Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

vever1
26. aug 2011

@cestovatelkaandrea no to mate dobre lebo u nas ked som bola tehotna a isli sme maleho zahlasit ked som bola v 16tt tak to uz bolo neskoro lebo vtedy sa muselo okolo 11tt ale mali sme stastie lebo rozsirovali babygroep takze mali 4 miesta volne ale teraz ked kamoska otehotnela po 2x tak musela nahlasit maleho ked bola len v 5tt lebo je to tu hrozne plne 😖 a to chodi maly 5x do tt do skolky? a ja by som sa na vasom mieste nebala, ved deti sa rychlo ucia a v skole alebo skolke pochyti holandstinu a bude chrochtat az sa budete cudovat 😝 no ja mam tiez akcent a asi sa ho ani nikdy nezbavim 😖 ale kaslat na to 😉

ikke
26. aug 2011

ja som maleho v maji nahlasila, v juni volali, ze maju prenho miesto a od septembra nastupuje naostro 😀
akurat sme v pondelok maly prvy "proefdag", odvtedy sleduje kazdy moj krok...to zas bude boj ☹

cestovatelkaandrea
26. aug 2011

@vever1 pat dni v tyzdni v skolke. inak sa nam ani nedalo, lebo rodinu tu nemame. takze pekne krasne od 7.30 do 17.30 kazdy den je v skolke. nastastie tam ma vela kamaratov a cez vikend mu aj chybaju, tak sa tam tesi.

rybca
26. aug 2011

@cestovatelkaandrea no mate tam tak krasne, ze akonahle vyhrame statnu loteriu, stahujeme sa.....🙂

andreaka11
26. aug 2011

nebojte sa baby. deti sa rychlo ucia jazyky. hlavne ked zacnu chodit do skolky a najdu si holandskych kamaratov, tak kazdy den spravia velke pokroky. ja na deti tiez cely den po slovensky. len dufam, ze neskor, ked zacnu chodit do skoly a zistia, ze vedia jazyk "navyse", tak sa nezacnu hanbit a prestanu tym jazykom rozpravat. moja mamka je z madarskej rodiny. sestra rozpravala madarsky, ja som odmietala, lebo v skolke niekto povedal "madari do plynu".... a ze madari su zli a tak.... a preto som odmietala rozpravat madarsky. samozrejme, ze clovek to zacne lutovat, ked si zacne hladat robotu a zisti, ze by sa mu to hodilo....

a ja mam tiez problemy rozpravat s detmi po slovensky, ked sme v spolocnosti. vtedy na nich hovorim anglicky, aby kazdy rozumel...

jankahanka
26. aug 2011

ahojte, nie je tu niekto nahodou z Nijmegenu? V oktobri tam budem na univerzite kvoli vyskumu aj s mojou Hankou (vtedy bude mat 20mes.). Bude chodit do babysitting skupiny cez KION, ale bolo by super, keby tam mala aj slovenskych kamaratov na hranie 🙂.

alcula
26. aug 2011

ahojte, nie je tu niekto z okolia Brunssumu alebo Eygelshovenu? pred tyzdnom sme sem prisli, a este sme sa tu poriadne nezorientovali. Chcela by som svoju 3r.dcerku prihlasit do skolky alebo do herne, len este neviem ako to funguje. Je dost spolocenska, takze jej chybaju deti. S mensou dcerkou sa moc nepohra, pretoze je este mala (1r.).

idris
30. aug 2011

Ahojte kočky ja by som sa chcela popýtať ako to funguje v Holandsku, koľko stojí v priemere ubytovanie, ako je to s prácou, ako fungujú jasle či škôlky a podobné veci ..

ikke
31. aug 2011

@jankahanka ja som asi 40km od nijmegenu, co teda nie je velmi blizko...

@alcula najdi si napr. cez google "peuterspeelzaal"+prislusne mesto a infotmuj sa priamo u nich. do peuterspeelzaal chodia deti od 2-2.5 roka do 4 rokov, zvacsa 2x pol dna do tyzdna, ale ako cudzinci asi budete mat narok na viac dni. a aj cas kym ju prijmu moze byt rozne dlhy, u nas v zapadakove vraj beru hned, ale v amsterdame je urcite dlha cakacia doba. takze kazdopadne odporucam prihlasit ju co najskor. pripadne sa chod poinformovat na Gemeentehuis (obecny urad), tam by ti tiez mali vediet pomoct.

