Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
19. sep 2013

@ikke no na toto sa musim opytat manzela. taketo info moj server neuklada 😀

cestovatelkaandrea
19. sep 2013

@lexxie_holandsko dakujem a ako keby mi nestacilo teraz robim dalsiu tortu 😀
No Kilian je vacsi. Este jedno kilecko a je ako Damian v dvoch rokoch. Damian mal 12kg ked mal dva roky ale bol vysoky. Kilian je vyskovo takmer rovnako ako Damian (nejaky rozdiel 2-3cm viac) len tou vahou je to cez kilo a pol rozdiel. Ale v pohode. Rozumovo a pohybovo je na urovni rocneho drobca, takze je to v poriadku.
No ja som s tymi tortami aj nad tym uvazovala. Kamoska ma obchod s cokoladami a hodili by sa jej tam marcipanove torty. Lenze potom by sa moje hobby zmenilo na pracu a neviem ci by som si to este uzivala. Pokial to robim vtedy kedy sa mi chce, tak sa mi aj dari. Ale predstava robit 10-15 tort tyzdenne ma desi. To by sa radost zmenila na povinnost a mozno by som ich ani take pekne nerobila. Mozno by to bolo ine, kebyze nerobim. Potom aj ano. Ale takto by som nestihala. Dom by bol ako po vybuchu a deti zanedbane. A to mi za to nestoji. Dost ze robim v jednej praci, druha je zatial len ako hobby.

lexxie_holandsko
19. sep 2013

@ikke myslim, ze IAK, je to pres praci manzela.

lexxie_holandsko
19. sep 2013

@vever1 ahoj, jak se mate, jak deticky ? Svenovi uz jste vybrali skolu?

vever1
19. sep 2013

@cestovatelkaandrea dakujem za recept musim si to napisat. znie to jednoducho. no u nas problem ze ovocie v torte velmi nechcu ale mozno ekd tam dam baban. a robila si s parizskym kremom aj pre kiliana? predsa je tam cokolada. no ja sa priznam ze man teraz viac chytilo hackovanie tak nejak som este ani nad tortou nerozmyslala. mam ich neskutocne vela poukladanych v pc tak budem musiet pokukat ale ked chces tak mi posli aj na mail. dam ti do spravy 😉 inak ja som teraz rozmyslala ze postavicku vymodelujem z marcipanu. niekedy sa mi s tou sukrovou hmotou horsie modeluje tak som rozmyslala ze vyskusam na modelovanie postaviciek marcipan. mas s tym skusenost?

vever1
19. sep 2013

@lexxie_holandsko no deticky dobre. teda ako kedy 😝 so svenom sme boli na psychologickych testoch kvoli tomu co boli tie problemy v skolke, tak celkom dobre vysli. keby sa mu chceli stavat kocky co sa mu vobec nechceli 😝 takze stratil dost bodov ale zas druhe voeci mal nadpriemer tak sa mu to nakoniec vyrovnalo a dostal z 100 bodov 96 😀 no horsie to bolo s emocionalnou strankou kvoli comu sme tam aj sli, tak teraz mame o 2tyzden posedenie s psychologickou aby nam poradila nejaky triky aby sa sven tolko nebal a aby v skole nakoniec vsetko dobre dopadlo. dnes sme boli v skolke sa fotit tak to bol tiez typicky pripad co som v podstate mala ocakavat 😖 rano ekd sme boli s Emmou tak sa dal aj odfotit lebo tam nebolo vela deti a nebolo to take chaoticke ale poobede bolo vela deti a ho polozili na lavicku medzi deti ktore ani nepozna tak to nakoniec skoncilo tak ze zacal plakat a na fotke ani nie je a na ktorej je tak tam len reve. 😖 este ze ho odfotili rano sameho a aj s emmou tak aspon nejake fotky budu normalne 😝
a skolu uz mame vybratu od aprila. len na este nikde nezadelili lebo ide do skoly az v marci, pride nam list niekedy v oktobri tak som zvedava. 😉

ervenka
20. sep 2013

maminky, pozor na napoje v krabickach WICKY malinove- http://www.rtlnieuws.nl/nieuws/binnenland/terug...

