Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

eri28
19. sep 2012

@katkahg dakujem, zajtra kuknem, tak dlh mam chut na langose, 😉

eri28
19. sep 2012

takze tu sme 36 tyzden, podla dokiho, pocitac pise o tyzden viac 🙂

tigrica182
19. sep 2012

ahojte babule - chcela by som sa opytat, ze ako sa da fungovat v holandsku ..? mame 2 male deti 16 a 5 mesacne - co myslite da sa tam s nimi ist? ako to zvladate? aka je tam mena? ako dlho musi mm pracovat, aby sme mali narok na nejake davky, matersku ci rodinny pridavok? v akych vyskach??? rozhodujeme sa, ze ci mame ist s manzelom, nerada by som delila rodinu... pls poradte dakujem

ervenka
19. sep 2012

@tigrica182 uprimne- nesla by som. ale ako sa rozhodnes, je tvoja vec. Takze dufam,ze deti maju vlastne pasy. Otazku- aka je tam mena- myslis len zartom 😉 . Materska tu trva 16tyzdnov, takze nemas narok. Ak chcete prist cela rodina- asi mate nasetrenych par tisic eur. Musite si najst primerane ubytovanie, prihlasit sa na mestskom urade, samozrejme zalozit bankovi ucet, vybavit zdrav. poistenie, najst doktora prveho kontaktu, prihlasit deti do poradne, nezabudni si zobrat ockovaci preukaz, radila by som aspon ich zdravotne zaznamy. pripadne vybavit skolku, ktora vobec nie je lacna. Pre kazdy pripad by som odporucala prelozit kazdeho clena rodiny rodne listy- aspon do eng, najlepsie do NL. No a samozrejme, zacat sa ucit holandcinu. Kupte si aspon NL-CZ slovnik...
Ak poberas matersku na SVK, zaujimala by som sa skor ci je mozne posielat tie peniaze z SVK do NL. Chod na urad prace, tam ti povedia viac.

tigrica182
19. sep 2012

@ervenka a preco by si niesiel?? mylslis, ze je lepsie ked je zena s 2 detmi doma a muz v zahranici??? nevidia sa 3 mesiace - potm akoze dojde na mesiac domov a opat??? myslis, je to lepsie pre tie deti ? apre rodinu?
a nieco ako tu -ze poberam rodicovsky prispevok do 3 rokov? tam nieco take nie je ?

janneke
19. sep 2012

@eri28 @katkahg Dá se tu koupit i čerstvé. Normálně v supermarketu, v oddělení čerstvého pečiva.

@tigrica182 Jestli tu manžel už má jistou práci, možná bych šla. Jinak ne. Ale uvědom si, že budeš nejspíš v začátku hodně odkázaná sama na sebe, zavřená doma (kvůli jazyku). Práce se momentálně hledá špatně. I místní mají problémy. S neznalostí jazyka je ještě horší sehnat práci, navíc se dvěma malými dětmi.
Je docela úsměvné se hned ptát na nárok na nějaké dávky. 😅

ervenka
19. sep 2012

@tigrica182 Neviem preco sa hned hnevas, JA som ti len normalne odpovedala. A upozornila ta, co ta priblizne caka.
Nech sa paci- cast z informacii, ktore su vseobecne dostupne na internete-

Na aké dávky a v akej výške mám nárok?
Každý členský štát EÚ vypláca dávky podľa vlastnej legislatívy. Najčastejšie ide o prídavok na dieťa. Niektoré štáty majú aj dávku podobnú nášmu rodičovskému príspevku. Rodičovský príspevok sa nevypláca v Taliansku, Veľkej Británii, Holandsku, Portugalsku a Španielsku. V tom prípade majú naše matky nárok na slovenské rodičovské príspevky za splnenia ostatných zákonných podmienok. Keď žijú dočasne v zahraničí, môžu požiadať o dávku na Slovensku na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý je príslušný vyplácať túto dávku podľa trvalého pobytu rodiča, zväčša matky. Je to tak aj s príspevkom pri narodení.
Ak by ste dostali v zahraničí priznanú dávku v nižšej výške, než ju stanovuje slovenská legislatíva, môžete si v SR nárokovať jej vyrovnanie. Dĺžka poberania dávok môže byť rôzna v jednotlivých krajinách EU. Preto, pokiaľ by ste v zahraničí mali nárok na dávku kratšie ako v SR, môžete si ju po ukončení vyplácania v zahraničí nárokovať na Slovensku.
Otázky súvisiace s nárokom na príspevok pri narodení dieťaťa, príspevok pri prvorodenom dieťati, prídavok na dieťa a rodičovský príspevok môžete konzultovať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, prípadne v Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny: www.upsvr.sk.

