Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
31. okt 2012

@ervenka poznam tu relaciu. to sme pozerali aj my. A strasne som sa na tom zabavala ako mi raz doktorka povedala, ze tu v NL su 30 rokov popredu pred SR a ked som videla ten humus v restikach alebo raz tam bolo aj na studentskom byte, tak som si vravela ze v tomto smere asi neee...skor 30 rokov pozadu.

cestovatelkaandrea
31. okt 2012

@erique12 ja poznam aj take, ze chlap si najprv pospara v hlave, potom v nose, poskrabe si ritulu a potom ti s tou rukou podava jedlo.... tromfnes niecim lepsim?

cestovatelkaandrea
31. okt 2012

@rybca tak takuto skusenost nemam tu v NL. Ale raz som si dala v restike na SR bryndzove halusky a vecer som skoncila v nemocke na JISke. Nastastie som sa dala rychlo z toho do poriadku. Ale vtedy som myslela, ze vyvracam uz aj malicky na nohach a to tiez nezvyknem vracat. To uz musi byt....

cestovatelkaandrea
31. okt 2012

@ervenka jooj, tak sa rychlo uzdravte

rybca
31. okt 2012

@cestovatelkaandrea ono to bolo cele take divne, len to, nic ine, ziadna bolest zaludka, ci niekolkonasobne zvracanie, ani pachut mi neostala, divne

lexxie_holandsko
31. okt 2012

@ervenka to je mi lito s Dankem, nemuze to byt nejaka strevni chripka, nase deticky to obcas chytli a trva to i par dni..Nebo mu to fakt nesedlo? Je to neprijemne, tak at je brzo fit.

@jarunice ahoj , no ja myslim, ze se to dela i v CR, akorat deti v CR snad vsechny na vysvedceni 1, nektere 2, ale o horsi znamce jsem v 1. tride neslysela..tady je to uplne jinak. Ja si ani nemyslim, ze je nejak genialni, na neco je chytry, ale treba testy ve skole moc dobre nedelal..jen bych mu rada s tou matikou pomohla, ale tady vlastne nemame ani knizky domu, takze nevim, co presne berou..odcitani a scitani do 10, ale treba i kombinaci symbolu a cisel a vcera jak prisel s tema nasobkama 2, to jsem teda taky zirala. No neva, ucitelka mi prijde fakt dobra, tak ted si jeste zvyknout na jiny system..myslim, ze Palinkova to resila s Tobkem, ze v 5 letech po nem vlastne chteli cislice a pismena, coz v CR taky snad nikdo po predskolacich nechce..

cestovatelkaandrea
31. okt 2012

@lexxie_holandsko no aj my to mame zaujimave v skole. Damian je moc bystry a mal by robit zlozitejsie ulohy v skole. som zvedava co pre neho pripravia. teraz v novembri budeme mat prve rodicko, tak sa opytam. v programe squla co robi doma na pocitaci ma velmi dobre vysledky, tak mu musia nieco pripravit aj v skole.

cestovatelkaandrea
31. okt 2012

@rybca no tak to je zaujimave.

lexxie_holandsko
31. okt 2012

ahoj, tak jsem zpatky z dlouhe prochazky se zuzkou, pohoda jen s 1 ditkem. Jsme si to uzily. Edik s manzou nekde na bruslich a potom ma trening soc. dovednosti, dneska ma neco vypravet, to jsem na nej zvedava..O hlave se dneska nezminil, tak snad ho to prejde.

@cestovatelkaandrea tak to by Damianovi urcite meli nabidnout neco navic, treba veci z group 2, jestli teda o to mate zajem. U nas se group 2 uz ucili pismena, cislice, ale i skladani do slov a opetovne rozkladani dost intenzivne. Ja si myslim, ze pokud ditko k tomu sklony ma, tak at se klidne i ve 4 nauci cist..Edik ma kamarady, kteri dostavaji extra ucivo, protoze uz jsou o dost dal..jen by to nemelo byt brano jako norma. Treba Edik na pocitacije fakt dobry, sam si i kolikrat najde priklad, jak se propracovat do dalsich urovni. Obcas ale dela ve skole chyby z nepozornosti..v matice , ale na druhou stranu se pta jak se pise 1000, kolik je 1000 plus 7 a takove dotazy..no radsi by si po sobe mel kontrolovat, co dela 🙂

vever1
31. okt 2012

vas platia asi za to pisanie. 😝 nemam vas precitane tak len pozdravim. mam tu od vcera maminu a brasku tak aspon trosku kludu mam 😀 si to musim uzit lebo tu budu len tt a potom ma caka zas realita 😝

