Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

rybca
28. feb 2013

@klemberka ja som tu 3 roky a s mojou holandstinou to je este biedne, mnoho veci nechapem a hlavne slovna zasoba chyba, 1,5 roka som bola len s malym doma a 1,5 pracujem, ale nemusim tam moc komunikovat, tak ma to neposuva dopredu, ale ja som i jazykovy antitalent, mozno tebe to pojde lahsie. Kolko ma tvoj syn?

klemberka
28. feb 2013

náš Mario má 2 roky a 7 mesiacov... ja tiež predpokladám, že budem doma s ním ešte a neviem či ho mám dať niekam do škôlky alebo kde, moc ten ich systém nepoznám ani neviem aké mám možnosti alebo tak, len z čítania a z netu, ale tam toho moc popísané nie je... no aj tak neviem či by mi ho niekde vôbec zobrali, kdeže my tam zatiaľ nebudeme mať trvalý pobyt, ten nám zostáva tu na SR, tam budeme viac-menej prechodne, aj keď domov budeme chodiť max. tak 4x do roka... a ty máš kde syna, keď si v práci? v nejakých jasliach alebo súkromnej škôlke? a ako to zvládaš s prácou popri malom?

rybca
28. feb 2013

@klemberka aj my mame trvaly na svk, ale sme tu prihlaseny na gemente, cize na mestkom urade k pobytu, myslim, ze by ste si mali ujasnit jednu vec a to Ako dlho tu chcete ostat? A tiez, mas este rodicovsku na SVK? Ak ano, tak sa tu neprihlasuj, lebo prihlasenim dostanes SOFI nummer a zacnu ta evidovat v systeme a musis do 3 mesiacov zmenit zdravotnu poistovnu z SVK na NL a tym padom by si mohla prist o rodicovsky, pokial tam uz nemas pracovny pomer. Pokial sa chystate tu ostat dlhsie, tak by som doporucila dat maleho do skolky, aby sa ucil honadsky, bo tu idu deti do skoly od 4 rokov, max. od 5tich, nech s tym potom nema problem. Nas chodi do skolky 4x tyzdenne, z toho 2x ma preplacane mestkym uradom ako program na dorovnanie beznej urovne deti. No a ked som v praci (pracujem len 9 hodin tyzdenne) je u opatrovatelky, ale to sa o chvilu zmeni, lebo pojde do skoly a opatrovatelka konci s opatrovanim deti.

klemberka
28. feb 2013

@rybca no ja vlastne poberám rodičovský ešte do jeho troch rokov, čiže čoskoro už mi skončí, ale chcela som to spraviť tak, že sa hodím potom na predĺženú materskú, teda že nebudem dostávať nič, akurát bude štát za mňa platiť odvody, tak aspoň niečo... ale to sa tiež vtedy nemôžem prihlásiť, že? viem, že prihlásením dostaneš SOFI nummer a s tým spoločné aj iné veci, čo s tým súvisí a tak... zatiaľ ešte nevieme, koľko tam chceme byť, no rok minimálne určite, ale to neviem či sa mi oplatí teda malého niekam dávať a teda či by mi ho vôbec niekam zobrali, keďže by sme neboli registrovaní... a tiež sa bojím, ako by sa adaptoval či by si zvykol na cudziu reč a tak... ja viem, že deti to zvládajú lepšie, než dospelí, ale nie že mi doma začne brblať po Holandsky a ja nebudem vedieť, čo vlastne odo mňa chce 😀

rybca
28. feb 2013

@klemberka tak vymyslene to mas pekne, ale neviem ci to mas domyslene, teda nechcem mudrovat ci nejak moralizovat, ale premyslala si ako to bude, ked budes musiet k doktorovi? ono ano, je tu europsky preukaz na zaklade, ktoreho ta musia osetrit a bla bla bla, ale ja teda netusim ako to funguje v praxi, s platenim, preplacanim, formularmy a tak, min. maleho by si tu mala prihlasit, aby bol kontrolovany, alebo chcete na poradnu a ockovania a tak chodit na SVK? my sme si tiez mysleli, ze ako casto budeme chodit, ale at 1 stoji to velke peniaze pre 3clennu rodinu a psa (v nasom pripade), at 2 minanie dovolenky, no bolo by toho vela, co ti napisat, a nie preto, ze by som vas nejak podcenovala ci co, ale bola som vo velmi podobnej situacii a tak cerpam z vlastnych skusenosti..🙂)))

klemberka
28. feb 2013

@rybca v poriadku, uvítam každú radu, len si sa pýtala, že ako dlho by sme chceli zostať, ja som napísala, že minimálne rok a ja teda netuším, čo bude po tom roku či sa rozhodneme zostať dlhšie alebo sa vrátiť domov... ja som myslela na to, že by som aspoň malého prihlásila, ale bojím sa, že či by to potom nebol nejak problém, že ja nebudem a tak... na kontroly už chodiť nemusíme, pôjdeme na jednu predtým, než odídeme a v podstate očkovanie má potom myslím až v piatich rokoch, to už sa dá keď tak naplánovať a ísť domov alebo keď by sme sa rozhodli zostať už tu, tak samozrejme, že budeme prihlásení a nebudem to musieť riešiť, spravia mi to tam... a ty keď si prišla do NL, tak si sa hneď prihlásila alebo ako si ty to mala ty? tiež si zvažovala, že tam budeš len tak "prechodne"?

