Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

zuzka84
21. mar 2009

Ahoj holky,
Omlouvám se , že sem tak vpadám, jen jsem chtěla zeptat , těch co se do Holandska zrovna neprovdali 😅 , jak je těžké sehnat si tam práci , ubytovaní a tak ... kor s dvěma dětmi 😀 . Moc toužíme se odstěhovat do Holandska , je to náš sen, přítel je programátor webových stránek , ale vůbec nevíme jestli je v Holandsku o tuto profesi zájem a jestli by vůbec jako cizinec měl šanci nastoupit rovnou do "svého" oboru , ale to snad už při EU není problém, ne? A s ubytováním taky vůbec netuším jak to je, když člověk takhle migruje 😅
tak třeba některá poradíte
Zatím moc děkuju 🙂

mimini
21. mar 2009

Ahojte, potrebovala by som poradiť, dostať v Holandsku kúpiť bez receptu niečo ako je u nás Betadine alebo Septonex a ako sa to volá? Môj manžel am pracuje a dnes si pichol klinec do nohy a potreboval by niečo na dezinfekciu, Ďakujem veľmi pekne

ikke
21. mar 2009

mimini, betadine sa vola betadine, dostat ho v kazdej drogerii a apotheke, zvycajne najde v regali, nemusi sa ani pytat 😉 dokonca mozno najde aj v supermarkete.
potom je este napr. sterilon, bezfarebna voda v priesvitnej flaske, vacsinou je v regali vedla betadinu. sterilon je ale myslim slabsi

mimini
21. mar 2009

ikke ďakujem veľmi pekne 😉

i.n.g.a
26. mar 2009

aksuram - GRATULUJEM k syncekovi !!! Super,ze si mala kratky porod.Prajem vam vsetko len to dobre!!!

foefjes - My sa mame tak,hmm,ako ked idu zubky..Moc toho nenaspim.Teraz mam muza doma,tak robime niejake veci na dome.Musim to rychlo vyuzit,kym je tu.Dufam,ze si uz zdrava.Ono to je hroza.ked baba ochorie v tehu.To fakt nemoze ziadne tbl.Uz sme konecne vybavili datum krstin,tak sa vytesujem.A ako babo?Uz viete,co to bude?A co by si chcela?Dievcatko ci chlapca?

cestovatelkaandrea
3. apr 2009

Ahojte, tak aj ja sa zapajam do tejto temy. Zijeme v malom meste Bunschoten nedaleko Amersfoort. Sme tu vyse roka a za ten cas som tu stihla porodit nasho maleho drobca, vratit sa opat do prace (co sa mi moc nechcelo) a zvyknut si tu aj na to, co mi doma vadilo. 😀 😀 😀 😀

i.n.g.a
4. apr 2009

ahooj !!!

Damian je skoro tak stary ako moja,hihi.Ja by som aj chcela robit,no akosi s mojou znalostou holands. je to dost bieda.Tak sa ani nedivim... ☹

cestovatelkaandrea
6. apr 2009

Ahoj Inga,
no ja tiez moc po holandsky zatial neviem. Nastastie ale robim vo firme, kde sa pouziva viac menej anglictina, tak nie je problem. No ale budem musiet zabrat a naucit sa holandstinu.Ani sa nenazdam a Damian zacne chodit do skoly tu v NL a do vtedy musim mliet po holandsky ako mlyncek 😀 Inak my tiez zazive teraz obdobie rastu zubkov a je to dost divoke. esteze je drobec taky kludas a nie je kvoli tomu az tak nervozny a uplakany. Tvoja Sandra to ako zvlada?

i.n.g.a
7. apr 2009

Ahoj,
no my sme asi ten druhy pripad.Mala je stale umrncana a nervozna,co mi neprida.Ale este 18 a mame ich vsetky.Potom pride zas cosi ine 😀 .Inak je teraz v podstate "kludna".Bolo aj horsie.Ja si furt hladam robotu a stale verim..Ved nadej umiera posledna.Aj ja sa do jej nastupu do skoly musim naucit..Ved ako by to bolo?Snazim sa rozpravat po hol.,ak sa da.Okrem svojho muza a svokrovcov.Tam mam akusi barieru.Asi za to,ze sme stale rozpravali anglicky,uz od zaciatku.No,ale ved aj to pride.Uff,dnes rano som niejaka plna optimizmu, 😀 .Nech mi to vydrzi...

