Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
6. feb 2012

@vever1 inak torta je dobra, ked je tak este jeden alebo dva dni odstata v chladnom mieste po tom co ju naplnis a ozdobis. kazdy cukrar ti to povie a fakt je to tak. ked robis tortu na poslednu chvilu, tak chuti inak ako ked je tak den dva odstata. 500g fondatu by ti malo bohato stacit. ja miniem na jednu velku tortu tak pol kila cukrovej pasty a do toho ratam aj ozdoby a vselijake prkotinky.Inak cim tensia vrstva na potahovanie, tym chutnejsie. Len sa to horsie valka, ale ked potrenujes, pojde ti to ako po masle.

vever1
6. feb 2012

@cestovatelkaandrea dakujem. si ma inac rozosmiala, lebo uz sa vidim ako budem nervacit, lebo minuly rok mi sa tym este aj mama pomahala ale tento krat budem na to uplne sama. a viem ako sme obe nervacili ked sme valkali marcipan ale vraj s fondantom sa robi ovela lepsie tak uvidime 😉 ja mam inac dost toho pokupene. 500g svetlo modrej, 250 cervenej, 250 zltej a 250 ciernej. tak aj 3 torty mozem robit 😝 oslavu robime v nedelu tak asi zacnem v stredu piect ci je to skoro?

cestovatelkaandrea
6. feb 2012

@vever1 keby si byvala blizsie, tak ti s tym pomozem. s tolkym fondatom fakt mozes narobit tort na tri oslavy. ked mas oslavu v nedelu, tak ti to fakt staci v stredu upiect. nechat den korpus odlezat a potom ho plnit a potiahnut v piatok. A v sobotu robit lodku. Inak ak si narobis krem v piatok a ostane ti na lodku, tak zabal a odloz na den do ladnicky a potom v sobotu mozes lodku porobit. ja som valkala aj marcipan a to je fakt na hresenie. s pastou sa mi robi super, predpokladam ze fondat je nieco podobne, takze by to mala byt hracka pre teba. ja si vzdy kupujem bielu, lebo mam farbicky doma, takze farbim podla potreby.

vever1
6. feb 2012

@cestovatelkaandrea 😀 no ja som toto kupila v xenoxe mali ich pred vianocami a su uz hned aj zafarbene. pred tym sme mali biely marcipan a sme ho farbili takou cukrovou farbou. ale to sme este aj ruky od tej farby mali 😝 no vidis skoda ze byvas daleko 😖 nechcete sa prestahovat? 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
6. feb 2012

@vever1 som sa tam raz pozerala aj ja, a mali celkom dobre ceny. tam som si kupila plastovu podlozku na valkanie a mam ju velmi rada. nic sa mi na nu nelepi.
stahovat? neblazni. teraz ked som tehula by ma na stahovanie neprehovoril nikto 😀 😀 😀 ale nikdy nevies, mozno o par rokov nas to zaveje inym smerom 😀 😀 😀

vever1
7. feb 2012

@cestovatelkaandrea vidis asi si ju aj ja kupim, elbo mne mama minuly rok doniesla drevenu ale ten marcipan sa nam na to tak lepil tak sme si pod neho foliu davali.

cestovatelkaandrea
7. feb 2012

@vever1 inak na nete je kopec videi na robenie marcipanovych tort a tam vzdy maju obrovsku plastovu podlozku. tak teraz mamina(svokra) zhana taku, aby sa mi lepsie valkala pasta.

