Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

lexxie_holandsko
15. mar 2013

@rybca no jasne, ale pokud se dite narodi v cizine a chodi do skoly v cizine tak nechapu, proc by melo delat nejake vyrovnavaci zkousky v dalsi zemi? To mi prijde hodne ujete. Vzdyt kdyz ja jsem sem prijela, tak jsem si nechala ohodnotit vzdelani a porovnali mi to s holandskym systemem. Predstava, ze se moje deti vedle holandske skoly musi ucit jeste na nejake ceske zkousky je teda dost silena..Jina situace je, pokud bychom se vratili zpatky, to chapu, ze nejake zkousky pozaduji.

@ikke tak vam to jeste nezrusili? V CR snad uz rok jo

rybca
15. mar 2013

@lexxie_holandsko aha, ja som to pochopila tak, ze idu do CR do skoly, tak musia robit testy, v tomto pripade mi to pride tiez uletene a budem to musiet dat preverit, bo Mati ma len SVK obcianstvo, aj ked asi mame este 2 roky cas, nie?

lexxie_holandsko
15. mar 2013

@rybca no prave mi to prislo taky divny, ale pry to tak bylo do roku 2012. U vas teda nevim, kolik je Matymu? Cas ma tak jako tak do 6 let , to se zapisuji deti. Mozna to zjisti, jak to mate. Mne to prijde jako desna buzerace.

ikke
16. mar 2013

@rybca neznalost zakona neospravedlnuje... 😖 neviem uplne podrobnosti, kedze nas sa to netyka, ale je tu o tom niekde tema, skus pohladat, uz sa tu o tom dost pisalo 😉

michelle22
16. mar 2013

Ahojte, tak uz mozem oficialne prehlasit ze cakame babatko 😵 vo stvrtok sme boli na 1. ultrazvuku. Bol to krasny pocit, babatocko sa nam ponatahovalo, kopalo nozickami, chcelo sa mi plakat od stastia 🙂

rybca
16. mar 2013

@ikke
@lexxie_holandsko ako to je chore, nemozu ma predsa nutit chodit na SVK kvoli nejakym testom, musi tam byt nejaka vynimka, no musim to nastudovat, dik, ze ste to spomenuli

vever1
16. mar 2013

@lexxie_holandsko no veru tie črevné chrípky u detičiek nie je nič moc a hlavne u takých bábätkách. Sa nám skoro dehydrovala :-/ ja som už aj plakala že zas skončíme v nemke :-/ som do nej po lyžičkách dávala ors ale našťastie sa to zlepšilo a včera konečne už papala ako sme zvyknutý a kakala už len 2x. Doteraz to bolo 6-7x tak dúfam že už mame za tým. Vraj tento rok je chrípka dosť zákerná :-/ a deti chodia do osobitných tried. My tam máme 4. Baby groep do 1,5 roka, dreumesen do 2,5r, peuters do 3,5 roka a potom pol roka príprava do školy.

Baby to čo je za kravina že keď ma dieťa len sk občianstvo ale zije v zahraničí tak musí aj tak byť zapísaný na sk v škole? To im nestačí papier že navštevuje školu v zahraničí? To ako keby ešte vyžadovali že ešte tu školu na sk aj musí navštevovať 😝 našťastie nás sa to netyka....

jarunice
16. mar 2013

@michelle22 blahořeju 🙂 ať jste hlavně zdraví! plakat se ti chtělo spíš z těch hormonů 😉 mě zůstala ta plačtivost doteďka. Někdy pofňukávám i u dětských pohádek, když si tam bytosti pomáhají,tak mě to dojímá tak, že mě musí Olík utěšovat 😀

lexxie_holandsko
16. mar 2013

ahoj, tak jsme konecne vybrali gauc, uz jsme mysleli, ze zase nevybereme a nakonec jsme narazili na jeden pekny, sice tam byl v jinem slozeni, ale dohodnuli jsme se, jeste jina barva, takze musime pockat 4 mesice..ale to uz s tim nasim strasnym vydrzime. Ten se snad nerozpadne. Ted jeste skrin do obyvaku, Edikovi nebo Zuze novou postel a mame alespon neco..no potom predelat koupelnu, ale to asi jeste nechame, neni to nutne..

