Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

klemberka
6. mar 2013

@i.n.g.a no paráda 😀 asi treba vedieť, že sa nesmieš dať len tak zmiasť a treba ich takto odbiť... možno keby váhaš alebo tak, že nevieš, čo máš povedať, tak by do toho rýpal viac... takto si ho pekne vybavila 😉 a už máte pokoj? neprišiel vám nejaký papier ohľadom toho alebo neboli tam ešte raz?

minea
6. mar 2013

@jarunice Vracíme se už na stálo. Jsme tu dva roky, v létě to bude dva a půl. Ale ty taky už v září dáváš malého do české školky, jestli se nepletu?
Když já na to vtírnutí moc nejsem a hlavně jde o to, že by s námi musela jít i mladší dcerka, což už jsou 3 lidi. 😅

ervenka
6. mar 2013

@jarunice @klemberka baby ja som to prihlasenie na gem. nemyslela tak,ze ak sa neprihlasite vycucavate NL soc. system. To sa ani neda. Nl nie je UK 😉 @klemberka To ze su tu deti male oblecene- otuzovanie. To ti povie kazdy huisrts, pripadne aj v CB, ze deti nemaju byt velmi naobliekane. Treba si zvykat, otuzovat. 😝
@i.n.g.a kym pride len gem. na kontrolu to sa este da. Proti belastingu sa neubrani ani svaty. MM musel vydokladovat 3 roky dozadu, uuuuuplne vsetko. Aspon ze uznali vypisy z uctu. On ani nespravil chybu, ale jeho fin. poradca

No a my hladame gastouder na 2x/tyzden. (Sranda je v tom,ze je to okolo obeda, vtedy Daniel spi= budeme platit niekomu aby sedel u nas ked ditko bude spat- idealny zarobok, nic nerobis a zarobis 😠 ) Lebo svokra teda pride 2x alez zvysne 2 dni si musime vykryt sami. To bol vcera vecer rozhovor... bleeee 😖

minea
6. mar 2013

@i.n.g.a Tak to se vůbec nedivím, že jsi z toho přístupu učitelek rozladěná, taky bych byla.... 😒
Já se můžu jenom přidat se stejnými postřehy, zdejší matky prostě děti oblíkají o dvě vrstvy méně. Když byly ty nejstudenější dny, dcera měla pod bundou svetr-rolák, ale děti ve třídě seděly většinou v tričku s dlouhým rukávem. Že přes to hodily jen bundičku bez šály a čepice, ani nemá smysl dodávat. Nebo: Šla si k nám hrát jedna holčička, zrovna napadl sníh. Maminka jí přinesla ke škole boty na přezutí, asi kvůli tomu sněhu - tenké holinky, co se nosí v létě! Holčička po chvíli hraní na zahradě přiběhla, že je zmrzlá a já jsem jen koukala, že ty holinky byly na několika místech děravé a držely jen na textilu. Normálně v nich měla vodu.
Já jsem si už zvykla na to, že moje děti jsou široko daleko jediné, co nosí čepici a myslím si, že naopak já jsem pro ty matky divná, když děti tak hodně oblíkám. Třeba když mladší vezu na kočáru, má fusak. Kočárky, co potkáváme, nejen že nemají fusak, ale oni jim nedají ani přes nohy ani deku! Je to něco, na co si pořád nemůžu zvyknout, i když se to snažím pořád nějak racionálně omlouvat, jako že oni jsou odolnější, zvyklí, taková zima jako nám jim není... Doufám. 😅

minea
6. mar 2013

Ještě mám historku k otužování! Nevím, jak je to v jiných školách, ale v té naší nevedou cvičební úbor. Děti se na tělocvik prostě jen svlékají do spodního prádla a učitelka kontroluje, jestli jsou už dostatečně svlečené. Když je ten den tělocvik, dávám vždycky dcerce tričko, jinak by musela cvičit v kalhotkách a košilce. Na podzim mě málem trefil šlak! Měli tělocvik v den, kdy jsem o tom nevěděla a dcerku jsem ráno oblíkla do trička s dlouhým rukávem. Učitelka jí ho poručila svlíknout, takže cvičila jen v kalhotkách. Na nářadí, žebřinách, švédských bednách... Ještě ten den večer se jí spustil kašel, málem jsme neodjeli na dovolenou.

