Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

jarunice
24. aug 2012

ahojte, myši.. to bylo naše téma poslední měsíc a půl, běhalo jich tady víc asi tři.. první týden jsme je slyšeli večer ve stěnách a další týdnen jsme měli jejich hovínka na zemi podél zdí, na parapetech, za kuchyňskou linkou, prohryzali odpadkový koš,.... další dny jsme každou noc dávali ty kartonový krabičky s růžovýma "jedovatýma" granulema, natahovali pastičky (máme malýho pejska a zvědavý dítě, takže přes den jsme to měli uklizený na skříních) a ty mrchy sežrali 8 balení růžovej granulí, ale bez efektu, pak jsme odjeli na týden do švýcarska a po příjezdu jsme našli chcíplou jednu v obýváku - opravdu hnus to uklízet.. 😖 další týden jsme je zas krmili jedem, odnášeli odpadky, dali do plastových krabic všechny potraviny a až po týdnu našli další myš chcíplou na zahradě. Už týden tu nemáme nic! hurá! Akorát se děsim, že se na zimu zase sem nějak stáhnou :(( Je to starý baráček v historickém centru Edamu, všechno je dřevěný, snadno se prohryžou všude..:( Pak jsem zjistila taky, že ten jed není jed, že je to v NL zakázaný! jsou to jen paralyzanty- něco jako drogy,takže myši chcípnou většinou na dehydrataci...

@ervenka pastelky jsem malýmu dala určitě taky tak nějak okolo 1. roku, ale vždycky s dohledem, jinak bylo počmáraný všechno 😀 dneska ve dvou letech ho to moc baví, domaluje sám autu kulatý kola,no nejsou perfektní, ale dobrý a trefí se i v omalovánkách vybarvuje vevnitř obrázků - taky ne perfektně, ale lepší se to 🙂 Jinak můžu doporučit jako novo zábavu v Bart Smith, nebo v Dirku se dají docela levně koupit takový časopisy se samolepkama zvířatek z lesa, moře, farmy, vesmír, ... tak to ho moc bavilo a baví pořád, naučila jsem ho už docela dost zvířat... dala jsem mu tu nálepku vždycky na prstík a pak ukázala kam to má nalepit, lepil to nakřivo ale moc ho to bavilo 😉

jarunice
24. aug 2012

@eri28 no to je děsný s tím vaším bydlením :(( našla bych si asi pro jistotu urychleně něco jinýho, asi by mě těhotnou před porodem neuspokojovala představa, že příjdou chlapi s policajtama, aby jste vyklidili prostor.. 😨 co?

eri28
25. aug 2012

@jarunice no, je to des, ale mi to mame uz cez rok ten stres, len sme cakali, kedy to praskne, a policajtov sme volali na posledy mi, aby nam pomohli, pretoze nemaju pravo nas vyhodit....
kebyze mame teraz peniaze, stacilo by nieco cez 3500 eur, a aspon jeden pracovnu zmluvu, tak utekeme prec, hned, ale akurat sme v takej situacii, ze nemame nic 😝

eri28
25. aug 2012

@ervenka praveze mi vieme, ze nemaju pravo, a volali aj z nasou pravnickou, cize organizaciu uz asi netreba mame dobru advokatku, a moc mi nejde do hlavy, zeby boli taky sprosty oni, alebo si fakt myslia, ze sme cudzinci a sme uplne hlupy 😅 , je to jedno, mi sme radi, ze mame strechu nad hlavou, a ked sa narodi krpec, hladame v pohode nove, ....

ervenka
25. aug 2012

Dnes sme boli u kamosky pri Brede. Ked sme sa vecer vratili Danko zacal byt placlivy, a o 9,30 mal 38.7teplotu. Dali sme paracetamol, zaspal az teraz na mne. Plakal az sa spotil. Predpokladam,ze idu horne ocne zuby. Divala som sa mu do ust v stredu- dasienko cervene a zvacsene. Aj cumlik na flasi drzal v ustach na druhej strane a potom do neho hryzol. Tak dufam,ze sa aspon trochu vyspime. A ja som zakopla o stolicku tak kvalitne, az mi necht na palci zaliala krv... Tesim sa,ak mi nech zlezie...

