Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ikke
23. aug 2011

ak chcete, napiste mi vas mail do IP, preposlem vam to 😉

cestovatelkaandrea
23. aug 2011

@ikke nie nic neprislo 🙂 inak som rada, ze ani neprislo. ja fakt nepotrebujem byt v nejakej sieti ministerstva zahranicnych veci. skor mi to pride ako ziskavanie info o slovakoch zijucich vonku. ako keby ta stale chceli mat pod kontrolou. sorry, ale nech si trhnu.

cestovatelkaandrea
23. aug 2011

@miriamp Mirka pekna fotka. jakych mas uz velkych drobcov 😉 ako ten cas leti 😅

rybca
23. aug 2011

mne tiez ten mail prisiel a dokonca 2x, ale tiez mam pochybnosti ci sa ozvat. Ja som akoze za kazdu dobru vec, ale v dnesnom svete plnom zneuzivania sa mi to nejak nevidi. Moj mail maju, lebo sme nedavno vybavovali pas pre Matiho. Teraz som to citala nahlas Lacimu a takto nahlas mi to pripadalo ako verbovanie do STB ci madarskej gardy. No urcite som to teraz pritiahla za vlasy, ale po tychto pocitoch sa im urcite neozvem. Vsak keby daco, tak mail na mna maju.

rybca
23. aug 2011

a teraz ma este napadlo, ze ci len nechcu kontrolovat obcianstvo...

ikke
23. aug 2011

@rybca presne, ten mail je inak dost zvlastny,lebo co vlastne odomna chcu? nema to ziadnu prilohu, len niekde tak medzi recou spominaju, ze mam napisat meno, priezvisko a miesto pobytu 😅 a to im akoze staci...? 😀 mi to pride akoby nejaky "stazista" na ministerstve dostal v pondelok na porade domacu ulohu 😀

cestovatelkaandrea
23. aug 2011

aj my sme ten mail uz dostali a neodpovedame nazad. pride mi ten mail pritiahnuty za vlasy.

cestovatelkaandrea
24. aug 2011

este sme sa o tom rozpravali doma s manzelom vcera vecer a sme skonstatovali, ze to by bola pomoc, keby sa nam nieco stalo. myslim, ze holandania by dali skor vediet nasej rodine, ze sa nam nieco stalo a aj pomoci by sme sa od nich skor dockali. uplne divny mail. mne to skor prislo ako sondovanie, kde kto zo slovakov byva, aby mali na SR prehlad. by ma zaujimalo, ci taketo projekty robia aj s inymi krajinami. esteze nechceli vediet nas prijem, profesiu a hodnotu majetku 😝 tak ako to robili na SR pri scitani ludu. 😀 😀

vever1
24. aug 2011

@ikke no ja mam obe obcianstva 😉 a inac ja tiez nie so za take zoznamy ze kde kto sme, ved naco im to je? ja by som urcite neodpovedala 😝

cestovatelkaandrea
24. aug 2011

@vever1 a to je ako mozne, ze mas dve obcianstva? ak si dobre pamatam, tak na SR ti nedovolia mat dvojite obcianstvo. viem, ze v NL s tym problem nemaju ale na SR to nie je mozne. alebo to uz opat zmenili, ze mozes mat dve?

vever1
24. aug 2011

@cestovatelkaandrea no neviem ale ja ked som dostala Nl pas tak mi povedali ze kedze som sa vydavala v SR tak ze si mozem ponechat aj slovenske obcianstvo a vsade mi to tak eviduju ze mam 2. A ja ani na SK ambasadu uz nechodim a pouzivam len Nl pas tak neviem ci by mi to v SR zatrhli 😝

ikke
24. aug 2011

@cestovatelkaandrea ak druhe obcianstvo ziskas v suvislosti so sobasom s cudzincom, mozes mat dve 😉

cestovatelkaandrea
24. aug 2011

@vever1 @ikke aha hned som mudrejsia. takze v mojom pripade by som o SR obcianstvo prisla, keby som chcela mat NL obcianstvo. no co uz, ostanem pri tom slovenskom 😀 😀

rybca
24. aug 2011

@cestovatelkaandrea ja dufam, ze kym si budeme moct zriadit NL obcianstvo zmenia zakon...🙂

rybca
25. aug 2011

Cafte, tak mame dalsiu skusenost. Prave tu bola pani z Careyn a bude chodit raz za 2 tyzdne hrat a ucit sa s Matim. Akoze priprava do skoly. Poslali ich z CB.