Prajem vsetkym pekny den

aksuram
7. apr 2009

Ahojte,
ja pri mojich dvoch pokladikoch akosi nestiham pisat a ani citat 😅
Pomaly si na seba so samkom zvykame, uz sa trochu zlepsili vecerne place koli brusku, ale este to nieje ono 🙄

Ako tak citam, riesite tu holandstinu- mna tiez chyta panika ked si predstavim zeby ste tu teoreticky ostali a Misko by siel ani nie o 2 roky do skoly- tak to tiez budem musiet poradne zamakat a naucit sa ju - sak uz som mala davno- hanba mi 😅 😀

aksuram
14. apr 2009

Dobry vecer,
to tu uz nik nechodi? 😒 ... dnes sme boli s drobcom v poradni a podla tamojsej lekarky ma maly reflux- tak mame ist za nasim lekarom a ten nas ma poslat na dake odborne vysetrenia- tak sa Vas chcem opytat ktore s tym mate skusenosti- ako sa to tu riesi? Lebo viem ze na SK ak je dieta kojene tak existuje daky pripravok co sa podava pred kojenim- ale netusim co robia tu ...
Povodne som si myslela ze to je u Samka len take prechodne bolenie bruska, skusala som riesit moju stravu- ale akosi nic realne nezabera- ak je jeden den lepsie, tak som uz zistila ze to je vzdy len nahoda a ja sa tesim zbytocne 😠 ... tak som zvedava co nam povie lekar 😒
Inak vsetkym prajem aby ste si dosyta uzili toto uzasne jarne pocasicko- to nas teraz zachranuje-- lebo Samko sa ako tak ukludni ked je v kociari v autosedacke- aj teraz pred chvilou sa vratil z vecernej vychadzky- tatino sa obetoval 😉

cestovatelkaandrea
16. apr 2009

aksuram: no moj syn mal tiez prve dva tyzdne problemy s refluxom a kolikami. No a porodna sestra mi tu v NL poradila take homeopaticke kvapky, ktore sa volaju Iberogast. Dufam, ze som to napisala dobre. Odvtedy drobec nemal ziadne problemy s refluxom a kolikami.

inga: no ty mas vyhodu, ze mozes po holandsky hovorit aj s muzom a svokrovcami. my doma praktizujeme s manzelom len slovencinu, a ked zacneme hovorit po holandsky, tak nasleduje smiech 🙂 🙂 🙂

inak na velkonocne sviatky sme boli pozriet na Slovensku a dost sme si tam uzili slniecka. Take teplo bolo ako v lete. Ale vsak aj tu v NL je teraz teplo. No a drobec mal tiez riadne soky, same nove tvare ale zvladal to dobre 😉

ncora
16. apr 2009

Ahojte mamicky zijuce v Holandsku. Pozna niekto JOHANNES BROODPITMEEL? Je to ze vraj niejaky pridavok do mliecka aby sa hladne miminko viac zasytilo a spokojne spinkalo.Ak to poznate napiste mi o tom.Dakujem

aksuram
17. apr 2009

Cestovatelka- a to si davala malemu alebo sebe? A kde si to kupila prosim Ta?
Inak pocasie bolo aj tu uzasne pocas velkej noci 😉 ... to jedine nam pomahalo- ze bolo pekne atak mozme byt hocikedy s kociarom vonku 🙂

i.n.g.a
17. apr 2009

ahojte!!

aksuram - chystam sa ti napisat,coskoro..len teraz utekame do poradne..

JOHANNES BROODPITMEEL je pridany v nutriton-e..dostat ho v drogerii,je v takej oranz. krabici..my sme ho pouzivali len chvilu,strasne malu z toho zapekalo..pridavala som to do svojho mlieka a potom do UM.No ani to nam nepomahalo a tak sme museli zmenit mlieko na Enfamil AR ..ako antirefluxove..

i.n.g.a
17. apr 2009

aksuram - ten nutriton sa moze dat babatku aj pred kojenim..ja som odstriekavala,tak som to mala o cosi "jednoduchsie"..