cestovatelkaandrea
19. sep 2012

@palinkova87 ahojcek, no mame sa dobre. Damian uplne zamestnava babku na plny uvazok. A ja vela oddychujem pri Kiliankovi. Je to velmi kludne dobre babatko. Zatial si nemozem stazovat.
Citala som si co vam spravili s Tobkom. Asi by som to riesila ako pisala Ervenka. Nechce sa mi verit, ze by bol Tobko tak ako ho posudili.

cestovatelkaandrea
19. sep 2012

@tigrica182 ja som asi silne optimisticke "hovado" ale ja by som sla ak by mal manzel istu pracu.nejaky cas sa jednoducho budes spoliehat sama na seba. a rozhodne treba vybavit vsetky tie veci ktore uz tu spominala @ervenka.

katkahg
19. sep 2012

@janneke okej, este som sa stym tu nestretla, ale iste sa na to spytam. dakujem.

katkahg
19. sep 2012

@tigrica182 ja sa pripájam k ervenkynej mienke. je to tu tazké s detmi. aj kvoly skolke-skole, druzine. a vsetko co stym súvisí. je to velmi komplikovane. a ani zdravotné poistenie nie je najlacnejsie. treba si to velmi rozmysliet. ak sa chystáte, tak by som na vasom mieste uz isla naisto, ked uz vies vsetko ako a kde treba vybavit.

eri28
19. sep 2012

Caute maminy, mi po kontrole, ale midvajf, nevie, kedy sa drobec vypyta na svet, myslela som ci nie je nizko, ze nieco povie, ale, ze oni to tak neodhaduju 😉 .
Dala mi papier, teda brozurku, co zobrat do nemocnici, pise sa v nej, ze krampaket je nutny na porod doma, tak som si vydychla 😝 , urcite si kupim neake podlozky do postele na prve noci, a v pondelok pride kramzog, tak popytam jej co s tou nasou malou postelou 😅 , a tak....
chodim na pripravu pre tehotne spojenu s cvicenim, tak som tam spomenula, ze ci maju vsetci vybavenu kramzog, su tam buduce maminy v mojom tt tehu aj menej, tak vsetky maju, ze ich informovala midvajf, mame rovnaku midvajf, asi na mna zabudla, a no jedna nevedela, tiez o com rozpravame, ale tu nie je vobec poistena, dost socialny pripad, ale zije na charite pre tehotne, alebo ako sa vola taky dom, tak snad jej tam pomozu ☹ , este niekto natom moze byt horsie, no nezavidim jej..........
a meno nechame moje, ked sa bude dat pridat partnerove dame, ked nie vybavime, az po narodeny, teda neskor, dufam, ze mi vystavia na to meno dokumenty pre SVK republiku, asi to bude dost cudne, ale teraz to nevyriesime, pokial nebude mat priatel vsetky potrebne dokumenty.

eri28
19. sep 2012

@tigrica182 Moc som nepochopila, ale ked polovicka tu bude mat pracu dobre platenu, a da sa pre vas vybavit neake byvanie, teda najlepsie byt, tak na SVK, by som sama z dvomi detmi nesedela 😝 .
Penazi naozaj budete potrebovat viac aspon na zaciatok, zda sa mi to tu drahsie ako na svk, mena je tu euro, ...
Ked muzovi daju pracu, snad ho neako zaregistruju do krajiny, toto ja vobec neviem, ale urcite potrebujete vybavit poistenie, co je tu o dost drahsie, pre jedneho 110 euro minim., zamestnavatel mu neda, je tu trosku iny system, teda potom aj pre teba, deti ako kde, nekte maju aj zadarmo, pri rodicov.
Najlepsie ked sa ti budu dat poberat davjy zo slovenska na ucet, aspon kym prides a rozkukas sa, ci sa ti paci, a zistis co vestko treba pre teba, ja som rusila slovensku poistovnu napr. cez telefon, a mama tam zaniesla formular, da sa to potom spatne dovybavovat...
Najdolezitejsie je tu to ubytovanie, potom mate adresu, ktoru potrebuje, bez nej sa ti neda registrovat nikde, potom by ste vybavili BSN cislo, na legalnu registraciu, pre zivot v krajine, ale tri mesiace tu mozes zit, bez tychto papierov, a nikto ta nemoze vyhodit z krajiny, az neskor, potom este cudzinecku policiu, pre stiker do pasu, no a nemam este deti, chodia tu ovela skor do skolky, teda aj jasiel, aj do skoly, ale to by ti aj maminy popysali, keby si prisla, ja iba tak cisto laicky som ti to napisala, neviem ci rozumitelne, maminy ti poradili viac odbornych info....
Ja som tu iba rok, ale ked sa podari vsetky dokumenty dovybavovat, chceme tu ostat, ale moj partner, nie je slovak, cize to mame komplikovanejsie, lebo jeho krajina nie je v EU, myslim, ze vy by ste vsetko mali jednoduchsie, a kedy kolvek by si sa mohla snad vratit domov, tak uvidis...vela stastia....

