Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
25. feb 2014

@lexxie_holandsko Damian je narodeni v zari. presne 6.9. preto ho tiez ucitelka preveruje ale vidi, ze je to OK. On by sa strasne nudil v skole keby musel znova opakovat gr.2 teraz chodi domov zo skoly a hovori ze sa nudi. Dnes mam pohovor s ucitelkou kvoli reportu, tak jej navrhnem, nech mu davaju tazsie priklady na cvicenie aj z jazyka aj z matematiky.
Teraz sam od seba zacal citat. Strasne ho bavi spajat pismenka do slovicok. Len nechapem z v holandstine je to inak ako v slovencine. Necitas to co vidis 😀 😀 😀 ale on si zvykne.

cestovatelkaandrea
25. feb 2014

@lexxie_holandsko co sa tyka tych chorob, tak si myslim, ze skor to druhe. chore deti chodia do skoly. vidime to casto. este kaslu, hlas ako po 3-dnovom flame, oci ako pampuchy ale sedia v skole. Ja to nechapem ale je to tak. Takze asi kvoli tomu tie pripomienky od ucitelky na Zuzku.

lexxie_holandsko
25. feb 2014

@cestovatelkaandrea Edik je taky v zari a tak jasny pripad nebyl. Neco mu slo dobre, neco min. Pustili ho dal a ted je celkem v pohode. Zuzka uz ted hlasi, ze nechce do gr. 1-2, ale rovnou do 3. 😒 Jeste chodi do skoly rada, snad to do prazdnin vydrzi. Dalsi rok v gr. 2 by pro ni byl opravdu spatny..Kazde dite je jine, pokud se Damian nudi, tak by mu meli davat tezsi ukoly. To by mela ale ucitelka sama poznat. Zuzcina ucitelka sama navrhla, ze ji bude davat tezsi ukoly, i knizky na cteni (cte uz celkem hezky). Kontakt s vrstevniky neni nic moc, ale trochu se to zlepsuje.
Ad nemoci, taky mi prijde, ze se to tu nejak neresi, treba slysim, ze daji paracetamol a poslou do skoly, Teplotu pod 38 malokdo povazuje za zvysenou, ta se tady asi vubec neresi. Klidovy rezim pri a ATB jsem taky nezazila, stejne jako ulevu z telocviku po nemoci. No nevim, kdo ma pravdu, Cesti dr. jsou opravdu hodne opatrni.

lexxie_holandsko
25. feb 2014

@cestovatelkaandrea Mmch. u Edika je i par mladsich deti ve tride (narozene v rijnu, listopadu i prosinci) u kamosky pry vetsina deti narozena do prosince jde do gr. 3 jeste v 5 letech. Je to montessori skola a nekdy pousti i lednove deti. Tak to jsou u vas asi prisnejsi, kdyz by byl Damian nejmladsi, nebo tam nemate moc podzimnich deti?

lexxie_holandsko
25. feb 2014

@evikhav81 Dodatecne gratuluji k Adelce, krasna holcicka., at se ji i vam dari.
Jak ji mate oficialne zapsanou, jako Adela, nebo Adelle?

evikhav81
25. feb 2014

@lexxie_holandsko ahoj,dakujeme za prianie 🙂 je to Adele,s jednym l 🙂

rybca
25. feb 2014

@cestovatelkaandrea ahoj, tak by sme dosli 15. alebo 16. 3., ako vam lepsie vyhovuje..🙂 a co sa tyka cesty na SVK, tak my ideme 25. alebo 26. 4 autom, niekde by sme ta este vtesnali..🙂

@ikke ze posielame na oplatku..🙂
@ervenka ja by som ti doporucila ist este za niekym inym, konzultovat, mam kamaratku, tiez musi bat tabletky na otehotnenie, ale aby ich mohla brat musi schudnut, a teraz sa dozvedela, ze ked sa o to zacala zaujimat, tak jej povedali ze musi schudnut a teraz jej povedali, z pri tej jej povodnej vahe uz mohla tabletky brat, niekedy mi to pride akoze co doktorm to iny nazor a ked sa nezadari, nevadi, aj tak zalezi na vasej vychove a nie pocte surodencov..🙂 inac dnes zase chaos so sefom, tak najprv si so mnou dohodol stretnutie v kancelarii, na 11.00, nalozila som malu, prisla tam, vylozila malu a telefon, ze nie na kancelarii, ale u nas, ze aj posilel mail, zo, ten prisiel az o 13.00, tak ze o chvilu pride, tak zase nalozila malu, dosla domov, vylozila malu, rychlo upratat a cakam a cakam a cakam, medzitym s Matom do skoly a o 16.00 mi zavolal, ze to dnes nestihol (vsimla som si), tak ze zajtra dojde, tak som zvedava co chce...