palinkova87
25. aug 2011

ahojte babule 🙂 no tak včera sme volali za školku tak máme stretnutie 30teho o 15tej.. tak som zvedavá.. mno, ale vyzerá to tak,že Tobka zoberu hned, lebo sa nás pýtala odkedy ho chceme dat.. tak sme jej povedali to nech nám ona poradí.. mno a povedala,že to by bolo najlepšie hned aby sa naučil Holandsky.. ach jo.. som zvedavá ako to tam bude zvládat..

ikke
25. aug 2011

@palinkova87 skolku? nie skolu? skolky su pokial ja viem iba do 4. narodenin... 😕

vever1
25. aug 2011

@palinkova87 ja tiez myslim ze hovoris o skole, lebo v skolke su fakt len do 4 rokov a akonahle oslavia narodeniny idu do skoly 😉
@rybca a preco sa s nim musia ucit?

rybca
25. aug 2011

@vever1 No, pravdepodobne to ma povod v tom, ze poriadne nerozprava a doma nerozpravame po holandsky. Vahali sme, ale nakoniec sme zhodnotili, ze dalsi kontakt v holandstine mu moze len pomoct. Kazdy sa cuduje, ze ho neucime po holandsky, ale ak chceme dodrzat bilingvalnu vychovu, tak ni nemozme na neho rozpravat dalsou recou, len jednou.

vever1
25. aug 2011

@rybca aha, no u vas je to jednoduchsie ze ste obaja slovaci. ja to mam tazsie, chcem aby sven vedel oba jazyky ale ono sa to neda cely cas sa snim len po slovensky rozpravat. Este moji svokrovci a kamarati to chapu ale cudzi ludia a hlavne ked som v spolocnosti holandanov mne je to trapne sa s nim bavit po slovensky, to mi pripada take nevhodne 😒 tak len dufam, ze sa daco nauci a ze sa s rodinou na Sk bude vediet dorozumiet 😉

cestovatelkaandrea
25. aug 2011

@rybca Katka a odkedy ide Mati do skolky?
Inak to pecenie tej torty mozeme zrusit. Oslavime Damianove narodeniny na SR. Tam sa pokusim vytvorit Thomasa tortu spolu so svokrou. Tu v NL urobim mufiny a na vrch len vytvorim taky obrazok Thomasa z marcipanu. Takze tortu nemusime piect.

rybca
25. aug 2011

@vever1 no take jednoduche to nie je, bo Laci na Matiho rozprava po madarsky, ale Mati rozumie obom, Lacimu trochu menej, ale to preto, ze je s nim menej ako ja a ja by som sa nehanbila na tvojom mieste, vsak im vysvetli co a ako a preloz co povies malemu, je to sice pre teba robota navyse, ale ak chces, aby krpec vedel pekne po slovensky, tak musis dodrzat zasady bilingvalnej vychovy, pamataj na to, ze to bude pre neho len vyhoda, ked bude vediet aj po slovensky

