Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

rybca
19. mar 2013

@ervenka aha, sa pytam, bo su krajiny, kde dieta automaticky dostane s narodenim aj obcianstvo, ako napr USA a tusim, ze aj UK, deti maju ich rodne listy a tym padom i obcianstvo (ci?). Co tu dostanem ked porodim? Len nejaky dokument, ze sa dieta narodilo?

ervenka
19. mar 2013

@rybca neviem co tu dostanes- zavolaj na ambasadu, tam to vedia presne, co dostanes,resp. o co si mas ziadat. Isto nieco dostanes, ale rodny NL nie. Tu su take zakony,ze len ak je jeden z rodicov NL, tak dieta ma pravo na NL. GB, USA maju ine zakony. A inak, mne to pripada trochu smiesne- kamoska SVK pas, manzel CZ, a ditko GB.
Van rechtswege:
door geboorte of erkenning. Elk kind van een getrouwde Nederlandse vader of moeder is na zijn geboorte automatisch Nederlander, ook als het buiten Nederland geboren is. Het kind van een ongetrouwde Nederlandse moeder is ook
na geboorte automatisch Nederlander. Maar een kind van een ongetrouwde niet-Nederlandse moeder en een Nederlandse vader wordt alleen Nederlander als de vader het kind vóór de geboorte erkent. Indien het kind na de geboorte wordt erkend, dan wordt het niet van rechtswege Nederlander

vever1
19. mar 2013

@rybca tak ako @ervenka už napísala. Zdedia ho po mame alebo otcovi. Ináč ja pre deti ešte stále slovenské rodné listy dni nemám. Ale ja sama mám 2 občianstva takže mne je jedno či budú mať tie slovenské rodné listy alebo nie. Aj keď asi by bol problém ak by sme od seba išli a ja by som chcela ísť žiť na sk. Ale hádam sa to nestane 😉

ikke
19. mar 2013

@rybca mam pocit, ze to je skor specialita anglo-americkeho pravneho systemu, ze dieta dostava automaticky obcianstvo, ked sa v danej krajine narodi. v europe je to rozhodne viac vynimka, nez pravidlo 😉

ked sa ti dieta narodi, do 3 dni ho musi ist otec prihlasit na gemeente a zaroven nech si vypyta medzinarodny rodny list a nan apostilu (po apostilu ho mozno poslu na rechtbank /sud?/, tam to dostane na pockanie). s tym sa potom vybavuje slovensky rodny list a to bud na ambasade alebo na matrike v mieste trvaleho pobytu na SK alebo v mieste posledneho trvaleho pobytu rodica na SK.

palinkova87
19. mar 2013

Baby chcem sa opytat existuje tu doucocanie hilandciny pre Tobka????

rybca
19. mar 2013

Trosku sme sice odbocili od temy slovenskeho preskusavania, ale diky za info..🙂))) zide sa..🙂))

@palinkova87 spytaj sa v skole kam chodi, ci nevedia o nejakom programe. My v skolke mame to VVE, u nas to preplaca gemente. Ako bude v skole este nevieme.

cestovatelkaandrea
20. mar 2013

@ikke este neviem, kolko to stoji teraz. Kolegina za NT2 mala platit 1500 euro ak to neurobi na prvy pokus cez radnicu. Takze ratam tak okolo 2000 euro, mozno menej, ked pojdem len na skusku a nie na cely kurz.
Este som to neoverovala, lebo sme vcera cely vecer robili danove priznanie a nakoniec sme uspesne dotiahli do konca. Takze to mame urobene aj s domom za minuly rok. Ale nebolo to take tazke, par bodov, kde sme si nieco precitali na nete ale inak sa to dalo urobit.
Inak je lepsie zaplatit raz za skusku ako platit letenky a minat si svoju dovolenku co mam na letne prazdniny a v pripade chorob na nuteny pobyt na SR. Potom by som musela platit drahu opatrovatelku, lebo by som pocas leta musela robit, kvoli skuskam na SR. 😝

cestovatelkaandrea
20. mar 2013

@rybca ja som si myslela, ze aj ty s tvojou mozes o to poziadat. OK, tak beriem spat. Mozno by stacilo, keby len Laci isiel na NL obcianstvo, ked uz ma tu skusku urobenu. Ty by si sa zatial nemusela nicoho vzdavat.
Inak moje decka nemaju na SR trvaly pobyt. Do SR systemu im napisali trvali pobyt v NL, kde byvaju 😀 😀 😀 Sice maju slovenske rodne listy ale trvaly pobyt eviduju tu v NL. Nechapem. Na holandske obcianstvo narok nemaju. Ked budu mat 18 rokov, udajne sa mozu rozhodnut, ci chcu NL obcianstvo alebo nie. Ale musia tu dovtedy nepretrzite zit.