vever1
25. feb 2014

@cestovatelkaandrea no s tou susickou je t pravda. ja uz malokedy zehlim. dam si to vysusit a ked susicka skonci hned to vyberam a poskladam takze ono je to este teple 😀 ale nedavam uplne vsetko do susicky. napriklad nove veci nie lebo sa ti mozu zbehnut.
@ervenka no vidis aky pomocnik 😀 a s tou stitkou ma to mrzi 😖
@lexxie_holandsko jeeeeeeeeeeeeej ze sa aj ukazes. som nedavno na teba myslela ze ako sa mate, ze tu uz nenapises. je mi luto ze ste stale chory 😖 a super ze je zuzka taka sikovna. a inac ja nechodim k dr s detmi velmi skoro ked su chory, sven mava stale teplotu 2 dni a potom mu to klesa ale vtedy v decembri mal uz 5 dni a vobec mu to neklesalo tak dostal atb a az na 3 den mu teplota zacala klesat 😖 este som to unho nezazila.

vever1
25. feb 2014

no a trochu o nas kedze som tu tiez dlhsie nebola. sven uz bol na 4 skuskach v skole, zajtra ma poslednu. v skole sa mu velmi paci. prvy tyzden plakal ale minuly uz vobec nie a tom on place stale ked ho nechavame v skolke. takze usper. ucitelku uz teraz miluje 😀 vcera bol posledny den v skolke, to pekne oslavili, dostal tasku plnu jeho vykresov co tam nakreslil, cdcko s fotkami a videom, darceky, musel si so sebou aj kufor doniest s 10 vecami co su mu oblubene a musel detom o tom mieco povedat. vraj to super zvladol 😀 napiekla som mu cup cakes lebo som nemala na nic ine cas. ale detom tonevadilo, zbastili vsetky 😀 no a emma ta zas bola na 2 skuskach v inej triede lebo po karneval prestupuje k dreumes. povodne tam mala ist az ked bude mat 1.5 roka ale kedze uz od 11m chodi a sa im uvolnilo miesto tak ju tam preradili skor 😉 a je velmi nadsena samzrejme, lebo su tam vacsie deti, ine hracky a keby bolo na nej tak by tam isla aj hned 😝
vcera mi aj jej ucitelka hovorila ze na jednej strane si bude musiet emma aj zvyknut ze tam uz sven nie je, lebo ked chodili vonku tak vzdy boli spolu a ked on raz nebol lebo bol chory tak ho hladala, ale na druhej strane je lepsie ze ide prec lebo bude mat viac volnosti. nas sven totizto ej jej velky ochranca a nedovoli nikomu aby sa k nej priblizil lebo to je jeho sestricka 😀 😀 vcera ju chytilo jedno dievcatko za ruku a chcelo sa s nou prechadzat a sven bol v momente pri nich a musela ju pustit a potom sa on s no prechadzal 😝

inac este k tej skole. podla mojej kamosky co je ucitelka sven pojde do ggroep 3 az ked bude mat 6 rokov, vraj by ho ani skor nedavala ak by bola na nasom mieste lebo ze potom moze mat pocit ze je vzdy vo vsetkom posledny lebo bude najmladsi a potom vzdy bude musiet na vsetko cakat. no neviem, ale ked je dieta dopredu tak nezalezi na tom ci ide do grope 3 uz v 5 rokoch alebo az v 6. Sven uz vie vsetky pismena abecedy a uz vie napisat par slovicok sam, vie sa podpisat, napisat emma a velakrat sa ma pyta ze chce napisat to a to a ja mu musim diktovat pismenka a on to napise. sice vela krat pise aj zrkadlovo 😝 ale vraj je to v tomto veku uplne normalne. aj cislice ho bavia, rychlo si veci zapamata tak ja si myslim ze ked bude velmi sikovny tak kudne moze ist do groep 3 ked bude mat 5.5 ale necham to na jeho ucitelku. ona musi vediet ci sa tom nudi alebo nie 😉