vever1
19. sep 2012

@tigrica182 no ja by som si to tiez velmi rozmyslela. Isla by som sem iba v pripade ked tu mate uz istotu a vsetko je vybavene. ono vela krat si slovaci myslia ze v zahranici sa zije lepsie ale nie vzdy to tak je. v prvom rade ma tvoj mm uz istu pracu? a ako je to s ubytovanim? ma ubytovanie od zamestnavatela? ak hej tak to vacsinou byva tak ze byvaju viaceri v dome a tam by som veru s dvama detmi nesla. v prvom rade si musite najst najom a podotykam ze ten tu nie je lacny, teda podotykam ze tu skoro nic nie je lacne. takze si treba dobre rozratat ci sa to z mm vyplaty vsetko zvladne a nebudete tu doslova zivorit. na MD tu nemas ziaden narok iba 16tt ako ti uz aj ervenka napisala. a necakaj ze tu neico na deti dostanes. jedine co dostanes je tvoja MD zo Slovenska. takze si treba riadne pozistovat co by vas vysiel podnajom, kolko vas vyjde zakladne poistenie a ine veci co ti uz aj ervenka napisala a ked to vsetko zaplatite ci vam vyjdu peniaze ja na zivobytie. a ak by si tu chcela pracovat tak musis dat deti do skolky a ta je tu dost draha a od noveho roku sa zas vsetko zdrazuje takze uz ja pre holandanov sa tu zacina tazsie zit a nie to pre cudzincov. Chapem ze nechces rozbijat rodinu a 3mesiace cakat kedy mm pride domov ale ak tu mate len zivorit a budete to tu mat este tazsie ako na SK tak naco sem vobec chodit?

kyliefox271
19. sep 2012

@katkahg ahoj, odkial si? ja som uz 2mesiace v Emmene.
Nahodou som si kupila Gist minuly tyzden, ale nemam cerstve. Chystam sa na knedlu, ale este som sa neodhodlala. 🙂

@tigrica182 ja som bola 5rokov na Slovensku s tym, ze manzel cestoval medzi NL a SK. Ale to bolo castejsie, 2tyzdne bol v NL a 2tyzdne pri nas na Slovensku. Teraz som za nim prisla, zbehle kocky z tejto temy Ti uz co to popisali, co treba na zaciatok, ja som mala velku vyhodu, ze muz tu byva tak isli vybavovacky cez neho a nastahovali sme sa do domu k nemu 🙂 To by som Ti aj poradila, aby vsetko predvybavil partner a ty s detmi by ste prisli do isteho. Vsetko ma klady a zapory a nie je to len o tom, ze NL je vyspela krajina. Teraz som tu, ale vsetko a vsetkych mam na Slovensku a pomahat si mozem so vsetkym len sama.