rybca
28. feb 2013

@klemberka ja som sem isla s tym, ze tu uz ostaneme, a aj tak som to mala komplikovane, ja som len chcela, ze ak sa maly nezacne ucit holandsky a po roku sa rozhodnete ostat, tak ten rok mu bude velmi chybat, o to viac, ze uz bude mat 3,5 roka a to uz treba riesit skolu

rybca
28. feb 2013

@klemberka a este co sa tyka poradne, tak tu je iny system, iny ockovaci kalendar, nam napriklad prisiel teraz list, ze sa blizia 4 narodeniny, tak si nas volaju na kontrolu a bude aj ockovany

klemberka
28. feb 2013

@rybca hej, máš pravdu, v prvom rade sa musíme asi čím skôr rozhodnúť či tam zostať na trvalo alebo len dočasne... a čakala som, že tam bude aj zdravotníctvo trochu iné, keď už aj všetko ostatné je úplne inak, ako u nás... tak vďaka za info 🙂

rybca
28. feb 2013

@klemberka nemas za co, keby ste nemali dieta, tak je to jedno, ale takto sa treba bohuzial rozhodnut, ja som si tiez myslela, ze sem pridem, lazo plazo dojdem rodicovsku do troch rokov a potom sa budem rozhodovat co a ako, no nejak som sa preratala..🙂))

klemberka
28. feb 2013

@rybca a čo ťa vlastne zabrzdilo? kedy si zistila, že sa musíš tak rýchlo rozhodnúť?

rybca
28. feb 2013

@klemberka no ta zmena ZP, ked mi prisiel papier, ze som tu evidovana, ale nemam holandsku ZP a ked si ju do 3 mesiacov nezmenim, tak dostanem pokutu tusim 350 eur, tak som si povedala, ze si nebudem komplikovat zivot, dala som vypoved v SVK zamestnani a oznamila som to na urade prace, kde vzniklo nedorozumenie a nadalej mi vyplacali rodicovsku s pridavkami, ktore som potom musela dodatocne vratit, esteze som ich neminula..🙂) a nasla som si robotu tu. Proste som si povedala, ze nebudem sediet na dvoch stolickach...🙂

janinka25
28. feb 2013

@rybca ahoj tak aj my sa stahujeme v juli do holandska, syn bude mat vtedy 3 roky a 7 mesiacov a teraz som tu čitala, ze si pisala, ze deti chodia od 4 rokov do skoly to fakt? ja som myslela, ze len od 5-tich

rybca
28. feb 2013

@janinka25 od 5tich to je povinne, ale mozu uz od 4 rokov

janinka25
28. feb 2013

@rybca aha tak to je, a prosim ta nevies ako funguju skôlky? su vačšinou sukromne alebo statne?

rybca
28. feb 2013

@janinka25 tak my v meste mame sukromne, ale skolky tu su ine ako na svk, my mame skolku akoze Peurterspeelzaal 2 dni doobeda na 3 hodiny a 2 dni poobede na 2 hodiny a potom je Kinderdagverblijf a to je v podstate opatrovanie aj na cely den, ako potrebujete a pokial obaja rodicia pracuju, ci studuju, mozu zaziadat danovy urad o nieco ako prispevok, ale musite splnat podmienky aj podla platu

lexxie_holandsko
28. feb 2013

@cestovatelkaandrea
ahoj, tak preju, at se to rychle srovna. Ta hudba ve skole je nekdy strasne nahlas. U nas taky..to je i pro mne moc..i kdyz ja jsem taky citlivka 🙂 Alespon, ze vite, na cem jste. U Edika porad nevime. Mela jsem rozhovor s ucitelkou..ma vybornou ucitelku..Ta ho moc chvali, jak se zlepsil, je zarijovy a fakt mu to ted jde..No ale pry hodne premysli a nektere deti jsou zase divocejsi. S tou bolesti hlavy moc zatim neporadila, rekla zkusit se s nim domluvit, ze treba nebude pres poledne 3x tydne, ale jen 1x nebo 2x..ale ona mu vadi i telocvicna a nekdy i pauza venku..tak to uz fakt nevim. Je fakt, ze vse vnima, chodi s tim, ktere dite co reklo, ktere dite ve tride ma jakou knizku na cteni, nebo ukol atd..Tak se nedivim, ze ho ze vsech tech informaci boli hlava, ale nikdo ho nenuti si vseho vsimat, ze 😝 Jinak nevim, manza a nasi si mysli, ze to nic neni, ale ja uz vaham..Az moc si na to stezuje, dnes rano zase hystercak, ze nechce pres poledne..pak se uklidnil. Skola ho bavi, ale tohle ne..
Zuza je kapitola sama o sobe, dneska jsem byla v koupelne a ona za tu dobu vyndala vajicka, rozklepla je do misky, krmila s tim miminko..protoze to je medicina 😀 a skorapky sice hezky hodila do kose, ale nebyla tam ta nadoba na kompost, tak to hodila jen tak..jsem myslela, ze ji pretrhnu. Ve skole si zvykne, o ni se nebojim..