vever1
26. aug 2012

@ervenka tak ako este ste chorucky? nas sven mal teiz zvysenu teplotu s kaslal cez vikend a dozvedela som sa to len dnes ked nam ho svokrovci doniesli naspat. 😖 ale ja som nejaky taky vnutorny pocit mala ze mozno je nejaky chorucky lebo v piatok bol len na mne nalepeny a bol dost placlivy a ked som ho odviezla ku svokrovcom tak ani nechcel odomna ist 😖
a pytala si sa na kreslenie. my sme zacali tak v 13m a dali sme mu na zaciatok klasicke pero. a neskor ceruzku a neskor som kupila farebne ceruzky v heme ale ako ikke pisala su naprd, lebo su strasne tvrde a prd vidno na papieri. ale tie zmyvatelne fiksky veru v heme pokukam @ikke 😀 uz som rozmyslala aj nad farbami lebo doteraz som nejak odolavala. najskor lebo sven dlho pchal vsetko do pusy ale uz to davno nerobi tak asi kupim aj farby, ved aspon v zime ho budem mat cim zamestnat 😝 a eli oni na zaciatku len bodky po papieri robia, potom kreslia ciarky a prejdu na kruzky a teraz sven uz pekne kresli a sice malokedy vieme co ale on si vzdy vymysli 😝 a niekedy nakresli srdiecko, uz aj auto sa mu podarilo alebo nejake zvieratko teda aspon an nieco take ako pes sa to podobalo 😝 ale co vie najlepsie tak je 1 to mu ide velmi dobre 😀 amy mame obdobia ze len by si kreslil a potom ho to zas mesiac nebavi, ma zas len knizky a potom lego a pod, ono sa to strieda 😉

inac my sme sa cez vikend poriadne namakali ale uz vacsina veci je hotovych a od vcerajska konecne mame opat spalnu a spime na nasej posteli. vcera sme vytapetovali 2 izby. flisova tapeta je super ale tie klasicke papierove co sme davali teraz do detskej uz veru nie, som sa pri tom tak nanadavala 😝 a v piatok nam doniesli skrinu do spalne co sme si v ikei kupili a oni ju pocas prevozu poskodili tak teraz stoja vsetky krabice v obyvke a cakame kedy nam to pridu vymenit 😖 tak este stale zijeme z kufrov ale dufam, ze tento tyzden uz skrina v izbe bude stat 😉

a inac tu je fotka tapety do bambulkinej izbicky 😀

ervenka
26. aug 2012

@vever1 no veru ze Danko je chory. 38,9C. Derie sa na svet na jednej strane ocny zub. Na druhej strane dvojka. Ale nezda sa mi taka vysoka teplota, tak asi zajtra rano pojdeme k huisikovi, lebo is chyta aj uska. Takze sa chlapci dohodli na rovnaky cas. 😖 Sokovni ste s tou prerabkou. Este dvere vymalovat. Ci nechate Svenove dielko na obdiv sveta? 😉

cestovatelkaandrea
27. aug 2012

@ervenka joj tak sa rychlo uzdravte. my sme boli pri ocnych zubkoch vzdy dost choruski a Damian mal z toho vzdy aj usnu infekciu. Tak dufam, ze Danko nie, ze su to len nervy, ktore vystreluju k uskam.

cestovatelkaandrea
27. aug 2012

@vever1 pekna tapeta do izby. hovoris, ze flisove su dobre a klasika neee. to si musim zapamatat, ked budeme my tapetovat aby som sa zbytocne nezozierala. fakt ste sikuliaci, ako sa ti robilo s bruskom?
a sven nech sa rychlo vyzdravie 😉 mam pocit, ze tu chripka chodi okolo po celom NL.

ervenka
27. aug 2012

@cestovatelkaandrea Noc bola hrozna. O 1 v noci si Danko dal trosku mliecka, o 4 plac, zaspal mi len na rukach, o 5 len mrncal- cumlik a spinkal dalej. O 6 si povedal,ze uz spal dost a mama tiez, 😖 Takze sme hore. Rannu kasu nechcel, zo zemlicky si dal len polovicu, a ani piskoty nechce... Tak o 3,30 ideme ku huis., nech vieme na com sme. A navyse na baleni paracetamole je napisane, ze sa neodporuca davat viac ako 2 dni. Dnes je 3. den a som zvedava, co mam Dankovi dat...