@michelle22 taky moc blahopreji, at se vse dari a v tehu ti neni moc spatne. Taky si pamatuju na ty prvni uzv, to je uzasny pocit videt miminko 🙂

@vever1
@rybca ano to je uplne ujete , naprosto s vami souhlasim, mne to prijde i ilegalni. kdyz nemuze byt dvoji zdravotni pojisteni a dvoji trvaly pobyt..coz ja teda mam, tak ja muze byt dvoji navsteva skoly v EU, co to je za blbost..Myslim si, ze jsme v tomto zase unikat, holandani zadne vyrovnavaci zkousky nedelaji. Vzdyt se da vzdelani ohodnotit a prijde mi to opravdu jen dobre, pokud se ty zkousky delaji pri navratu na Slovensko kvuli zarazeni do tridy..Cetla jsem, ze kvuli tomu museli jezdit nekde z Australie, to je sileny..jedina vyjimka pry byla zapsat dite do nejake ceske skoly v zahranici, tak se tomu vyhnuli. No rybco pozjistuj a doufam, ze se z toho nejak dostanete..Ja si nedokazu predstavit morit svoje deti vyjmenovanyma slovama, sklonovanim podle vzoru zena, ruze , pisen , kost..chudaci..

lexxie_holandsko
16. mar 2013

@vever1 chudinka mala, snad ji to prejde, vetsinou to trva par dni..Hlavne ty tekutiny..Zuzka mela teda asi nestovice se strevni chripkou, protoze mela prujem cely tyden..No je toho fakt hodne. Snad uz na jare bude lip.

rybca
16. mar 2013

@lexxie_holandsko no zatial sme prisli len na jedno riesenie a to zrusit Matimu trvaly pobyt na SVK, ale uvidime, este mame 2 roky na riesenie situacie

lexxie_holandsko
16. mar 2013

@rybca no tak snad to bude stacit, deti maji taky trvaly pobyt v CR a taky chci zrusit, neni to k nicemu..

Tak ja jsem upekla Edikovi kolac k svatku, zitra si ho muze s babi a Zuzkou ozdobit. Chudak uz o tom svatku mluvi nekolik dni..jsem mu rekla, ze v Holandsku se to neslavi, tak to slavit taky nebudeme, a to se pekne bouril. Takze na Eduarda, jeho pradedu to oslavime. Manza premysli, kdy jako bude mit svatek on, je Alex..to v CR kalendari neni, tak si muze vybrat mezi Alexejem nebo Alexandrem 😀

ervenka
16. mar 2013

@rybca Riesilo sa to nahlasenim veducemu- este vo stvr. ked sa to stalo a on to nahlasil na policii... Dnes som sa pytala kolegu, ze ako mam postupovat, a on ze len nech sa nezacnem bit, ze to je len posta, ze staci to nahlasit, posta je poistena. JA sa len obavam,ze keby som videla ako sa zase niekto obsmieta, asi by som videla len cerevenu pred ocami, riadne by som nakricala a mozno by som ich aj stlkla...

rybca
16. mar 2013

@lexxie_holandsko my budeme meniny oslavovat, je to nas zvyk, takze preco to nicit..🙂 okrem toho kazdy dovod na oslavu je dobry dovod..🙂))))

@ervenka no aspon viem, keby nahodou, ja by som sa za nimi asi aj rozbehla..🙂) tak viem, ze nemusim..🙂 inac ja som toho vzdelavania moc nemala, kedze po 1,5 tyzdna som isla na PN a potom ma uz rovno hodili do vody samu, nehovoriac o jazykovej bariere..🙂) tak ti zelam, aby si uz mala len prijemne sichty..🙂 dnes som mala tiez 6 tasiek, uz nech je po velkej noci..🙂))

vever1
17. mar 2013

@lexxie_holandsko no ešte to neprešlo. Tešili sme sa zbytočne ☹ od rána už 4x zvracala a je zas na ors lebo ani voda sa v nej neudrží ☹

jarunice
17. mar 2013

@vever1 můžu Ti poslat poštou pár balíčku Smecty v dopisu, napiš adresu. Když jsem měla naposled někdy před rokem střevní chřipku kdy to šlo horem i dolem, tak za 12 hodin se uklidnil po Smectě žaludek i střeva. Na Olíka to vždycky taky zabralo, Nasypala jsem mu prášek do mlíka po 2hodinách a druhý den byl ok. Pošlu Ti i příbalový leták.

