Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

lexxie_holandsko
2. nov 2012

ahoj,
@fixattam tak to je teda dost strasne, jestli nedostanes nic, co porodne? Tyka se to jen materske, nebo i rodic. prispevku..driv vyplaceli i z CR rodicak i do zahranici, ale obavam se, ze to stopli..akorat se tenkrat muselo podepsat, ze nemam na rok na stejny prispevek v Holandsku. Urcite bych teda neco jeste zkusila, mas trvaly pobyt i na Slovensku?

rybca
2. nov 2012

@jarunice no nemyslim si, ze by to bolo take jednoduche, ten podnikatel by ju musel zamestnat s antidatovou zmluvou, navazne zaplatit dodatocne zdravotku i socialku a mozno by mu hrozili aj sankcie za oneskorenie, ono to bolo treba riesit hned na zaciaku, lebo na matersku, lepsie riesenie pre @fixattam by mozno bolo, zaplatit si nemocenske poistenie sama, to minimum, ale neviem ci este bude splnat ten potrebny pocet dni, pretoze "Základnou podmienkou je nutnosť byť nemocensky poistená najmenej 270 dní (cca 9 mesiacov) v období posledných dvoch rokov pred pôrodom.", doplnim len, ze na SVK. Mozno by skor pomohla nejaka znamost na socialke.

rybca
2. nov 2012

@fixattam no ale preco si nesla tu v NL na urad prace sa zahlasit? myslim, ze SVK je v tomto nevinne, pochop, ty si podporovala ekonomiku ineho statu a SVK by ti malo vyplacat matersku? trochu nespravodlive..🙂

ervenka
2. nov 2012

@fixattam baby maju pravdu- z SVK nemas narok, skoda,ze si sa neprihlasila v Nl na urad prace. Inak plati,ze v ktorom state pracujes, ten stat ti ma vyplatit napr. matersku..Aspon dostanes porodne na to ma narok kazda zena s trvalym pobytom na SVK- aj to su nejake peniaze. materska je v NL kratka- len 16 tyzdnov.

palinkova87
2. nov 2012

@jarunice aj v jumbo maju 😀 to listkove cesto

fixattam
2. nov 2012

@rybca ja som to riesila hned na zaciatku a jedine co mi tam ta pani odporucila bolo zamestnat sa na 3 mesiace, povedala ze to by mi stacilo..chcela som to tak riesit kedze svokor ma s.r.o.cku ale ako som pisala vobec by sa to neoplatilo keby si to mam sama platit a na socialke keby si dat to poistenie tak nesplnan dobu 26 tyzdnov pred porodom..takze ani jedno ani druhe 😒

fixattam
2. nov 2012

@rybca ved jasne, ale pracovala som aj tu aj tam 🙂 ja som sa s tym uz zmierila ze na to narok mat nebudem ale chcela som sa spytat..

fixattam
2. nov 2012

@ervenka lenze ma v tom momente ani nenapadlo ze to nakoniec cele bude takto 😒 ..porodne dostanem na SVK a mam narok iba na rodicovsky prispevok 199€.. 😀

ervenka
2. nov 2012

@fixattam no nie si jedina, co takto dopadla. Kamoska robila v DH, mala aj vlastnu firmu. Ked konecne otehotnela, manzel sa jej "zbesnel" ona v 36tt odisla na SVK, myslela si, ze jej NL strana bude vyplacat na SVK velke peniaze. A nakoniec skoncila len s 199e. Aspon,ze moze byvat u mamy.

vever1
2. nov 2012

Ahojte. tak ja zas len na chvilu. trapime sa s bruskom. ma tam tolko vzduchu ze normalne citim ako jej to tam zblnkoce ked papame 😖 tak som jej kupila infacol ale nie vzdy jej pomoze. a keby toho nebolo dost tak uz som par dni ma zacali boliet bradavky a sa mi zdalo ze ma nejaky biely jazyk a dnes som sa pozrela znovu a uz mala dost biely takze mame spruw a mne vykruca prsty od bolesti pri kojeni 😖 nafasovali sme nejaku suspenziu co jej mam striekat 4x denne do pusinky a ja mam nejaky krem a do 6 dni by nam to malo prejst. tak dufam, ze to tak bude. ja vobec nechapem ako mse to mohli nachytat ☹ ved dodrziavam hygienu ako sa len da 😖 ale aby som sa len nestazovala tak sme sa boli vcera vazit a uz mame 4010g za 2tt mala pribrala 420g 😀

