Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

timka257
4. mar 2013

zdravim vas mamicky co ste v NL nieje tu nahodou niekt z Haarlemu?dakujem

rybca
4. mar 2013

@klemberka tak ty ho tam este ani nemozes nechat, bo beru len od 3 rokov..🙂 ale nas sa tam tesil zakazdym, ked to videl a bol potom sklamany, ked este nemohol...🙂 ja som na mojom videla, ze potrebuje ist do kolektivu, ked mal asi 1,5 roka a pokusal sa skrabat zadnou nohou za uchom, ako nasa Dharma...🙂 alebo pit jazykom z jej misky..🙂 nastastie som ho vcas odhalila..🙂 to sme potom objavili ten speelzal a gymnastiku, od 2,5 roka isiel do skolky....🙂

ja tiez nechavam chlapa s malym pri TV, ale minule si bol chlap kupovat nohavice a to som mu musela stat za zadkom a odsuhlasovat, tak som pendlovala medzi nim a malym..🙂

lexxie_holandsko
4. mar 2013

timko , nechci delat reklamu jine webovce, ale na emiminu je urcite jedna ceska z Haarlemu. a vitej 🙂

3 roky a buggy? No taky nam tady stal jeste do letoska..veseli jsme na nej tasky. Zuza ve 3 letech se jeste rada obcas svezla, ale to musela byt unavena, nebo jen tak, ze chtela 😀 😢 Jelikoz uz ted meri tak 110cm, tak by to vypadalo fakt blbe. Ve tride je pomalu nejvetsi, a to tam jsou daleko starsi deti.

Tak ja porad resim tu hygienu a oblikani. Je fakt, ze my jsme to ve skole s mytim rukou asi taky neprehaneli, nebo uz si to nepamatuju...ale tady se chodi ven, do pisku atd..s tim oblikanim jim dam zitra mikinu, at nebehaji jak v lete..snad to staci.

lexxie_holandsko
4. mar 2013

@rybca o tom hlidani v Ikey jsem taky slysela, to snad i vyzkousime, jelikoz hlidani moc nemame. Teda doufam, ze by tam deticky vydrzely, ale snad jo spolu.

Klemberko te uplne chapu, ze chces, aby byl maly mezi vrstevniky. Brecet mozna trochu bude, ale to breci i reba 4lete deti. Nase si zvykly celkem dobre, syn si teda zvyka hur, nez dcera, ale taky si zvyknul. Nedokazu si predstavit, ze by byl do 4let doma a potom kazdy den do skoly. To by byl asi sok..

ervenka
4. mar 2013

@klemberka oficialne, kazdy kto pride do NL sa musi do 3 mesiacoch registrovat, ak to nespravi porusuje zakon, potom je tu na cierno.
A skolka je draha- ved si to vypocitaj vacsinou beru 6,60e/hodina. Da sa s niektorymi skolkami dohodnut, ze ditko pojde len na pol dna. O navratenie casti penazi sa da poziadat cez danovy urad, ale aj tak je to dost palka, pokial nerobis.
@rybca dobre robis, ze mu to hovoris. Ja bezne vidim, ako matky nechaju dieta na jednej strane obchodu a idu prec. Priemerne 30s. staci na unos dietata. Uuuuuplne nevinna vec- "chces vidiet steniatka, mam ich v krabici tu za rohom. A dieta pojde dobrovolne, ani nevzbudi podozrenie. Dokazalo sa,ze na letiskach ludia viac davaju pozor na kufre ako na vlastne deti... Inak,mm povedal,ze vedel o predlzenej materskej, ale sa tym velmi nezaoberal, kedze my sme to nechceli.
S tymi kotrolami som to myslela tak,ze obcas chodia odpisovat energie ludia, ktori robia pre gemente- ak je velky narast spotreby tak to idu riesit. Ale zazila som aj take, ze na stabvy prisla policia, vsektych zadrzala, skontrolovala, co robia v NL. V DH jeden makelaar mal problemy kvoli Slovakom- na neho si vtedy posvietil danovy urad.

jarunice
4. mar 2013

@lexxie_holandsko dítě do školky by jí měly vzít, pokud bude napsaný na otce, ne? Klemberky manžel v NL již pracuje a má BNS číslo... či?

