Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

eri28
27. mar 2012

@vever1 ja mam termin 15.11 kde budes robit, ak sa mozem opytat, kde byvas....

eri28
27. mar 2012

maminy este davaju v holansku tehotensku knizku, ta sestricka na mna cumela, ze co chcem a nepochopila ma 😅

jaajaa
27. mar 2012

@eri28 ahoj, sice nebydlim v amsterdamu. Ale tehotenska prukazka tady neni. Zalezi na kazde verloskundige, jak to maji- u nas davaji takove desky, kde jsou pak jednotlive zpravy z vysetreni- utz, atd. 😉

eri28
27. mar 2012

@jaajaa aha lebo aj ja mam papiere, a ja ze co na mna tak cumi, lebo v casopise som sa docitala o pasgeboren vor baby v holanskom a ja ze je to knizka, zapametala som si baby pas a ona nechapala 😀 😀 😀 😀, oki diky za odpoved 😉

vever1
27. mar 2012

@eri28 ja budem rodit v Tilburgu 😀 tu aj byvam, teda nie uplne v tilburgu ale v deidnke blizko neho 😉
no a ziadne knizky sa nedavaju. my napriklad mame taky folder kde nam vytlacia papier s chorbami a terminom porodu a je tam taka tabulka a do tej nam zapisuju ked prideme na kontrolu, tak zmeraju tlak, popocuvaju srdiecko, prehmataju brusko, zistia ako je babatko otocene (ale to az v neskorsom tt, teraz sa to este neda 😝 ) no a to je vsetko. ides tu potome ste 2x na uzv. jeden mas v 20tt a druhy v 36tt a ak si sa nahodou rozhodla pre meranie sije tak este v 12tt ides na ten. ale inak sa ziadne extra kontroly a uzv ako na sk nerobia. co sa financnej podpory tyka to ti neviem povedat, elbo tu ma zena narok len na 16tt materskej. tu si mozes vybrat max 6tt pred predpokladanym datumom porodu a minimalne 4tt a potom mas este minimalne 10tt po porode. a potom uz musis do prace alebo mozes zostat na rodicovskej ale to nedostanes ani centa 😖

jaajaa
27. mar 2012

@eri28 ale tak to je az po porodu- to pak dostanes knizecku pro mimco, do ktere ti pak kraamzorg a pozdeji na kontrolach budou zapisovat vyvoj mimca. 😉
Myslim, ze mas jeste spoustu casu a na vsechno vcas prijdes. 😉
Jeste existuje trouwboekje- ale tam se zapisuje jen narozeni deti, datum krteni atd. To asi nemyslis.

vever1
27. mar 2012

ale napriklad @ervenka ta je este stale doma tak mozno ti moze povedat ci ona nieco dostava 😉

cestovatelkaandrea
27. mar 2012

@erique12 dalsi reparat 3.5. tak hadam to spravim na treti krat. ak to neurobim nahodou ani na stvrty krat, balim kufre na SR, berem dovolenku na dva tyzdne a rovno sa prihlasim na skusku. tam taky vygumovani hadam nie su.

cestovatelkaandrea
27. mar 2012

@miriamp den po skuske som zacala silno krvacat a tak som isla hned k porodnej babe. ta mi povedala, nech sa tolko nestresujem a netrapim kvoli skuske, lebo krvacam pravdepodobne z unavy. teda krvacala som 😖 teraz je to v poriadku. povedala mi, ze ona tam chodila ako na hodiny klavira. vraj ju raz vyhodili za to, ze mala vraj prilis dokonaly styl jazdy. tak ked ta vyhodia uz za toto, tak potom neviem o com to CBR je. ked sa pozeram ako okolo mna ludia soferuju, tak ma ide roztrhnut od jedu, lebo viem, ze jazdim omnoho lepsie. 😠
super ze si si mohla zajazdit cestou na SR. my ideme teraz v sobotu na tri tyzdne na SR a tiez by som si. mozno tam niekde potajomky nastartujem s manzelom auto a budeme spolu jazdit poza bucky 😅

cestovatelkaandrea
27. mar 2012

@vever1 ja sa uz tesim, ze ochvilu pojde Damian do skoly. len dufam, ze to tam nebude horsie 😖
keby si vedela co som zazila ja pocas skusky s cyklistami tak by si tiez zasla. smskujuci chlapec na bike ani za zivy svet sa uhnut v protismere. normalne som musela zastavit, lebo nebolo na ceste dost miesta aby sme sa bezpecne obisli, este zvlast ked smskoval a isiel rychlostou slimaka. alebo pred skolou deti leziace rovno na ceste, lebo bolo slnecno. tak sa jednoducho opalovali na ceste. ten cas kym sa postavili a odisli z cesty prec nekomentujem. alebo decko na mopede na ceste kde je 15 kvoli skole ta obieha zprava??? to je tiez sila. proste hotovy adrenalin. som rada, ze byvam na dedine a nie vo velkom meste.

