Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

jarunice
26. nov 2011

@cestovatelkaandrea Všechno nejlepší k narozkám 🙂
@vever1 to koukám, že na SK se to tak řeší brzy, pač CZ se to tak nehrotí... prostě se všeobecně ví, že svěrače začíná dítě ovládat okolo 2 let, takže na nočník se tak nenutí. Ale pravda je, že většina maminek má 3letou mateřskou, a pak jde dítě do školky, ale ve školce už dítě musí být odplenkované, jinak ho nevezmou...takže po druhým roce se začíná s intenzivním tréningem. Mě se teda nějak podařilo, že malej má noční rád už v 15 měs. chválila jsem ho už od začátku, a on teď už sám hlásí "bobo" tak rychle jdem na nočník, pak si zatleská,🙂 ale nijak jsem ho nenutila, zkoušela jsem to před dvěma měsíci jen občas ráno, na "bobo" no a nějak se mu to zalíbilo, že to už sám hlásí. Asi je to všechno fakt individuální a fakt nemá cenu posuzovat "tabulkovou metodou" 😀
@palinkova87 jak dlouho je Tobko v NL, že je tak šikovný s tou holandštinou? mám od dubna hlídat další 2 děti, jednoho číňana a jednoho holanďana, tak to bude s tím jazykem zajímavý..

jarunice
26. nov 2011

@miriamp taky mám o ročkov viac 🙂 myslim, že s dětma už je to jedno kolik komu je....já se někdy cítim na 40 😀 a někdy na 20 let(to když malýho výjimečně někdo hlídá..)

pattie
27. nov 2011

Ahoj holky, hlasím se tak trochu "do klubu". Manžel bude od ledna pracovat v Amstrdamu, tak nás čeká přesun. Jste tu některá z hlavního města? Moc ráda se s někým potkám! Jsem takovej společenskej člověk 🙂) Jak je to v Holandsku s angličtinou? Před dvěma lety jsme takhle byli v Portugalsku, což bylo super, akorát jsem se tam cítila hrozně osamělá, nebylo s kým popovídat.....
ahoj Radka

jarunice
28. nov 2011

@pattie ahoj Radko, hlavní město NL je Den Haag, ale jinak jsem v Amsterdamu, v lednu se vracím, tak se můžem sejít.. s anj v Amstr. se v pohodě domluvíš téměř všude, parkrát se mi stalo, že nerozumněli anglicky i práce se tu dá najít jen s angličtinou, ale to už jsou většinou dost specializovaný profese... A na jak dlouho zakotvíte?

miriamp
28. nov 2011

@jarunice presne, aj ja sa tak niekedy citim podla deti. pred tyzdnom som bola sama uplne cely den
prec u kamaratky, prvy krat tak dlho odkedy ich mam, a som sa citila o sto rokov mladsia....... 🙂 🙂
(v den haag sice sidli vlada, ale hl. mesto je amst.)

cestovatelkaandrea
28. nov 2011

@miriamp Mirka dik, narodky mam az 7.12. ale kvoli mame a sestre som oslavu urobila skor. ved s manzelom a drobcom to oslavime neskor 😉 ja som take mikulasske prekvapenie a ty vianocny darcek ako pozeram 😉 😀

cestovatelkaandrea
28. nov 2011

@jarunice dik ja mam tiez ten pocit, niekedy na 100 a inokedy ako pubertacka na 16 😉

pattie
28. nov 2011

@jarunice Ahoj, no vidíš, musím si opravit zeměpisné znalosti 🙂))) Manžel pojede na začátku ledna na rok, my o kousek déle, kolem 20.1., až sežene nějaké bydlení. Práci hledat nebudu, jsem doma s dětičkama, spíš nějakou školku pro naší holčičku. Ty se vracíš do ČR už natrvalo? Nebo pak opět přijedeš do Amtrdamu? Budu moc ráda, když se s někým sejdu!