vever1
17. mar 2013

@jarunice dakujem si zlata. a mozu to ja take male babatka ako emma. mala teraz 5m. adresu ti napisem do spravy 😉 jaj je davam teraz ors a som si spravila ryzovy odvar a v tom jej idem zarabat mliecko. aspon talkot som to nasla na nete ze sa ma postupovat u malych babatok. tak uvidime a zajtra pojde mm zas s nou k dr. aj ked pochybujem ze sa nieco podnikne ale sama dr hovorila ak to neprestane alebo sa zhorsi mame sa zas ukazat a uz hnackovala od piatka a posledne 2 dni bola v pohode a teraz zas sme zacali zvracat a uz mala jednu pokakanu plienku az po krk. zacina to presne rovnako ako minuly piatok 😖

lexxie_holandsko
17. mar 2013

ahoj
@vever1 to je mi lito, zuza mela cely tyden prujem pak den pauza a dneska byla venku, prisla a pozvracela snad vse od snidane..strasne. Zitra jdeme k dr. Za posledni 2 mesice byla skoro mesic doma nemocna s prestavkama, ale stejne. Ja se ptala v lekarne na neco na prujem pro deti..pry neni, az od 8 let, jen to ORS na dehydrataci, mame ale nejake cipky na misselijkheid, ale netusim od kolika let, obavam se, ze az tak od 4. Smectu jsem taky davala, ale nase deti jsou vetsi, Zuzka ji odmita, Edik ji vypije...radsi se poradte s dr.?

vever1
17. mar 2013

@lexxie_holandsko no vidím že u vás je to podobne ☹ už sme boli aj u huisartsenpost ale ti aj tak nič nerobia. Zatiaľ ma vraj dostatok tekutín, bruško, ušká a dýchanie v pohode. A vraj keď sa to zhorší tak zajtra k nášmu dr. Ale čo ten urobí? Nič veď vírusy sa aj tak ničím neliečia :-/ u nás je zajtra doma mm. Ja som bola minule. Ale ja sa už tiež.cítim kadejako :-/

ervenka
17. mar 2013

@vever1 no mohli by sa laaaaskavo ti nasi huisici zobudit a dat jej plienku na rozbor. LEn tak pre istotu, ze je to naozaj "len" brusna chripka. Ja mam homeopatika pre Buba,ale tie mozu deticky az od1r. aj to len 3x1kvapku.
Inak, baby. Normalne som nevychadzala z udivu. Moj manzelicek si otvoril usta na suseda. HALELUUUUUUJA!!! 😀 Povedal mu,ze ako je pekne zaneprazdneny v zadnej zahrade, aj pred ich brankou, len maly detail, je to nas pozemok- mm vlastny pozemok az ku garazam, ale samo,ze podpisal povolenie na prechod, pouzivanie na presun aut atd. Ale povedal susedovi, ze sa mohlo spytat- nasadil pred ich plot stromceky, mm raz isiel domov- tadaaaaaa prekvapko. kukol mapu, a tam- hranica je ich plot-tzn. sused sa hral na cudzom pozemku. mm tiez povedal,ze by bolo fajn, keby si robil taku 3hodinovu prestavku,ze nas drobec spi od cca 12,30 do 15,00/15,30. A ze sa uz par krat velmi zlakol, ze nechcel spavat vo svojej izbietke. sused povedal, ok, ze mu mame prezvonit, a on bude oddychovat. No uvidime,,,
Dnes sme boli na oslave u mm brata a cuduj sa svete, bubov bratranec, nechodi sam, nerozprava a jeho nikto nikde neposiela.. ani stredna este nerozprava a ona bude mat 3r. veeelmi zaujimave.

jarunice
18. mar 2013

@vever1 určitě to můžou děti pod 1rok. Olíkovi pomohla Smecta když měl 8 měs.tak dostal hrozný průjem, 2.den jsem volala dr.co s tím?ona řekla, že nejlépe bez mléka, tak vim, že měl jen mrkev a rýžové nemléčné kaše-tady se dají v obchodě taky koupit, mají i různý příchutě. No a 2. den v noci už jsem volala na pohotovost, že má ve stolici krev, byla jsem fakt vyděšená, ale dr. mi po tel.řekla, že s ním stejně nic neudělají, že do něj musim dostat jakýmkoliv způsobem Smectu a hodně pít. Až v nejhorším případě by šel do nemky na kapačku. No to se naštěstí nestalo, pač jsem tu Smectu do něj dostala sice s normálním mlíkem a ještě to byl schopný vypít s fenyklovým granulovaným dětským čajem- ten byl takovej sladkej, tak to nemělo takovou pachuť. No zkus to třeba po menších dávkách, třebas do ty rýžový kaše, může 2 sáčky denně. Je to jen nějak upravený vápenatý jíl, který se vůbec nevstřebává do těla jen projde zažívacím traktem a zas je vyloučený, takže to není léčivo, který se dostává do krve, proto to můžou i malý dětičky. Pošlu zítra, snad pomůže, nebo budete mít do zásoby 🙂