@ervenka tak nakoniec asi ziadna navsteva nebude ze? ja ze len mm nieco mal. no nic tak to odlozime o tt? ale dam ti este vediet ze kedy bude najlepsie.

ervenka
31. okt 2012

Dakujem maminky za podporu... Dnes som musela Danka 3x prezliect- islo to z neho z hora, dola. Ale aspon,ze zatial (klop, klop) nema. Zaujimave je,ze ked sa vygrcka, potom mu je uz fajn, aj sa hra, smeje sa na mna... Nebadam na nom, ze by bol nejaky nesvoj...
@jarunice co je to smecta? Da sa to kupit aj v Nl?
@vever1 veru ze navstevu odlozime- nech sa najprv Danko riadne zostavi... som zvedava, ci to ja o par dni nechytim od kratucha... Uzi si delegaciu zo SVK... 😉

ikke
1. nov 2012

@ervenka "smecta" je v holandsku O.R.S., maju v kazdej lekarni

no, ked vidim nasho juniora, verim tomu, ze 4-rocne deti mozu bez problemov citat... (ja som citala "az" ako 5-rocna 😅 )

jarunice
1. nov 2012

Poraďte mi,dá se tu koupit lístkové cesto?

ervenka
1. nov 2012

@jarunice ja som zatial videla listkove nakrajane na stvorce- cca 10cmx10cm. bladerdeeg. Nechcem robit reklamu, ale napr. AH maju toto: http://www.ah.nl/appie/producten?rq=bladerdeeg

miriamp
1. nov 2012

@jarunice ja kupujem v jumbo listkove chladene, je zatocene a da sa este na tensie, podla toho co chces robit.
minuly rok tu bola moja babka a z jedneho takeho balenia vyvalkala na 3 strudle 🙂 ....

jarunice
1. nov 2012

@ervenka jj to je přesně co potřebuju. díky
@miriamp díky, právě máme na zahradě jabloŇ a sklidili jsme dva koše jablek, a teď tam ještě půl koše je, ale chtělo by to zpracovat, tak jsem si říkala, že šťrůdl by byl fajn 🙂 tak to zkusim. Možná se vypravim i do toho Jumba, já tam nikdy nebyla, žádné v okolí není, ale zkusím si udělat výlet.

cestovatelkaandrea
1. nov 2012

@lexxie_holandsko dik za radu. urcite sa budem informovat na rodicku co s nim. treba ho posuvat dalej

cestovatelkaandrea
1. nov 2012

torta na nedelny krst

lubkasungirl
1. nov 2012

babenky,poradte,ak si manzel ide dat v holandsku zivnost - ma si platit zdravotne poistenie aj na slovensku? ako je to v pripade pn-ky ???

ervenka
1. nov 2012

@lubkasungirl Predpoklama,ze tvoj mm aj byva v Nl. clovek moze byt vzdy poisteny len v 1 state. Ak ma niekto poistenie napr. v NL a aj na SVK- porusuje zakon. Ak na to pride poistovna na SVK moze cloveka nahlasit- moze potom platit pokutu.
@ikke dakujem za radu. V lekarni nemali, ale v kruidvate mi aj vysvetlila co a ako... Mila dievcina tam robi... 😉

fixattam
1. nov 2012

mamicky aj nemamicky, prosim Vas ako to je s narokom na matersku v NL? u nas v socialnej ma odpisali ze to mam skusit v NL, dakujem 🙂

lexxie_holandsko
1. nov 2012

ahoj, tak dneska jsem na Edika pysna, minule mu spoluzaci zbastili susenky a dneska to chteli zkusit znova a on jim rekl, ze ne, at si prinesou svoje 😀 Dokonce jsem mu rekla, ze jen, kdyz on bude chtit, tak jim muze rozdat..a na to on, ne, at si koukaji prinest svoje, jsem se pobavila, ale je to dobre, at se neda.
Zuza dneska na kontrole, tak v necelych 4 letech 107,5 cm a 17 kg..kam ta holka roste fakt nevim, jinak vse ok, krome ocniho testu, musime jeste jednou. Negativni pozornost si vynucuje, tak se ji venovat intenzivne parkrat denne, aby to nedelala, pry uz je dobre, ze jde do skoly..