rybca
20. sep 2012

@tigrica182 ahoj, ja som bola v podovnej situacii ako ty, maly mal pol roka ked sme sa prestahovali sem za priatelom, ktory tu uz rok bol a ten rok bol katastrofalny, presla som si tehotenstvom a zaciatkami uplne sama, Laci nemohol za nami chodit tak casto, at 1 setril dovolenku na cas porodoru a at 2 aby co najviac usetril, ale nakoniec sme sa prestahovali za nim, podarilo sa nam kupit na hypo fantasticky domcek, co sa tyka financii, tak fakt tu treba viac penazi ako na svk, je dolezite si premysliet kolko tu chcete ostat a podla toho riesit byvanie (najomne sa moze vyrovnat splatkam za hypo), ked sem pridete, treba sa prihlasit na miestny urad a dodat im aj rodne listy s apostilom, na zaklade coho vas zapisu aj do socialneho systemu, akonahle budete v tomto systeme, musis si vybavit holandsku zdravotnu poistovnu, akonahle budes mat holandsku zdravotnu poistovnu, stracas akykolvek narok na kdejake prispevky zo slovenskej strany, co sa tyka skolky a volnych chvil, budes to mat tazsie, ale da sa to prezit a ked holandania vidia, ze sa snazis rozpravat po holandsky, tak su ustretovi, no keby si este chcela nieco vediet, tak sa spytaj

Inac velmi ti fandim, tiez si neviem predstavit, ze by som takto fungovala na SVK, vsak to potom ten otec ani deti poriadne nepozna, ani oni jeho, ani do bezneho zivota sa nezapaja a ked pride, tak to je skor ako navsteva.

ervenka
20. sep 2012

@rybca v mojej rodine mame toto: Moj brat je namorny kapitan, civil. Ale plavi sa vsade kade,tade. Plavil sa uz par krat aj cez Bermudsky trojuholnik- stale je tu. Pol roka a plavi, a potom polroka je doma. Ale uz sa stalo,ze bol doma len mesiac a potom sup- nalodenie. Manzelka je doktorka. Maju spolu 2 dcery. Samozrejme,ze to ona nemala lahke, hlavne ked boli dievcata male. TEraz su uz dospele, jedna ma vlastne babo... Nemyslim si,ze je vztah medzi detmi a otcom nejako naruseny. Aj ked toto nie je uplne rovnake, ale podobne...
Asi ide dost aj o to, ako sa rodic venuje detom- tym ale nechcem provokovat ku hadke kto je lepsi rodic.

rybca
20. sep 2012

@ervenka ja by som to takto, kazdy si je strojcom vlastneho stastia a ja by som tak stastna nevedela byt, potrebujem mat partnera pri sebe a riesit s nim kazdodenne radosti i starosti..🙂

ervenka
20. sep 2012

@rybca svagrina vedela koho si berie za manzela- spoznali sa pocas VSstudia.. nastastie v minulosti kazdy pristav mal telefon. a teraz ma na lodi satelitny telefon... Akurat obcas pocut aj hlasenia z ich radia.
Ved jasne, kazdy, resp. kazda sme ina... ;)

rybca
20. sep 2012

@ervenka tak tvojej svagrinej bolo hned jasne do coho ide a nemusela na to pristupit, ale to zalezi i od povahy cloveka, z akeho prostredia pochadza a podobne, inac priklad, ktory si uviedla je nieco uplne ine ako to o co vlastne ide v mojom a tigricinom pripade, lebo je ine, ked clovek ide do vztahu s tym, ze budu spolu len raz za cas a ine, ked sa to zrazu stane a mala by si ostat s dietatom sama, v meste kde nikoho nepoznas, odkazana len na pomoc svokrovcov, s ktorymi nevychadzas dobre, v takom pripade, je prestahovanie do cudzej krajiny, ale s milovanym clovekom, mensie zlo..🙂

ervenka
20. sep 2012

@rybca ked priamo vystudoval VS bola este moznost byt na riecnej lodi a tiez nebol kapitanom po vystudovani... Myslim,ze mali zo par debat o jeho profesiinom smerovani...

tigrica182
20. sep 2012

@ervenka prepac, ak to vyznelo, ze sa hnevam - nehnevam sa - len rozmyslame - manzel ma istu pracu - aj ubytovanie zabezpecene - ale rozdholi sme sa zatia tak, ze on pojde min. na jeden turnus - zistit co a ako, a potom sa budeme rozhodovat ... ja som skor len chcela vediet, ze ako to tam funguje....