vever1
25. feb 2014

@cestovatelkaandrea a gratulujeme kilcovi k chodeniu 😀 😀 😀

ikke
25. feb 2014

@vever1 myslim, ze nase deti pojdu do gr. 3 az ked budu mat tych 6.5 roka, lebo toto skorsie davanie sa naozaj tyka len deti narodenych od septembra do decembra, velmi vynimocne mozno ten januar ako zuzka. ale ferbuar a marec asi nie, to by museli byt fakt genialne deti a aj spolocensky vyspele.
no ale uvidime, u nas je to s pismenkami a cislami presne ako u vas, zahrada (mame skoro same dlazdice) permanentne popisana pismenami a cislami a svoje meno aj s priezviskom pise kde len moze (alebo aj nemoze). ine deti vyfarbuju, on pise. maly grafoman. navela navela nakresli postavicky, ale vzdy k nim pripise, o koho ide, aby nahodou nedoslo k omylu 😀

tajinkaaa
25. feb 2014

dobrý deň🙂chcela by som sa opýtať žienok čo žijú v holandsku či tam nevedia o nejakých brigádach..v skladoch,na farmách🙂..to je jedno🙂hľadáme s priateľom brigádu na leto ale agentúry nie sú moc poctivé tak ak by ste mi vedeli pomôcť bola by som vďačná🙂

tajinkaaa
25. feb 2014

bolo to tak stručne🙂..hľadáme brigádu pretože by sme tam chceli ísť po škole žiť len mne ešte rok chýba🙂..tak že skúsime na leto ..lenže všetky recenzie na tie agentúry čo čítam..tak sa mi zdá že spoľahlivá agentúra ani nie je..a na risk sa bojíme ísť..to by asi zle dopadlo:/ 🙂

ervenka
25. feb 2014

Dakujem za podporu... jedna ucitelka, co chodi do PSZ len v piatky sa ma pytala, ze ci ma Daniel surodenca, lebo je velmi spolocensky, neboji sa deti, rad sa prechadza s detmi ruka v ruke. Neboji sa, ze ma rad spolocnost. Takze v podstate si myslim, ze by Daniel aj uvital surodenca, bol by velky brat... Ale uz som to predychala a tak... Hlavne,ze tento nas kratuch je zdravy. Bau= blauw, iiiil= geel. A priraduje spravne farby ked mu poviem ostatne.

@rybca ja som bola aj na SVk za endokrinologyckou a ta mi povedala to iste ako dr. tu. Ze 2.5 nepusti. Inak, to kolko vazim nie je az take dolezite 😉 hlavne, aby hladina bola pod 2.5 a stabilna... Este mi sestra navrhla,ze co tak skusit jarnu ocistu, alebo macingovu. Uvidime, ale povedala som aj nasemu Nl dr. ze ja nie som kurca, aby ma pchali hormonamy a nic z toho. Najlepsie som sa citila, ked som brala 50mg. A teraz som na 75-pon,streda, pia, so, ne, 100mg ut, stvr. Staci...

lexxie_holandsko
26. feb 2014

@vever1 Taky jsem si na vas vzpomnela a hlavne na Svena, ze bude mit narozeniny .Nevim presne kdy, ale nekdy v breznu? Breznove dite je opravdu hodne mlade, tady vetsina deti po lednu chodi v 6 letech. Edikuv kamos je opravdu o hodne napred (v gr. 3 cte gr. 6) a stejne sel az v 6 letech. Jeste mate cas, uvidis, jak to pujde. U Zuzky to opravdu byla nutnost, ona je i ted skoro nejvetsi ve tride, takze se tam ztrati. Jenze Zuzka je lednova, pokud by byla breznova / dubnova - tak by asi nesla. Cetla jsem sice i o vyjimecnych pripadech, kdy kvetnove ci cervnove dite prestoupi po roce do gr. 3, ale to mi prijde fakt brzo.
Hlavne, at se mu tam libi a ma kamarady. U nas se prechod do gr. 3 rozhodl az ted ,u nekterych se rozhoduje az tesne pred prazdninami. Krasne se rozloucil se skolkou. Emicka si urcite zvykne a nekdy je opravdu mozna lepsi nemit v blizkosti sourozence. Vsak ve skole se zase potkaji. 🙂

lexxie_holandsko
26. feb 2014

Jeste jsem se vcera dozvedela, ze ma Zuzka zanet mocoveho mechyre. Opet jsem ale nepochopila asistentku. Ptala se, jestli ma horecky..no nema, mela je cely minuly tyden a pry to mozna uz preslo? 😕 Jsem z toho zmatena, nemusi se to nahodou lecit ATB? Mame si zavolat dnes znova, ale opravdu chci, aby ji neco dali. Ja to moc tady nechapu..