cestovatelkaandrea
27. mar 2012

@rybca ona uz take robila zopar krat, tak hadam to urobi dobre. ona ma no to priestory doma, len sa bojim ako to prevezeme do NL.

cestovatelkaandrea
27. mar 2012

@vever1 ale ze gratulujem 😀 😀 😀 hlavne ze velke tajnosti okolo toho ked sme sa bavili o tehulkovani. ako sa citis?

palinkova87
27. mar 2012

@cestovatelkaandrea
@rybca co sa týka wc-ka nocoment 🙂)) ževraj ho naučili oni chodit samého na zachod haha.. ty kokos sme sa tak z mužom rehlili na tom.. 🙂)))))))))))))))))))))))))))))))))))) a čo sa tyka toho utierania, oni to ani neutierajú.. povedia dietatu a to je všetko, preto nám deti chodia tak domov.. no užasné sú tie učitelky, tiež by ma zaujímalo za čo berú prachy!

vever1
27. mar 2012

@cestovatelkaandrea xixixi ja viem ze tajnosti, ale ved vies bolo to cez IVF a na zaciatku som 2-3tt este krvacala tak som ani nevedela ci bude vsetko OK a potom som radsej cakala do minuleho piatku na uzv lebo ja som si uz raz zazila ze vsetko bolo v 8tt OK, babatku bilo krasne srdiecko a ked sme boli na uzv v 11tt tak sa zistilo ze babatko uz 2tt nezije a potom som este 1tt cakala ci sa telo rozhodne ho vylucit a nakoniec som skoncila v nemke na kyrete elbo moje telo si stale myslelo ze je tehu.😖 takze ja som v tomto velmi opatrna 😉 no a ako sa citim? tak mi byvalo 24hodin zle, ci som bola nejedena ci nie, a vkuse kyslo v ustach som mala. ale posledne 2 dni mi je uz o cosi lepsie. uz mi byva aj dobe par hodin. tak si tie hodiny uzivam 😝
no a to je sila s tymi detmi a cyklistami, ja cyklistou na ceste tak nemam rada a o niektorych soferoch ani radsej nehovorim, je to fakt sila 🙄

eri28
27. mar 2012

@vever1 aha ten papier mame na to srdieco, ja som len v 11 tt, ale o tyzden idem uz na 3 ultrazvuk neviem co tak kontroluju, tiez som myslela, ze budu benevolentnejsi, aspon co pocuvam o zahranici. Okej ja som v amsterdame a ani netusim kde je Tilsburg, no neva....
a co sa tyka tych penazi trosku som z toho jelen, lebo kamoska polka narodilo sa jej beby chodi 3 krat do tyzdna rano do skoly a davaju jej 1100 euro mesacne, ze si nenavde pracu, ked ma skolu a mala uz vyse 6m, myslim, ze by ju zobrali do tej skolky pre baby... poradila mi, ze ked mam tvrdi pracu a mam upratujem v hoteli, tazke vozy z pradlom a komplet hotelove izby uff, ze mi pomozu minimalne 800 euro mesacne, tak uvidim zajtra idem na emigracny, ked mi potvdia pobyt, potom idem spat na offis, pre ziadost takz, autekering, alebo tak neak, nemam rizikovu gravitu, ale velmi nizky prijem, lebo som platena od vykonu nie od hodiny....uvidim....
no a ta knizka neva....hlavne ze cakame vytuzene minco 😀 😀 😀 😀 😀
a inac do tej skoly chodim aj ja ucime sa holandcinu, tak uvidim, co z toho bude..... 😅

ikke
27. mar 2012

@vever1 jej, super ze sa podarilo, gratulujem 😵
@eri28 "pasgeboren" nie je ziaden pas, je to vyraz pre novorodenca 😀 asi si si nieco zle prelozila 😉
a inak ultrazvuk v 36tt ani nerobia vsade, u nas napriklad vobec nie. ak nie su ine problemy, tak iba okolo 10-12tt na urcenie terminu a v velky skrining 20tt.