cestovatelkaandrea
27. aug 2012

@ervenka no totot presne poznam. hroza, des a malo spanku.... nastastie vzdy len nejake 2-3 dni. My sme paralen davali aj dlhsie. Doktor s tym nemal nikdy problem. Vyzera to, ze je to z toho zubka alebo ani nie?

vever1
27. aug 2012

@ervenka no tak az take teplotky ma chudacik ☹ no to sa mi uz velmi len na zubky nezda. vacsinou je potom nieco este k tomu, predsa ma oslabeny organizmus z toho ze mu idu zubky a ked hovoris ze si aj uska chyta tak mozno ma zapal. aj sven tak raz mal ze so zubkou aj zapal usi chytil. a moj bratranec mal klasika pri kazdom zube zapal usi. a co sa paracetamolu tyka to mozes aj dlhsie davat ako 2 dni, len neprekrocit stanovenu dennu davku. U nas uz v pohode. len jeden den mal zvysenu teplotu 38 a to mu svokrovci na noc dali paracetamol. inka je v pohode ale kasle. teda ked prisiel domov tak uz ani velmi nekaslal elbo mu svokrovci kupili sirup co mu pomohol. tak uvidim ako dnes. eln menej je ale to ej normalne pocas choroby alebo tesne po. a tie dvere veru malovat teraz nejde. lebo vsetko su to farby terpentinove a tie teraz v tehu velmi dychat nemozem, tak to nechame az ked sa mala narodi na buduci rok. 😉

@cestovatelkaandrea no mozno sa niekomu s klasickymi papierovymi tapetami dobre tapetuje ale mne nie. lebo napriklad flisove, to natries lepidlo na stenu a hned zacnes tapetovat a ta tapeta je pekne podajna da sa lepsie natahovat a ked nahodou neico, tak ju velmi pekne odlepis so steny a mozes este raz skusit. a co sa papierovych tyka, tak pisalo na krabici od lepidla ze mas natriet tapetu a ze potom pockat 7 minut a zacat lepit ale nam po 7 minutach uz skoro vyschla takze sme potom natierali stenu lepidlom aby to tam drzalo 😝 a ked som isla druhu lepit tak sme tych 7 minut nepockali a potom zas bola este dost mokra takze sa mi roztrhla lebo ja som bola pri flisovej zvyknuta ze mozem trosku natiahnut ale pri papieri sa to neda 😝 tak som nadavala 😠 a potom sme nasli taky zlaty stred ze sme cakali len 5 minut a hup na stenu ale aj tak sme potom este hlavne boky tapety miuseli lepidlom natierat lebo boli suche uz aj ked sme teda poriadne lepidla na tu tapetu dali. neviem, mozno sme mi niekde robili chybu. 😝 a ako sa mi tapetovalo, no to je v pohode s bruskom to mi nezavadzalo. horsie bolo klast podlahu, to som sa teda navzdychala lebo to vkuse po kolenach som chodila a aj ked sedis na zemi sa obcas potrebujes trochu zohnut a brucho zavadzalo 😖 ale chvalabohu uz to je za mnou. mojho muza este caka vymalovanie chodby a svokra potom pride vycistit koberec lebo ja som chcela dat polozit novy, predsa je tu uz viac ako 15 rokov ale svokra s mm ma prehvoorili ze ked sa poriadne vypucuje tak je este ok, tak som im povedala ked ho oni vypucuju lebo ja uz s tym bruchom veru tepovat nebudem 😝 a este nam treba dat tu skrinu dokopy tak len dufam, ze v stredu ju vymenia aby sme to vo stvrtok vecer poskladali a mozem si pekne poukladat veci do skrine a este kupit svenovi novu skrinu a mozem si uz ist po veci ku kamoske, oprat ozehlit a pekne pripravit vsetko na prichod malej a potom uz len oddyyyyyyyych 😀 😀

cestovatelkaandrea
27. aug 2012

@vever1 ty si riadna sikula. my sme tiez planovali tapetovat tak, ze lepidlo na stenu a potom sup tapeta na stenu. no vidim, ze to zalezi od tapety. no podlahu klast, to si neviem ani predstavit, ved to si sa musela riadne zatinat. uz aby ste mali vsetko hotove a ty si si mohla oddychnut.