lexxie_holandsko
6. mar 2013

@klemberka ahoj no ja to taky moc nechapala, hlavne u tech miminek v kocarkach, jak pises kosa a ani treba deka, nebo fusak ne..no ale zase musim rict, ze ne vsichni jsou takovi, taky vidam ditka v zime v kombinezach atd..Taky si myslim, ze to neni o tom, ze by ty matky deti mely mene rady, ono jim to proste nejak asi nedojde..Treba tchyne obleka taky alespon o jednu vrstvu mene, nez moje mama a spoustu veci si tolik nepripousti, ale je hodna..Je to tezke, my pochazime z CR a Slovenska, kde si myslim jsme prestarostlive. Pokud to porovnam s Holandskem , tak tady proste spoustu veci tolik neresi. Ja kdyz ctu treba na foru, dcera ma 37,2 , mam s ni jit k doktorce a dat prasek, tak uz si taky klepu na celo..a kdybych zustala v CR, tak bych to asi resila taky 😀

klemberka
6. mar 2013

@ervenka ja proti otužovaniu nič nemám, tak isto otužujem malého, ale všetko s mierou a určite nie tým štýlom, že je pod nulou a dám mu len pančušky na von a bez čiapky a rukavíc 😉 nepotrebujem, aby chodil malý stále soplavý alebo nedajbože bol stále nejak chorľavý... ja viem, že je otužovanie zdravé, ale ako písala aj @minea, je to pre mňa nepredstaviteľné, aby som takto dieťa obiekala "naľahko" a už vôbec by som nezniesla, keby mi dieťa na telocviku cvičilo len v spodnom prádle! prečo potom všetci ostatní dospelí cvičia vo fitkách v spodnom prádle a majú na tom ešte aj nejaké šporotvé oblečenie - tričká a legíny? čo, už sú dosť otužilí a viac im netreba? 😉

klemberka
6. mar 2013

@lexxie_holandsko každopádne, je to zvláštne... netvrdím, že "holandské" matky sa menej starajú o deti, majú proste taký životný štýl a kultúru... to ale neznamená, že keď príde cudzinka typu češka alebo slovenka do NL, že sa musí prispôsobiť aj týmto zvykom... 😉 každá máme vlastný rozum... 🙂

erique12
6. mar 2013

ahojte,
viete niekto poradit?
presli sme s muzom z registrovaneho partnerstva na manzelstvo. Treba to aj "zlegalizovat' na SK?
volala som sice s ambasadou, ze ano. potrebuju doklad sobasny list. Sranda je v tom, ze tento nas "sobasny list" sa vola: uitstell van een geregestreerde partnerschap naar huwelijk... a potom manzelia: ...........
na ambsade nevedela, ale zevraj by to mali uznat. na gemeente, ze pravdepodobne nie...
tak sranda velka, lebo iny dokument nedavaju... no co uz...
a este otazocka, priezvisko sa tu v NL nemeni, v pase zostava moje dievcenske meno.
ale oficialne mozem pouzivat aj muzove priezvisko.
na ambasade mi povedala, ze sa to na SK da zmenit, ale ze to trva aj rok a stoji ca 250 EUR. mate nejake skusenosti?
🙂

rybca
6. mar 2013

@erique12 ako to myslis, ze tu zene nedavaju muzove meno? to vobec? vsak to je moj hlavny argument pri prehovarani priatela aby sme sa konecne vzali..🙂))

