Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

rybca
21. nov 2011

Navrhy na adventne vence a drziaky na servitky - prijimam objednavky, aj podla vasich nametov...🙂 Zatial mam len navrhy, ale ruka je uz viacmenej ok, tak zacnem aj vitrazovat...🙂

ikke
21. nov 2011

@zajaciq no skor sa asi idem ja psychicky a vedomostne pripravit ako na to. on ukazuje (obcas), ked sa vykadi, ale absolutne nechape, co je to cikanie 😕 😅 zakazdym vyjavene pozera, co mu to tecie po nohe, ked to nanho dojde akurat pocas pochodu z prebalovacieho pultu do vane 😀

zajaciq
22. nov 2011

@ikke nenechala si ho ani v lete trosku navolno, teda odkedy bol narodeny, nestretol sa s cikanim naholo, bez plienky, co vsetko posaje... ? to sa mi zda cudne, ze tak velky chlapec takto reaguje na moc 😕

ikke
22. nov 2011

@zajaciq nie, nenechala, nebolo kde. a nemyslim si, ze je na tom nieco cudne,ze nevie, co je to moc, sorry, ale deti do 2 rokov, ktore akoze vedia,kedy im treba cikat, su podla mna skor cvicene opice a je to skor o tom, ci rodic ustriehne spravny moment, kedy ho da cikat a ci ho dava dostatocne casto cikat. moj odmalicka necikal viac nez 6x denne, takze davat ho kazdu chvilu na nocnik (by) u nas aj tak nefungovalo.

vever1
22. nov 2011

no ja si tiez myslim ze deti do 2 rokov nechapu co robia. vsade kde citam v nl clankoch (na sk necitam lebo tam to inak beru) tak vsade pisu ze dievcatka su na to pripravene okolo 2.5 roku a chlapci este neskor. ani nas este vobec nereaguje na to ze cika do plienky. mal teraz obdobie ze ked kakal tak povedal ba ale posledny tt uz ani to nehovori. ja s tym oducanim zacnem az ked budem vidiet ze je na to pripraveny. nocinik sice mame ale on sa ho strasne boji, ani sa nan nehce posadit, takze ja ho do nicoho nutit nebudem 😉 a nas chodi 2dni v tt do skolky a jeden je u svokrovcov a tam by mi ho urcite nedavali kazdu pol hodinu na nocnik.
ale ked je uz dietatko pripravene tak je ten program velmi vdacny a verim ze sa to do tt da dokazat 😉

palinkova87
22. nov 2011

ahojte babule chcem sa opýtat ako to tu je? je tu nejaký úrad práce a mám nárok na niečo ako nezamestnaná? viete mi niekto poradit? 😖

janneke
22. nov 2011

@palinkova87 Informace najdeš na http://www.uwv.nl/werkloos/
Ovšem abys měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíš mít v Holandsku odpracováno nějakých pár měsíců. Přesně cituji tuto brožurku:
http://www.uwv.nl/Images/595 WW-Gids Internet (...

Om een uitkering te krijgen moet u in de 36 weken voor uw ontslag, 26 weken in loondienst zijn geweest.
(Abys dostala podporu v nezaměstnanosti musíš mít odpracováno v posledních 36 týdnech, než jsi dostala výpověď, nejméně 26 týdnů.)

erique12
22. nov 2011

caute, tak k tej cikacej diskusii, zopar linkov, ale je ich mrte na nete🙂

https://www.modrykonik.sk/fotoblog/labutka/clan...
http://babetko.rodinka.sk/babetka/denny-rezim-a...

erique12
22. nov 2011

takze si myslim, ze dietatka vedia co je to ciky a kaky, ak su od zaciatku ako vedia sediet naucene na nocnik 🙂

zacinat od 2,5 s odplienkovanim sa mi zda fakt neskoroooooo... to je baaaaa baaaa 😀 😀

vever1
22. nov 2011

@erique12 xi xi xi tak to zijes este kratko v NL 😝 tu neucia deti na nocnik ked sa vedia posadit ako to je na SK. A keby si si precitala nl clanky tak je tam napisane ze deticky zacnu pouzivat zvierac az po 2.5 roku preto az vtedy su pripravene odnaucit sa od plienok a ked uz vedia zadrzat tak sa nestavaju nehody tak casto ako ked ich ucis uz od utleho veku. ono na SK je to tak zauzivane odjakziva a ked sa v inej krajine robi inak tak sa na to kazdy pozera ako na nieco co je zle. 😖 a nl nie je jedina krajina co takto zmysla 😉 ja ked som par krat spomenula ako sa to robi na sk tak kazdy len krutil hlavou a nechapal. proste iny kraj iny mrav 😉
ja sa stotoznujem s holandskym zmyslanim ale neodcudzujem ziadnu mamicku na Sk ked to robi tak ako je to zauzivane na SK. a po druhe je len na rodicoch ako sa rozhodnu. a ak ma dietatko strach z nocnika alebo zachodu tak ho neodnaucis od plienok ani ked sa postavis na hlavu. proste ked dieta nechce tak sa neda, ale na to prides aj sama 😉

erique12
22. nov 2011

@vever1
pravdu mas, ja som to zazila uz pred viac ako desiatimi rokmi v nemecku ako auparka, mala som tam maleho co mal uz dva a pol a sralkal do plienok jedna radost 😀 a vobec ho este nezacali ucit na nocnik....

