Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

rybca
7. máj 2012

@jaajaa a co v pripade, ze mam uz novy vodicak (kartickovy) od roku 2007 a bez ukoncenia platnosti? Aj vtedy musim do 10 rokov vymenit?

@ervenka no presne, bubububu mail na reklamne ucely, stale si myslim, ze cerstva zelenina je lepsia ako kupene prikrmy, tym nechcem napisat, ze som ich nepouzivala, ked sme prerabali kuchynu, alebo na vyletoch sa mi to hodilo, vsak tej zeleniny nezje tolko aby mu to uskodilo a cerstve vitamy a prvky su lepsie ako umele

jaajaa
7. máj 2012

@rybca ja myslim, ze jo. Ze tu plati proste do konce jeho vlastni platnosti. 😉

rybca
7. máj 2012

@jaajaa asi nechapem, ja pisem, ze nemam koniec platnosti na vodicaku, tak aky tu ma koniec jeho vlastnej platnosti?

lexxie_holandsko
7. máj 2012

ahoj
a neni to s tim ridicakem nahodou tak, ze holandsky ridicak je platny 10 let, tak proto se ty z EU po 10 letech musi vymenit? Nebo je to na 5 let? Kazdopadne 10 let je docela dlouha doba.

ervenko taky jsem to slysela o te zelenine, pry takova jarni zeleninka nemusi byt uplne nezavadna. Existuje stranka www.weetwatjeeet.nl a tam jsou snad porovnane supermarkety na zavadnost a nezavadnost ovoce a zeleniny.
My jsme ze zacatku prikrmy davali, nebo bio..ale potom uz samozrejme ne. Mozna do toho roka jsme to nejak vic resili. Kojenecke mliko teda deti mely dlouho, byla jsem ovlivnena mamkou a svagrovkou z Cech, ta to davala snad skoro do 4 let..Tady se dava od roku obyc. Nevim, jestli to melo nejaky vliv i to kojeni, pripada mi, ze nase deticky teda extra zdrave moc nejsou.

Zelenina je pry nejlepsi zmrazena, taky jsem se divila, pry ma nejvic vitaminu, protoze se hned zamrazi, kdezto cerstva nekolik dni je na vzduchu.

jaajaa
7. máj 2012

@rybca @lexxie_holandsko - neni, nejnovejsi ridicaky maji platnos na 10 let. Ja takovy cesky mela a platit mi do roku 2015. Takze do te doby bych tu na nej mohla jezdit a pak si ho nechat vymenit za holandsky, kdyz tu mam trvale bydliste.
@rybca- tak to nevim, jestli to neni na Slovensku jine. Zeptala bych se na gemeente. 😉

lexxie_holandsko
7. máj 2012

tak ja ho mam do 2016, ale je fakt, ze nemam verblijfsvergunning, to minule mi uz propadlo, pry to neni nutne. Je ale nutne mit nejakou identifikaci pas, holandsky ridicak atd..takze to by se potom ten ridicak hodil, abych nemusela nosit pas.

jaajaa
7. máj 2012

@lexxie_holandsko jj presne tak. Tak muzes si ho nechat vymenit driv, jim je to v podstate asi jedno. 😉 A jak rikas, NL identifikace se hodi vzdy.

cestovatelkaandrea
7. máj 2012

@jaajaa jasne ze jazdim trasy zo skusok s intruktorom. ale mam pocit, ze oni si na tej skuske najdu zakazdym nejaku idiotinu, pre ktoru ta vyhodia. raz ides prilis rychlo, raz prilis pomaly, inokedy vela pozeras, inokedy zase malo. inokedy jazdis spravne po svojej strane inokedy zavadzias proti iducim autam. ja mam pocit, ze je to tu taka loteria.

cestovatelkaandrea
7. máj 2012

@lexxie_holandsko ja to zatial porovnat nemozem. ale co som sledovala na SR, tak tam jazdia ako blazni. hlava nehlava a chudaci cyklisti s helmami na hlavach.
Inak brucho na holandskeho skusajuceho nezabralo.