palinkova87
1. dec 2011

@jarunice moj Tobuliatko chodí do školy od septembra.. 🙂 už aj mna začína opravovat hihi🙂 že zíram na neho.. a ked na neho nereágujem po slovensky tak začne na mna po holandsky, že až zíram... 🙂

palinkova87
1. dec 2011

baby a chcem vás poprosit vysvetlite mi to poriadne stým mikulášom ako to tu beží.. ako sa tie darčeky dávajú večer? že na druhý den si to najde? ako u nas, že sladkosti abo ako? 🙂

inakšie zdobíte už okná? _🙂 ja rozmýšlam,že už idem neni to skoro?? nebudú sa kukat jak na šiši??? 😝

eri28
1. dec 2011

@palinkova87 nie je skoro zdobenie susedia u nas maju uz hotove vianoce a vsade, vsetko svieti 😀 😀 😀 😀 😀 , mikulas neviem ani ja moja...
caute zienky idete domov, alebo vsetky v Holansku 😀 😀 😀 😀
ja tu asi z malou dusickou ostanem a budem chodit do roboty akoze nic 😀 😀 😀 😀 😀

eri28
1. dec 2011

ahojte baby ja sa chcem opytat poznate tu neake kliniky na umele oplodnenie a ake cu ceny som tu poistena cez agis

rybca
1. dec 2011

@palinkova87 my budeme robit Mikulasa po slovensky a darceky budu az na stedry vecer, vsak sa nemusime vo vsetko opicit po holandanoch..🙂 ale vyzdobu urobime uz coskoro, mozno cez vikend..🙂 pokukam ako su na tom susedia..🙂

@eri28 my opat ostavame a nie je to nic strasne tu na vianoce, uplna normalka..🙂 a co sa tyka kliniky neviem, ale my sme sli k huisartsovi, ten nam dal odporucenie na gynekologiu, objednali sme sa v poliklinike a tam bez zbytocnych opstrukcii a spovedania nam spravili vsetky mozne vysetrenia, no a zistili, ze mam malo estrogenu, tak niekedy zaciatkom roka si dame opat termin a asi dostanem nejake tabletky, alebo cipky a ja som v Achmei a tam mam prve tri oplodnenia preplacane

ikke
1. dec 2011

@palinkova87 po holandsky chodi mikulas piateho vecer tak, ze zazvoni a hodi dovnutra vrece s darcekmi (nie sladkosti, normalne darceky, idealne ku kazdemu s basnickou, zo sladkosti iba minimum, nejakych cokoladovych mikulasov a cokoladove pismena) a rozsype k tomu par kruidnoten - na to dostat teraz vsade tie jutove vrecia (v blokkeri, kruidvate a tak) a "strooigoed" cize kruidnoten pomiesane s cukrikmi. samozrejme, chce to vystihnut pravu chvilu a nepozorovane otvorit dvere, zazvonit, potom buchnut dveramia na zemi mat to vrece s kruidnoten 😀
ale mozes aj po slovensky - vecer nachystat topanky a rano rozbalovat darceky, aj to sa tu robi.

@eri28 ako pise rybca, ziadne extra kliniky (no, mozno niekde su, ale plati sa urcite nieco extra), ale postup huisarts - poliklinika s vysetreniami a ked bude treba, poslu vas na prislusne oddelenie, kde sa robi IUI a IVF (to je vacsinou vo vacsich mestach). 6x IUI a 3x IVF plne preplaca poistovna (aspon vacsinou).

eri28
1. dec 2011

@rybca ja som achis neviem ziadost na fertility mi dal moj doktor operater laparoskopie, gynekolog, uvidim kam nas vyslu 😀 😀 😀 😀 😀 , som zvedava

eri28
1. dec 2011

@ikke dakujem za info 😀 😀 😀

vever1
1. dec 2011

@eri28 ja len opravim ze plne ti to nepreplatia ale to co si musis sama zaplatit nie je nic oproti SK 😉 nas vyslo IVF na 100 euro 😀 ale zalezi aj od toho ci sa ti to podari na 1x alebo nie. nam to vyslo na 1x 😀 a zavisi aj od poistovne. My mame CZ

@ikke vidis to som ani nevedela ze naco to tie vrecia predavaju. lebo my sme doteraz oslavovali len Vianoce a Mikulasa chcema z od buduceho roku. tak zu budemvediet 😉

a aj my ostavame v NL. my to striedame. jeden rok tu a jeden na SK 😀

ikke
1. dec 2011

@vever1 ano? menzis plne preplaca 3 IVF, aspon podla stranky, a samozrejme u zmluvnych poskytovatelov, aspon podla stranky. osobnu skusenost nastastie nemam... (samozrejme ale prvych +/-175 eur zdravotnej starostlivosti za rok ide vzdy z tvojho vlastneho vrecka...)

