Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ajana1
17. máj 2015

@leoni to je uplne jedno aku pekaren si kupite. Skor zalezi ake suroviny do nej date. My si tiez pecieme chlieb doma a kupujeme rozne druhy muk z mlyna a chovame si kvasok

ervenka
17. máj 2015

Prsalo pol dna, ale bolo super. Daniel bol uplne mimo z Thomasa a Emily. A Laura spala az do 5. Zobudila sa len na jedenie.

ervenka
17. máj 2015

@ikke no neviem na com ti ludia ficia, ale mali by si dat prestavku. Od sexizmu az po Stalina. Za tym mariska nebude. Asi si dali niecoho tvrdsieho dievka moja. 😀 😎

ervenka
17. máj 2015

Ozaj, kampina boerderijen maju dni otvorenych dveri- 25.5. posledna sanca. My sme boli a celkom dobre to spravili+ dostali sme darceky o.i. campina jogurt 1p.p.
http://www.campina.nl/#Onzeboeren

leonii
17. máj 2015

Baby dnes sme boli v IKEI a stále vravím Melánii, že musí byt pri nás,lebo je vela ludí. A čo sa nestalo pozrieme z mm do jednej skrine a ona herečka odišla. ja utekala na jednu stranu mm na druhu a ona truba išla cez skratku. Potom vyhlasovali niečo o nejakom dievčatku no ja som nerozumela,lebo nepovedali meno,ale mm mi volal, že to bola ona,len hlásili, že našli 6-7r. dievča 😀 😀 (Melánia má 4r) Myslíte že sa poučila? O 5 min. už zas odomna utekala,no už som ju strážila a aj mm len po nej pozeral. Už sa teším na IKEU v lete bez detí,lebo toto bol iný stres dnes. Ale mám skriňu. Aspoň jedno pozitívum ked už mám 100 nových sivých vlasov ☹

ikke
17. máj 2015

@leonii v ikei treba zobrat pri vchode velky vozik, vyviezt sa vytahom hore a melaniu vozit v nakupnom voziku 😀 tak to ja robim s oboma mojimi 😅

leonii
17. máj 2015

@ikke Hej ten sme mali aj mi,ale ona chcela skúšať všetky sedačky ak som ho išla vrátiť. No nabudúce sa nenechám ukecať a bude tam sedieť aj ked po dnešku mm odmieta brať mladu do obchodu. 😀 😀 Je čaj nič nevydrží aj ked i poviem ani mne po 5-tich minútach nebolo všetko jedno,lebo mi sme to, že odišla zbadali prakticky hneď a aj ked sme išli rýchlo na obe stany nikde sme ju nevideli a tá skratka ma ani nenapadla.Už som chcela jednu predavačku ja odchytiť ved nejako by som jej to vysvetlilo,len ma napadlo,že či by si mlada uvedomila, že to ju hľadaju a že či by rozumela. No hlavne sa nič nestalo tak sme poučený.

ervenka
18. máj 2015

A je to tu- Daniel zacina s hlasakami- "Mama hier, mijn sokken. Afwassen graag. nu mama"
Mama jij bent lief maar een boef. Waarom schat? Nou mama waar is mijn koekje? ( a este k tomu mi zamava prstom pred ocami)

hovorim mm, ze nic nestiham- upratovanie. Ledva navarim. A on mi na to- vydrz este rok a 11 mesiacov a Laura pojde so PSZ. potom budes mat cas. No nepriskrtili by ste ho vankusom? 😀 A to ma caka letna prestavba domu. Dnes prisli vymenit plynovy kotol. Uz sa tesim na vysavanie atd...

leonii
18. máj 2015

@ervenka Ejha ale byť Tvojím mm tak by som sa toho vankúša bála. Teda to je teda odpoveď 😝 😝 Tú prestavbu by som nechcela ani ja za plnej prevádzky nie to ešte z malým bábom 😒 😒 Malý je dobrý 😀 😀 Najdôležitejšie sú koláčiky 😀 😀

ikke
20. máj 2015

baby, povedzte mi, ze su holandski rodicia uplne normalni a nie je to ich vina, prosim... 😅
minimalne 7, slovom SEDEM deti do 4 rokov poznam, ktorym tuto jar vyberali mandle a zaroven davali trubicky (ci ako sa to vola...buisjes) do usi. a kolko z nich nosilo v zime ciapku? JEDNO, aj to len tu poslednu, predtym boli v ciapke vzdy iba moje deti 🙄

cestovatelkaandrea
20. máj 2015

@ikke pozri nas Damco nosil capicu stale od oktobra az do aprila a mandle mu brali 2x a dosli sme az k trubickam. ale teraz je nastastie zvacsa zdravy chlapec. takze je to individualne... Kilco nosi capicu pomenej a usi mal zapalene len raz.. tym chcem povedat, ze dost zalezi aj v akom prostredi sa dieta pohybuje.
Damian chodil do skolky, kde si mohla nosit aj chore deti, vsak antibiotika mu ucky dali a on veselo chorobu prenasal na ine deti.
Kilco je v skolke, kde deti so zapalenymi usami musia byt doma a do skolky idu az po prvych troch dnoch od nasadenia antibiotik.

ikke
20. máj 2015

@cestovatelkaandrea toto su deti, ktore navstevuju maximalne PSZ 10h do tyzdna, ale 4 deti z tohto zoznamu su mladsie ako 2 roky a nechodia do skolky, takze neviem... zda sa mi to fakt moc.