Co sa tyka tych usnych trubiciek tak neviem, ale nam KNO doktorka neodporucala plavat vobec, kym drobcovi trubicky uplne nevypadnu. Teraz sme s nim boli prvy krat na plavarni a hned bol chory a stazoval sa na usi. Tak neviem. Ked budes u doktorky tak sa popytaj, je to rozne od dietata. No v knizke co mam z nemocnice pisu, ze by sa nemalo plavat len niekolko tyzdnov. Presne neviem, musela by som kuknut doma.

palinkova87
7. máj 2012

baby niektorá ste mi spominala, že jej kamaratka postúpila s malým inteligenčne testy.. čo tam má vlastne všetko vediet???

rybca
7. máj 2012

@lexxie_holandsko pri zmrazanych potravinach ti zase odchadzaju vitaminy pri rozmrazeni, teda tie, co su rozpustne vo vode, a tiez je rozdiel akym sposobom su potraviny zmrazovane a nehovoriac o tom, ze ked mas nieco dlho v mraznicke, tak to dostane taky divny puch

lexxie_holandsko
7. máj 2012

rybca, no tak to si nevyberes s tema potravinama. My bereme dost od Bofrostu a ti tvrdi, ze tam zadne konzervanty nedavaji, tak nevim. Stejne kvuli tomu porad bio kupovat nebudeme.

Andreo, no nam doktor rikal, ze to je ruzne, kazde dite to jinak snasi, snad jen prvni tydny se nema plavat..To by mne mrzelo, kdyby nemohl plavat, on tam chodi strasne rad, tak snad to bude v poradku.

Palinkova tak to nevim, musite na to jit? My jdeme na logopedii kvuli zpracovani auditivnich informaci. Tak mi pripada, ze si tady v tech skolach dost vymysli a vubec uz u tech malych deti. Tak at vam to dopadne dobre.

ikke
7. máj 2012

jejda, dnes bol aky pisatelsky den 😀
ja som si vymienala vodicak este v r. 2005 alebo 2006, vtedy mi u nas na gemeente tvrdili, ze ak pobyvam v NL viac ako 180 dni v roku, musim si ho vymenit. no je dost mozne, ze sa odvtedy veci zmenili 😉 mne je v celku uuuplne jedno, ci mam na rovnakej ruzovej karticke medzi hviezdickami NL alebo SK 😅 a moj Nl vodicak je nakoniec jediny doklad, kde mam uvedene BSN cislo, tak aspon nemusim zakazdym hladat doma v papieroch 😀

ikke
7. máj 2012

@ervenka to o prikrmoch vo flaske je reklama, reklama a este raz reklama 😉 inak Hami je to iste co Olvarit, rovnake viecka, aj rovnake kombinacie jedal maju.
ja aj v tomto zastavam nazor - vsetko s mierou. samozrejme, ak na to mas (penazne, casovo, fyzicky), najidealnejsie su bio produkty z overenych zdrojov, pripravovane doma. no ale nie vzdy sa to da. moje dieta jedava aj kupene hotove jedla, aj mnou doma varene a mozem povedat, ze zatial vyzera byt (klopklopklop) celkom zdravy a schopny jedinec. akurat som dnes rozmyslala, kolko krat som s nim za jeho zivota bola u huisartsa alebo ineho doktora okrem CB - 1x! ked mal zapalenu predkozku 😉 takze tak. podla mna je dolezita pestrost v strave a na co si dost potrpim, aby vecera mala podla Nl zasad cestovinu/ryzu/zemiak+zeleninu+pripadne maso/vajce, dalej aby mal primerane mnozstvo mliecnych produktov za den a minimalne 1 ks/100g ovocia

miriamp
7. máj 2012

@palinkova87 napr. aj my sme boli na tomto teste, my resp. na neverbalnom. vysledok porovnaju s fyzickym vekom dietata, nam vysiel o niekolko mesiacov starsi ako vtedy bol jeho skutocny vek.
neboj, nie je to nic strasne 😉 . boli to take logicke hry / hadanky s obrazkami, kockami, kreslenim, kartickami, puzzlami.......

lexxie_holandsko
8. máj 2012

palinkova a ten test chce porad ta sama ucitelka, nebo i ostatni? Nekdy fakt zalezi na ucitelce. Mate u vas ve skole hodne vicejazycnych deti? Testu bych se taky nebala. Nas poslali na motoricky test, tam vysel hodne nadprumerne, takze ucitelka nemusi mit vzdy pravdu..ted jdeme na logopedii.
Tady se holt v pripade pochybnosti hned nechava testovat, aby se v pripade potreby brzo zasahlo. Nekdy to jsou zbytecne nervy, ale asi to tak funguje..nebo tak nam to alespon rikala reditelka. Tak at vam to dobre dopadne.
Zitra mame taky ten logopedicky test a posilam tam manzela, protoze, kdyz tam budu ja, tak by se asi moc nesoustredil 🙂

ervenka
8. máj 2012

@ikke Daniel nechce jest z poharov. ;) Varim mu ja a rada, do teraz sa nestazoval (brokolicu zjedol len vrch a zvysok mi hrdo ukazal,ze aha mama) 😀 Ked som doma-mama, tak nemam co robit, len vyvarat. (to nazor mojej svokry) Len ma to zaujalo, myslim si, ze slabsie povahy by hned utekali do obchodu a kupovali.