eri28
8. feb 2012

caute ,kde je ta maminka, co sme sa chceli stretnut z ciech 😨 😵

alcula
8. feb 2012

ahojte maminky i nemaminky 🙂 rada by som tu chodievala castejsie, a zapajala sa do diskusie, ale akosi uz na to nemam energiu, tak tu chodim len ked potrebujem daku radu, a je to tu zas ... . 😉 poradte mi, prosim, nieco na posilnenie imunity 3,5 r. dietata, hlavne nieco co urcite pomaha. Odkedy sme zacali chodit do skolky, sme kazdy mesiac chori, stale sople, a potom kasel. A samozrejme ze potom to chyti aj mensia dcera. Zase kasleme jak stari tuberaci, uz som z toho zufala. Nastastie priedusky a pluca su ciste, zatial. A to sme na Vianoce mali anginu a zapal priedusiek.
Neviem, ci nam ovzdusie v NL nevyhovuje, alebo schytame kazdeho bacila v skolke (PSZ), a to je tam mala len 3 hod. Mozno by sme dopadli rovnako, keby sme chodili do skolky v SR, ktovie? Davala som obom dceram Imunoglukan na posilnenie imunity, ale uz sa mi minul. Nie je nieco podobne v NL lekarnach? vraj je tu vyber slaby ☹

cestovatelkaandrea
8. feb 2012

@eri28 cavec, ako ide tehulkovanie? robila si si dalsi test na potvrdenie tehotenstva?

eri28
8. feb 2012

@cestovatelkaandrea v piatok vysledok z krvi 😀 😀

cestovatelkaandrea
9. feb 2012

@eri28 a ako sa citis? myslis, ze moze byt babatko v brusku?

jarunice
9. feb 2012

@eri28 ahoj, přiletěla jsem před týdnem, tak než jsem se zase rozkoukala... a navíc jsme oba s malým nemocní, kašel rýma, ale on se v noci poblinkává z kašle, tak nechci chodit ven, než to bude lepší. Tak třeba za týden se ozvu a domluvíme se nějak konkrétně;) Jinak držim pěsti, aby to mimi vyšlo.

jarunice
9. feb 2012

@alcula v drogeriích Etos, nebo i podobných mají docela výběr homeopatik na všechno možný, ty bych zkusila určitě, tím nic nezkazíš. Ale konkrétní název Ti neřeknu, já si vozim zásobu z čr. Nebo bych zkusila udělat slabší odvar -čaj ze strouhanýho zázvoru s medem a citronem, to mě na chřipky atp. pomůže vždycky. Na kašel mám ještě jeden recept domácího sirupu na kašel: svazek čerstvého tymiánu, 20 dkg cukru, 1/4 l vody = vše svařit 20 minut a pak nechat cca 12h. luhovat a pak zcedit do skleničky. 3 denně malýho panáka a na kašel SUPR ;)

ervenka
9. feb 2012

Mozem sa spytat? Boli sme v poradni, a nas krpcek meria 64,5cm a vazi 6320g. Ma 5 mesiacov. Podla doktorky v CB je to malo. Stale sme v rovine -1. Uz som jej par krat povedala,ze nase dieta nie je cisty holandan. A navyse manzel sa predcasne narodil- mal len 2500g, vtedy to bolo akurat dost na to, aby nesiel do inkubatora. Ja som bola sice velka, ale bola som tretie dieta mojej mamy. Pocas mojho tehu som mala od 32tt oligohydramnion, a od 39tt anhydramnion. Ja som to doktorke povedala,aj to ze ja mam len 170cm a manzel 176. Holandania su najvyssi narod v EU. Dost ma to deprimuje, ze stale naseho dropceka porovnava s tymi tabulkami. Hlavne, ze ked som jej povedala pri prvom pohovore, ze sa s malym rozpravam po SVK, tak na to reagovala. "Dat ga ik lekker opschrijven" Ale ze by si zapisala to, ze sme kratuchovia obaja, to ju ani nenapadne. Inak, Danko robi vsetko tak ako ma- prevracia sa na brusko, obcas aj spat. Ked je na brusku, tak "plava" dviha zadocek do vzduchu, taaaaak rad by uz lozil, ale este nevie ako na to. Uz vidno zubky- este to chvilu potrva, kym sa uplne prederu na povrch, ale uz to dlho nepotrva... A tak rad sedi! Lebo potom vsetko moze vidiet, pozera sa dookola, ked ho mam na kolenach, a sedime pri stole, tak tapka ruckami po stole a smeje sa. Aj sa porozpravame, zasmejeme... Dankovi chuti papat- hlavne kombinacia jablcko+banan. Spytala som sa p.dr. ze kolko by mal spapat, ci nahodou mu nedavam malo. Na tuto otazku mi nedala odpoved. Ze primerane! Hej, ked sa jej chce, tak mi sype cisla z rukavu, ale ked ja nieco chcem vediet, tak primerane. Ked sa chcel manzel pochvalit, ze nas maly pribral, ale len trosku, tak svokra reagovala "A nebude chori?" Lebo susedia maju dieta so Syndroom van Leigh. Ale to nie je chripka!!! Je to geneticke, ale to svokre nevysvetlim! Aj som si poplakala, a svojmu som povedala,ze ak toto budem mat cely zivot, tak ho casom bud opustim, alebo zaplatim za vsetky tieto nervy zdravim. Takze ako mam docielit, aby Danko zacal priberat? Pocula som, ze vlocky mozu pomoct- len neviem ako ich upravit. V mlieku ich isto varit nebudem- pre 5mesacne dieta je to dost skoro. Pozna niekto nejaky zaruceny recept? Alebo nieco ine? Poradte, nech mame pokoj...

