Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

palinkova87
20. mar 2013

@ikke radcej dva krat do roka nech to ma po kope.

lexxie_holandsko
20. mar 2013

@ikke to je zvlastni , u nas meli VVE vsechny deti, protoze je v nasi ctvrti hodne pristehovalcu, ale je fakt, ze u jinych psz ty deti nejak delili. Taky si myslim, ze by tvuj syn mel mit narok uz kvuli tomu, ze ma slovenske rodice a hlavni rec je slovenstina? Takhle to bylo u nas.

@rybca ja myslim, ze narozeni v NL nestaci. Treba v USA to tak je, ale tady asi ne.

@cestovatelkaandrea ta zkouska nemuze byt tak tezka. Ja si delala NT2 II a taky se to dalo zvladnout. To bys urcite udelala.

ikke
20. mar 2013

@cestovatelkaandrea hehe, dobre si dr. poedala! nasa mala jedava 3 prikrmy posledne asi 3 dni 😅 tetus mala bud PMS alebo je v prechode, kilian je ten posledny, kto by trpel podvyzivou 😀

ikke
20. mar 2013

@lexxie_holandsko ono psz su teraz pod gemeente, od nich dostavaju subsidie a teda gemeente urcuje aj podmienky. u nas teda psz celkom zruinovali... ☹

miriamp
20. mar 2013

baby, ktore mate doma skolakov, tenisky na telesnu tiez musia mat cely cas v skole v taske? pride mi to blbe, kupim mu tenisky, a bude ich mat iba raz tyzdenne nejaku tu hodinku az pokial mu nebudu male.......no nieje ich skoda ? ☹

vever1
21. mar 2013

@cestovatelkaandrea sa ti ani nedivim ze si sa nastvala 😠 tu to nastastie bolo v pohode kedze aj nasa emma po tej crevnej chripke schudla. a aj so zavadzanim rpikrmov u nas v pohode lebo ked som svena kojila do 6m tak mi sice v 5m dr povedala ze uz mozem zacat s prikrmami ale ked som ejj povedala ze do 6m budem vyoucne len kojit tam am tak nechala. je to tvoje dieta a nutit ta do nicoho nemozu a nemoze ani ocakavat ze ked zacnes po ukoncenom 6m ze za 2-3 tyzdne uz bude dieta na 3 prikrmoch. 😠 a po chorobe nikto nepribral nech si to pani dr uvedomi a taketo male deticky chudnu velmi rychlo 😖

@ikke ty si platila len 90euro 😕 u nas to bolo ovela viac. ja som robila nt2 pred 8 rokmi a vtedy to stalo vyse 150 ak nie viac. ale mne to vtedy platila vlada takze to bolo v pohode. akurat obcianstvo som si uz sama calovala. aja som sa svojho nemusela vzdat 😀 mne aspon tak povedali na gemeente ze kedze sme sa brali na sk tak mam pravo slovenkse obcianstvo si ponechat tak som neprotestovala 😀 😀 😀 aj ked neviem ako by sa mozno tvarili na ambasade keby som si sla vybavovat novy pas. ci by ma tam nezrusili ale ani nebudem riesit. nepotrebujem 2 pasy k zivotu a keby aj neico tak ako aj povedala moja kamoska v srdci vzdy zostanem slovenka ci mam obcianstvo alebo nie 😉

vever1
21. mar 2013

@miriamp no aj u nas v skole musia tenisky ostat tam

lexxie_holandsko
21. mar 2013

@miriamp tak u nas si nosi uz tenisky do skoly od groep 3, takze je ma 2x tydne ve skole na cviceni a jeste chodi jednou tydne odpoledne taky na cviceni od skoly..jinak je na nic nepouzivam. Dcera ma klasicke cvicky z CR, tak chodi do groep 1 a ma je tam porad..Vim urcite, ze kdyby si je nosila domu, tak bych ji je obcas asi zapomnela dat. My jsme to koupili dost levne, tak mi to zase tak lito neni a prece jen par mesicu jim to vydrzi. Ty mu to chces davat jako prezuvky do skoly? To by taky mozna mohl

ikke
21. mar 2013

@vever1 no normalne NT2 staatsexamen II, 4 casti, kazda bola 22,50 v r.2008, pozeram, ze teraz je to dvojnasobok
http://www.cve.nl/item/aanmelden

cestovatelkaandrea
21. mar 2013

@lexxie_holandsko ja si hovorim, ze ked to urobila moja rumunska kolegina, ktora neovplyva vysokym IQ, tak to urobim aj ja... 🤐 a o tom ako hovori holandsky radsej ani nehovorim. ten jej prizvuk pocut na mile daleko a to jej udajne na skuske akoze v pohode rozumeli. ja sa len usmievam za monitorom ked ju pocujem rozpravat. ked v nasom obore napr. diera po holandsky povie namiesto gat (chat) , ze had. Najprv som nechapala o akom hadovi rozprava 😀 😀 😀 alebo cislovku sto-honderd povie hundred. Kolega ju uz ani neopravuje, lebo to nema vyznam... Takze ak tuto skusku zvladla ona, tak ja ju musim urobit lavou zadnou, ked do toho dupnem. U mna je problem pisanie, lebo doteraz som moc holandsky nepisala, takze to musim precvicit. No a samozrejme aj slovnu zasobu rozsirit....