ervenka
6. mar 2013

@erique12 @rybca pokial mas SVK pas tak musis vsetko zlegalizovat cez SVk ambasadu, a oni prelozene a overene dokumenty poslu na spec. matriku v BA a potom sa caakaaaaaaaaaaa a cakaaaaaaa a cakaaaaaaa...
@erique12 neviem kde ste mali sobas, my sme mali v Tilburgu, mm isiel neskor po sobasny list- povedal,ze potrebuje medzinarodny sob.list. Nas papier sa vola Uittreksel uit huwelijksakte. prelozene to mam aj do SVK, overene s apostille.
Je pravda aj to,ze sobasom mas PRAVO pouzivat meno, nie zmenu mena. To musis riesit ako obcas cudzieho statu so svojim statom, tzn. so SVK stranou. Musim vypisat ziadost o zmenu mena, ak nechces byt -ova tak myslim,ze musis vypisat ziadost o vynimku... myslim,ze pani na svk ambasade je velmi mila, ochotna. Oni ti pomozu. ;)

erique12
6. mar 2013

@rybca
no nie, v sobasnom liste je a zostava meno tvoje dievcenske, meno ale uradne ho mas take ako si pri akte zadate, len fakt nechapem, ze potom ked sa predstavujem jeho menom, ale v pase mam len moje dievcenske (ale to plati pre vsetkych) tak ako sa vie, ze som vydata? a za koho 😀 😀 ja som tiez chcela mat rovnake priezvisko na papieri ako ma dcera a muz...
takze odporucam sa brat na SK 🙂
je to tu prilis komplikovane.. 🙂
inak mi chodi posta z gemeente a belasting dienstu s mojim "vydatym" priezviskom. ale tu sa vsetko o kazdom vie...

ervenka
6. mar 2013

@erique12 presne, z belastingu, gemeente pod mm menom, ale ked som isla na pohovor, predstavila som sa menom ktore mam v pase- lebo ten si prefotili, odpisali moje udaje... Este je sranda, ked idem ku dr. tam v systeme mam obidve mena s pomlckou. od BSN cislom som vydata, ale pasovo slobodna. Schyza ako svet. A inak, ako sa vam podarilo spravit svadbu- ziadali aj od teba, aby si doniesla potvrdenie zo SVK, ze si bola slobodna pred uzavretim manzelstva, resp. slobodna pred 1. zapisom na gemente, ked si prisla do NL byvat? 😉

erique12
6. mar 2013

@ervenka
no uz sme sa pytali, ale medzinarodny nedavju (lebo toto bola zmena z reg.partnerstva na manzelstvo) a to nedavaju, len ten co si ty spominala. ale nevadi, na ambsade mi uz aj prekladatelku odporucila, aj na sk sa su holandsko slovensky prekladatelia.
takze ako si to ty vybavila so zmenou mena? alebo nezmenila si si? ci ste sa potom este raz zobrali na SK? 🙂
uz aj nad takym bola dilema 😀
na ambasade som volala a a ano, bola tam velmi mila pani, vsetko mi velmi ochotne a obsirne vysvetlila 🙂

ervenka
6. mar 2013

@erique12 hanba mi, ale este som nezmenila. Chystam sa, aj na vybavenie SVK pasu pre drobca. LEn ma odradzaju tie dlhe cakacie doby a v mojom pase mam aj peciatky z IND, budeme sa musiet informovat, co s tym,ci su prenosne, alebo budeme musiet vybovovat nove do noveho pasu...

erique12
6. mar 2013

@ervenka
hm dobra otazka, uz si napamatam, ale vtedy tusim povedali, ze oni vedia, ze na SK sa take dokumenty nedavaju.
ale ci som doniesla taky dokument zo sk, ze na sk sa to nevydava alebo mi to vtedy na gemeente napisali, to si uz nepamatam... hahah (uzasne, hlavne, ze to bolo pred 2 rokmi, hahah)
hej schiza jak hovado je to s tymi menami...

erique12
6. mar 2013

@ervenka
aj moj je platny este do 2018 tak mam cas, mam tam aj to z ind ale naco mi to je? este pred vybavoavanim hypo z banky, ze to potrebujem, ked som si to vybavila, tak ze to vlastne nepotrebujem...

