka

miriamp
27. júl 2011

@cestovatelkaandrea ada, tak nech vam hlavne pocasko vide. ja som tam este na ziadnom z ostrovov nebola,
ale uz som doma zahlasila, ze tam pojdeme 😀 😀 len my nie sme dobrodruhovia pod stan, tak to bude asi nejaky hotelik. nie zeby sme potrebovali luxus, jednoducho zatial sme sa k tomu este nedostali. mozno casom......zato ked vidime karavan, tak si povieme, ze ak nie skor, tak v dochod. veku nejaky bude, a pojdeme na cesty, a potom za nami pridu nase deti s ich detmi ........... 🙂 a tak..... 😉

miriamp
27. júl 2011

@cestovatelkaandrea myslela som camper, nie karavan. vzdy si to mylim a nie a nie si to zapamatat ☹

cestovatelkaandrea
27. júl 2011

@miriamp Mirka nie si jedina komu sa to myli.... Inak aj my ideme teraz do hotela. Chceli sme ist pod stan, ale neriskujeme, lebo ma byt iba okolo 13°C v noci. Mozno menej... neviem .Nasla last minute jeden hotel za 65 euro na noc aj s ranajkami na booking.com tak som ho rychlo zarezervovala a ideme tam. Aj hodnotenie mal velmi dobre, tak hadam nas nic neprekvapi. Stan je super, ale fakt musia byt na to podmienky. Mozno v septembri ked sa vratime zo SR a vraj bude teplo, tak mozno potom to riskneme aj v stane alebo ak bude pekne tak aj v auguste niekde blizko.

vever1
27. júl 2011

no baby nestiham si vas tu precitat ale posielam pozdrav z SK. je tu hrozne pocasie. uz sme tu viac ako tt a doteraz sme mali len 2 pekne dni 😖 😖 😖 no co uz. dufam,z e v Nl je lepsie

minea
27. júl 2011

@cestovatelkaandrea Tak ať se vám na ostrově líbí a vyjde i počasí! My jsme byli v červnu na 4 noci na Amelandu a bylo to úúžasné! Vítr, duny, ptáci, neskutečná pláž....

cestovatelkaandrea
28. júl 2011

@minea jej tak to ste tam mali pekne. Ameland mame tiez na zozname, kde musime ist pozriet. Krasne fotky 😉 Vy sa nechystate pozriet aj dalsie ostrovy?

cestovatelkaandrea
28. júl 2011

@vever1 no u nas je take iste pocasie. od vcera konecne neprsi a dnes rano bola hmla a teraz pomaly vidiet uz aj slniecko. ale teplejsie mate asi na SR. tu bolo dost chladno posledne dni 😝 ako na jesen.
Dufam, ze sa vam tam to pocasie zlepsi, nech si to tam aj trocha uzijete 😉

cestovatelkaandrea
2. aug 2011

Halo halo, kde ste sa podeli vsetky? Uzivate si slniecka, ktore konecne dorazilo do NL?
My sme vcera vecer okolo deviatej dorazili z Vlielandu. Mam podobne pocity ako @minea. Jednoducho nadhera 😉

palinkova87
2. aug 2011

baby kolko asi tu stojí zubár??? 😒

ikke
2. aug 2011

@palinkova87 podla toho co u zubara, ale ak mas dobre poistenie, moze to byt aj lacnejsie a lepsie nez na SK 😉 vacsinou teda ale platis v hotovosti a potom ti to poistovna preplati spat.

@cestovatelkaandrea ja tu, teda nie tam 😀 aj sem dnes dorazilo slnko a 26 stupnov, takmer som 3.krat v tomto roku obula sandale...snad zajtra 😵

tosa
2. aug 2011

ahojte baby, chcem vas poprosit o radu. v oktobri sa stahujeme naspat do amsterdamu po 4rokoch v taliansku, kde sa nam narodili 2 dcery (2r, 4tyzdne) a ja nemam vobec potuchy (hoci sme tam boli 10r) ako je to s doktormi pre deti v nl lebo tam je zdravotna starostlivost viac menej obmedzena na paracetamol... v taliansku je to zasa mentalita: co pan doktor povedal je svate..
mozte mi prosim povedat, ci mate pediatra alebo aj deti patria pod beznych huisartsov? ako je to s ockovanim? kto ho robi? viem uz ze kalendar je iny ako v talianku...
je tu niekto z amsterdamu?
a mate nejake playgroup kvoli slovencine pre deti?
dakujem a snad s niekym dame casom aj kafe.

cestovatelkaandrea
3. aug 2011

@palinkova87 cena orientacne: prehliadka zubov cca 20 euro, plombovanie zubov cca 40-60 euro. trhanie netusim a ostatne krokolomne zakroky ako liecenie korienkov a pod. ta mozu vyjst omnoho drahsie. ale ak mas dobre poistenie ako pise ikke tak je cena dobra. neviem ci mas pripoistenie. ja napr. nemam, takze zubar ma vzdy vyjde draho ak k nemu budem musiet ist.
@ikke no u nas dnes sandale nebudu. vonku mraky a poobede vraj silny dazd. ja som tiez mala sandale asi tak 5 krat toto leto 😉

cestovatelkaandrea
3. aug 2011

@tosa deti patria k tomu istemu lekarovi ako vsetcia clenovia rodiny - cize huisarts. k pediatrovi sa ide, len ak je to nutne a mas odporucanie od huisarts. ockovania robia na poradni (consultatiebureau).
blizko teba byva @iffie v Zaandame 😉

minea
3. aug 2011

@cestovatelkaandrea Consultatiebureau nejsou pediatři? 😕 Já jsem si myslela, že jo. Možná proto jsem byla z první (a zajím jediné) návštěvy u nich tak zděšená...
Tak se vám líbilo na Vielandu? Četla jsem, že je prý nejkrásnější ze Západofríských ostrovů. Ukaž fotky 😉

ikke
3. aug 2011

@minea consultatiebureau su sestricky, asistentky a u nas napr. jedna doktorka. takze mozno si nemala poradnu s doktorkou, ale so sestrickou 😉 pointa je ale v tom, ze oni sleduju vyvin dietata, zatial co na choroby je tu huisarts.

minea
3. aug 2011

@ikke Nene, byla to doktorka. Seděla u počítače, za stolem, já jsem měla na klíně polosvlečené dítě, které přišlo na roční prohlídku, paní doktorka si se mnou hezky popovídala a já jsem pořád čekala, kdy to přijde 😅 . No a ono to jaksi nepřišlo. Vůbec se na dítě nepodívala a na má upozornění mi dala nekompetentní odpovědi. Takhle si doktora nepředstavuji. Shodou okolností jsme měli naplánovanou cestu do ČR, takže jsem zašla i k naší původní pediatričce. Malou vyšetřila, poslechla, prohlédla, zkontrolovala fontanelu, držení těla, vývoj, ale hlavně jednala. Kvůli nízké váze udělala krevní obraz, na základě kterého jsme dostali léky, a s bouličkou na bříšku nás poslala do nemocnice na UTZ. Holandská doktorka nad obojím mávla rukou, ještě se zeptala, jestli se tím hodně trápím 😠. Jsem prostě rozladěná, sorry.

ikke
3. aug 2011

@minea a neda sa zmenit consultatiebureau? to ma len tak napadlo, lebo casto tu pocuvam o podobnych praktikach... my mame doktorku aj sestricky uplne OK, zatial vzdy primerane odpovedali na moje otazky.