eri28
27. mar 2012

@ikke aha, teda ja som si to ani neprelozila len domyslela, mudra kupila som casopis pre tehu v holansku, este ze su tam obrazky mimca tyzden po tyzdny, tak citam tapen, kedy co rastie a toto mi vyslo, ze knizka akoze pas 😀 no neva, diky...a neviem preco idem uz na 3 ultraz. ja si ich nepytam, prvy bol v 6 tt, druhy v 10tt a dala ma v 12tt snad mi daju potom pauzu 😀 inac srdiecko bije a to mi staci 😉 😵

ikke
27. mar 2012

@eri28 asi si znela v telefone vystrasene, alebo si mala predtym nejake problemy? vtedy tak casto robia ultrazvuky, aby zenu ukludnili 😉

rybca
27. mar 2012

Tak vidim, ze uz som tu sama netehu, no co uz....:( dnes som bola na sone, ze ako rastu vajicka, ziadna slava, vo stvrtok idem znovu...

ale tesim sa s vami vsetkymi...🙂

vever1
27. mar 2012

@rybca hlavu hore 😉 my sme cakali na tento zazrak rok a nesupesne ketka a IVF mi nepridavali ale nakoniec sa to predsa len podarilo 😀 treba bojovat 😉
a dakujem vam baby 😀

rybca
27. mar 2012

@vever1 no my sa uz snazime skoro 2 roky, teda musim odtial vynat zimu, ked sa nedalo, najprv kvoli mojej ruke, potom crevam, potom nohe, no same prekazky, ako keby nam ani nebolo sudene mat druhe babo...dnes v jednom vajecniku nebolo vobec vidno vajicka a v druhom boli male

eri28
27. mar 2012

@ikke neeeeee, ja som vsade dosla osobne kukli a objednavali a doderaz pokracuju snad sa ukludnia, a ked mi to daju preplatit, stacia mi tie seky za lekaren a raz zobrala mi krv, ze riziko 40 euro, pritom kazdej tehu by mali podla mna brat krv uff 😅

vever1
27. mar 2012

@rybca a co za lieky beries? ja viem ze je to tazke 😖 my sme tiez pri svenovi cakali 2 roky kym sa konecne dobre zadarilo. a to uz bolo 5 tehu. ale bojovala som a vyhrala som a mam teraz uzasneho synceka. 😀

rybca
27. mar 2012

@vever1 nieco na sposob slovenskeho clostylbegytu, na rast vajicok, teraz som mala 5 dni po 1 tabletke, ale mozu sa davky zvysit ak vajicka neporastu

vever1
27. mar 2012

@rybca ale ak si dobre pamatam tak ty si nesla na IVF. a to kolko vajicok potom mozes mat? a co potom ked uz budu dozrete? pichnu ti pegnyl?

rybca
27. mar 2012

@vever1 nie, mne este len povzbudzuju vajicka, asi v prvom kroku budu cakat, ze ak vajicko dozreje tak aj same praskne, ked sa tak nestane, tak asi v dalsom cykle nasadia aj ine medikamenty, alebo zvysia davku clostylu, neviem, no vidim to este na dlho...:(

ervenka
27. mar 2012

@vever1 Taaaaak my gratulujeme, vystiskame si vas, uz sa tesime,ked sa znovu stretneme 😉

vever1
27. mar 2012

@rybca hlavne musíš veriť. Ja som tiež na začiatku neverila a potom sa nedarilo. No a v januári som úplne zmenila svoj postoj, začala som veriť že to vyjde a vyšlo to. Pozitívne myslenie tu veľa závaží. Držím palčeky a verím že už čoskoro aj ty sem napíšeš tu krásnu správu 😉

@ervenka no ty si to mohla vedieť už skôr ale keď si si nič nevšimla keď sme boli naposledy spolu a to mi už bruško pekne vykukalo 😝

ervenka
27. mar 2012

@vever1 @eri28 Ja nedostavam nic- lebo som robila ako gastouder na dohodu- nemam narok na davky, a gemeente davky tiez ziadne,lebo manzel vlastni dom, auto a ma dobry plat= nemame na nic narok. Jednine,co som dostala, to bolo porodne zo SVK, na to ma zatial kazda zena s SVK obcianstvom narok...

ervenka
27. mar 2012

@eri28 Ak nevies co stale kontroluju a chces to vediet- mas pravo na nahliadnutie do zdrav. zaznamov, a aj second opinion. Vela NL to nevyuziva, ale ide o zdravie tvoje a aj babatka... Ja som sa pytala, a kedze som mala oligohydramnion, tak som si pekne presla kazdu stranu zaznamu s asistentkou od dr. Hned mi bolo lepsie... 😉