cestovatelkaandrea
20. máj 2015

@ikke aj mne ale ked si vezmes ake deti chodia do PSZ a do skolky, tak sa ani nedivim.... 😖 Damian mal nosne mandle prvy krat vybrate ked ma nieco vyse roka a pol. A o necely rok mu brali znova aj nosnu aj krcne a rovno dostal trubicky. Vraj deti po 2-hom roku zivota krcne mandle nepotrebuju.... holandska teoria. Neviem co si o tom mysliet, v kazdom pripade Damianovi ta druha operacia dost pomohla a odvtedy nebol chory az kym nemal 5 rokov. Teraz je chory tak max. raz do roka.
Co viem tak tento problem trapi prave male deti do dvoch rokov. Suvisi to spolu so zubkami a tym prostredim. Na Sr to take nie je, lebo deti do dvoch-troch rokov nechodia do kolektivu. Ale vela detom beru mandle prave vo veku 4-6 rokov. Takze aj na SR je toho dost.

leonii
21. máj 2015

Baby kt. sa vyzná v syroch. Kamarátka si chce dať doviesť nejaký kvalitný syr ked pôjdeme na sk. Ale chce aby to bolo niečo ako Lerdamer a nie plesnivý. Cena môže byť aj drahšia,len mne ten Lerdamer nechutí,takže nebudem vyberať podľa chuti preto by som kúpila podľa vašej rady,teda len podľa názvu 😀 😀

ajana1
21. máj 2015

@leonii tak urcite jej vezmi nejaky oudekaas a my mame radi aj belegen.

ikke
21. máj 2015

@leonii leerdammer je tzv. gatenkaas (dierovany syr 😀), sem patri napr. aj maasdammer a kooopu dalsich syrov. v tejto kategorii mi chutia asi vsetky syry a popravde medzi nimi nejake velke chutove rozdiely nevidim 😅
vacsina tunajsich syrov, typickych pre NL je typ gouda (goudse kaas) a to su tie jong-jong belegen-belegen-oud-overjarig. tu u nas vyhrava Stompetoren vo vsetkych stupnoch zrelosti 😀 ale aj bylinkove su dobre a ak chces slovakovi vypalit oci, treba mu kupit pesto syr (syto zeleny alebo cerveny 😎 )

ikke
21. máj 2015

ozaj, ked sme pri tych syroch, minule som sa na trhu v stanku pytala, ci v holandsku existuje aj taky makky ovci syr ako mavaju v rulicke kozi (akoze bryndza) a panko odbornik vravi, ze samozrejme, ale oni ho nemaju 😅 tak teda ak niekto take nieco objavi, nech mi prosim da vediet, ako sa to vola... 😉

rybca
21. máj 2015

@ikke a on nevedel ako sa to vola? Lebo ja som sa uz v syrovom obchode pytala na verse schapen kaas a teta o nicom takom nevedela.
@leonii mne okrem oude kaas chutia vsetky a najviac tie ...meery s dierami, tak ti asi moc neporadim..🙂

leonii
21. máj 2015

@ikke
@rybca
@ajana1 Super baby,vďaka za rady 😀 Ja mám najradšej goudu a ementál 😀 😀 Nemám rada tie plesnivé a tie chavala bohu nikto z rodiny 😀 Ale kamarátka povedala, že nech ju prekvapím niečím čo na SK nie je také bežné 😀 😀 Ten pesto syr určite skúsim a asi aj pre seba 😀 😀

ikke
21. máj 2015

@leonii ved leerdammer je emental 😅

@rybca on mi tusim vravel cosi v zmysle, ze to robia len v niektorych castiach holandska, ale v ktorych, nevyzradil 😀

leonii
22. máj 2015

@ikke No dierka jak dierka 😀 a nie je to nejaký druh ementálu? Lebo ten lerdamer čo som jedla bol teda fakt iný ako ten klasika ementál čo som kupovala. Ale tak môže to byť aj tým, že som ho strčila do mikrovlnky a potom mi celý byt smrdel 😀 😀

rybca
22. máj 2015

@ikke podla mna na severe, za Groningenom..🙂 http://www.kobunder.nl/verse-schapenkaas/#.VV7K...
raz tam hore pojdeme na dovolenku, omrknut to...🙂

cestovatelkaandrea
22. máj 2015

@ikke ja by som za leerdamer vrazdila.... ak mi ho niekto vezme z taniera zurim. moj oblubeny syr. Na pocudovanie nemam rada znamy Old Amsterdam

cestovatelkaandrea
22. máj 2015

kolega mal narodky, tak som mu piekla tortu. druhy kolega priniesol jedlu oplatku s obrazkom do roboty a nalepil to tam s vodou. sice to tam drzi srandovne ale pointa bola splnena

cestovatelkaandrea
22. máj 2015

@ervenka skoda, ze si dala neskoro vediet my sme v sobotu boli doma a v nedelu som zobrala decka do Oude Valkenveen. Kilco sa isiel s prepacenim "dosrat" od radosti. Bolo by to pekne miesto na nasu spolocnu stretavku ale pre vas z juhu je to troska daleko asi do Naarden.

ervenka
22. máj 2015

@rybca treba ist rychlo do Groningenu, lebo uz dlho nebude. Stale zemetrasenie. Pomaly nie je tyzden aby sa nieco tam hore netriaslo... 😖 Nech zije tazba bridlicoveho plynu.

rybca
22. máj 2015

@ervenka tak to aby sme to stihli este toto leto..🙂))) aj tak nemozme ist za hranice..🙂

rybca
22. máj 2015

hned na zaciatku ujo min. skolstva rozprava o preskusavani deti studujucich v zahranici -

https://www.youtube.com/watch?v=gn-Ep74xwqg
leonii
22. máj 2015

@rybca Júj suuuuuper. Mali sme ísť na budúci rok takže super. V škole majú nahlásené kde decká chodia takže podľa mňa pozitívum. Tie skúšky u nás boli fakt len formalita 😀 😀