@idris kolko stoji ubytovanie zalezi od miesta a velkosti ako aj od druhu prenajimatela (ci sukromnik, alebo "stat"; "stat" je lacnejsi, ale cakacie doby aj niekolko rokov). praca samozrejme podla toho, aku hladas, ak chces robit upratovacku alebo v masiarstve a na bitunku, pracu najdes hned, ak chces nieco vysoko profesionalne, mozno nenajdes vobec... skolky a jasle vid co som prave napisala vyssie; plus este je "kinderdagverblijf" pre deti od 0 do 4 dokov, zvacsa dost drahe, dlhsie sa caka a prispevok od statu na financovanie tohto dostanes iba ak pracujes.

pozrite si pripadne clanky na http://expat.satyr.nl alebo v knihe The Holland Handbook (je v anglictine a dostat ju v takmer kazdom lepsom knihkupectve 😉

alcula
31. aug 2011

Dakujem ikke za info. Bola som sa pytat priamo v skolke, ktoru som objavila pri nas, a zajtra tam idem este raz vyplnit ziadost. Zatial mi este nevedia povedat, ci bude volne miesto, uvidia podla toho kolko deti sa im prihlasi. Hovorili mi tam, ze skolka je 4x do tyzdna pol dna, kombinacia Po a Str doobeda, Ut a Štv poobede, a opacne. Zatial este mala poobede spava, tak radsej budeme riesit doobednajsiu skolku.
Inak je to naozaj pravda, ze za cikanie dietata na trave, platim pokutu ? (ak nas teda niekto zbada). Co sa mi zda dost velka blbost, ked na chodnikoch musime kazdy den obchadzat psie vykaly.

ikke
31. aug 2011

@alcula vraj naozaj je to tak s tym cikanim... 😝 bavili sme sa tu uz o tom, niekedy pred letom.
inak kto mate najblizsie cestu do consultatiebureau? mozno by stalo za zvazenie sa na to spytat 😀 (my sme boli minuly tyzden ale nenapadlo ma to...)

minea
31. aug 2011

To si děláte legraci s tím čůráním na trávu, ne? 😕 Samozřejmě běžně praktikuju, co mám asi jiného dělat, když nikde nejsou veřejné WC?

minea
31. aug 2011

Holky, ještě praktický dotaz: Prý se tu nesmí sbírat houby, je to pravda? A co se stane, když to poruším?

ikke
31. aug 2011

@minea to s hubami sa mi zda uplny nezmysel, este som aj teraz niekde citala po holandsky cosi o dni v prirode a zbierani hub 😉 ja teda nie som hubar a jedinu jedlu hubu co som tu nasla som odtrhla v narodnom parku, videlo ma s nou mnoho ludi a nechytili ma policajti a ani mi nedosiel domov sek 😀 jedine moj manzel ma dva dni pozoroval, lebo huba nezbednica samozrejme vyrastla bez ciaroveho kodu 😀

ale pre bezneho holandana je to samozrejme zakazane, lebo to nie je vyslovene povolene 😀 😀 😎
http://www.goeievraag.nl/vraag/nederland-paddes... (odporucam citat az do konca 😉 )
http://www.trouw.nl/tr/nl/4332/Groen/article/de...

inak kedysi bol na expat.satyr.nlclanok o zbierani hub (alebo nejaka diskusia?) teraz to tam ale neviem najst...

ikke
31. aug 2011

hmm, na druhej strane
http://www.omroepgelderland.nl/web/nieuwsartike...
zvlast diskusia pod tym je dobra 😀

miriamp
31. aug 2011

tu u nas na okoli su velmi znamy hubari poliaci. pred par rokmi v lokalnych novinach bol o nich clanok, v chranenom lese okoloiduci prirodychtivy zavolali na nich policiu. ☹ nemozu sa zbierat na sukromnych pozemkoch, chranenych uzemiach a nie chranene huby. my tu mame vsade velmi vela hub popri cestach, v zahradach, v lesoch. co by moj foter za to dal 🙂 ... ja poznam akurat tak sampion a muchotravku 😀

@cestovatelkaandrea ada, vy uz pomaly aj kufre balite, nie? nejako zac.sept. idete ?
my az koncom 😀 uz som si nasla ubytko v tatrach, robim plany, a uz by som aj balila......