cestovatelkaandrea
21. mar 2013

@ikke a uplne si jej vysadila mliecko namiesto tych 3 prikrmov. Nas Kilian aj ked zje celu presnidavku pre babatka od 4m, tak potom este vypije po 30-40min tak 120-150ml mliecka. Presnidavky ale viacej zatial nezje.
Inak vcera som sa nastvala a dala som mu mrkvu z poharika, lebo moju varenu v parnej rure stale bojkotuje. Cuduj sa svete on to zjedol cele na posedenie. Vobec to nechapem, lebo doma robena mrkva je podla mna sladsia a chutnejsia.

Tu uzasnu dr. uz nekomentujem. Tetula ma cca 45-50 rokov a bola nervozna hned odzaciatku, lebo nemohla Kilianovi skontrolovat zrak. Chlapec uplne ignoroval jej svetielko, s ktorym mu svietila do oci na kontrolu zraku. Jeho zaujimalo vsetko ostatne v kancelarii a prekrucal sa kade tade. Takze mu oci vobec neskontrolovala a povedala, ze mu ich skontroluje o 2 mesiace ked bude kludnejsi 😀 😀

ikke
21. mar 2013

@cestovatelkaandrea aj ona tak, ze po nejakej pol hodine sa dopije mliekom 😉 aj a. tak mal. akurat po obednom chlebe (zje vnutro z asi polovice platku) vypije mlieko aj hned. ten chlieb jej davam skor na trenovanie zutia nez na zasytenie 😉

rybca
21. mar 2013

@cestovatelkaandrea mne teda tie sklickove papanicka z obchodu nepripadaju vobec vabne, ani chutovo a to ja osobne malo solim a korenim, takze som zvyknuta na pravu chut potraviny..🙂 davali sme ich Matimu len v najnutnejsich pripadoch, ale on sa tvaril ako ze je to ta najvacsia mnamka..🙂

lexxie_holandsko
21. mar 2013

ahoj, tak dneska jsou deti obe ve skole i pres poledne, snad to zvladnou bez nehod..Edik mel reci, ale nebyl na overblijven uz pres 14 dni, tak jsem na nej spustila, ze nektere deti jsou nejen na overblijven, ale i po skole a vydrzi to. Zuzka sama uz chtela na overblijven, nebyla tam tak 14 dni.

Holky a co je teda treba na to holandske obcanstvi, zkouska z holandstiny, dolozeni, ze tu zijete x roku a jeste neco? Ted je jeste mozne dvoji obcanstvi? Ja po tom holandskem zase tolik zatim netouzim , nutne to neni.

@cestovatelkaandrea a mate problemy se zrakem v rodine i u malych deti? Nase dr. na CB taky Edikovi nic nenasla, ale ja jsem ji rekla, ze mame silhavost v rodine, tak nas poslala k ocari a jasne, ze Edikovi zjistili silhavost. Takze od 2 let lepime ocko a ceka nas operace..lituju ho, ale taky jsem to prezila, tak to prezije tez.

@vever1 mne ti prijde, ze tady si mysli, ze je vse virus. To slysim 8x z 10, ze je to virova infekce..Ja si myslim, ze i ATB davaji tak naslepo, protoze nam parkrat na huisartstenpost rekli, ze nevi, jestli to je virova, nebo bakterialni infekce, ale kdyz to trva dele, tak davaji atb. Nejake rozbory jako se delaji v CR predtim, nez se podaji ATB tady teda asi vubec nedelaji..kontrola po nemoci taky neni, proste pokud je problem, tak se jde znovu k dr..Ja kdyz to rikala svagrove, tak docela koukala. Neter mela jednou zanet str. ucha a jeste potom nekam dochazela na kukacku? Netusim, to je nejaka kontrola sluchu..Myslim si, ze u Emmy by to dr. mela resit, vzdyt je malinka a tam jakakoliv strevni chripka zpusobi ubytek vahy. No rikej si, ze prezili holandani, prezijeme i my..