@cestovatelkaandrea v pohode, popravde mi to aj vyhovuje, kedze neviem co a ako bude v septembri, chcem si najst i ine markety, co sa tyka skolky, tak je pred Matim 13 deti, predbezne povedali, ze v decembri, ale o mesiac tam zavolame znovu

palinkova87
25. aug 2011

@ikke
@vever1 hej hej.. školu som myslela xii 🙂) prepáčte.. som mu teraz kupila takú knižku kde sú zvieratka, auta, vlaky, lietadla, kvety a také somarinky.. 🙂 tak ho to idem učit.. 🙂 nech aspon sa trochu pripravuje 🙂

ikke
25. aug 2011

@palinkova87 neboj, deti sa velmi rychlo naucia novu rec, hlavne ak ziju v tomto prostredi 😉

cestovatelkaandrea
25. aug 2011

@rybca tak potom je fakt dobre, ked ku vam tetula bude chodit kazde dva tyzdne 😉 ja som taka rada, ze sme nemali problem so skolkou. fakt ale je, ze v nasej dedinke si radsej zeny nechavaju deti doma alebo u babiciek. len take "roboty chtive" bez rodiny nablizku ich tam supnu na dva tri dni v tyzdni. seba neratam, ja som speci vynimka.

@vever1 kasli na to ci je to trapne alebo nie 😉 . ja to tiez neriesim pred nasimi holandskymi priatelmi. jednoducho hovorim na drobca po slovensky a priatelia po holandsky. a ked chcu vediet co mu hovorim, tak sa vzdy opytaju. verim ti, ze je naozaj jednoduchsie v spolocnosti hovorit na deti holandsky pred druhymi. myslim, ze ked nas drobec v pohode zvladne slovencinu (asi ked bude mat 5-6 rokov), tak vonku budeme hovorit holandsky a doma slovensky.

palinkova87
25. aug 2011

baby chcem sa ešte opytat, kde chodíte kupovat mäso,lebo tu je velmi drahééé ☹

rybca
25. aug 2011

@cestovatelkaandrea a to su v nasej blizkosti 3 skolky a su plne

vever1
25. aug 2011

@cestovatelkaandrea no ono to nie je take jednoduche ked aj partner je holandan. ja sko cely den po holandsky rozpravam aj rozmyslam, len ked som sama s malym tak po slovensky alebo mu zasadne vecer len slovenske knizky citam a mame aj slovenske dvdcka s rozpravkami. Nas inac chodi 2 dni do skolky a 1 je u svokrovcov. Ja robim uz od jeho 3M 3d v tt. Nechodit do roboty a zostat doma som si nemohla dovolit 😖 a tu su skolky tiez preplnene

miriamp
25. aug 2011

tak to sa pripajam, nie je mi lahke dodrziavat pravidlo co rodic to jazyk. no snazim sa. @cestovatelkaandrea u vas to je tusim najidealnejsie, ste doma na to dvaja, a hol. sa maly nauci v skolke/skole. 🙂

cestovatelkaandrea
26. aug 2011

@rybca tak sa prestahujte k nam do dediny a mas po probleme 😉

@vever1 praveze ja v tom vidim vyhodu, ked tvoj partner je holandan. mas istotu, ze maly sa nauci spravne holandsky od neho a od teba slovensky. my musime len dufat, ze drobec to jednoducho pochyti zo skolky. ja ho holandsky nechcem ucit, lebo moj sialeny akcent a nechrochtanie by pochytil hned.
neboj ja tiez chodim do prace ale robim 5 dni v tyzdni. akurat len prvy rok som robila pri drobcovi len tri dni v tyzdni. tiez som si nemohla dovolit ostat doma alebo robit iba dva dni v tyzdni, lebo by ma v praci prekvalifikovali na tetu co zaklada listy do obalok a isiel by mi aj plat dole, kvoli inej pozicii.
viem o tom ze inde je problem so skolkami, ze musis dieta nahlasit este ked si len na zaciatku tehotenstva. nastastie v nasej dedine je to fakt bez problemov, tak som rada.

@miriamp no Mirka dakujem. Dufam, ze drobec fakt tu spravnu holandstinu len okuka zo skolky alebo skoly. ale co sa tyka slovenciny tak sme fakt dvaja na to aby sme ho opravovali.