dakujem vam vsetkym za spravy .... a informoacie - moc si ich cenim... uvidime ako to zvladneme - lebo my sme rodina, ktora je denne spolu a sme zvyknuty delit sa o radosti aj starosti a sme zvyknuty byt stale spolu .... ale bohuzial situacia nas asi inou cestou nepusti a bude musiet ist mm do zahranicia :( tak uvidime .. kazdopadne dakujem

vever1
20. sep 2012

@tigrica182 drzim palce aby ste to zvladli a aby vsetko dopadlo tak ako si zelate 😉 ono je to velmi tazke rozhodnutie. je ine ked nasledujes partnera do zahranicia ked este nemas deti. to sa vsetko jednoduchsie zvlada. horsie je to ked uz su tam deti a musis uz mysliet na ine veci. verim ze je to velmi tazke ked ste od seba odluceni a ty si 3m s detmi uplne sama. ale vsak uvidite po tych prvych 3 mesiacoch co mm pozistuje a co bude pre vas najlepsie 😉

@ervenka si mi ani nespominala ze mas brata kapitana 😀

Ja som dnes bola na kontrole v nemke a huraaaaaaa prvy krat ziadne bielkoviny 😀 tlak stale ukazkovy tak sa vytesujem. a v nemke na kazdej kontrole nepocuvaju srdiecko tym pristrojom ale robia uzv tak sme zas nasu bambulu videli a zas nam potvrdili dievcatko. tak sme sa tento kat uz smiali ze to mame uz 4x potvrdene tak keby to bol chalan tak uz by sme to nechapali 😝 dalsia kontrola o tt. tak hadam tento krat ziadna preklamsia nehrozi a ja si konecne tehu uzijem do uplneho konca 😝 aj ked prenasat sa mi veru nechce 😝

tigrica182
20. sep 2012

@vever1 jj budeme musiet takto asi spravit, zepojde na vyzvedy :( ... vies este k tomu mam 2 deturence (11.m. rozdiel medzi nimi) takze je to pre jedneho zahul - hlavne vecerne kupanie, pripravovanie krupice, krmenie, uspavanie atd :( a najhorsie, ke dviem, ako to bolo, ked bol bracha v irsku a jeho zena s 2 detmi doma - skoro sa im manzelstvo rozpadlo - toho sa strasne bojim :( ale ak chceme byvat sami, inu moznost nemame :(

katkahg
20. sep 2012

Ahoj @kyliefox271 ja byvam v Assen-e uz 8 rokov. Emmen nie je daleko. A knedle robím pravidelne. Jeden krát sa viac podarí ako druhý krát ale doma to strasne chutí kazdému. Hlavne moj starsí by sa do nich vedel zadusit 🙂

katkahg
20. sep 2012

Sú tu aj mamicky z juhu Slovenska????Lebo ja sa doma s detmi rozprávam po madarsky a mozno by sa nasla mamicka, ktorá to tiez robí a obcas by sa mohli deticky zahrat spolu, aby si precvicovali a nezabudli jazyk.

rybca
20. sep 2012

@katkahg ahoj, moj partner je zo Samorina a s malym sa rozprava po madarsky...🙂 ale maly este po madarsky rozprava len asi 3 slova...🙂 a byvame v Spijkenisse..🙂

katkahg
20. sep 2012

@rybca to je dost daleko ☹ Skoda!!!! Väcsina mamiciek býva okolo Amsterdamu, Den Haag a tak. Tazko, tazko, ale zato dakujem ze si napísala 🙂 Mozno niekoho najdem aj na blizku. To je super ze sa snim rozpráva po madarsky, len nech to vydrzi lebo je to dost tazke ale je to super ked pojdete domov a bude maly rozumiet vsetko. aspon vám bude vediet prekladat 🙂 Aspon ze to robia moje deti, lebo manzel nevie ani po slovensky ani po madarsky 🙂

cestovatelkaandrea
20. sep 2012

@ervenka tak toto by som ja asi nezvladla,keby bol moj manzel pol roka na mori. Fakt, ja mam dost ked je len tyzden prec a uz mi je do placu ako hovado. Asi by som si riadne poplakala v zaciatkoch bez neho. Ak by som sa po pol roku nezblaznila. Asi by som isla na tu lod s nim aj s detmi 😅

cestovatelkaandrea
20. sep 2012

@vever1 super, ze je vsetko v poriadku. A ty sa ako citis? Brusko este moc neobtazuje? My sa mame super. Mam pocit, ze tento krat sa aj vyhnem zapalu mliekovodov, lebo Kilian vela papka a uz chodime aj po vonku. Sice nie nadlho, lebo moc chodit este nemozem ale tak hodinku denne ak pocasie dovoli zvladame.