ikke
21. mar 2013

@cestovatelkaandrea pozeram groene boekje maleho a on mal v 6.5 mesiaci 74 cm a 9.010 kg, takze kilian je uplne v norme, hlavne ak je to vaha po crevnej chripke 😉

vever1
21. mar 2013

@ikke no tak ja potom neviem za co sa platilo alebo si to z niecim inym pletiem. ja som to robila uz davno 😝
@cestovatelkaandrea no ja ked sa pozeram do nasej groene boekje tak u nas mal sven v 6m 65cm 7230g xixixi no a nasa emma mala uz v 4.5 mesiaci 7.5kg ale teraz sme klesli na 7230g ako sme boli chory 😖 a ako tak pozeram Emma mala 64cm v 4.5m takze sa uz pekne vyrovnala svenovi xixixi ved ho pomaly aj prerastie 😀 sme sa trosku nasmiali na nasom mimi muzickovi lebo sa nam ho konecne podarilo odmerat pri metri co zdedil po ockovi a zistili mse ze je len 1.5cm vacsi ako bol moj mm ked mal 2 roky 😀 ale u nas v rodine boli chlapci vzdy velmi malicky vytiahlo ich az v puberte a potom prerastil vsetkych clenov rodiny tak som zvedava kao to bude u svena 😝

@lexxie_holandsko no mne sa zas zda ze na SK davaju zas atb aj za kychnutie 😝 aspon co ja chodim tuna jedno forum a ked citam ze hned nasadzuju atb pri vysokej teplote tak ma niekedy az kruti. samozrejme to nie je pri kazdom dr ale som si vsimla ze vela dr na sk dava atb ako na beziacom pase a to ja zas nie som zastancom a nikdy som nebola ani na sk. ale tu je to zas o inom, tu musis vzdy chodit k dr ako na beziacom pase kym koencne s tebou neico robia. na sk je totolepsie, tam zas spravia vytery a testy a vysetrenia ovela skor a aj take co nemusia.

rybca
21. mar 2013

Tak ked uz tak pisete tie miery, tak nas v 6M mal 69 cm a 8,5 kg

lexxie_holandsko
21. mar 2013

@vever1 jasne, tam se davaji atb zase moc, ale nekteri dr. uz taky ne. Co my jsme dostali penicilinu, ja mam napsanou alergickou reakci na penicilin, to mne asi predavkovali 😀 Taky s tim nesouhlasim, kdyz se dava casto, tak to je urcite spatne. Do groene boekje mrknu na 4, 5 mesice, ale Zuzka je urcite vetsi nez Edik v jejim veku o par cm. Ted meri tak 110 cm a 4 ji byly v lednu.
Manzel je mladsi, nez jeho sestra o 15 mesicu a ona byla vzdy tak o hlavu vetsi az v nekdy v puberteji prerostl, ma tak 194 cm a ona 180cm..takze jsem zvedava kam ta nase poroste..Edik je takovy prumer, mozna lehce nadprumer, 6 a pul a 123 cm.

lexxie_holandsko
21. mar 2013

tak Edik 4m. 65,5 cm
zuza 4m 64cm

v 11 mesicich
Edik 79,5cm
Zuza 78,2 cm

a v 2 letech
Edik 91 cm
Zuza 93 cm..tam nejak vylitla nahoru a od te doby se te vysky drzi 😀

lexxie_holandsko
21. mar 2013

@vever1 a kolik meri manzel ted?
jeste vaha na 4 mesicich
zuza 5,8 kg
edik 7,1 kg..je to vubec mozny takovy rozdil 😕

cestovatelkaandrea
21. mar 2013

@vever1 aj mne predtym sestra povedala pri poslednom ockovani, ze mu mozem dat sem tam lyzicku nejakeho prikrmu, ale ze je to skor tak na okostavanie ako na zasytenie. Len vcera doktorka kukala na graf, ze Kilian padol viditelne nizsie pod jeho ocakany bod na jeho rastovej krivke, ktoru si po porode nastavil chlapec vysoko. Ona cakala ze bude mat tak nejako okolo 9.5kg. Minimalne 9.2kg ale nakoniec prisiel obor s 8.7kg. Mna soklo, ze ma obvinila z toho ze ho len kojim a nedavam mu nic ine jest. Ze asi tych prikrmov moc nezje, ked s vahou uz tak hore nejde. No proste tichy uzas a marne som jej mohla vysvetlovat, ze to je tym, ze mal posledne dni riadne hnacky. Asi ju vytocil uz hned na zaciatku, ked si nenechal skontrolovat oci 😀 😀 mila pani si moze.... ja ho budem krmit podla seba. teraz papame dva prikrmy denne a to sa mi zda, ze ich papa velmi dobre, lebo zvali do seba okolo 140ml presnidavky a zeleniny podla toho co to je od 100-150ml. Jedine co som si vsimla ze mu z prikrmov vadi, je surovy banan. Tak mu pre istotu davam vsetko ovocie z poharika ako klasicku presnidavku. Ale zeleninove prikrmy budem nadalej skusat robene doma. No a chlebik len tak na probu zacnem davat az ked bude mat chlapec 7 mesiacov. Skor nie. Nemienim do neho vsetko naladovat v tak kratkom case behom mesiaca a pol.