@klemberka no, já dětský kolektiv řešim dětským plaváním (lekce stojí cca 6euro) a potom tady mají jeden fenomén, který v česku není (zřejmě protože tam tak neprší 😀 ) a to jsou zastřešený herny ve velkých hangárech, kde je všechno možný skluzavky, tříkolky, bazény s míčkama atd.. no prostě hezký (jednorázový vstup cca 8euro, ale jsou levnější pernamentky) a pak ve většině měst (kolem 20tis. obyv.) jsou venkovní ohrazený parky s pískovištěma, houpačkama, tříkolkama, který jsou otevřený od dubna do října a bud jsou zadarmo, nebo vstup cca 2eura. Pravda, že když jsem byla v Amstru, tak na pískovištích nebyl buď nikdo, nebo arabky šátkovaný, který pracovat nikdy nebudou. Asi bude záležet, na tom městě kdeže to budeš atd. A kdybys malýho nedala do školky, tak třeba můžeš 2x do týdne ho třeba dát paní na hlídání (což myslim je tu taky dost oblíbený fenomén, tady na to mají živnosťáky, a můžou mít doma až 5 dětí myslim) a většinou to není tak jak v ČR, že musit zavřít dveře za dítětem, abys nenarušovala ostatní, ale s paní na hlídání tam můžeš třeba na poprvé být s ním aby si zvyknul, myslim, že je to o domluvě.

jarunice
5. mar 2013

@ervenka Ale vždyť kdyby Klemberka tady nepracovala, a jezdila na SK, tak myslim nikdo nemůže nic. Aspoň já si osobně myslim, že tu teda na černo nejsem. Trávim tu dva až tři měsíce a pak jsem 3 týdny v ČR. Dohromady z roku a půl co tu jsem jsem půl roku strávila v čr.. Manžela tu má oficiálně jako já, tak nevidím důvod proč by i případné kontroly měly dělat problémy. Nevim...

lexxie_holandsko
5. mar 2013

ahoj, tak dneska dorazi mamka, hura. Deticky jsou nadsenim bez sebe, se hadaji, koho da babi do postele atd..Honem jsem preladila na cestinu, ja to jinak celkem flakam, jeste, ze se deti dobre chytaji.

@jarunice Ja ti nevim, je fakt, ze jako turista tady muzes byt nejakou dobu, ale nevim, jak dlouho? 3 mesice bez registrace? Jasne, ze se to da. Pokud jsou kontroly v CR u pediatra a vse je registrovane tam, tak asi neni problem. S tou skolkou v tom pripade ale nevim a nechci kecat, at nereknu nejake blbosti. Dobre je si to dopredu zjistit. jinak ta hriste jsou super, to uz v CR taky zacina, ale maji co dohanet. Tady to je parada a taky ty detske farmy se zviratkama. Vzdyt mamka rikala, ze treba neter pomalu nevidi kravu, kone, ovci..protoze jaksi neni kde. Hlavne, ze tam ale maji velkou ZOO, takze nosorozce a velblouda vidi casteji nez kravu 🙂

klemberka
5. mar 2013

@rybca haha, no vidím, že nie len ten náš pekný výkvet 🙂

klemberka
5. mar 2013

@jarunice tak to s tými hangármi je super, musím si teda pozisťovať, kde by bolo niečo také v našom okolí alebo teda nejaké také detské akcie, určite tam s ním pôjdem, lebo teda podľa všetkého do škôlky aj tak ešte nepôjde... tak aby bol aspoň niekoľkokrát do týždňa medzi deťmi, aj keď na pár hodín, ak sa to bude dať... tak ďakujem za info 🙂 na opatrovanie ho nemusím dávať, načo by som ho dávala cudziemu človeku, keď ja aj tak budem doma a nebudem mať čo robiť... teda bez neho 🙂 ja nie som taká, že by som potrebovala zavesiť dieťa niekomu inému, aby som si ja išla na nákupy alebo si spravila voľný čas pre seba... ja ho radšej vždy zoberiem so sebou... možno k tomu raz dôjde, že budem chcieť chvíľku pre seba, ale to ho radšej nechám manželovi... nespochybňujem prácu tých paní, čo strážia deti, ale jednoducho keď nemusím, tak nemusím... 🙂 a ak sa môžem spýtať, vy kde bývate? v akom meste? a v dome alebo v apartmáne? predpokladám, že ste tam sami alebo bývate ešte s niekym? pýtam sa preto, že či sa ty nebojíš, že si susedia všimnú, že si tam tak dlho... hoci oni nemôžu vedieť či si registrovaná alebo nie... 😉

klemberka
5. mar 2013

@lexxie_holandsko ja si tiež myslím, že by s tým nemal byť problém... pokiaľ budem normálne prihlásená na zdravotnej a sociálnej poisťovni tu na Slovensku, všetko budem mať vyriešené, tak neviem prečo by nás mal niekto "naháňať"... a to s tými zvieratkami je fakt, dnes deti pomaly nepoznajú obyčajné domáce zvieratá, poznajú ich viac-menej z knižiek alebo z telky, ale naživo vôbec... na to sa celkom teším, ako pôjdeme s malým na niečo také kuknúť 🙂

