Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
16. sep 2011

@miriamp Mirka mam instruktora. Vraj vie dobre anglicky, ale po telefone sa mi nezdal. Skor to bude lamat s holandstinou. Ale tak zas na moje zlepsenie holandstiny by to malo byt OK.
Neboj tu odvahu naberes a pojdes ako drak. 😉

cestovatelkaandrea
19. sep 2011

baby akurat som sa dozvedela, ze koleginu sa snazili vykradnut cez noc ☹ nastastie zlodej rozbil sporkasku velku kravu (darcek odo mna k narodeninam) a zobral odtial iba peniaze a usiel prec. majetok im nechal tak. asi dotycnemu(nej) islo iba o peniaze.

palinkova87
19. sep 2011

ahojte holky... tak Tobinko bol dneska prvý krát v škole.. no a celú ju preplakal ☹ dúfam, že si zvykne rýchlo 😖

cestovatelkaandrea
19. sep 2011

@palinkova87 Zuzi to chce cas. Doteraz bol s tebou doma, tak si musi len zvyknut. Este aj to, ze tam hovoria v inom jazyku, je pre neho tazsie. Onedlho si najde kamaratov a bude dobre.
My mame nieco podobne teraz po dovolenke. Drobec nam kazde rano place, ked ho vedieme do skolky. Tam place este nejake 2-3 minutky ked odideme a potom je uz v pohode a hra sa s detmi.
Uvidis, urcite si rychlo zvykne 😉
A precitala som si dnes tvoje motto a som rada, ze babatku uz bije dobre srdiecko

miriamp
19. sep 2011

@palinkova87 aaale zvykne si, aj nas velmi plakaval. vzdy mi povedali, ze ked som zmizla z dohladu po chvili prestal. bolo to ale hrozne odchadzat ked plakal ☹

@cestovatelkaandrea no blbe.....ten pocit, kym oni spali niekto bol v ich dome...... ja vzdy hovorim, ak nas maju vykradnut nech pridu, zoberu a rychlo aj odidu. v ziadnom pripade ale nech nechodia hore na poschodie. na take nieco nechcem ani pomysliet. 😒

jarunice
19. sep 2011

Zdravím všechny maminky, dlouho jsem tu nebyla, protože poslední měsíc jsem zběsile balila celý byt v Brně, aby jsme se přestěhovali, tak dnes máme za sebou první noc v Amsterodamu a malý to kupodivu zvládl jakoby si ničeho ani nevšiml, hlavně že má maminku.. ostatně teď na něj snad přišlo to období separační úzkosti, nebo nevim ale jak mu zmizim tak je řev a hrůza a dokonce a ni tatínek moc nezabere. Zabydlovací proces bude dost chaotický a než se podaří po nocích to uklidit, tak snad za 14 dní. Dneska mám radost, že je docela hezky ani neprší, tak to mám na uvítanou 1. den 🙂

@palinkova87 jinak Ti držím pěsti ať je vše ok s miminkem! už to máš za pár..budeš na porod v NL?

palinkova87
19. sep 2011

@cestovatelkaandrea no som zvedavá na zajtrajšok ajaaaaaj.. ale tak musím ho tam dat... 😒 no malý Nico má už srdiečko okik sa mu to už napravilo 🙂 tak dúfam,že to tak aj ostane nech už skonštatuju, že to bude okik stále 😀

palinkova87
19. sep 2011

@miriamp Tebe aspon len kým si nezmizla.. no u nás je to, že 3hodky.. a to bolo tak aj na SK.. ked som odišla až kym som prišla.. 😢 no a tam chodil mesiac.. ale zase bol viacej doma ako v školke bo bol stále chorý.. ale to sú asik tie slovenské školky, že tam je viac chorý

inakšie baby chcem sa opýtat.. tu to nefunguje ako na SK, že často bývajú deti choré ako začnú chodit do tej školy?

palinkova87
19. sep 2011

@jarunice ďakujem velmi pekne.. áno chodím aj sem na kontroly všetko.. 😉 takže aj pôrod je istý tu🙂)))

cestovatelkaandrea
19. sep 2011

@miriamp Mirka ja mam ten isty nazor. Nech si beru co chcu ale nas nech nechaju spat. Vsak asi aj preto su spalne vacsinou na poschodi 😉

cestovatelkaandrea
19. sep 2011

@palinkova87 no zajtrajsok bude asi taky isty ako aj dnesok. ono to chce fakt cas. niektorym detom to trva dva dni, inym tyzden, inym pol roka. hlavne pred nim neplac a nedavaj mu najavo, ze by si ho chcela zobrat so sebou domov. to mu bude este viac luto. neboj Tobino si zvykne 😉 a bude sa mu v skole lubit