cestovatelkaandrea
20. sep 2013

@ervenka diki dobre vediet. my to sice nekupujeme ale Damian take bezne dostava od deti na narodeniny.

cestovatelkaandrea
20. sep 2013

@vever1 hej aj pre Kiliana do skolky. V albume mam fotku tej torty. Je taky chrobacik. a bol presne s parizskym kremom a bananmi. Malickym detom dali z torty len piskotu.
Poslala som ti mail s napadmi. Inak je aj velmi dobra stranka www.tortyodmamy.sme.sk a tam najdes strasne vela napadov tort pre deti. aj super navody a vela videi ako sa co robi.
Z marcipanu sa postavicky robia omnoho lahsie. Predsa len cukrova pasta je taka tvrdsia ale mne sa s nou dobre potahuje a vyrezava take kviekty a tak. Na modelovanie 3d radsej pozuviam marcipan ako pises. Je meksi a lahsie z neho urobis figurku pozadovaneho tvaru.

Som si citala co vsetko musite absolvovat so Svenom. Tak mi je to luto, taky bystry chlapcek a kvoli tomu ze je bojazlivejsi, tak musi toto vsetko absolvovat. Nenavrhovali ho dat do skoly kvoli tomu troska skor na zvykacie dni? Vies aby si pomaly zvykol, ze kde je. Predsa len skola je nieco uplne ine ako skolka. Zrazu tam mas dzunglu, 25 deti v triede a niektore ani nekomentujem. Hlavne cez prestavky vonku na dvore.

lexxie_holandsko
20. sep 2013

@vever1 Tak na jednu stranu je fajn, ze ma Sven dalsi veci nadprumerne. Urcite je moc chytry. S tou emocni strankou jsme to meli trochu podobne. Edik byl hodne bazlivy, ve skolce se extra nezapojoval, ale nakonec si zvyknul. Jeste v groep 1 a 2 si vzdy nehral s detmi. Ted je v groep 4 a ma spoustu kamaradu a uz mi hlasili, ze obcas dost zlobi..Proste potreboval cas a taky nemel rad takove ty zmeny tridy a dalsi necekane veci. Ted uz to ale zvlada dobre.
Zuzka je doma drak, ale ve skole hodne uzavrena. Rikali mi to uz nekolikrat, doma hlasi, ze chce mit ve skole klid. 😀 U te to nejak neresim, proste potrebuje taky cas.
U Edika jsem si ale delala vic starosti, protoze treba jit do velke telocvicny, kde bylo cca 100 deti, byl zazitek. Prohlasil, ze tam je moc deti a dal nesel. Kdyz byl jeste mensi, tak pockal, az ostatni deti odejdou z klouzacky a teprve potom tam sel..Fakt se hrozne zmenil, asi potreboval dozrat. Taky mu jeste do \lonska vadily velke skupiny deti, hluk..dokonce ho pry bolela hlava apod..a najednou je to taky pryc.
Doufam, ze u vas se to taky vyvine timto smerem, ne kazde ditko je v 3 az 4 letech tak spolecenske.

lexxie_holandsko
20. sep 2013

@cestovatelkaandrea Skolka ZUzky zavedla, ze 3,5 lete deti chodi 1x tyden na hodinu do skoly pravidelne az do 4 let. Myslim, ze to je dobry napad. Edik to nemel, ten mel jen asi 3x dopoledne, nebo odpoledne zvykaci a potom letni prazdniny a nastup na dopoledne a zvykal si spatne.

vever1
22. sep 2013

@cestovatelkaandrea ďakujem aj tu. som rozmýšľala celý víkend a asi si ja urobím s parížskym kremom. no a to ešte nie je moc. okrem toho ešte k fysio a každého pol roka na kontroly :-/ a to nám chcú nanútiť ešte jednu terapiu na dva dni do týždňa :-/ no radosť mám niekedy....a s tou školou sa dosť bojím aby nebol ešte viac utiahnutejsi :-/