lexxie_holandsko
5. mar 2013

@klemberka a kde budete bydlet? Ja cizim ditka taky moc nesverovala, ted samozrejme uz jo. Treba v Holandsku se mi libi, ze je normalni si ve skole domlouvat hrani po skole odpoledne. Takze nekdy beru nejakeho synova kamarada k nam a nekdy si nekdo vezme naseho k nim..samozrejme se zname. Dceru jeste moc neudavam, prece jen je mala. Nasim a tchanovcum rada prenecham kdykoliv si reknou, ale je fakt, ze nase deti uz jsou celkem velke.

klemberka
5. mar 2013

@lexxie_holandsko v Kruislande... tak je pravda, že náš malý má len 2 roky a 7 mesiacov, takže zatiaľ je to taký môj cecek 😀 a to s tým hraním na poobedie je fajn, aspoň sa deti nenudia a utužujú medzi sebou priateľstvá 🙂

timka257
5. mar 2013

@lexxie_holandsko jeej dakujem velmi pekne pravesom sa zaregistrovala a aj napisala na tu stranku tak uz mi ostava len dufam ze sa mi niekto ozve ale aj tak dakujem velmi pekne za info pekny vecer prajem

jarunice
5. mar 2013

@klemberka No napřed jsme pár měsíců bydleli na začátku v Amstru u manželovo kolegy v klasickým poschoďovým městským baráčku relativně v centru, ale to nějak se nám to dohromady nelíbilo, tak jsme si našli bydlení 20 km za Amstrem v Edamu v malým domečku je to jakoby 3+1 docela malinký ale máme fakt velkou travnatou zahradu (totu celkem moc není normální) a samozřejmě o mě všechny sousedky vědí jak jsem tu dlouho, ale taky ví, že vždycky na měsíc odjedu, takže tu nonstop nejsem a i kdyby, tak je to asi všem jedno, mají mě rádi, jsou to všichni důchodci, občas se i sejdeme na nějaké "domácí párty". Jejich sociální systém neždímu, naopak tady v podstatě utrácím českou mateřskou, takže je jim to jedno. No a s tou paní na hlídání jsem to myslela jako místo školky... protože tam bude v kolektivu dětí taky a kolikrát si myslim,že se jim i líp věnujou než ve školce a je to levnější.

minea
5. mar 2013

@lexxie_holandsko K tomu navštěvování po škole - to byla legrace, já jsem o tom vůbec nevěděla, že se to tu takhle praktikuje! Koukala jsem na to jako puk, když mě oslovila jedna maminka, že si její dcerka chce s naší hrát. Vůbec jsem nevěděla, co tím myslí. 😀 Bylo to pro mě (a pořád je) nepřijatelné, abych pustila čtyřleté dítě samotné do prostředí, které vůbec neznám, k lidem, o kterých nevím zhola nic, jestli kouří, jestli nemají velkého psa, strmé schody nebo špínu v domě. Nevěděla jsem, jestli matka spolužačky s dětmi celou dobu bude nebo jestli budou bez dozoru, prostě mi to přišlo divný. No, takže jsem tohle s nimi odmítla hrát a děláme to tak, že všechny děti chodí k nám, dceru na návštěvy nepouštím. Říkala jsem si, jak by to asi bylo v ČR. Myslím, že tam by se nejdřív seznámily maminky, když by si byly sympatické a děti by si chtěly hrát, tak by se pozvalo dítě i s maminkou na kafe. Samotné třeba až napodruhé (maminka by už věděla, kam ho pouští). A abyste si nemyslely, že jsem paranoidní, tak jsem se postupně od matky jednoho chlapečka dozvěděla, že žije se synkem sama, že jeho otec je narkoman a kriminálník a ona sama navštěvuje psychiatra. O měsíc později jsem se dozvěděla podobnou story ještě o dalším spolužákovi, ten byl dokonce odebrán matce, v péči babičky. A oni přitom všichni vypadali tak normálně, jako běžné rodiny 🙂