jarunice
18. mar 2013

@lexxie_holandsko No to je děs :( tak ať se brzy dáte dohromady. Kdyby náhodou, tak ještě Smectu můžu taky poslat.. 🙂 Olík už je teď taky velkej, ale vypije jí z takový tý dávkovačky jak je u nurofenů,paralenů (aspoň v čr vypadá jako injekce bez jehly)a mu to smíchám s nějakou přeslazenou šťávou aby necítil tu pachuť a řeknu, že je to sirůpek co mu pomůže na bříško. Jinak tedy držim pěsti ať to zvládnete!

lexxie_holandsko
18. mar 2013

@jarunice dik moc, ale ja tu smectu do zuzy nedostanu, se brani jak cert, do mlika, do dzusu..je to jedno.. doufam, ze to pomuze vever, myslim, ze jeste jeden nebo dva balicky mame.

@vever1 souhlasim s ervenkou, ted jdu k dr. a chci taky nechat rozbor, ale to ji reknu, ze ma prujmy opakovane..a krevni testy na alergii. Neprijde mi normalni mit nekolikrat za rok strevni chripku. Taky to muzete zkusit?
@ervenka teda mate akcniho souseda a to on kazdy poledne na te zahrade neco dela? No jeste, ze jste mu to takhle rekli, tady vsechno musis durazne rict..tak at je klid

vever1
18. mar 2013

@lexxie_holandsko no ja som sa uz v pondelok bavila s tou super doktorkou a ona mi tvrdi ze vraj u takych malych deti ako je emma sa alergia na mlieko da zistit len tak ze sa na 2 tyzdne da to specialne mlieko a pozoruje sa ci sa stav zlepsi a potom sa po 2t prejde zas k staremu mlieku ci sa problemy zas vratia. kravina jak hrom lebo na sk robia alergie na bmk z krvi 😠 ale nemal som chut sa s nou hadat. v CB vedia nas problem a dnes mi maju volat ako sa emma ma a ked nieco tak vraj prejdeme hned uz na to speci mlieko. problem je ze ho bez receptu od nich alebo dr nedostanes. no a ako sme sa vratili z huisartsenpost tak sa malej nejak polepsilo 😕 sme jej po malych dvakach davali mlieco urobene v ryzovom odvare a ona zacala plakat lebo chcela viac. tak sme pockali pol hodku a zas sme jej dali 30ml a ona zas plakala lebo bola hladna 😖 ale ja som sa jej bala dat viac tak zas sme pockali pol hodku a dostala este 30ml. vsetko zostalo v nej. ani kaka ani sabla neboli 😀 no a potom sme ju este o 10 zobudili a tento krat sme je dali naraz 100 a v pohode. v noci a aj rano tiez papala 100 a vsetko je zatial v nej. tak neviem co to teraz bolo ci to ten ryzovy odvar tak rychlo pomohol alebo dozvuky este tej chripky, elob uz je ok, sa rehoce a ani teplotu tento krat nemala alebo to fakt ej alergia na mlieko. uvidim ked mi budu dnes volat s cb co oni na to. ale nasa dr mi tvrdi ze ked b mala alergiu na mlieko ze to by musela mat aj problemy s dychanim a ekzem. a sice dycha o cos tazsie ale zakazdym ekd ju niekto pocuva tak povie ze ma dychanie ciste. a ekzem, no ma okolo pusinky a uz aj okolo ociek male cervene vyrazky ale podla nasej slavnej dr je to zo slintania. 😖

@ervenka no teeeeda tak frans sa cinil 😀 len teraz dufat aby ten sused aj urobil tak ako ste sa dohodli 😖