lexxie_holandsko
26. feb 2014

@vever1 Sven to zvladnul ve skole vyborne, Edik nam probrecel urcite alespon 14 dni, doted je citlivejsi povaha, ale nastesti uz nema problemy s hlukem a velkou skupinou deti.

monika_k
26. feb 2014

@ervenka Ahoj, pozeram, ze mas tiez problem so stitnou zlazou.....Ten isty problem mam aj ja, ktory je momentalne vo faze riesenia.....nevedela by si mi povedat, ako postupuju lekary tu v NL s tymto ochorenim? Huisarts uz za sebou mam a teraz som objednala ku endokrinologicke .....nevies ako to tam bude prebiehat? nejaka rada? dakujem

cestovatelkaandrea
26. feb 2014

@lexxie_holandsko no tak po vcerajsom pohovore s ucitelkou som spokojna. idu Damianovi davat tazsie priklady z matematiky a z holandstiny tiez. mam ho doma ucit citat po slovensky, lebo vraj sa pyta a chce citat. Takze ideme aj na to doma. Na buduci rok sa bude ucit citat holandsky v skole, takze nebude mat dve veci naraz a nebudu sa mu komolit ked bude musiet citat raz tak, raz tak. Z matiky vraj zvlada uz teraz hravo prikaldy pre gr.3 ale navrh na ratanie prikladov z gr. 4 som zamietla. nechcem aby tak skoro ratal take zlozite veci. na to je moc maly, radsej nech ho daju sa hrat, ked je rychlo hotovy s prikladmi.
no co sa tyka toho kludoveho rezimu, vsetko je to o dohode s ucitelkou. u nas ucitelka napr. akceptovala ked som povedala, ze Damco by nemal po hnackach cvicit. Tak ho dali do druhej groep a tam si kreslil, kym deti cvicili.

cestovatelkaandrea
26. feb 2014

@lexxie_holandsko no skor to, ze tam nie je vela deti narodenych v zime. alebo ich nepustili uz z GR. 1 dalej a tak su teraz este v GR.1 ale su tam aj take, co maju uz teraz 6 a nepojdu dalej, lebo to jednoducho nezvladaju.

cestovatelkaandrea
26. feb 2014

@rybca hodim termin doma do plena a dam vediet. ale nemal by to byt problem. a dakujem za navrh na vylet na SR. porozpravam sa s Petom. Neviem ci budem brat Damiana so sebou alebo pojdem len ja. Strasne chce vidiet dedka aj on ale neviem ci je to vhodne aby videl dedka choreho. Minule sa ho pytal, ze preco nosi stale siltovku na skype, tak mu dedko povedal, ze lebo mu je zima na hlavu. Esteze je taky maly a nie vsetko chape...

palinkova87
26. feb 2014

@cestovatelkaandrea ajojkaj a dobre sa mame 🙂 s Tobikom sa ucim do sk skoly citanie a pisanie mu ide no pocitame na prstoch, hadam im to nebude vadit, ale tak je to na hofno ked len ja sa s nim ucim a v skole sa neuci nic a prideme domov o 16tej a musi aj jest tak k uceniu sa doataneme az okolo 17tej,,,Nicinko chodi do skolky utorok a stvrtok,,,Lillynka zacala vcera chodit sa odhodlala🙂)))) a ja hmmm,,,no mam stres lebo,sa,nam stal v pondelok prusvich mangelik zabudol, ze babo uz dalsie zatial nesteme:D a tak fajne sa to stalo ze mala som ovulku,,,tak cakam na den 9teho marca 🙂)))))

vever1
26. feb 2014

ja zasne z toho mojho syna 😀 v stredu chodi na skusky az na 9±30 kedze maju hned rano gym a to bol prenho 1x velky stres, no a on ti mi rano zahlasi ze on chce uz ist do skoly, a to bolo len 8 hodin 😕 😀 a potom ked sme tam dosli tak ma postiskal, zakyval mi a al ucitelke ruku a uz ho nebolo. ja len 😕 😀 tak som taka rada ze sa tam tesi, ze tam chce chodit a ze hlavne neplace, mi sme sa strasne bali toho ze ten prechod bude pre neho velmi tazky, kedze mame skusenosti zo skolky ze prechody z triedy do triedy zvladal velmi tazko, zvykal si aj 2 mesiace a zakazdym ked isiel rano do skolky plakal. cele 4 roky a teraz nic 😀 😀 😀