ekira
1. sep 2011

ahojte,ma tu niektora z vas verblijfsdocument?totizto som dnes zistila,ze ten moj je platny do 23 augusta.volala som ,a pani ma zvozila,ze som si to mala sama vybavit.nechapem tomu,pretoze vzdy mi dosiel papier pre afspraak.a teraz nic.ze sa to zmenilo,si mam asi z prsta vycucat 😕

ikke
1. sep 2011

@ekira ja mam, a ano, musis si ho sama vybavit (vyplnis z netu stiahnuty formular,posles a oni ti napisu kedy a kam si mas prist vyzdvihnut; a este sa plati tusim 41 eur). lebo uz sa to nevybavuje tak ako predtym na gemeente ale na IND a ten ma iba asi 10 officov 😝
ale inak je na tvojej slobodnej voli, ci si ho vybavis, lebo ako obcan clenskej krajiny EU tuto povinnost priamo nemas, holandania len ziadaju, aby si si ho aspon raz (pri prichode do krajiny) vybavila 😉
tot moje info z novembra 2010 - januara 2011 ...

ekira
1. sep 2011

@ikke hej?tak to som nevedela.takze fungujes iba na slovenskom obcianskom alebo pase?
no bola som fakt prekvapena,pretoze vzdy ma vopred informovali,kde a kedy mam dojst aj s fotkami a potom zasa o par tyzdnov pon

ikke
1. sep 2011

@ekira mam slovensky pas a holandsky verblijfsdocument namiesto obcianskeho (cize nemusim vsade so sebou vlacit pas, staci mat verblijfsdocument v penazenke medzi kartami 😉 )

andreaka11
1. sep 2011

baby, neviete, kde by som mohla kupit farbu na latku?

ekira
1. sep 2011

ja ked som potrebovala nieco zafarbit,kupila som v kruidvat

andreaka11
1. sep 2011

skusim pozriet/popytat. dakujem!!

ikke
1. sep 2011

@andreaka11 chces farbit alebo malovat? farbu na farbenie predavaju v drogerii (DA, etos a myslim, ze aj kruidvat) je to zn. dylon
farby na malovanie v pipoos-e a podobnych obchodoch

cestovatelkaandrea
1. sep 2011

@miriamp Mirka my sme uz na SR od pondelka a buduci tyzden v sobotu dorazime nazad do NL. Pocasie je tu krasne. Uz sme stihli vylet do BA, do Teplic, dnes som skusila Jumping (skakanie na trampoline) a drobec si uziva SR. Kazdy den chodi von s havkom svokrovcov, takze ma noveho kamosa.

andreaka11
1. sep 2011

@ikke potrebujem zafarbit nieco na jednu farbu. dufam, ze maju viac ako len zaklad.... ale aj to by stacilo. tak zajtra behnem do DA (myslim, ze to mame tu v dedine) a vyskusam. som zvedava, ako to dopadne 😀
inak dakujeeeeeem

ikke
2. sep 2011

vcera som sa kamaratky holandanky, co ma rovnako stareho syna ako Albert pytala, ci vie, ze v NL je zakazane davat deti cikat do travy 😀 tak na mna zhrozene pozrela a ze "Dat meen je niet! 😲 "
😅

alcula
2. sep 2011

a to znamena co? neviem holandsky 🙂 ze oooch, nesmie sa 🙂

alcula
2. sep 2011

ako cestujete na slovensko s detmi? autom alebo lietadlom? my sme prisli do Holandska autom, a s malymi detmi je to des a hroza. Jedna revala, druha revala a potom obe naraz. Isli sme cez Prahu, tam sme prenocovali a na druhy den sme pokracovali. Cestovali sme nieco cez 10 hodin, na nemeckyh dialniciach sama zapcha a museli sme robit casto prestavky. To sa nedalo vydrzat, to bolo nekonecne. Najviac by nam vyhovovalo cestovanie vlakom v spacom vozni a isli by sme v noci.

ikke
2. sep 2011

@alcula ze "To nemyslis vazne" 😅
a ta kamaratka je novinarka, tak este par krat jej to zopakujem... 😀

my sme zatial boli s 1 dietatom a vzdy letecky, ale casovo je to od nas len o malo kratsie nez autom alebo ICE vlakom cez nemecko. cestovanie nocnym vlakom je o dost dlhsie.
inak neviem odkial zo slovenska ste isli, ale vseobecne sa odporuca ist skor cez rakusko (lepsi stav dialnic nez v cechach). nasi isli pred 2 tyzdnami k nam a pred tyzdnom spat, raz v pondelok, spat v utorok azapchu nemali vraj nikde, iba pri koline to islo pomalsie. podobnu skusenost mam ja z konca juna, ked sme isli do ceskych domazlic odtialto.