minea
19. sep 2011

Zdravím a mám dotaz - kde bych sehnala čerstvé kvasnice (droždí)? V Albertu mají jen instantní, poradíte? Děkuji. 🙂

minea
19. sep 2011

@palinkova87 Přeju vám, ať si Tobko ve škole brzy zvykne, je to pro ty prcky hrozně těžký. Mně to zezačátku trhalo srdce, když jsem malou nechávala ve školce samotnou, s cizími lidmi, nerozuměla ani slovo, vyčítala jsem si to... Malý mluví jen slovensky? Nepochytila jsem, jestli máš manžela Holanďana.
Teď jsme tu 7. měsíc, dcerka začala používat holandštinu po 4 měsících, do školky chodí ráda. Jenže ve školce má oblíbenou učitelku a je jich pět ve skupince. Děsím se školy, co jsem o tom zatím slyšela, tak nejsem nadšená. Jenže nechat ji od čtyř let doma není řešení, potřebuje být mezi dětmi. Narozeniny má v listopadu. No uvidíme, snad najdeme nějaké řešení. 😒

ikke
19. sep 2011

@minea u pekara, ale tiez ho nemaju vo vsetkych pekarnach a vo vsetky dni, treba sa opytat... (verse gist 😉 )

ikke
19. sep 2011

inak aj albert chodi do skolky na 1 den v tyzdni a tiez place ked odchadzam, ale place stale menej (vravia ucitelky) a stale viac sa jasi a hra s ostatnymi detmi 😵 zatial tam bol 5x a da sa povedat, ze si zvyka...

minea
19. sep 2011

@ikke Moc děkuju, zeptám se u pekaře. Ještě mi řekni, jak to prodávají, balené nebo na gramy? Jsem zvyklá z ČR na ty kostičky. 🙂

ikke
19. sep 2011

@minea myslim, ze na gramy, zabalia ti kolko si povies. sama som take nekupovala, ale svokra bezne mava drozdie od pekara. u nas som sa raz napriklad pytala v pekarni a vraveli mi, ze cerstve drozdie mavaju iba v piatok a sobotu.

minea
19. sep 2011

@ikke Díky! Ještě potřebuju najít přehled školních prázdnin v NL, poradíte mi nějaký spolehlivý web?

rybca
19. sep 2011

@minea drozdie bezne v kockach kupis v tureckom obchode, alebo aj v Jumbe a podobne, hladaj pri chladenych cestach (polotovaroch)

@tosa dakujem, dufam, ze sa mi v tom bude darit

@palinkova hadam si maly rychlo zvykne, nas pojde asi od decembra na 4 poldne, tak som tiez zvedava

ikke
19. sep 2011

@minea rovno od vlady http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/schoolv... (len teraz neviem, nakolko ovladas holandcinu...)

alebo aj
http://www.schoolvakantie-kalender.nl/

minea
19. sep 2011

@ikke Děkuju, přesně to jsem potřebovala. Holandštinu neovládám, ale čtu to přes Chrome, takže bez problémů. 🙂
@rybca Co je to ten turecký obchod?

rybca
19. sep 2011

@minea no obchod, ktory prevadzkuju turci, s tureckymi a balkanskymi vyrobkami, vacsinou tam aj rabia kebab, kapsalon a lahmagun

palinkova87
20. sep 2011

no ahojte babule🙂 no tak Tobko neplakal aj ked bolo vidno, že do plaču mu je bo slzyčki mal nakrajičku,ale pekne som mu povedala, že sa pekne pohrajka a ja si po neho prídem, že sa nemusí bať 😉 tak som zvedava, či to zvladne bez plaču úplne 😅

cestovatelkaandrea
20. sep 2011

@palinkova87 no vidis Zuzi, mozno ta prekvapi a zvykne si skor. Nas drobec napriklad dnes za nami so slzami v ociach vykrikoval aby sme si davali pozor 😢