janneke
9. feb 2012

@ervenka Poradím ti jedno: hlavně se nenervuj. Nenech si do toho kecat od nějaké paní z "consternatiebureu" , jak se jim tady taky pěkně říká. Ať si paní vypráví, co chce. Oni oficielně mohou pouze advizovat, nikoli tě do něčeho nutit. Vaše dítě má takovou stavbu těla, jakou má. Nebudeš ho přece extra cpát, jen aby se vešel do tabulek?
Ad. dvojjazyčná výchova - paní zřejmě neví, o čem mluví. Z toho bych si už vůbec nic nedělala.
Dcera měla v roce 8 kilo a podle jedné rady z "consternatiebureu" jsem ji měla denně ráno cpát 250 ml kaše. To nesním ani já sama..

ikke
9. feb 2012

@ervenka tetusa v CB nema program v PC, co jej hned vyhodi, ze maly je uplne v norme? ak mate zelenu knizku (Groei op), tak ma mat podla tabulky od 5.75 do 8.75kg a od 61 do 70cm, takze je uuuuplne v norme, presne podla tabulky 😉
ak ti mozem poradit, poobzeraj sa, ci v okoli nemate nejake stretavacie mesto pre matky (u nas sa to vola OKO - Ouder-kind-ochtend alebo Borstvoedingscafe), najlepsie v CB dobre poobzerat vsetky letaky, mozno tak niekoho najdes. je to dobre na to, ze matky z tvojho okolia maju skusenisti s vasim CB a budu ti vediet povedat, ake dobre rady pripadne totalne bludy im tam uz povraveli 😅
inak o drobnych detoch ti urcite napise nieco @vever1 😉

vever1
9. feb 2012

@ikke ha ha ha no to si presne klinec po hlavicek trafila lebo nas trpaslik am o 3tt 2 roky a meriame iba 82cm a kedze sme od januara stale chory tak ani nepapa a vazime len 9.5kg takze @ervenka hlavne klud. kasli na nasu pani dr. inac nechapem preco ta tym stresuje. mne vzdy hovorila ze maly je presne taky ako ma byt. ze je sice malicky ale ze ma primeranu aj vahu. sice my sme az po pol roku padli s vahou lebo kym som ho kojila tak to bol velky bucko a potom uz tolko nepriberal a teraz uz ziaden tuk nema :( chudy ako vyzla ale nemoze za to ma to po mne aj ked u man sa tuk drzi na nohach 😝

alcula
9. feb 2012

@jarunice dakujem, urcite skusim. Inak ako pises, ze malinky ti vracia z kasla, tak my mame nieco podobne. Mala ma strasny, drazdivy kasel, a hlavne v noci, zoparkrat sa povracala z tych hlienov ako jej zatekaju. Nevieme sa toho kasla zbavit. Dostali sme od doktora nejaky sirup, ale nemam pocit, ze nezabera. Davam jej aj sirup podla babskych receptov, z cibule a medu. Dokonca jej nechavam pri posteli rozkrojenu cibulu, aby nabrala do seba vsetky tie potvorske bacily. No dam tomu cas, uvidime. alee.. ja uz chcem letoooo