Vitam nove prichozi, nejak nas tu posledni dobou pribyva 🙂
@ervenka my jsme snad za celou dobu nevolali..jsme tu 8 let. Zatim jsme s tim problemy nemeli. To mate docela casto..

ervenka
28. feb 2013

@klemberka mas/budes mat/ tu manzela? Ci tu budes u niekoho ineho vybat? Teda ak sa smiem spytat. ;)

klemberka
28. feb 2013

@ervenka mám tam manžela 🙂

ervenka
28. feb 2013

@klemberka on je v Nl prihlaseny? 😉

miriamp
1. mar 2013

@rybca nam gemeente iba jeden z tych dvoch extra dni vve plati. ale uz iba mesiac, od aprila do skoly. ☹ tvoj kedy moze nastupit? mne je ho uz teraz luto, kazdy den, z toho tri dni aj poobede........snad tie prve tyzdne nejako predycham. 😉 .....

klemberka
1. mar 2013

@ervenka áno, on tam má všetko vybavené... asi by sme teda mali aj my, že? 🙂

rybca
1. mar 2013

@miriamp nas je 24. maja, takze tak nejak cakame, este neprisiel list zo skoly s presnym datumom..🙂 ono to bude asi horsie pre nas ako pre drobcov, teda aspon ten moj sa tesi, len keby chcel byt trosku samostatnejsi, napriek tomu, ze vsetko vie, tak mu musim stale pomahat a robit za neho, nechce sa mu, je lenivy, az po motivacii skolou nieco spravi.

cestovatelkaandrea
1. mar 2013

@klemberka no ku mne je to tak 1 a pol. ak mas dobre dialnice. poznam aj cestu z Utrechtu ku nam, ktora bezne trva cca 30 min a prisli sme za 2 hodiny, kvoli zapcham 😝 ale je to fakt cesty su tu omnoho lepsie ako na SR. Ved aj cestna dan je krasopisna. Ale aspon vidim za co ju platim.

cestovatelkaandrea
1. mar 2013

@ervenka no kedze som cerstvo prestahovana tak fakt netusim. ale dik za info, vidim, ze mame dalsiu vec do zoznamu, na ktoru musime davat pozor.

cestovatelkaandrea
1. mar 2013

@janinka25 od 4 nie je povinna dochadzka do skoly. ale pre deti cudzojazycne je to odporucane, aby sa deti jazyk naucili. a od 5 je dochadzka povinna.

cestovatelkaandrea
1. mar 2013

@miriamp neboj zvladnes. Damian je napr. v skole velmi rad a vidim velke zmeny odkedy tam chodi. Velmi vela veci sa naucil a aj pohybovo je omnoho zdatnejsie az mi niekedy beha mraz po chrbte... neboj urcite to bude v pohode 😉

klemberka
1. mar 2013

@cestovatelkaandrea hej, to máš pravdu, tá cestná daň je naozaj dosť veľa, keď mi povedal muž, koľko platí, tak som skoro okoktavela 😀 ale tak potom som rýchlo pochopila, prečo je to tak... celkom iný systém tam majú, ako my tu, ale veľmi sa mi to páči, príde mi to na úplne inej úrovni... čo je super! 🙂

ervenka
1. mar 2013

@klemberka osobne by som asi nemala nervy byt v krajine na cierno a este k tomu s dietatom. Napr. zdravotna starostlivost je draha- s EU kartickou z SVK zdrav. poistovne velmi nepochodis... MM moze poberat pridavky na deti aj v Nl, ale je to menej. Aspon moj mm dostava stvrtrocne 130e. Potom este danove bonusy
Ale je to tvoj zivot, tvoje rozhodnutie. ;)

ervenka
1. mar 2013

@cestovatelkaandrea a este kotol sme tiez museli dat vymenit- to bola tiez sranda, najst niekoho kto to robi, ale kto to robi, zase nerobi vodne potrubie. ;) Mat v skrini robota- handymana by sa hodilo. Naprogramujes- to by moj mm velmi raaad ;), a on urobi co treba.