@lexxie_holandsko to máte super. tu idú len na 3-4z na pár hodín a hotovo. no uvidíme ako to bude zvládať. je to moja nocna mora :-/

a ináč musím nás pochváliť. od piatku máme doma ďalšieho chodca 😀

ervenka
22. sep 2013

@vever1 jeeeeeeeej super! Ze pozdravujeme a posielame pusu ako dvere autobusu. Daniel je uuuuplne mimo ked vidi dvoje detkavy na fotkach. Emmka je ze heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej 😵 . A na Svena,ze hoi 😉 . Zajtra ideme do CB, museli sme vyplnit dotaznik. Je tam kolonka- Heb u vragen over the lopen van uz kind? A mm truhlik napisal,ze- JA, wanner gaat hij rustig lopen ipv rennen? Myslela som si,ze len vtipkuje, a on to fakt napisal. DR v CB porazi, ked to uvidi.. 😀

vever1
23. sep 2013

@ervenka hahaha som sa pobavila na tvojom muzovi 😀 ja som inac dnes doma lebo Emma bola cez vikend chora. vcera som s nou dokonca bola 2x na huisartsenpost lebo 1x sa nechcela dat vysetrit. 😝 ani by som nesla ale tak chudatko vcera od 11 plakala ani utisit sme ju nevedeli. tak sme nevedeli ci ju daco boli. o 1 dostala paracetamol a o 3 uz zas riadne nariekala. to nie sme u nej zvyknuty, lebo ked dostane paracetamol tak na takych 5 hodin je uplne v pohode a teraz len plakala a plakala 😖 tak ani teplota jej dole nesla. 😖 ale nastastie nic nenasli ale bolo tazke ju vysetrit lebo aj po 2x plakala a taky mily, mlady a este k tomu fesak doktor tam bol, a ani jemu san edala obmakcit 😝 ale ked sme sa vratili domov, tak uz aj trosku ozila a dnes uz robi neplechu 😝 😀

cestovatelkaandrea
23. sep 2013

@lexxie_holandsko vidis a to je podla mna v skole kde je Zuzka lepsie. aspon ja si myslim, ze detickam, ktore su bojazlivejsie by mali dat viacej zvykacich dni, lebo ono je to proste pre ne ine. nas Damian to sice nepotreboval ale poznam vela deti, ktore to fakt potrebuju a tych 3-5 dni na zvykanie co ponukaju skoly bezne je velmi malo. Damian maval zo zaciatku take stavy, ze mi vravel, ze on tam moc nechce chodit, lebo ich je tam strasne vela. No asi po dvoch mesiacoch sa to upravilo. A teraz je tam velmi rad a je to zivel za vsetky zivly.

cestovatelkaandrea
23. sep 2013

@vever1 no a prave preto by som si vyziadala viacej zvykacich dni. ja neviem, mne to proste pride strasne malo doviest dieta do skoly 3-5 dni a potom hura do tej divociny. ono skola je proste ina. aspon ja to tak vnimam. a ked je dieta ustrachanejsie, tak asi treba na neho opatrnejsie. ale to je len moj nazor.
inak podla mna na to vsetko co ste so Svenom prekonali je aj tak super ako vsetko zvlada. ono sa to zlepsi casom uvidis.

a super, ze Emma uz chodi 🙂 sikula je to riadna. my mame doma momentalne velkeho nervaka, nakolko mu ide vela zubkov naraz.

cestovatelkaandrea
23. sep 2013

@vever1 skoro sa uzdravte a vies co to bolo? z coho tak plakala?