@ervenka no neviem ci si uzivam 😝 . Tie dobre mienene rady mi uz lezu na nervy a najlepsie je ze prisli aby som si oddychla a nakoniec sa este viac nalietam ako ked som sama a dokonca dnes som aj varila a to su vzdy reci ako mi bude vyvarat a nakoniec varila len v stredu 😝 a vsetko jej treba podat do ruky, vsetko aj 5x vysvetlit a na druhy den sa to pyta znovu proste ziadna vlastna iniciativa nehrozi ani len jest si nezoberie, a ked je uz velmi hladna tak sa pytaze co moze jest 😝 aspon ze sa rano stara o svena a ja si mozem s emmou pospat 😀

cestovatelkaandrea
2. nov 2012

@lexxie_holandsko Edik dobre povedal chalanom. Len nech sa vie postavit sam za seba.
Inak Damian bol tiez taky vysoky ked ho kontrolovali v 3 rokoch a 9 mesiacoch a vahu mal takmer 17kg. No a na poradni mi povedali, ze mam cakat, ze bude mat cez 2m ked bude mat 18 rokov 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
2. nov 2012

@lexxie_holandsko Inak co sa krstu tyka, tak su tu svagrovci so synom spolu so svokrovcami. Takze je nas celkom dost. A este pridu na krst pocas omse pozriet aj nasi slovensky znami z vedlajseho mesta. Takze bude v kostole dost velke slovenske zastupenie 😀

cestovatelkaandrea
2. nov 2012

@jarunice dakujem. inspiracia je net ale realita vzdy dopadne trochu inak. snazim sa to vzdy nejak este podla seba pomenit.

cestovatelkaandrea
2. nov 2012

@vever1 ojoj, tak sa dajte rychlo do poriadku. aj bambulka a aj ty s bradavkami. viem si predstavit ako asi trpis. A super priberate. My mame uz 6.2kg a to nechapem ako je to mozne, lebo posledne dni Kilian dost vracia to co spapa. Ale asi mu to staci.

cestovatelkaandrea
2. nov 2012

Inak baby, ja som dnes urobila VODICAK. Takze buduci tyzden vybavujem papiere, nech mozem zacat jazdit 😀 😀 😀 Instruktorovi musim nieco upiect a aj do roboty som slubila, ze ak urobim skusku tak urobim auticko pre kancel.

miriamp
2. nov 2012

@cestovatelkaandrea ada, tak to ti ako prva tu gratulujem 🙂 a zelam veeela veeela stastnych km.
mas odvahu hned aj soferovat, ci radsej pojdes na to postupne ? 😉

vever1
2. nov 2012

@cestovatelkaandrea jeeeeej tak to gratulujem :D a ty si s tým pečením nedáš pokoj 🙂 a pekné krstiny prajem :D

ervenka
3. nov 2012

@vever1 aaaach, no tak rychlo nech je Emmka ok. Pekne rastie babulka. Uz ste boli aj v CB? En hoe gaat het met MAMA? 😀
Moja mama bola tiez taka- nesmelo sa ma opytala,ci sa moze najest, napr. ci nam nebude vadit, ked ONA si da polienku na obed, ked mm je len chlieb. 😉 Tiez jej zachutil kukuricny chlieb- potom sa hanbila,ze ho vedla zjedla, ze pojde do obchodaku a kupi, aby sme mali... Ale ona bola radioaktivna- rada by upratovala,lenze nevedela co na co pouzivam a Nl ona sa bala, ze nieco pomiesa. Ani som jej to nevysvetlila, ked viem, ako robotuje na SVK, aby si popri dochodku privyrobila... Takze maximalne pomohla vymenit postelne pradlo a hrala sa s Dankom (Smiem ist s nim sama von? Aaaano babinka. Dam ti aj kluce ak chces..)
Dobra sprava- Daniel vcera uz nevracal, plienka bola plna len 1x. Dokonca mu chuti ORS. Asi zistil,ze mu to dobre robi. V noci bol raz hore a spal az do 9,40... Dnes rano naplnil plienku, ale uz toho bolo menej.
@cestovatelkaandrea gratulujem k vodicaku. Mas aj vlastne auticko? Prajem pekne krstiny... 😉

lubkasungirl
3. nov 2012

baby,ake su rodinne pridavky v holandsku?teda obdobna davka... 🙂

jarunice
3. nov 2012

@cestovatelkaandrea gratuluju! jen a jen šťastné km!🙂

lexxie_holandsko
3. nov 2012

ahoj, tak dneska destivy den, upekli jsme s detmi mrizkovy tvarohovy kolac, akorat tvaroh je tu jiny, tak jsem tam dala recky jogurt, je to mozna jeste lepsi, ale musi se lzickou 🙂
@cestovatelkaandrea super, moc gratuluji a hlavne jezdit, jezdit, jezdit..Ja si delala ridicak v Praze az po 30..a potom nejezdila a ted se fakt bojim. CHybi mi to moc, ale dokopat se nedokazu a kolikrat mi to vadi. Delat ridicak v Praze byl pro mne horor, teorie pohoda, jizdy hruza..no ale alespon ho mam, ze..Tak to hezky oslav a gratuluju ke krtu.

@vever1 tak na nadymani jsem davala sab simplex kapky v CR, mozna i v Nemecku maji, tady ne..tady maji nejake homeopaticke:? Pry pomaha cvicit s nozickama a teple obklady, ale asi si to chudacci musi protrpet, tak at to brzo prejde.
@lubkasungirl tak neco jako rodicak tu neni, je tu jen materska..pokud pracujes, nebo pridavky na deti, to je pro vsechny.