ervenka
27. aug 2012

@cestovatelkaandrea
@vever1 Ono to vyzera ako zubky, ale chyta si uska, dnes si uz prikladal ruky na ne, a zacal kaslat, aspon ze este nema sopliky. Vsade sa pise,ze zubkova teplota moze byt maximalne 38C, a on ma 38,9.. Spravila som mu milovanu hrusku+jablcko, prosim pekne 5 lyziciek, nic viac... Volala som huisikovi, povedal, aby sme pre istotu prisli, ze pozrie a uvidime. Tak poobede sa dovalime. A moj srandovny mm mi zavolal,ze ci ma zavolat svokre, aby prisla ku Dankovi a ze ja mozem ist do postele. No zmysel pre humor on ma.... 😝

vever1
27. aug 2012

@cestovatelkaandrea jedine flisova tapeta sa robi tak ze natries lepidlo na stenu. ale maju ich neurekom tak mas z coho vyberat. horsie je to u detskych tapiet. tam sa mi zda ze viac su papierove 😖 no a co sa podlahy tyka ma z toho riadne kolena boleli lebo to bolo najlepsie po kolenach sa premiestnovat (menej zataz na brusko) ale aj tak ma prvy den ked sme kladli podlahu bolelo hore cele brusko ako keby som tam mala svalovku. potom som si uz viac pozor davala a nezohynala sa velmi 😉 no uz v podstate mna velke prerabky necakaju. len pomoct mm s poskladanim 2 skrin a to ostatne je uz na neho 😝 takze pomalicky mozem oddychovat. inak uz tento tt mozem skoncit v praci ale 2 dni spania v posteli robia zazraky tak mozno potiahnem este 1tt a ak sa bude dat aj 2. ale zas si chcem este aj oddychnut kym sa mala narodi a mam taky pocit ze to bude este pred terminom. tak aby som este mala par tt na oddych 😝 a ty sa ako citis?

@ervenka no papat ti nebude ked sa neciti dobre. ja si myslim ze ma zapal usiek. tak daj vediet ked sa vratis od dr. a ked mu da atb tak oni vacsinou hned zaberu a na druhy den uz skoro ani teplotu nemaju 😉

lucikusik
27. aug 2012

Ahojte všetky maminky. Potrebujem poradiť.... Kde sa v Holandsku kupujú plienky, mliečna kaša a pod. Existuje tu niečo ako je na Slovensku Dm drogerie? Vopred Vám ďakujem za pomoc.

vever1
27. aug 2012

@lucikusik plienky kúpiš v kruidvate. Aj mliečko, kaša a všeličo pre detičky sa tam dá kúpiť. Je to klasická drogerka. Ale aj v bežných supermarketoch kúpiš 😉

ervenka
27. aug 2012

Takze baby, Danko ma virozu. Uska su nastastie ciste. Podla dr. si ich moze chytat lebo dutiny tlacia... A mimochodom,ze vraj by som vobec paracetamol nemala davat,ze horucka je najsamlepsie liecivo. Ehm, no nedaj paracetamol, ked ditko je horuce ako piecka a uci svietia ako lampase....

ikke
27. aug 2012

@lucikusik ako pise vever1, len dodam, ze dm-drogerie tu nie su, takze sa nespoliehaj, ze by si tu kupila napr. nieco z babylove.
drogerky sa volaju napr. kruidvat, etos, da, trekpleister,...

vever1
27. aug 2012

@ervenka tak nastastie ziadne zapalene uska 😉 no a co sa paracetamolu tyka, tak ja napriklad davam az ked mu teplota vystupi nad 38 ale ak je to cez den tak najskor este cakam a ked po hodine uz je vysia tak dam ale inak nie. ale ked ide spinkat tak mu vzdy dam parcetamol ked ma uz 38 lebo ho poznam ze mu to v noci moze vystupit este viac ak mu ho nedam. ale cez den sa snazim fakt len v krajnych pripadoch. ale kravina ze nedat paracetamol ked ma ditko uz 38.9 je pravda ze teplota je reakcia organizmu na vytvaranie si protilatok proti virusu takze ju netreba hned zrazat ale ak uz fakt treba tak treba 😉