@ikke no to si ma tym kvantom prazdnin moc nepotesila. to sem budu babky chodit ako na beziacom pase. Teda aspon prve roky, kym drobec nebude dost velky aby ostal doma pocas dna sam. V "druzine" predsa len nemoze byt pocas vsetkych prazdnin. Nam uz prisiel papier od ministerky skolstva, ze mame drobca zapisat do skoly 🙂

palinkova87
21. sep 2011

@cestovatelkaandrea no len on aj plakal.. a dneska zase.. ale už viem koli čomu.. ☹ aj som si to myslela.. bojí sa detí.. ach jo.. neviem ho to odnaučit aby sa nebál, že oni mu nič nespravia.. aj ked sme boli vždy medzi malými detmi v jeho veku tak on nechcel ani počut.. so staršími to áno.. ale v jeho veku abo mladšími nie ☹

cestovatelkaandrea
21. sep 2011

@palinkova87 Aj nad drobec ma v skolke jedneho chlapca, ktoreho nema rad. Ked ho vidi, tak sa na mna nalepi a nechce ani pocut o tom, ze sa s nim ma ist hrat. Teraz je to o to horsie, lebo drobcova najlepsia kamaratka je na dovolenke do konca tohto tyzdna, takze ho nema kto potiahnut. Sice ma vela kamaratov v skolke ale tato jedna kamaratka je taka speci 😀
Inak od strachu od inych deti ho moc ani neodnaucis. Jednoducho sa musi presvedcit sam, ze deti su OK a nic mu nehrozi.

jarunice
21. sep 2011

ahojte, chci se zeptat, jak je to tu věkově rozdělené jesle, pak školka cca od 3let a pak ZŠkola od 6ti let? a ještě jak tu fungují ty školky, protože mě to taky časem čeká... jsou tu státní a soukromé? a jak se platí a kolik? třeba v česku ségra dávala malou do školky od 2-3let jen na jeden den v týdnu na dopoledne, aby mohla taky začít pracovat a malá si zvykala a stálo jí to 60 Kč/h. je to tu taky tak nějak? a ještě se chci zeptat jestli máte zkušenosti s multi kulti ve školce, my tady totiž bydlíme v takové zvláštní čtvrti (snad se přestěhujem 🙂 ) a nějak si nedovedu představit, že je v té školce 30%arabů, 30% černochů nevim odkud a ostatní z NL. ani si nedovedu představit, jak se s ním jednou před školkou budu takhle loučit, asi budu víc plakat než on 🙂

ikke
22. sep 2011

@jarunice jasle a skolka su tu v jednom, od 0 do 4 rokov, od 4 rokov je rovno skola (povinna je od 5 rokov, ale od 4 uz mozes dat). skolky su tu myslim asi vsetky sukromne, plati sa okolo 6 euro za hodinu a zvycajne musis dat dieta do skolky aspon na 2x pol dna (mozes si urcit, ci je to 1 cely den alebo 2 pol-dni, samozrejme aj viac sa da). stat ti na skolku prispieva, pokial nemas vysoky prijem a pokial pracujes alebo studujes. a zvycajne su dost dlhe cakacie doby na skolku, u nas na vychode je to iba 3-6 mesiacov, na zapade aj rok.
my multi kulti v skolke takmer nemame, vynimocne nejake tmavsie dieta; skoro mam podozrenie, ze turecke a marocke deti tu maju niekde nejaku tajnu skolku... 😕 😅

cestovatelkaandrea
22. sep 2011

@jarunice presne ako pise @ikke. u nas sa napr. na skolku moc necaka, tiez mozno mesiac-dva a to sme v strede NL. My na hodinu platime cosi cez 5 euro, lebo drobec je v skolke 5 dni v tyzdni. Co sa tyka multi kultury, tak u nas je len jeden cernosko a je strasne zlaty.
Ikke, inak ja si myslim, ze turecke a marocke deti su casto doma a do skolky moc nechodia. Predsa len su tu cele rodiny pokope a tak sa ma o deti vzdy kto postarat.

vever1
22. sep 2011

@palinkova87 no nas sa tiez mensich deti boji a s vacsimi sa aj pohra a to do jasli chodi od 3M a teraz prechadza k dreumes groep a nema rad ked je tam rusno co je tam cely den kedze su to deticky vo veku ked neobsedia. takze aj u nas je teraz dost placu 😒 a ako aj ikke napisala, to ho neodnaucis on sa sam musi prestat bat. tak ako napriklad nas je k tomu vsetkemu este aj strasne opatrny a chodi od 16 1/2 mesiaca ale v jasliach este len par samostatnych krokov urobil, proste len doma lieta o dusu alebo obcas aj vonku ale inak u cudzich ludi len za malicek chodi alebo popri nabytku. kym ten strach neprekona tak sa mozeme aj na hlavu postavit :P

@jarunice u nas sa caka na skolku aj rok a niekde maju plno aj na 2 roky 😖 a my platime nieco vyse euro a nas je tam 2 dni a musis dat dietatko minimalne na 1 cely den inak ti ho tu ani nezoberu..........ale su aj vynimky ako moja kamoska lebo ona je ucitelka v skole tak si to s nimi vedela vybavit kedze s jaslami spolupracuju 😉