@ervenka tak bude Danko brzo fit , uz to vypada lepe a pobavila jsi mne s mamkou. Nase mamka se obcas taky pta, hlavne, jsou vsude mala pismenka a jeste holandsky 🙂 Co se tyce deti se nepta. No pomaha mi hodne, to je jasne, ale obcas mame uplne jine nazory.

lexxie_holandsko
3. nov 2012

Jestli holky nemate zkusenost s bolesti hlavy u deti? Edik si stezuje uz nekolik tydnu. Tyden ma bryle, ale stezuje si porad. Mne napadlo, jestli to neni spoluzakem. Sedi vedle kluka, ktery je opravdu hodne akcni..pry mu neco je, typ ADHD nebo neco na ten zpusob. Edik tvrdi, ze mu spoluzak strka pri vyucovani do zidle potaji, aby to ucitelka nevidela..No je mozne, ze si vymysli, ale na nikoho jineho si nestezuje. Tak si asi promluvime s ucitelkou , ucitelka vypada rozumna..nechci zase byt za problematickeho rodice, ale tohle mi celkem vadi..

ervenka
4. nov 2012

@lexxie_holandsko nebude mat zaseknuty nerv niekde v chrbtici- nemusi to byt len krcna. Vraj deti bolieva chlava aj ked maju rastovy skok.
Nestanes sa problematickym rodicom, ak sa opytas... Ma uz Edik aj domace ulohy? Ci zatial staci len to co sa naucia v skole?

ervenka
4. nov 2012

Tak aj uz naozaj neviem, co si mam mysliet- cely den sa Danko pekne hral, aj pekne papal. A dnes vecer nam zase dal naspat celu veceru. Dnes uz hnacku nemal, prave naopak- hovienko bolo male a tvrde. Zajtra asi zase pojdem ku dr., nech da obsah plienky na rozbor, ale nieco. Ved to trva uz od utorka... 😒

cestovatelkaandrea
5. nov 2012

@miriamp ahoj dakujem, no soferovat musim. najprv pojdem s manzelom na parkovisko aby som si zvykla na benzin. v skole sme mali diesel a to je uplne ine.no a potom postupne, najprv len tak po dedine pocas nezatazenych hodin alebo v nedelu do kostola do susedneho mesta. urcite nepojdem hned na dialnicu. ale keby som sa rozsoferovala, tak by som potom v pohode isla sama pre rodicov do Utrechtu ked pridu v decembri. ak nie, tak by to vyriesil manzel. no a este som rozmyslala, ze by v pripade skrabanca alebo drcnutia bolo lepsie mat nejaku staru sunku tak v hodnote do 500-700 euro.

cestovatelkaandrea
5. nov 2012

@vever1 dakujem, krstiny dopadli dobre. Len Damian lietal kade tade pred oltarom a skakal z oltara dole. Takze sme mali aj trocha adrenalinu.

cestovatelkaandrea
5. nov 2012

@jarunice
@lexxie_holandsko
@ervenka baby dakujem. no urcite neprestanem soferovat. musim na to nabehnut. ale najlepsie by bolo zohnat nejake starsie malicke auto, s ktorym by nebol problem parkovat a nebola by to taka tragedia, keby som ho aj skrabla alebo drcla.

cestovatelkaandrea
5. nov 2012

@lexxie_holandsko toto urcite ries. my sme mali tiez jednu vec v skole a hned sme to riesili. skor ako sa to rozvinie to vacsieho problemu. syn sa ti s problemom zdvoveruje, takze to treba riesit. za to nic nedas, ked sa s ucitelkou porozpravas. a co sa tyka bolesti hlavy. moze to byt aj z okuliarov. ak ma nove okuliare tak si oci musia zvyknut nejaku dobu na novu dioptriu. ja som mavala bolesti hlavy zozaciatku asi dva tyzdne rok dozadu a potom to preslo. Ale moze to byt aj tym, ze moc rozmysla nad tym spoluziakom alebo je to rastom. je tu viacej moznych dovodov. Ak mu to neprejde, dala by som ho skontrolovat lekarom.

cestovatelkaandrea
5. nov 2012

@ervenka no tak to je fakt dlho. lepsie bude Danka vysetrit. Dufam, ze mu stolicu zoberu na rozbor, lebo nas doktor by to mozno bagatelizoval. Ale my sme boli hlupi. Teraz pri Kilianovi uz vieme, ze sa nemame dat odbit.

ervenka
5. nov 2012

@cestovatelkaandrea zaujimave na tom vsetkom je,ze ja jem presne to iste ako Danko- teda okrem uhlohydratov. Dokonca po nom aj dojem banan, jablko. Nedavam mu z mojho- tzn. on najprv papa, potom ked je hotovi, tak dojem tou istou lyzickou. A mne nic nie je. Cumlik mu vyvaram 2x denne, denne vysavam, umyvam aj dlazku na mokro. Som velmi zvedava, akeho bacila/virusa chytil.... ☹