@ikke a by sa ako mate? Albert sa uz aklimatizoval alebo este vymysla aby ziskal pozornost? 😀

cestovatelkaandrea
28. aug 2012

@ervenka na paralen som mala s doktorkou raz dlhu debatu. Ak ma drobec len vysoku teplotu, tak mu ho davam, ked ma 38.5. Ked ma menej, tak nie. Ak ma bolesti napr. ked mal zapalene usi alebo sa mu prerezavali zubky a nemohol od bolesti spat, tak som mu paralen dala. Aj ked teplota vysoka nebola. Inak by sa nevyspal a plakal by celu noc. Nikdy mi doktorka nepovedala, ze nemam Damianovi davat paralen, ked ma vysoku teplotu. Praveze, mi vravela, ze je lepsie dat paralen pri teplote nad 38.5 lebo ak mu vyleti teplota vyssie, tak riskujem, ze dostane krce a to je uz o niecom inom.

cestovatelkaandrea
28. aug 2012

@vever1 som vcera hovorila manzelovi, ze budeme musiet pozerat take tapety, ktore sa davaju na stenu az ked lepidlo nanesieme na stenu. Ja som niekolkokrat tapetovala s rodicmi u nich doma a to bolo fakt namahave. zrolovat koberec, natiahnut na linoleu tapetu, odmerat, odstrihnut, natret lepidlo na tapetu, stocit ju do rolky a nechat tak niekolko minut aby sa tapeta napila lepidla. Potom aj tak otec nadaval, ked tapetu daval na stenu 😀 Raz bola uz sucha, inokedy moc vlhka. No proste namahava robota. Niekedy nasi trafili take dobre tapety, s ktorymi to islo lahko ale inokedy to bolo trapenie.
Teraz sme poriesili tapetovaci stol, aby sme sa nemuseli ohybat na zemi ako za mojho mladi 😀 tak uvidime ako nam to pojde.
Super, ze ti pomozu dva dni oddychu na to aby si vladala potom cely tyzden. Takto to fakt mozno vydrzis az do konca 36tt a potom usetris tie 2 tyzdne, o ktorych si pisala.
Ja sa citim celkom dobre. Ak neberiem tie kazdodenne tehu problemy ako tvrde brucho, bolest v rebrach a pod, tak som OK. Zacinam mat pocit, ze budem prenasat a nakoniec porodim na konci septembra 😅 Vcera na kontrole mi porodna asistentka povedala, ze drobec sa mierne vysunul z porodnych ciest hore a preto ho viacej asi citim v rebrach 😅 Takze asi sa mu v mojom bruchu zalubilo 😀 😀

lexxie_holandsko
28. aug 2012

ahoj, tak jsem tady par dni nebyla, jak se mate? U nas porad stejny, Edik vypada, ze snad nemocny nebude, chodi uz i plavat a ve skole se mu celkem libi, mela jsem z toho strach, ale snad to bude dobry. Zuza se celkem nudi a do skolky uz se ji tolik nechce, za par mesicu jde taky..tak budeme chodit cvicit, obcas plavat, hriste, kamosky..

Andreo dort je uzasny, to je jak od cukrarky 🙂 Jak se Damianovi libi ve skole?