ervenka
6. mar 2013

@erique12 ja sa len pytam,lebo tu v Tilbugru sme bojovali pol roka, zapojili sa do toho vsetci aj z MZV SR, a pani z ambasady bola taka nahnevana, ze ked robia NL problemy, ze nech zavolaju na amb. ze ona im to vysvetli- zlata 😉 az sme potom narasli jednu uradnicku, ktora o tom vedela,ze staci podprisazne prehlasenie, o tyzden sme dostali termin, a o mesiac sa drobec narodil... ;)

erique12
6. mar 2013

@ervenka
a vies aky je to potom proces so zmenou?
lebo na ambsade mi povedala, ze trva aj rok a stoji to 250 Eur...

ervenka
6. mar 2013

@erique12 ja mam radsej viac ako menej. A nikdy nevies, kedy zase Wilders pride do vlady a budu robit problemy. Aj pri pohovore sa ma pytala,ze ci mam povolenia na pobyt, pracu, ze ano, ale SVK je v EU od 2004 😉

erique12
6. mar 2013

@ervenka
ale vies zeby si si mohla vybavit aj holandsky pas?
kedze ste sa brali ty so slovenskym, mozes mat dva, inak zeby potom ten akt nebol platny.

ervenka
6. mar 2013

@erique12 predpokladam vypisat ziadosti poslat cez kuriera na SVK- ale to spravi SVK ambasada a potom sa uz len caka na svk sobasny list, a potom sa moze menit priezvisko. Mna odradza aj to,ze keby som si chcela dat zmenit pas, tak som cca pol roka bez neho..A to je velmi dlha doba..
A inak,ze EU, ze maju zosuladeny socialnu politiku.. hahaaaaaa zasmiali sa zbrojnosti a stratili brnenie 😀

ervenka
6. mar 2013

@erique12 tak toto ti neviem presne, lebo na SVK ti povedie nieco ale NL ma ine zakony. Pas sa udeluje na zaklade obcianstva a svadbou NL obcianstvo neziskas. Myslim,ze by si sa musela vzdat SVk, poziadat o NL... ale to je na veeeeeeeelmi dlhe vybavovanie... aky akt by nebol platny?

erique12
6. mar 2013

@ervenka

jaaj, takze ty si tiez este "nezlegalizovala" sobasny akt na SVK?

ervenka
6. mar 2013

@erique12 nie, na SVK som slobodna, bezdetna. Dokumenty mam prelozene, len akosi nemam cas, aby sme isli na ambasadu... Ale aj to bude.
ako doklad, ze som matkou nasho drobca mame jeho rodny list, tam som zapisana pod diev. menom...

erique12
6. mar 2013

@ervenka
akt manzelstva 🙂]
joj a s tymi dokumentami.... no neviem ale nie som si ista, ci nie su platne len 3 mesiace.. takze sup sup

ervenka
6. mar 2013

@erique12 neponahlam sa. Cakam 😉 kedy sa to bdue dat pravit aj jednoduchsie a rychlejsie. 😉

lexxie_holandsko
6. mar 2013

holky s tim jmenem to je tak, ze pokud nemam holandske obcanstvi , tak pry nemaji pravo mi jmeno zmenit..Ja mam porad sve jmeno za svobodna i kdyz jsem vdana. Taky mi to bylo divne.

@ervenka

lexxie_holandsko
6. mar 2013

ervenko nebylo jednodussi si dojit na urad na Slovensku se vsemi papiry, nez na ambasadu pri pripadne navsteve? Pokud tam teda mas trvale bydliste. Ja to tak udelala, urad 5 min. od mista trvaleho bydliste, vse mi vyridili pomerne rychle vcetne ceskeho rodneho listu deti, ceskeho oddaciho listu atd..Na ambasade jsem tu nikdy nebyla ani se nechystam, vse si vyrizuji v Praze.

erique12
6. mar 2013

@ervenka
ved ti staci uz len na ambasadu ist.
ci cakas, ze to vybavis aj so zmenou priezviska?
inak ten nas uistel sa vola ze: uistel van een omzetting van gereg.. partner. naar huiwelijk... atd.
ze vypis zo zmeny... no proste hentake komplikovane dokumenty, no proste nahlavu..