Jarunice bladerdeeg a mamka dneska udelala sama, ale je to trochu jine.

@fixattam to zalezi,jestli v NL pracujes? Jinak narok neni, jenom kinderbijslag, bydlis v NL?

@cestovatelkaandrea no parada, to se bude urcite libit, mate velkou oslavu?

@lubkasungirl to netusim, jen vim, ze se nesmi platit zdravotni pojisteni ve 2 zemich, nekolirat to opakovali.

fixattam
2. nov 2012

@lexxie_holandsko no ved to je ten problem ze som ukoncila prac.zmluvu v NL a dva tyzdne potom som zostala tehu a u nas mi povedali ze narok na matersku nemam (aj ked mam odpracovane roky ) a teraz ide o to ze kedze som nebola vcase otehotnenia nikde zamestnana nemam asi narok na matersku zo ziadnej krajny 😒 tak mi to bolo povedane..a viac info o tom sa uz dopatrat neviem..

jarunice
2. nov 2012

@eri28 čau paní, tak co? asi si vytížená? Jak se má mimi?

jarunice
2. nov 2012

no tak lístový těsto jsem nakonec sehnala i u nás v Deenu, a myslim, že se zadařilo, ještě z toho zkusim udělat slaný sýrový a kmínový tyčky 🙂
Mám prosbu, jak se holandsky jmenuje takové to zařízení na bednu před řídítka na kolo - myslím tu kovovou konstrukci, chci to koupit z Marktplatzu, ale nevím pod čím hledat. Přendala jsem konečně tu malou sedačku, kterou jsem měla před sebou, vyměnila jsem jí za větší za sebe, problém je ten, že se mi kolo jaksi zvedá na zadní 😀 takže to vepředu potřebuju vykompenzovat.

jarunice
2. nov 2012

@cestovatelkaandrea to je fakt nádhernej dortík, kde hledáš inspiraci? nebo vymýšlíš sama? užijte si křest;)

rybca
2. nov 2012

@fixattam ahoj, asi ta nepotesim, ale na socialke maju pravdu, kedze si pracovala v NL, tak je to problem NL a kedze uz nemas zmluvu, tak si myslim, ze keby si bola na urade prace prihlasena (v NL), tak tie prve tyzdne, ti nieco vyplatia, ale tu je materska skutocne len par tyzdnov. Kolko, to ti asi prave porodene maminy povedia.
@jarunice skus pohladat nejaky drager - voordrager, drager voor fiets a tak..🙂

jarunice
2. nov 2012

@fixattam A nemohla by si si přes nějakého známého podnikatele na SK zařídit, aby tě jakoby zaměstnal, musela bys mu zaplatit odvody, třeba za 2 měsíce před nástupem na mateřskou,ale potom bys dle mě měla klasicky nárok na SK mateřskou. No jinak je to teda dost smutné, jestli v NL, když si tady pracovala a ocitla si se takhle, abys neměla nárok na nic ...:(

fixattam
2. nov 2012

@rybca dakujem, aj som si to myslela ale chcela som sa radsej opytat 🙂

fixattam
2. nov 2012

@jarunice no to bola tiez jedna z moznosti to tak vyriesit ale kedze sme to cele pretocitali tak sa to neoplatilo 😒 chcela som si platit na socialke dobrovolne poistenie ale teta tam mi povedala ze ani to sa mi neoplati, lebo by som nesplnala ich podmienky co sa tyka dlzky toho poistenia..celkovo mam odpracovane 4 roky a kvoli dvom tyzdnom ked som nebola nikde zamestnana a zostala som v "tom" teraz nic nedostanem, fakt to je smutne 😒 slovenska realita