my na vianoce tu, a bez darcekov, darceky donesie mikulas. albertovi je to aj tak jedno ci mikulas alebo jezisko a mikulasa bude mat spolu s bratrancami 😵

eri28
1. dec 2011

ja mam poistenie tu v holansku, kazdy mesiac platim 100 euro uvidim, ale dakujem uz sa neviem dockat
@vever1 inac sorry co su tie skratky IVF, UIU neviem
dakujem
asi aj ja som tu na vianoce doma som nebola 6 mesiacov, a trosku mi to chyba, je mi jedno ci su alebo nie vianoce, neako sa mi cnie za slovenskom 😢 😢 , trosku 😠 😉

vever1
2. dec 2011

@ikke no aj CZ preplaca komplet cele ale ked dostanes recept na lieky tak si cast musis sama zaplatit 😉 uz si velmi nepamatam kolko tie lieky presne stali ale bolo to urcite cez 700 euro. a napriklad ekd ti robia uzv tak to ti tiez pride ze musis urcitu cenu zlapatit. ale samozrejme ekd presvihnes tych 175 euro tak podla mna sa uz nic neplati.ale neviem, elbo my sme este 175 euro nepresvihli a od noveho roku to uz je 225 alebo az 250 😖

@eri28 IUI je ked ty si v poriadku a tvoj mazel ma napriklad pomale spermie, tak ked mas ovulaciu tak ich streknu do teba, IVF robia napriklad ked su vajicka a aj spermie v poriadku ale napriklad zena neovuluje bez liekov, alebo ako u nas ja som mala 2x mimomaternicove tehu a tak mi zobrali oba vajcovody a uz nemozem normalne otehotniet 😖 ale vsetko vo vnutri normalne funguje, no a to IVF znamena ze maju vajicka od teba a spermie od manzela a daju ich spolu do petriho misky a nechaju ich oplodnit no a potom mas este ISCI a to robia v pripade ak su napriklad spermie velmi zle a to tak ze vyberu len tie najlepsie spermie a napichnu vajicko a vlozia donho spermiu. tak trosku hlupo vysvetlene ale aby si pochopila 😀 a co je u vas problem ze mas ist na umele oplodnenie?

cestovatelkaandrea
2. dec 2011

aj my ostavame v NL na vianoce 🙂
kuknite moj dalsi vytvor bambule na zajtrajsiu oslavu narodenin drobcovej kamaratky

eri28
2. dec 2011

@vever1 dakujem ja neviem, myslim si, ze som tehu 😀 😀 😀 😀 😀 , 😀 ale fakt neviem
rok sa nedari som 2 mesiac po laparke, ale moja krv ostava v bruchu,menstruacna a sposobuje bolest v bruchu ci co, moc nerozumiem, a dali mi antikoncepciu, s tym nesuhlasime chceme babo, ale rok sa nedari, tak nas poslu na kliniku.
menzes som mala, prvy krat cez den malo krvy, alev noci horor krvi, vyzeralo to skaredo skoncila menzes, brucho cudne stale rastie, mam na prsiach strie asi 3 tyzdne a zilky modre, alebo co to je a dnes moj poznamenal, ze mam vedcie prsia, ked som mu to davnejsie spomenula, tak to nebola pravda, vela papam a spim, neviem ci hormony v mojom tele, alebo co sa deje 😉

vever1
2. dec 2011

@eri28 a nerobila si si test?

vever1
2. dec 2011

@cestovatelkaandrea sikovna si 😀

jarunice
3. dec 2011

@cestovatelkaandrea moooooc krásný, mohla by ses tím z fleku živit,... přemýšlím, že bych si u tebe objednala taky 🙂 přítel má v březnu 30...

eri28
3. dec 2011

@vever1 pisem dnes vcera som uz spinkala, nie, ale v pondelok mi lekar, urobi, ja nemam ani tych 5 euro 😠 😀

cestovatelkaandrea
3. dec 2011

@jarunice dakujem, nie je problem s tortou, kludne urobim, len si treba najst obrazok na internete toho co by si chcela. a z Amsterdamu to k nam to mas za 40 minut, takze by si to nemala daleko.

erique12
5. dec 2011

@jarunice
no tak amsterdam je hlavne mesto 🙂 den haag je administrativne sidlo vlady 🙂

cestovatelkaandrea
5. dec 2011

@erique12 ako to ide? Brusko este rastie? A co chrbat?

cestovatelkaandrea
5. dec 2011

@rybca Katka ako ruka? Uz chodis opat do prace?