@vever1 ja sa tej skusky nebojim. dokazem sa na nu naucit. len to bude casovo narocnejsie kvoli deckam. Ale viem si to predstavit. Vzdy som si tu chcela urobit doktorat, tak toto by mohla byt taka predpriprava 😀 😀 na to co ma mozno caka ked budem mat cez 40. Ak by sa skuska nedala urobit bez kurzu, tak by som jednoducho na ten kurz isla. Urcite by ma to nezabilo, len by sme sa museli s manzelom nadstavit na to, ze po veceroch by sme nebyvali spolu s detmi ale na kurzoch holandstiny.
Ale ked kolegina robila tu skusku, tak sa vraj dala urobit aj bez kurzu. Uprimne ja sa dokazem doma naucit omnoho viac sama s prehravacom a materialmi. Potom si to len precvicujem v robote s kolegami.

cestovatelkaandrea
20. mar 2013

@palinkova87 urcite je, lebo na nasej skole davaju detom ktore maju NL ako druhy jazyk, extra ucitela 2 krat tyzdenne. Chceli ho dat aj Damianovi ale ked zistili, ze chlapec melie ako mlyncek, hned od toho upustili. Takze sa poinformuj na skole.

rybca
20. mar 2013

@cestovatelkaandrea a tak teraz mi Laci vravi, ze mi na obcianstvo staci ten inburgering cursus..🙂 tak aspon nieco mam...🙂 dufam, ze to nezmenia, kym budem moct poziadat..🙂

palinkova87
20. mar 2013

Babule tak oznamujem vam okolo slovenskej skole. Dieta musi chodit 1 alebo 2 do roka na preskusanie. Musi byt zapisany ja to idem riesit zajtra.Lebo Tobino uz mal byt od januara zapisany

palinkova87
20. mar 2013

Chudiatko moje ten sa bude len ucit

rybca
20. mar 2013

@palinkova87 a co sa stane ak to neurobis? mozu ti akurat tak vziat pridavky, ktore tam asi aj tak nedostavas, ci? je to podla mna sikana, zbytocne minanie penazi a casu.

ervenka
20. mar 2013

Maminky otazka- dali ste si niektora odstranit znamienko? Narastlo naspat? Mne ho odstranila nasa sikovna dr. a ono potvora dorastlo naspat a zase stvrbi- velkost je rovnaka ako predtym, len nie je sfarbene...

ikke
20. mar 2013

baby
@palinkova87
@rybca
@cestovatelkaandrea
podla zakona
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/skolsky-zakon/
by sa malo dat dohodnut robenie skusok raz za 4 roky, takze az v 10. rokoch dietata 😉 a dufat, ze to dovtedy zrusia.
len tym chcem povedat, ze vsetky mate este trochu casu, len treba teda dieta mat klasicky zapisane v skole a dohodnut sa takto s riaditelom.
inak neviem, ci neplnenie povinnej skolskej dochadzky by nejaky horlivy sudca nemohol vidiet ako zanedbavanie povinnej vychovy 😝 takze celkom by som to neignorovala 😔

a este nieco na precitanie
http://krupova.blog.sme.sk/c/306511/Trampoty-za...

ikke
20. mar 2013

@ervenka ja mam dve vybrate znamienka a nedorastli naspat (8 rokov vybrate). podla mojej laickej logiky by to mali skontrolovat a dat otestovat vzorku. ak to nebudu chciet urobt tu, riesila by som to na slovensku...

ikke
20. mar 2013

@cestovatelkaandrea som nasla ze naturalizacia stoji 810 eur a moja NT2 statna skuska pred 5 rokmi stala 90 eur 😅 no neviem, ci k naturalizacii netreba este nejake inburgerings skusky. a inak budete sa musiet vzdat slovenskeho obcianstva...
http://www.ind.nl/Leges/leges-nederlander-worde...

ikke
20. mar 2013

ozaj, vianocne darceky uz mate nakupene? 😀 😝

palinkova87
20. mar 2013

@ikke ja ho idem normalne prihlasit. A bude chodit na preskusanie dva krat do roka. Tu to nevyzera ruzovo tak sdpon na sk nech to ma okik .

ikke
20. mar 2013

@palinkova87 dvakrat do roka? nie raz za dva roky? 😨

ervenka
20. mar 2013

@ikke hmm tak diky. A ako ti to robili? Lebo ona mi ho v podstate len zoskrabla takou lycikou a zvysok pigmentu na kozi vypalila speci ihlou- vonalo to tam ako na BBQ. ;) Na SVK ideme az koncom maja,dufam,ze bude niekto ochotny, lebo odstranovanie znamienok sa robi do konca marca, potom uz nie- slnko, teplo, malo oblecenia na sebe, blablabla. Ale je to v krizovej casti, vzdy zakryte, vybrat som si to dala lebo svrbelo a bolo v urovni lemu nohavic..