iny kraj iny mrav.. nemusi vsak kazdy kracat s davom a zapadat do noriem ;)
to je ale moj pocit.. . napokon, zijeme vo velmi liberalnej krajine ;)

vever1
23. nov 2011

@erique12 mas pravdu nemusi kazdy zapadat do noriem. ved nas ma 20 1/2 mesialca a este stale ma plienky 😝 do slovenskych noriem veru nezapadame 😝 je to kazdeho osobna vec ako sa rozhodne, ved on sam vychovava deti a ja nikoho za nic neodsudzujem, kazdy robi pre svoje dieta to co sa mu zda prenho najlepsie. 😉 len nemam rada ked niekto robi nieco inak ako je niekde zauzivane a uz ho za to odsudzuju 😖
ako napriklad s chodenim, na Sk uz by mali chodit vsetky deti okolo 1 roku. Nas chodil za jednu rucku, teda lepsie povedane len za spicku nasho malicka asi od 13m a prve samostatne kroky urobil az v 16 1/2 mesiaci lebo sa bal. a doma a vonku uz chodil sam a medzi detmi sa odhodlal az v 19M! a nikto to tu nekomentoval, kazdy mu dal cas nato aby sa zbavil strachu, a na Sk som nic ine nepocuvala len ze to nie je normlane a ze ho musime ucit chodit!! on chodit vedel, ale ten strach bol silnejsi.... a to sa mi na SK nepaci, ze zial este vela ludi ma v hlave zabudovane ze kazde dieta musi ist podla tabuliek a zauzivaneho systemu a ked vybocuje tak uz s nim nieco je alebo s tym treba nieco robit. a ked citam niekedy tie diskusie tu na MK tak sa tu nic ine nerobi len sa porovnavaju deti a predbiehaju ktore je v com rychlejsie. 😖
a to je zas moj pocit 😉

palinkova87
23. nov 2011

@cestovatelkaandrea no Tobuliatko je zlatý🙂 nežiarli vôbec som milo prekvapená.. 🙂 ale to koli tomu, že sa mu venujeme tak ako sme sa mu venovali doteraz.. ;)

cestovatelkaandrea
23. nov 2011

@palinkova87 tak to je super, vela krat pocujem, ze starsi surodenec ziarli na toho mladsieho... preto som sa pytala. tiez niekedy rozmyslam ako to bude vyzerat u nas neskor 😀

erique12
23. nov 2011

@vever1
veru, este ze sme byvame v takto respektujucej krajine 😀 😀
na sk ucia chodit, ze ich drzia za obe rucky a zohnute, no diky, to by mi fakt chrbat odisiel za par rokov 😖
tu som videla, ze maju take voditko na deti akokeby.....hahaha, aj ja si myslim, ze treba detom nechat cas a pomalicky ucit, ked sa citia 🙂

palinkova87
23. nov 2011

@cestovatelkaandrea no lebo robia chybu v tom, že sa viac venujú malému.. 😉 ked to tak nerobíš je to okik nemá dovod ;) a hlavne treba aby spolupracoval, že ho potrebujem aby mi pomáhal ;) a ešte jedna vec pripravovat ho nato už cez tehotenstvo, že v brušku je jeho súrodenec ;) a on si už zvykol na to, že je Nico s namy ;) takže nebol velký problém..🙂 ale aj tak bol najlepší v nemocnici to nikdy nezabudnem už.. maminka to je kto??? 😀 a ked sme prišli domov tak povedal mami prečo si kupila bračeka??? :D hiih.. moje zlatenko 🙂) a teraz je v škole už sa dal do kolektívu a začína aj po holandsky rozprávat 😉

palinkova87
23. nov 2011

@vever1 s týmm chodením to poznám.. mojemu Tobkovi hovorili,že on nebude chodit.. ale on sa pekne postavil a akože sa držal.. on už vedel chodit len nechcel ukazat bo sa rád nosil na rukách.. 🙂 a v dvoch rokov ked sme malovali kuchynu tak nesmel liezt po štyroch bo bola špinava zem tak sa z ničoho nič postavil a chodil.. sme vyvalovali oči s maminou :D

palinkova87
23. nov 2011

babule chcem sa vás opýtat neviete nejaký chat, ako my máme na SK pokec? nech komunikujem s niekym nech sa učím skor po holandsky..