cestovatelkaandrea
17. apr 2009

aksuram: kupila som to tu v NL v lekarni. museli to objednat, tak som to mala doma o dva dni. Davala som to malemu na lyzicku. Ak sa dobre pamatam, davali sme mu 6 kvapiek na lyzicku pred papanim 2krat denne. Uplne mu to stacilo. Rano som mu to nedavala. Len poobede a navecer, kedy maval problemy s bruskom. Takto sme mu to davali dva tyzdne a potom som mu to davala este jeden tyzden iba vecer. No a potom to uz nebolo treba. Ale tie kvapky su aj pre dospelych, takze ak budes mat niekedy problem s travenim, mozes si ich dat aj ty. No a existuju dva druhy balenia a z mojej skusenosti ti mozem poradit, ze male balenie by ti malo stacit. 🙂 tak dufam, ze to zozenies a drobcovi bude coskoro lepsie

miriamp
22. apr 2009

ahojte po dlhsom case,
mame sa vyborne,zatial mame idealne dieta,len papa a spi,noc sice neprespi bez jedla,ale ked sa naplni tak zase spi.
s kojenim som po case skoncila,zial,ale co uz,vela deti odrastlo na praskovom.aj som mala malo mlieka,a nato velky zapal prsnikov,fest vysoke horucky,tak bol koniec.
buduci tyzden letim s malym na slovensko,velmi sa tesim,lebo nikto z mojej rodiny este nemohol prist,az v lete.otecko s nami nemoze,lebo musi pracovat.aj sa velmi tesim na sestrinho maleho,len o 6 dni starsieho od nasho.
mame za nami uz aj proceduru ohladom vybavenia sl.rodneho listu.
chcela som nejake fotky sem vlozit,ale zdaju sa velke,tak musim nieco vymysliet ako ich zmensit.snad na to pridem.

majte sa vsetci krasne.papaaaa

aksuram
26. apr 2009

Ahojte,
V stredu sme boli v nemocnici, kde nam potrvrdili reflux, takze Samko teraz berie 2 druhy liekov- a ja dufam, ze mu pomozu.
MIriamp= tak trosku ti to idealne dieta zavidim- ale v dobrom ... ze ja by som taaaaaaaaaak velmi chcela aby aj to nase papalo a spinkalo a ked nespinka aby aspon neplakalo 😉 .... je mi luto, ze si prisla o mlieko, taky zapal musi byt hrozny 😒
cestovatelka- dakuje za radu- teraz skusime 2 tyzdne tie lieky a uvidime 😉

cestovatelkaandrea
1. máj 2009

aksuram: dufam ze bude drobcovi uz len lepsie po tych liekoch. daj potom vediet ako sa ma. moj maly zacal mavat reflux teraz sem tam po presnidavkach kde je marhula a sem tam aj po brokolici. ☹
Miraimp: dobre viem o com pises s tym zapalom. ja som ho chytila hned tyzden po porode. mala som vysoke teploty, prsia nenormalne boleli a predstava ze mam kojit ma desila. nastastie som to rozbehala castym odsavanim mlieka a tak ma drobec MM dodnes. ale musim mu mlieko iba odsavat, lebo z prsnika po tom zapale uz pit nechcel.
ako ste vsetky oslavovali kralovnine narodeniny s drobcami ?? 😀 😀 my sme sa neskutocne dlho prechadzali po vonku

rybca
7. máj 2009

Ahojte, rada by som sa k vam pridala. Moj priatel pracuje od novembra v NL. V septembri ak bude s nasim drobcom vsetko ok sa chceme prestahovat za nim. Zatial neviem kde budeme byvat, lebo tam kde byva teraz by sme sa traja nezmestili, takze bude musiet najst nove byvaniie. Dufam, ze sa mu to podari.

Chcem sa vas spytat ako to je v holandsku s pediatrami? Ake ockovania su v NL povinne? Nepoznate nejakeho pediatra co hovori po slovensky, alebo cesky? Viem, ze to je minimalna sanca, ale ja nie som zrovna lingvista, stresujem ked mam hovorit cudzym jazykom..🙂 A lekarom je tazko rozumiet aj po slovensky, nie to este anglicky, ci holandsky..🙂