vever1
23. sep 2013

@cestovatelkaandrea no mne kamoska co je ucitelka radila ze ho mame dat do skoly az v auguste. ze to je pre neho lepsie. ale kde ho potom akoze do augusta mam dat?svokrovci mi ho nezoberu a mozno skolka by ho este zobrala ale jemu to uz nestaci. uz by mal byt v 3+ ale este tam nemaju miesto tak je pri mensich detoch ale vidno na nom ze on potrebuje uz neico viac. hlavne ze hovorili ze ho do 3+ daju uz v auguste a teraz tam nemaju miesto a sami dobre vedia ze to je pre neho lepsie ako byt v tej nizsej triede kde je jeden divokejsi ako druhy 😖 cakame teraz na list zo skoly ze kde ho zaradia. koncom septembra zaciatkom oktobra by sme ho mali dostat a potom uvidime ci si este dame nejake to stretko so skolou alebo sa musime so skolkou dohodnut ci nemoze mat viac zvykacich dni.
co sa emmy tyka tak nevieme co ju bolelo. 😖 keby nam to uz vedeli povedat 😖

lexxie_holandsko
23. sep 2013

@vever1 gratuluji Emicce k chozeni, je to sikulka. Tak vam nastava nove obdobi 🙂
@ervenka manzel je sprymar, dost mne to pobavilo 🙂 Tak Daniel se nezastavi ? Mozna zkuste uz kolo? Nektere deti se na nem nauci dost brzy.

@cestovatelkaandrea To je mi lito, ze Damian mel ze zacatku takove problemy, ale je dobre, ze si zvyknul. Je to pro ne velka zmena. Rozdily mezi detmi jsou obrovske, nektere tam prijdou a hned se kamaradi a nemaji problem byt bez rodicu, nebo v novem prostredi..jine to snaseji hur, nebo jsou uzavrene..jako nase Zuzka..ta zase temer nebrecela.
Po par letech se srovnaji vsechny 🙂

ervenka
23. sep 2013

A sme spat. Takze cisla su: 11,8kg a 87,5cm. Takze maly ale hravy. DR. skonstatovala,ze Daniel je naozajstny chlapcek, ze sa rad hybe, motoricky je vpredu. testovala ho, ci vie postavit vezu z kociek, ci vie kocky dat do spravnych otvorov... 😉 Take sranda veci pre rocne deti. 😝 A ku tej otazke od mm povedala,ze s tym sa nic neda robit, ale ze ak chceme, mozeme s drobcom chodit na peutergym do Udenu,alebo do Tilburgu uplne na druhu stranu mesta. Ze tam si vybije energiu. Tak uvidime. Aby to nebolo uplne zase az take idealne, o 6mesiacov ideme spat, lebo Daniel MUSI uz teraz hovorit minimalne 2 slova za sebou a to prosim pekne Nl a aj SVK. a mama titen (mama sitten) sa uz nerata, lebo to hovoril aj minule. Ale on si brbloce ,ale svojim jazykom. A pozrela mu aj usi, ale ak chceme, mozeme poziadat u huisika, a on nas posle do nemocnice prekotrolovat usi, ci funguju...
@vever1 ooooch, tak mala kamoska bola chora. hmmmmm, mozno len brusko, alebo sa na nu niekto skaredo pozrel. Dobre je, ze uz je v poriadku. Tesim sa, ako ju uvidim chodit. Daniel asi aj zabudne dychat. 😵

ervenka
23. sep 2013

@lexxie_holandsko mame take auticko, aj trojkolku, ale to je pre neho nuda. este to auto ako tak, ale trojkolka ho nebavi, lebo je to pre neho este trochu velke, a behanim sa rychlejsie vsade dostane. 😀

lexxie_holandsko
23. sep 2013

Tady jeste par fotek ze sobotni oslavy, 11 deticek, kdyz je tak vidim, tak si rikam, jak jsme je uhlidali 😀 a jeste dortik, pekla jsem ja, zdobil manzel. Ja fakt zdobit neumim.