cestovatelkaandrea
23. nov 2011

@palinkova87 zlaty Tobko. Niekedy je to take mile, co z nasich deti vyleze 😀 take su otvorene niekedy 🙂 inak aj ja som si to myslela, ze ked drobca dost pripravujes, tak by to mal zvladat. ale poznam pripady, kde to bolo tazke aj napriek tomu, ze maminka sa snazila venovat obom. hlavne ak starsiemu bolo v minulosti doprianej vela pozornosti.

miriamp
23. nov 2011

@palinkova87 a to mlieko sa ti rozbehlo dobre?

takze, bola tu zas rec o plienkach, uz nepatrime medzi skandalozne pripady 😀 maly uz par tyzdnov kadi do nocnika. za ten svet sa toho branil, i ked curanie zvladal fantasticky. ale som sa zatala hlavne ja, a povedala si ze mu plienku nedam. ak sa dalo striehla som s nocnikom v ruke, kedy to pride..... 😒 a ked to prislo, pridrzala som ho i ked trosku nasilu nad nocnikom. nasledovala prevelika pochvala, odmena, a kazdym dnom to islo lepsie. normalne ho to teraz bavi, a je velmi hrdy, lebo ho vsetci chvalia.....inak ked sme zacinali curat do nocnika, davali sme mu nalepky, a za kazdych niekolko nalepiek dostal malu odmenu. tak som pocula od viacero mamiciek, sme to zaviedli aj my a fungovalo to. teraz je normalne aj mala motivovana, a sama od seba sa zacala pytat sediet na nocnik, co predtym nehrozilo. tak zaciname s nou trenovat a velmi dufam ze odplienkovanie zvladneme skor. ked si spatne uvedomim, ono som to uz davno mala/mohla s nim zacat, ale vtedy si to clovek tak neuvedomi, ked vidi ze dieta nieco totalne odmieta. tolko moja skusenost 😉

palinkova87
24. nov 2011

@miriamp ale kdeže stále ho dokrmujem.. uvidím od maminy som si dala poslat čaje,či sa to rozbehne..

palinkova87
24. nov 2011

@cestovatelkaandrea a tak ja som učila Tobka aj samostatnosti.. takže on to v pohode zvláda a ešte mi aj pomáha ta škola🙂 že je tam.. takže to ani nejak nezbadá, že mám na neho nejak málo času.. ;) a cez víkend je tato doma takže to zvládame spoločne.. 🙂 najhoršie je ked ma mm poobedne, ale ked má ranne tak je to super.. 🙂 ale snažím sa to zvládat no.. 🙂 😀

cestovatelkaandrea
24. nov 2011

@palinkova87 viem si predstavit, ale tak je to super. Kym je Tobko v skole tak sa mozem venovat len Nicolasovi.
Uz si bola s nimi dvoma aj sama vonku?

cestovatelkaandrea
24. nov 2011

@miriamp Mirka no tak my tiez cikame na velky zachod no problemo. Len na kakanie ho neviem presvedcit ani za zivy svet, ze nie do plienky. On si ju totizto vzdy vyputa, ked chce kakat. Ani nemam sancu ho posadit na serblik alebo na zachod pri kakani. On sa proste zatne a je schopny to drzat aj dalsiu hodinu, alebo sa odut a nakakat do slipkov. Mame doma takeho maleho tvrdohlavca

cestovatelkaandrea
24. nov 2011

inak takuto tortu som si vycarovala na piatkovu oslavu

palinkova87
24. nov 2011

@cestovatelkaandrea jj chodím s nimy vonku.. však ked ma mm rannú tak musim s Tobkom aj s Nicom chodit.. takťe beham hore dole

cestovatelkaandrea
25. nov 2011

@palinkova87 tak to zvladas potom dobre. ja sa niekdy toho desim, ze pojdem s kocarom a Damian bude utekat kade tade 😖

rybca
25. nov 2011

@cestovatelkaandrea pekna, mna caka v januari cokoladova Lacimu na 40tku..🙂 toho utekania sa i ja bojim, co urobim? necham kociar tak a budem utekat za Matyasom? Ale zase co som videla, tak tu ucia deti tak, ze sa musia drzat kocara, tak to hadam bude fungovat aj u nas a zase, bohvie, kedy sa do takej situacie dostaneme...🙂)))

cestovatelkaandrea
25. nov 2011

@rybca no to je tiez pravda 😉

miriamp
25. nov 2011

@cestovatelkaandrea ada peknucka torta 🙂 , a vsetko najlepsie k okruhlemu vyrociu. ja mam presne o mesiac, ale o niekolko rockov viac ☹