vever1
8. máj 2012

@palinkova87 no ja by som sa tych testov tiez nebala. A ked vydu dobre tak mas aspon dokaz ze je s nim vsetko OK a ta ucitelka sa potom moze stcit vies kde 😝

@ervenka ako ti uz ikke napisala tak je to cisto reklama. my obcas kupujeme pohare (ja to volam sklicka 😝 ) lebo my sme mali raz obdobie ze mlady pan moje uplne odmietal a zo sklicka mi zjedol bez problemov. tak sme takto fungovali asi 2tt a potom som mu to zacala postupne miesat s varenym a nakoniec zas jedol varene ale proste nas jedak to je kapitola sama o sebe 😝 a napriklad ak ze niekam ideme tak vzdy mam nejake to sklicko elbo tomu potom verim viac ako ked by som mala dat neico malem v restike 😉

co sa tyka toho vodicaku, ja som si ho musela tiez do roka vymenit ale ako som uz pisala vtedy sme este neboli v EU ked som sa ja sem pristahovala 😉 teraz je vsetko uplne pomenene 😝

cestovatelkaandrea
8. máj 2012

@ervenka ja som sa tiez vzdy snazila varit, ked som bola doma. ked som zacala robit ale 5 dni v tyzdni, tak to vzdy neslo a jednoducho som poharik dala. Ale nemyslim, ze by bol kvoli tomu chorlavejsi alebo o nieco ochudobneny. Mozem ho dlavit bio potravinami od rana do vecera. Co z toho ked prideme do skolky a tam 15 deti z 20 je chorych a niektore vyslovene na hrane s vysokou horuckou. Takze aj prostredie zohrava ulohu pri chorlavosti.
V kazdom pripade var ak sa ti da a bavi ta to. Inak super nazor svokry. Som sa normalne pobavila 😀

vever1
8. máj 2012

@cestovatelkaandrea hahah no to jej svokra ma fakt dobre nazory ze Eli 😝

vever1
8. máj 2012

@cestovatelkaandrea som sa chcela spytat, si to uz mozno pisla ako to budes teraz robit ked budes mat 2 drobcov. zas 5 dni v tt robit alebo menej?
ja si pravdu povediac neviem predstavit ze by som mala platit 5dni v tt 2 deti v skolke. ved to su take palky az az. 😠 my sme to skresali len na 1 den. ale mame vyhodu ze ja tu mam aspon svokrovcov ktory su ochotny sa o nasich drobcov 2 dni starat.

lexxie_holandsko
8. máj 2012

ahoj andreo, tak to jsi v Holandsku asi vyjimka, kdyz delas na plny uvazek. Co vidim kolem , tak vetsinou 3 az 4 dny, ale je fakt, ze zacinaji uz ve 3 mesicich ditete, to mi teda prijde brzo, ale tady to je normalni. Zase v cr druhy extrem 3 roky doma a potom na plny uvazek, si clovek nevybere. Ta pomoc prarodicu je urcite fajn, tady vidim casto prarodice vyzvedavat deti ze skolky a skoly dost pravidelne.

ervenka
8. máj 2012

@vever1 No ona je cela taka srandovna. Ved aj ona by opatrovala,trebars aj kazdy den, keby som jej dovolila. 😀 Ale ked ja som taka mrcha, ktora nedovoli, aby nase ditko pilo z cudzich poharov, hralo sa s pet-flasami a lozilo po vonku kde su nezaockovane macky a mysi. Hroza so mnou byt rodina. ;).Teraz sme ju uz par tyzdnov nevideli, lebo bola opatrovat svagrove detiska s kiahnami. Ja a ani Daniel sme ich este nedostali a ani nechcem. Ked bude vacsi trebars, ale nie ked ma 8 mesiacov. Ale mi ten sarkazmus ide, co? 😀 Inak, ze pozdravujem posilu zo SVK... ;)