cestovatelkaandrea
8. máj 2009

Ahoj rybca,vytaj medzi nami 🙂 Co sa tyka ockovania, mna sa len sestra z poradne opytala ci chcem dat syna ockovat alebo nie. Tak predpokladam, ze je to dobrovolne. Ale v podstate sa tu dava ockovat kazde dieta.
Deti do dvoch rokov ockuju nasledovne:
5-kombinacia + pneumokok: 2, 3, 4 a 11 mesiac zivota dietata
osypky, rubeola, mums, meningitida C: 14 mesiac zivota dietata.
Viac info najdes aj na internetovej stranke www.rijksvaccinatieprogramma.nl
Ked sa tak ale pozeram, tak coskoro budete mat male. Na Slovensku je ockovaci program trocha iny. Byt tebou tak sa poradim s doktorkou ake ockovania absolvovat este v SR alebo ci je mozne ich odlozit a nechat ich az na holandanov.
K pediatrovi sa s detmi nechodi. Toho tak detia maximalne vidi po narodeni v nemocnici inak nie ak nema zdravotne problemy. S detmi sa chodi k rodinnemu lekarovi, ku ktoremu chodis aj ty. Takze budete mat obaja jedneho lekara. Potom ale chodis s dietatom taktiez do poradne v mieste bydliska, kde ho meraju, vazia, ockuju.... a vzdy ti poradia ak mas otazky.
Ci sa ti podari natrafit na slovenskeho alebo ceskeho lekara neviem, v kazdom pripade budes nutena hovorit minimalne anglicky ci chces alebo nie na poradni urcite.
Ak mas este nejake otazky rada ti na ne odpoviem a aby som nezabudla uzivaj si posledne dni s bruskom 😀 😀

cestovatelkaandrea
8. máj 2009

Rybca aby som nezabudla, skor ako vycestujes s malym sem do Nl tak si over ake dokumenty potrebujes mat overene a prelozene anglictiny. taktiez aj kvoli priznaniu otcovstva k babatku. my ked sme sem isli s manzelom, tak som bola na zaciatku tehotenstva. musela som mat rodny list, uradne overeny a sudne prelozeny kvoli registracii v meste kde byvam. taktiez sobasny list overeny a prelozeny kvoli tomu aby mojho manzela uznali za otca mojho dietata. podotykam ze na vsetky dokumenty budes potrebovat apostily a dokumenty nesmu byt starsie ako pol roka. Mozem ti zistit ako sa to robi, ked nie ste s priatelom zosobaseny a dam ti vediet cez RP. V kazdom pripade sa poinformujte co vsetko potrebujete aby ste potom nemuseli zazivat holandsku byrokraciu 😝

ncora
10. máj 2009

ahojte kto mi popise vsetko o skolach v NL? pocula som ze dieta musim do skoly prihlasit este pred ukoncenim prveho roka....Dakujem..

i.n.g.a
10. máj 2009

ahojte,
uff, tak to som ani nevedela..ja tomu ich systemu este stale akosi nerozumiem..no coskoro budem musiet 😉
tak ako to vlastne je?

cestovatelkaandrea
11. máj 2009

ahoj ncora. udajne je to tak. Rozpravala som sa s mojou koleginou o tomto probleme v praci. Udajne je to kvoli tomu, ze je tu v NL vela deti a rodicia chcu dat vacsinou tie svoje na 'najlepsie' skoly v mieste bydliska. Preto maju niektore skoly dlhy cakaci zoznam. Je dokonca mozne ze ti v niektorej skole povedia, ze pre tvoje dieta v tom a tom roku uz miesto jednoducho nebude. V dedine kde my byvame vraj staci nahlasit dieta do skoly kym ma dva roky. Budeme sa musiet stahovat lebo tu su len skoly, s reformovanou a protestantskou vierou a ziadna statna alebo katolicka.

ncora
11. máj 2009

Ahojte vsetky v NL....dalsia spravicka co som sa dozvedela je ze deti tu zacinaju povinnu skolsku dochadzku ked maju 4roky.....u nas je to skolka ktora nieje povinna ale tu ju dieta musi absolvovat...tak ja neviem...ak niektora viete este niejake novinky o skolach napiste mi dakujem...

cestovatelkaandrea
12. máj 2009

ahoj ncora: tu je link ako to fici v NL v skolach http://expat.satyr.nl/tiki-read_article.php?art.... inak stranka www.expat.satyr.nl je plna informacii o zivote v NL, tak mozes veselo studovat. niektore veci sa uz pomenili odkedy tam ludia dali svoje prispevky ale stale je tam vela veci aktualnych 🙂 🙂 🙂

ikke
12. máj 2009

skola je povinna od 5 rokov (myslim, ze presne od 5. narodenin), ale mozes dieta dat do skoly od 4. narodenin, lebo kinderopvang je iba do 4. narodenin

a to prihlasovanie do skol asi zavisi od regionu, v randstade je asi lepsie dieta najprv prihlasit do skoly a az potom planovat pocatie... 😀

monicko
15. máj 2009

Dobry den! Mohli by ste mi niekto kto zije v Holandsku poslat mail. Potrebujem sa poradit nieco ohladom Holandska a hladania si prace. Bola by som velmi vdacna za kazdu uzitocnu radu!