eri28
9. feb 2012

@cestovatelkaandrea dufam ze ano dnes snad 5 tyzden 😀 😀 😀 😀 😀 , vedsie prsia bolia, rano nechutia ranajky, a v metre byva zle, tak v skratke 😀 😀 😀 😀

jarunice
10. feb 2012

@ervenka asi bych vyměnila dr. 😀 Každé dítě je fakt individuální, a schválně jsem se koukala na český tabulky a tvůj malý je úplně v normě!!! na přibírání bych mu možná tak dávala tučnější jogurty, ale nemá cenu ho přecpávat, stejně kolikrát když jim rostou zuby, tak nechtějí téměř nic jíst... nemá cenu se zbytečně nervovat, když je vše OK 😉

@eri28 no tak jestli už je to oficiální, tak blahopřeju, hlavně ty první 3 měsíce jsou náročnější, tak ať je vše ok!🙂

andreaka11
10. feb 2012

@ervenka inak to, co vravia v cb nikto neberie vazne. kazdy holandan len kyvne nad nimi rukou. aj nam hovorili, ze thomas je podtabulkovy. a potom sme raz dostali druhu poradkynu a ta jedina sa asi na nas pozrela ako na "stvoritelov" nasich deti a povedala, ze thomas je chudy, ale ma byt pokom. takze v cb to musi ist jednym uchom dnu, druhym von!!!!!

endzi30
10. feb 2012
andreaka11
10. feb 2012

@endzi30 juj, ty!!! ale som sa ta zlakla!!!!!! 😀 😀 chod sa trochu upravit 😀

andreaka11
10. feb 2012

@endzi30 fuj, dnes som isla k zubarovi s tym, ze mi bude robit 2 zuby. a vrtal mi do troch!!!!! 🙄 a zvladla som to bez injekcie 😎

endzi30
10. feb 2012

@andreaka11 - ako bolo u zubara? ja som chora priserne...vcera som si dovolila cez den pospat 2 hodinky, tato dovolil...dnes je uz lepsie troska 😝

najhorsie mi bolo v stredu a to sme boli cela family objednani k zubarovi....ja som vahala ci ist, ale tak sla som, lebo som chcela, aby tam isla Milla...ja som sa preobjednala, lebo pusu sa mi tam otvarat nechcelo...Milla si sadla Johnovi na kolena a len cubrnela na doktorku...ale som happy, sice neotvorila pusu (aj ked sme tam vsetci saskovali, John, ja aj Dr.), ale aspon si dovolila nechat klopkat o zuby tym zrkadielkom 😀 😀 a tak aspon zubarka videla predne zubky (dolne aj horne)....tak nabuduce snad aj tu pusu otvori... 😀

a vy ako? bodky nemate? 😎

endzi30
10. feb 2012

@andreaka11 - no sklaaaaaanam poklonu 😀 😀 ako si to zvladla 😀 ja som objednana na 7.marca....a uz som sa aj informovala o vsetkych druhoch uspavadiel 😀 😀

dnes som balila kufre a Milla zaroven vybalovala...potom mi skakala po veciach...jaaaaaaj....tak sla pekne dole k tatovi 😀

jarunice
10. feb 2012

@alcula jj taky se těšim na teplo, abysme vyrazili do zoo a tak vůbec. Malýmu už skončil kašel konečně, ale má nekončící rýmu, a už nevim co mu do toho nosu dát.. odsáváme, Vincentka, homeopatický kapky a Olynth a už měsíc pořád soplí...cpu ho vitamínama, tak uvidíme...

andreaka11
10. feb 2012

@endzi30 bolo vzrusujuco. ma nove kreslo 😝 inak to bolo bezpolestne a mam vsetky zuby biele (bez tych tmavych plomb/blomb/bomb/... ci ako sa to spravne pise, asi sa musim popytat 😀 snad ma niekto opravi) 😀 😀 tak do fotaku mozem otvorit celu hubu 😀 😀 bola som tam sama. jan bol na nakupoch s detmi - zobrall si den volna.
dufam, ze v nedelu budes 100%. inak potom nezabudni na party ked prides, tak v sobotu vecer.

andreaka11
10. feb 2012

inak nie sme bodkovani!