cestovatelkaandrea
8. máj 2012

@vever1 no uz som tuto delikatesu riesila aj so sefim. prvy rok budem robit 3 dni v tyzdni. Takze skolku treba na tie tri dni vybavit. V podstate mame uz vybranu, uz treba len papiere popodpisovat a poslat na vedenie. Ak bude druhy cvirik zdravy a Damian nebude taky chorlavy ako kedysi, tak pojdem po roku na 4 dni v tyzdni s tym, ze ak to pojde dobre tak to potiahnem mozno na 4.5 dna alebo 5. Uvidim, nechcem to dopredu moc riesit, lebo to budeme mat fakt tazke. Nikoho tu nemam, takze kazdu chorobu si odserinkame s manzelom len my dvaja. No a maminy uz sem nemozem tak tahat ako kedysi. Predsa len zdravie im odchadza coraz viac a viac. Nastastie Damian uz ide od konca augusta do skoly, takze od januara nas caka platenie len jednoho drobca v skolke. Este ze je to chalan, aspon usetrim na obleceni a hrackach 😀 😀 ked uz ta skolka ide svinsky hore.

cestovatelkaandrea
8. máj 2012

@lexxie_holandsko ja viem ze som specialna. takych ako ja je tu malo. Ale tak co uz, vynimka potvrdzuje pravidlo 😀 ja som pri Damianovi nesla hned na plny uvazok. Az po roku sme to skusili tahat obaja naplno v robote a celkom dobre sme to zvladli. Niekedy sice na konci s nervami ale dalo sa. Ja sa na pomoc rodiny moc spoliehat nemozem. Vsetkych mame na SR, takze kvoli kratkej chorobe mi sem nikto nepride.

vever1
8. máj 2012

@cestovatelkaandrea no so skolou to tiez nie je nic moc. som sa dnes bavila s kolegom tak BSO stoji 5,50 za hodinu a platis tiez na pol dna a to ho mas napriklad len hodinu alebo dve tam. no a cez obed sa plati 2 eura, takze asi ani so skolou sa neda velmi vyhrat. teda aspon u nas nie, kedze ja zacinam rano o 7:30, moj muz o 8 a ja sa dostanem k nam az o 17:00 a muzo chodi z roboty az po 6 takze u nas ked pojde Sven do skoly budeme musiet platit zas dost lebo svokrovcov mame od nas 20km a ti nam ho do skoly nosit nebudu.

miriamp
8. máj 2012

baby, otravuju aj vas v psz , prip. dennych skolkach s cistenim/umyvanim hraciek ? u nas sa to kona dva krat rocne v jeden vecer, kto nemoze prist dostane domov vrece hraciek 😠 snad zachvilu nebudu pytat okna cistit 😉

lexxie_holandsko
8. máj 2012

ahoj, tak to po nas v psz nikdy nechteli, ja si o hygiene teda moc idealy nedelam., myslim, ze to moc neresi.
Jedine co po nas chteli v PSZ byla obcasna pomoc pri vyletech, nebo stehovani, mikulasi atd..ale ani to uz ted moc nechteji. Ve skole se ptaji pravidelne. Kolik tech hracek musis cistit?

cestovatelkaandrea
9. máj 2012

@vever1 tak to ano, to ti verim. my normalne zaciname o 8 hod ale ked Damian zacne chodit do skoly, tak manzel bude robit od 8.30 do 17.30. Takze rano ho zavedie do skoly. Cez obed budeme musiet 3 dni v tyzndni platit dozor v skole cez obed, co je 2 eura na den a potom sa mi zda to BSO (druzinu po skole). Nastastie tam maju tarifu na kazdych 15 minut. Takze ked tam bude Damian 3 krat do tyzdna od 15.15 do 17.15 tak to nebude take strasne. Ja budem chodit do roboty od 8-17 aby som ho hned po praci mohla ist zobrat. Takze to bude podstatne menej ako ked teraz platime za skolku.

Inak odkedy sme mali pohovor v skolke tak sa tam deju veci. Normalne sa tam zacina upratovat a viacej sa venuju detom 😀

cestovatelkaandrea
9. máj 2012

@miriamp Mirka nikdy. A len by to skusili. Tych 1230 euro mesacne co dostavaju na Damiana im musi vyplatit aj slecnu na cistenie hraciek.