jarunice
20. mar 2013

@ervenka nechala jsem si ostraňovat, ale je to už 10 let, měla jsem 3 na břiše a na krku0,5-1cm velký.Ale mě to tenkrát vyřezávala skalpelem, a měla jsem cca 2 stehy na každý. Dr.ty pihy posílala ještě na rozbor, jestli to není třeba zhoubný... jizvičky se zahojily rychle a po roce už to nebylo znát. Nikdy se mi to nevrátilo, ale ukazovala mi pak ty "vyřezky" a jedna ta 0,5cm piha má přes 1cm "kořen"dolů. Tak nevim jak ti to odstraňovala, jestli laserem?? a úspěšnost tam může být menší? Nevim, ale určitě bych za ní zašla co nejdřív, než začne svítit slunce víc. Kdyby ti řekla, že chce opakovat zákrok, tak bych si možná našla jinou Dr. 🙂

ervenka
20. mar 2013

@jarunice nasa dr. neposiela do nemocnice na odstranenie. Ona to robi sama a rada, ziadny laser nepouzila, len taku lyzucku a vypalila mi to. Tak sa pokusim cez segru na sVK niekoho presvedcit aby ma zobral a normalne mi to odstranil, a rovno si dam aj 2 dalsie na bruchu... V piatok mam dhodnute s nasim muzskym dr. tak uvidime, co mi povie.

ikke
20. mar 2013

@ervenka tak ako jarunice, skalpelom. je mozne, ze prave to zoskrabanie nie je trvale riesenie 😖
inak mozno by nebolo od veci, ak vasi dr. nebudu ochotni rezat, zavolat do tvojej poistovne a ziadat vysetrenie u ineho lekara a dokladnejsi zakrok.

rybca
20. mar 2013

@ikke vsak my nebudeme zanedbavat povinnu skolsku dochadzku, kedze bude chodit pravidelne do skoly tu a to uz od 4 rokov, my radsej odhlasime to trvale bydlisko, musi sa to dat nejako obist, vsak nie sme cigani z osady, ktorym je jedno, ci ich dieta je vzdelane alebo nie, ale toto fakt hranici so sikanou a v niektorych pripadoch mozno i o existencne ruinovanie, vsak taka cesta nestoji 5 korun,

cestovatelkaandrea
20. mar 2013

@ikke no co ja poznam rodinu z mojho rodneho mesta, tak museli chodit na SR 2 krat za skolsky rok na preskusanie. tak neviem. strata slovenskeho obcianstva by ma mrzela ale dokazala by som s tym zit....
ved postudujeme s muzom cez vikend na tuto temu viacej, lebo sa budeme musiet rozhodnut, co budeme robit.

cestovatelkaandrea
20. mar 2013

baby inak pridavam moju skusenost z dnesnej CB. Skoro ma vykotilo. Moje dieta meria 74cm a po vikendovej crevnej chripke vazi 8,7kg. Bohuzial sme trochu schudli. Mali sme 9,1kg. Pani dr. ma vyslovene zvozila, ze co Kiliana nekrmim, ze je veeeeeeelmi chudy na to aky je dlhy. Nepomohlo ani to, ze som jej povedala, ze je po chorobe a naposledy nam pri chorobe schudol pol kila. Vraj musi mat okolo 9,2kg na jeho vysku a v jeho 6,5mesiacoch uz mal 3krat denne jest tuhu stravu. Rano na desiatu ovocie, na obed chleba s maslom a na veceru zeleninu s masom. Ze naco cakam a preco tak pomaly zavadzam prikrmi. Vraj nemusim 3 dni testovat jeden druh zeleniny. Vraj ho nemam tolko kojit a radsej ho krmit. Tak sa do mna pustila ako keby som bola nejaky maniak do kojenia. Tak ma vytocila, ze som jej povedala, ze ci nechce aby som mu v 9 mesiacoch davala potom hranolky s frikadelami.... Taku nastvanu ma po konzultacii este nikto nevidel, lebo Kilianovi davam prikrm 2 krat denne ale bohuzial bol chory a s tym nic nenarobim, ze kvoli chorobe trocha pochudol. Najlepsie je na tom to, ze pre vsetkych je stale sumo chlap, lebo on je fakt tucko, len pani dr akosi graf nepustil, lebo Kilian uz nie je na hornej ciare s vahou ale mierne klesol medzi strednu a hornu ciaru grafu.

rybca
20. mar 2013

Dievcata, len nevidim, alebo v tom zakone skutocne nie je uvedene, ze sa jedna o trvale bydlisko na uzemi Slovenskej republiky?
Spomina sa tam len trvale bydlisko, spadova skola k trvalemu bydlisku a ked dieta nema trvale bydlisko, ale co ak to dieta ma trvale bydlisko v zahranici?

ervenka
20. mar 2013

@rybca tak sa tych slovicok chyt, a chod za pravnikom, mozno nejaky odbornik ti v tomto pomoze a ty das potom echo dalej... ;)

rybca
20. mar 2013

@cestovatelkaandrea coze a nam ked sa Matyas raz posunul na hornu ciaru normy uz vraveli, ze je tucny, boze, nic si z toho nerob, mozno teta sama nemala dobry den a to ci budes kojit alebo nie, je myslim na tebe, dobre si sa jej spytala s tymi hranolkami, vsak co tu deti jedia je uzas, my sme len v pondelok zistili, ze ked je v PSZ poobede, tak im tam davaju koliesko keksu, no vediet to tak doteraz, tak mu doma sladke zakazem uz skor.

A riadne to pokukajte, mne sa tam vidi nejaka ta medzierka v zakone, ako som uz pisala vyssie, tak som zvedava na vase nazory.