no mne nejde ani o to ho nechat preskocit triedu, on je velmi sikovny ale nemyslim si ze je nejaky nadpriemer 😉 aj ked to mozno tak vyznelo ked som si to teraz este raz precitala 😕 tak to uvadzam na spravnu mieru 😀 😉 ja si len myslim ze ked dieta je nadpriemer tak ho do tej grope 3 daju skor a tam v najhorsom priapde moze zostat 2 roky ak to nebude zvladat 😉

ervenka
26. feb 2014

@monika_k ja som tu v Nl u endokryno nebola, len na SVk a ta suhlasi s tym, ako to Nl doktor riesi. Vsetko sa riesilo len cez huisika= hormonal. tabl. A kazdych 6 tyzdnov odber krvi. ja som nemala ani zapal, ani nic podobne. Nikdy mi ani sono nespravili, inak u naseho huisika robi dr. a ona je cuduj sa svete interne geneeskunde...
Mas hyper alebo hypo stitnu?

vever1
26. feb 2014

@cestovatelkaandrea ty mas choreho ocka? 😖 to mi je luto a mas pravdu ze je lepsie ked deti este vsetko nechapu. moj svokor tiez ide na operaciu srdca 😖 a s mojim tatko to je tiez kadejake tak som zvedava ako to aj u nas vsetko dopadne 😖

ervenka
26. feb 2014

Vcera som mala telefonat od nasej novej sefky, a ze dostanem novy kontrakt. tadaaaaaaaa, neskor ale predsa...

palinkova87
26. feb 2014

@ervenka a co robis?

monika_k
26. feb 2014

@ervenka ja mam hyper ..zatial co mi povedala doktorka...tak nechapem preco ma objednala k endokrinologovi.... od svojej nemam ani tabletky ani nic...mozno to nebude take jednoduche s tou mojou zlazou...neviem, zabudla som sa spytat na hodnoty, ale to predpokladam ze u endokrinologa mi povedia. Mne moja huisarts brala krv a na sono som bola na poliklinike..no teraz endokrinolog

monika_k
26. feb 2014

@ervenka este mi cosi spominala o autoimunne ochorenie stitnej zlazy...tak to uz vobec neviem co znamena...hladam aj na internete a akosi sa k tomu nemozem dopracovat

ervenka
26. feb 2014

@monika_k ked mas hyper- to ano, vtedy posielaju kade tade, aby sa zistilo, preco sa stitna zblaznila a produkuje viac hormonov ako ma. Autoimunne je ked telo produkuje protilatky, t.j. ze sa snazi zbavit (zabit) toho, co mu vadi...
Basedow choroba
Je najčastejšou hypertyreózou. Postihuje hlavne ženy vo veku medzi 30 až 60 rokmi. Ide o autoimunitné ochorenie, ktorého sa zúčastňujú rôzne orgánové systémy.Vedle hypertyreózy sprevádzané strumou sa u viac ako 50% prípadov vyskytuje endokrinné oftalmopatii, ktorá sa manifestuje zdurením viečok, exoftalmom a prípadne aj poruchami hybnosti očí. Menej často sa dá zistiť endogénnej dermatopatii.
Patogenéza
Príčinou hypertyreózního stavu a vzniku strumy je prítomnosť autoprotilátok zameraných proti receptorom TSH štítnej žľazy (tyreoideu stimulujúci imunoglobulín TSI). Protilátky sú podobne ako TSH schopné stimulovať tyreocyty aktiváciou adenylátcyklázu. Je možné ich preukázať v krvi pacientov a sú dôležitým prvkom diagnózy. Zatiaľ sa nevie, čo syntézu chybne zameraných protilátok spúšťa. Popri genetických dispozícií hrajú pravdepodobne úlohu infekcie alebo iné poškodenia štítnej žľazy, ktoré spôsobí, že normálne receptory buniek získajú antigénne vlastnosti. Počiatočné zmeny nakoniec vyústi v sekréciu cytokínov av expresiu molekúl HLA II. triedy na povrchu buniek. To umožní prezentovať receptory TSH pomocným lymfocytom ako antigény. Aktivované CD4-lymfocyty uvoľní cytokíny a sprostredkujú produkciu TSI z B-lymfocytov
Ozaj, pokial ti bude zle z hormonov, tak to hned povedz, lebo srdce to nema rado.
@palinkova87 som teta postarka 😉