cestovatelkaandrea
21. mar 2013

@ikke no aj ja tak robim po prikmoch, len trocha skor, lebo Kilian nervozne sermuje s ruckami uz po 30-40 minutach a vydava tie jeho klasicke zvuky ked je hladny. Chlebik mu chcem davat aj na probu len tak na cvicenie zutia ked bude mat 7 mesiacov.

cestovatelkaandrea
21. mar 2013

@rybca ved ani mne a preto nechapem ako mu to mohlo zachutit, lebo ja by som skocila skor na to co je doma uvarene. tiez to nechapem 😖 ovocie este chuti ako ovocie ale ta mrkva co som mu vcera dala mi moc ako mrkva nechutila. 🤐

cestovatelkaandrea
21. mar 2013

baby neviete kde sa daju kupit presnidavky znacky Friso? Ja som ich davala Damianovi ked bol drobec a teraz ich uz v ziadnom obchode nevidim 😖 co ich stiahli z trhu a uz je vsade len Olvarit alebo Nestle?

ikke
21. mar 2013

@cestovatelkaandrea obavam sa, ze friso uz neexistuje, len mlieko. tie to hladam, odkedy som nasla tie sprostodti v olvarite a ty si pisala, ze si davala friso, no nikde ani stopy... 😖

vever1
21. mar 2013

@ikke @cestovatelkaandrea friso uz dlhsie nie je v obchode som si to tiez uz vsimla. ale ja som ho ani nikdy svenovi nedavala lebo raz som kupila friso karfiol ked sme isli prec a nemohla som mu navarit a to bol taky humus ze on mi to odmietol zjest a ani sa mu necudujem 😝 a u nas to bolo tak ze ja som zo zaciatku sama stale varila a robila aj ovocne presnidavky ale jedneho dna sa mi syn zatal a nechcel okrem ovocia nic jest a tak som vyskusala olvarit a cuduj sa svete sprasakl uplne vsetko a tak sme asi mesiac a pol fungovali na tom a potom som mu postupne miesala pohar s mojim domacim a tak sme zas presli na domace. ale odvtedy sa jeho jedenie tak strasne pokazilo ale ja tak v kutiku duse dufam ze raz pride den a mi bude pekne aj vecere papat 😝
inak baby, ja teraz davam emme zeleninovy prikrm medzi dvoma mlieckami. uz by som to ale chcela zrusit to jedno mliecko teda zeleninku a mliecko spolu len ona mi tak nestastne papa. o 6:30-7, 11-11:30, 15-15:30, 18:30-19 a potom v noci raz o 23:30 inokedy az okolo 2. ja by som ju chcela nastavit aby mi papala tak okolo tej 17:00 ale teraz neviem ako to mam urobit ci mam jej dat o tej 15:00 menej mlieka aby bola hladna alebo ako? ja uz si veru nepamatam ako som to u svena robila 😔 a este som sa chcela opytat davate aj tu ryzovu kasu? ja som si ju kupila ze vyskusam len teraz neviem kedy to je najlepsie dat ci v tej psolednej flasi alebo o tej 19:00 pred spanim kasu z toho urobit alebo rano? ja som kasu svenovi nikdy nedavala. on mi tie vzorky co som mala odmietol a raz som mu kupila krabicu a urobila raz kasicku pred spanim a on po jednej lyzicke skoncil a ani pusu neotvoril 😝 tak som vyhodila do kosa a uz som nikdy ani neskusala 😝

vever1
21. mar 2013

@cestovatelkaandrea no a to ti uz pekne papa ze 140ml ovocia a 100-150 zeleninky to nasa este len 100ml zeleninky papa. hlavne sa nenechaj vytocit ziadnou dr v CB 😀

vever1
21. mar 2013

@lexxie_holandsko no to fakt pekny rozdiel hlavne v tej vahe v 4m 😀 moj mm ma tak nieco nad 170 on nie je velmi vysoky holandan ale ja som rada lebo ja sama mam len 161cm takze to by bola sranda keby bol veeeeeelmi vysoky 😝

vever1
21. mar 2013

a este aby ste vedeli akeho mini muzicka mam doma tak v jeho 3 rokoch ma 91.6cm a 12kg 😀 😀 😀 😀

ikke
21. mar 2013

@vever1 jeej, co je male, to je mile 😵
my mame CB az buduci tyzden, ak nebudu u nas kralovat kiahne, ale podla domaceho merania ocakavame okolo 102cm a 17kg