@jarunice no je pravda ze ked maju deti hnacky ze sa ma vysadit mliecko a pit len ten ryzovy alebo mrkvovy vyvar. ale to plati pre deticky po 6m. do 6 je to inak. kojene deti musia byt aj nadalej kojene a tie na UM musia dostat aj nadalej UM ale malo by byt urobene z toho ryzoveho odvaru. aspon tak som to nasla na jednej stranke tu na nete. 😉 a verim ze si sa bala ked si nasla v plienke krv. ja nikdy nezabudnem na to ako som sa vystrasila ked som bola este po porode v nemke a maly mi zacal zvracat krv ☹ nastastie sme dosli na to ze to mal z mojich bradaviek ktore mi za par dni poriadne znicil. a tak sme museli prejst na chovanie zo striekacky aby sa mi bradavky dali do kopy.

ervenka
18. mar 2013

@vever1 ehm, dame jej hodnotenie na net? ze Emmka musi najprv zle dychat- to ako sa musi zacat dusit, alebo co? Mozno ona potrebuje, aby z nej niekto spravil smoulinku. A to s tym testovanim, no neviem ci by sa to JEJ pacilo. ***ujovina ako svet. 😠 Ja mam rada short&sharp,aj om si to u pana doktora par krat vydupala- s nim sa da, ale ona je fakt ako 3 opice- nevidim, nepocujem a nepoviem. A potom, na co si platime zdravotne, ked chodime ku huisikovi ako na klavir a nic sa nelepsi. A ozaj, ak to aj bola "len" brusna chripka, predpokladam,ze crevna flora je znicena. A creva su sucastou imun. systemu.. Takze si na ne treba davat pozor. NEmate chut ist na SVK, alebo to riesit cez niekoho ineho? Mimochodom, pan dr. uz nerobi???
@lexxie_holandsko prosim pekne, on vyrubal svetky stromy, kt, mali za domom, spravil z jedneho hojdacku, zvysne popilil na drobne- kazdy piatok od 13,30 do vecera. Chapem,ze oni pracuju atd. ale mohlo mu trknut, ze my mame ditko a ditko spi poobede.

lexxie_holandsko
18. mar 2013

holky tak jsem zpatky, dr. si mysli, ze alergie nee..pry se alergie projevi daleko prudsi reakci..nabehne jazyk, nebo se cela osype atd..ale muze to byt intolerance, jedina alergie myslela na lepek, ale na mou zadost ji necha otestovat na vse..no a o vyter jsem si rekla sama, tak rekla, ze to taky muzou udelat a jeste jsem rekla, ze je bleda, tak ji jeste testnou na chudokrevnost..no snad je to vsechno. Jinak intolerance se pry netestuje takhle, to bychom museli za pediatrem. Edik mel taky casto kolem 2 a 3 roku prujmy a ted to preslo. Jo a jeste mame psat co ji po dobu 14 dni,to bude nejvetsi ukol.. 😝

lexxie_holandsko
18. mar 2013

@vever1 ach jo..no jo tady dr. spise vyckavaji a taky nam rekli vynechat 2 tydny mleko a davat jen jogurt, syr, ze tam je min laktozy a potom ho zase zaradit..no tak to muzeme zkusit, ale zuza uz muze mlecne vyrobky, vy jen to specl. mleko..tak at je lip, chudinka Ema.

@ervenka ja vim, je to asi o nervy, nam tady sousedi predelavali nekolik mesicu barak, ale domluvili jsme se s nima a klusjesmanama, ze mezi 12 az 14.00 nebdou vrtat atd..nekdy dodrzovali, nekdy ne, co vim je, ze v Holandsku je nutne vse rict primo. Ono to tem lidem samo nekdy moc nedojde..

i.n.g.a
18. mar 2013

@vever1 Nedaj sa odbit od dr.Nasa mala bola v nemocnici ako 6tyzdnova a robili jej vysetrenie na mliecnu alergiu.Nakoniec nemala alergiu na mlieko,ale reflux.

vever1
18. mar 2013

@i.n.g.a no nasa reflux urcite nema, lebo u nas prechod z MM na UM vyvolal skor hnacky a vyrazky okolo pusinky na ktore dr stale vravi ze su zo slintania. je pravda ze vela v poslednej dobe slinta ale jej to zacalo presne vtedy ako sme presli na UM. ja uz fakt neviem 😖 a ko jej robili vysetrenia na tu alergiu? jej brali len krv?