Jinak ad viroza, taky jsem si myslela, ze to je max. 3 dny, ale parkrat se nam uz stalo, ze to bylo urcite 5 a potom to preslo..tak nevim, co to bylo. Dr. rekli, ze to muze trvat i takhle dlouho, ale jestli by to bylo dyl, tak znova k dr.
Prasky na srazeni teploty davame taky az hodne pres 38..na rozdil od meho taty, ktere by deti cpal uz pri 37 😎 , ten na nich vyrostl.

lexxie_holandsko
28. aug 2012

Vever taky nam tady dr. tvrdili, ze horecka je zdrava, i pry treba 40..ze telo si samo rekne. No nevim, to bych neriskovala..asi maji pravdu , ze se nema nizka horecka srazet. Ja si pamatuju, ze jsme se nacpali acylpirinem a horky caj a potit pod dvojima perinama .no a ted prave, ze se nema moc oblekat, aby se telo neprehralo..tak si clovek nevybere 😀

vever1
28. aug 2012

tak ako Andrea pise, je lepsie dat paracetamol ked uz teplota vystupi nad 38.5 ako riskovat ze vystupi este vysie a potom dostane dieta krce 😖 ono ja ked napriklad vidim tu diskusie ze baby uz fnukaju ked ich deti maju 37.5 a uz hned nasadzuju paralen a hovoria o horucke 😕 ale mozno my sme tu uz tak vycvicene. Ale ja napriklad tiez nie som za lieky. lebo ekd sa casto davaju tak si organizmus zvykne a potom ked ich potrebujes tak uz ti prd zaberu alebo musis pouzit vacsie davky. Mna aj ked nieco boli tak sa snazim paracetamolu vyhnut pokym tu bolest dokazem zvladnut. to naopak moj sef ma trochu bolesti a uz sa napchava tymi najvyssimi davkami ibuprofenu 😝

@cestovatelkaandrea no ja sa citim momentalne celkom fajn. tiez mi vecer tvrdne brusko. az teraz som pochopila ze co to ej lebo pri svenovi som to veru az take nemala. Bolo stale tvrde ale teraz ked mi stvrdne tak sa doslova az zle citim. 😖 no a ku konci tt mam uz veru problemy s chrbtom lebo sediet dlho v praci pre mna uz tiez nic moc nie je ale chodim raz do tyzdna na masas k fysio a to mi pomaha. no a okopavane rebra mam veru aj ja 😖 niekedy to tak hnusne boli ale vsak vydrzime 😝 a mne minuly tt na kontrole vravela ze mala sa uz zosunula len bola tato verlos nejak bez nalady tak som sa jej zabudla opytat ci uz uplne alebo este len do polovice 😝 inac posledne dni ked sa mala dost vrti a kope tak niekedy mi to vystreluje dole a dost to boli 😖 pri svenovi som toto mala az v 38tt tak dufam, ze este vydrzime aspon mesiac lebo veru by som nechcela aby sa narodila pred ukoncenym 37tt 😖

ikke
28. aug 2012

@vever1 ja myslim, ze ten boj o pozornost tu bude minimalne najblizsich 10 rokov 😀
inak dostali sme indikaciu na peuterspeelzaal, kedze u nas je indikacia aj pouzivanie cudzieho jazyka v domacnosti. a albert si posledne dni znacne rozsiruje slovnu zasobu, kazdy den prekvapuje niecim novym 😵

ps: prave obedujem sulance s makom, kto si da?
v piatok som zas mala bryndzove halusky po holandsky, ergo gnocchi di patate z alberthajny s fetou, smotanou a slaninou 😝 😅

ervenka
28. aug 2012

@ikke ty si kupila v nl MAK? Kde, poraaaaad, lebo pokial viem, tak je zakazany- ze opiat 😒

ikke
28. aug 2012

@ervenka nie je zakazany, to by ho nemohli sypat na chlieb 😀 mak kupis napr. v natuurwinkel alebo u turka v zelovoci, ale musis ho hladat medzi koreninami a tomu zodpoveda aj mnozstvo a cena 😝 ja ale kupujem mak v nemecku, uz pomlety v REWE (slovenska billa), hoci tento som este mala nejake zvysky zo slovenska, prastare... esteze mam mlyncek na mak 😀

ervenka
28. aug 2012

No ja som povedala nasej DR. ze ja som dala paracetamol az ked horucka bola 38.7 a potom 38.9... Myslim si,ze to je dost vysoka teplota. Ale napr. kolegyna mojho mm dala paracetamol,az ked 6mesacne ditko malo 40C. 😒

ervenka
28. aug 2012

@ikke turkov tu nemame, ale natura ano... Tak kukneme, budem sa dopovat kalciom, magneziom, a na mm sa makovo vyskierat, 😀