rybca
23. sep 2013

@ervenka nas tiez caka CB, len neviem kedy, lebo este sa nam neozvali, inac to co ta vasa doktorka riesi s recou? nas mal vlastnu rec asi do 2 rokov a cistu (ani jednu) rec nema do dnes, asi nas caka logoped, ale ja to aj uvitam, bo vidim na nom, ze niekedy az zapasi s tym jazickom ako sa snazi nieco povedat, hlavne teraz zacal vsetko hovorit v zdrobneninach (v slovencine)...🙂

lexxie_holandsko
23. sep 2013

@ervenka Tak to jste dopadli moc dobre. Daniel bude asi dobry drak 🙂 S tim mluvenim bych si zatim nedelala starosti, vzdyt je jeste hodne maly a dvojjazcycne deti nekdy mluvi pozdeji. Ne vzdy, ale muze se to stat. Hlavne, ze rozumi. Mam tady znamou a ta ma dceru triletou a ta se teprve ted trochu rozmluvila. Je to holandanka. Kazde dite je jine. Edik mluvil taky pozdeji, nezapomenu na jeho vyrazy typu ..papa bum, mnau hop, huu daar 😀 To byla opravdu konverzace.

lexxie_holandsko
23. sep 2013

@rybca Mluvite na Matyase doma pouze slovensky? Ja to stridam a to neni dobre a jak si zvyka ve skole?

lexxie_holandsko
23. sep 2013

@rybca Posledni kontrola v CB je myslim ve 3 letech a 9 mesicich, mozna neco zmenili? Potom uz je schoolarts. Prisel nam dopis, ze krome kontroly v 5 a 11 letech bude i kontrola v 8 letech..no hura..ale bude to snad jako screening.

ervenka
23. sep 2013

@rybca @lexxie_holandsko mne to ani velmi nevadi,ze je taky pohyblivy. Aspon mozem ist na preliezky aj ja 😀 No s recou, asi si nasa mila dr. musi vzdy nieco najst, aby mohla zdrbkat. A napr. krpata od mm brata- rodena NL, a ma 3 roky a stale nevie poriadne hovorit, ked mala 2 nerozpravala ani tolko co Daniel a nikto ich neperoval. Ale nevadi, s mm sme sa dohodli, ze Daniela naucime Nl a SVK hymnu, on nebude hovorit on bude priam spievat dvojjazycne. Taaaaaak, 😀 😝 😎

ikke
23. sep 2013

@vever1 woow...u nas este stale po styroch, teda vie sa sama postavit aj uprostred postele a potom tam s velkou srandou balansuje, no vykrocit ani za svet 😀

@ervenka aaale, prosim ta, 2-rocne dietko BY MALO rozpravat 2 slova za sebou, ale to sa tyka predovsetkym jednojazycnych deti 😉 dvojjazycne potrebuju skoro vzdy aspon o pol roka viac, my mame kvoli tomu VVE indikaciu a skolku za 13 eur mesacne 😀 no a ze ma rozpravat v 2 rokoch v oboch jazykoch, hahahaaaa... moj zacal slovensky rozpravat az tieto letne prazdniny (v 3,5 roku), aj to az po skoro 3t na slovensku. odvtedy sa neda zastavit a aj v skolke, v meste, vsade na mna sebavedomo melie slovensky 😉
nenechaj sa stresovat, raz bude daniel rozpravat viacerymi jazykmi nez ctena dr. 😀

lexxie_holandsko
23. sep 2013

@ervenka vyborny napad 🙂 Rec urcite Daniel dozene, prijde mi, ze v nekterych vecech jsou holandani az moc laxni a jinde by zase testovali snad uz v roce.
Ta peutergym je ale bezva, chodila jsem se Zuzkou od 1,5 roku. Krome toho, ze nemela rada ty spolecne hry a nebyla sila, ktera by ji prinutila..ji to moc bavilo. Naradi, trampolina, skakani, hrazda. Fakt bezva. Chodili jsme az do 4 let a ted ma od skoly zase, krome toho ji mozna dame na gymnastiku. Pohyb ji vylozene bavi. Ovsem komunikace s ostatnimi detmi stoji za to. Madam asi nema o ostatni deti zajem, nebo ja nevim..Necham ji, nema cenu ji nutit.

rybca
23. sep 2013

@lexxie_holandsko u nas je to zlozitejsie, ja s nim hovorim po slovensky a Laci po madarsky a to CB nas caka s Juliou, dnes ma 1 mesiac