klemberka
5. mar 2013

@jarunice tak to je super, že máte takýto domček, aj mne by taký stačil 🙂 hlavne, aby tam bola tá záhrada... my sme tiež chceli taký nejaký, ale v okolí sa nám nepodarilo nič zohnať a už sme sa fakt potrebovali presťahovať, tak nakoniec bývame (teda budeme bývať, ešte len tam s malým čoskoro pôjdeme, ale manžel tam už býva) v byte, je to ako keby 2+1 ale ono je to tak, že je taká menšia kuchyňa a jedna obrovská miestnosť je akože jedáleň a potom obývačka a spálňa, ale veď to nám stačí 🙂 je to v peknej malej dedinke, vraj je tam ticho a kľud a pekné prostredie, tak sa tam veľmi teším 🙂 a ja tiež nevidím dôvod, prečo by sa nejak susedia mali do toho starať či si tam a ako si tam dlho, tiež si myslím, že to nejak neriešia, pokiaľ sa správaš slušne, ale tak to vidia, že si tam s rodinou a tak... možno by to bolo iné keby nemáte malého a bývate tam s nejakými kamarátmi a robíte nejaké párty a tak, že by im to vadilo, ale teraz viac-menej nehovorím len príklad na vás ale tak všeobecne - možno vtedy by susedia reagovali tak, že by nahlasovali cudzincov a pod. Tak na to stráženie by to bolo možno fajn, pokiaľ sú tam viaceré deti, že by sa mi malý aj s nimi zahral, ale tak pokiaľ som doma, tak to nepotrebujem...

lexxie_holandsko
5. mar 2013

@minea ahoj tak ja syna uz poustim, ale samozrejme ty maminky znam lepe..Vetsinou jsem na prvni navstevu sla, nebo je znala treba uz od skolky 2 roky atd..,. Ale treba syn mel v 5 letech narozeninovou oslavu a ta je taky bez rodicu, tak pozval 6 deti a vsichni prisli..nektere u nas jeste v te dobe nebyly. Asi si tady nejak lidi vic veri. Samozrejme, pokud si dcera pozve 4letou kamosku, nebo kamose, tak se od nich nehnu, jsou to jeste male deti. Syn s dcerou si teda muzou hrat pred barakem tak, ze na ne vidime, ale samotne je nikam moc nepoustim. Nemuzes to taky tak udelat, ze pujdes na prvni dcercine hrani s ni, abys to okoukla?

minea
5. mar 2013

@lexxie_holandsko Ale v tom to právě je - tady se to považuje za normální, že se chodí hrát bez rodičů a dítě se předá ve dveřích. Mě nikdo nikdy nepozval, kdyby jo, tak to vůbec neřeším. 😅 My už u toho asi takhle zůstaneme, v létě se vracíme zpět do ČR.
Škola tohle hraní taky podporuje, na začátku roku se rozdává seznam všech dětí s adresami a telefony, právě kvůli vyzvedávání z návštěv. Já to prostě beru jako zkušenost - jiný kraj, jiný mrav. Neříkám, že je to špatně, jsem ráda, když k nám přijde dítě, je to zpestření i pro mladší dcerku, máme spoustu hraček, velkou zahradu... jen si prostě hrajeme u nás.

jarunice
5. mar 2013

@minea tak to je zajímavý příběh 🙂 asi bych taky na poprvé nikam syna nepustila jen tak, asi až bych to okoukla... ale zas bych do toho šla,třeba bych se na to kafe vtírla 😀 kdyby mě nepozvali, třeba by sis našla nové známé. Vracíte se vlétě do čr už na stálo?

i.n.g.a
6. mar 2013

@lexxie_holandsko Este ked boli mrazy,sneh a zima poslali nasu malu domov len v pancuchach.V skole sa pocikala, mali aj nahradne pancuchy,take erarne.To je fajn,ale tiez jej mohli dat teplaky,ktore ma v taske v triede,ked maju gym.Ale to ich samozrejme nenapadlo.Ona je jedna z najmladsich v triede.Ked jej maju pomoct si zapnut kabat(je tam dvojradove zapinanie),tak ani za svet,vraj to uz ma vediet.Bunda je ok,ale kabat nevie.Tak ide vzdy rozopnuta von a je jedno ake pocasie je vonku 😠 .Niekedy sa mi rozum zastavuje nad tymi ucitelkami a ich pristupom.

i.n.g.a
6. mar 2013

Baby mam skusenost s kontrolou z gemeente 😖 ...prisiel chlapik,ze kto byva v dome a kolko nas je a ako dlho sme tu a tak.Mala som tu sestru na par mesiacov.Vacsinou po par tyzdnoch isla domov.Ale aj tak to asi niekomu vadilo,bo nas cisto natrel.Vraj ako turista tu moze byt 3mesiace a potom minimalne na mesiac musi ist prec.

klemberka
6. mar 2013

@i.n.g.a a ako dopadla tá kontrola? a nevieš, kto vás natrel? komu tam čo vadilo??? 😖

klemberka
6. mar 2013

@jarunice no super, ďakujem pekne, ja by som asi nevedela, kde to hľadať 😀 ja po holandsky neviem (zatiaľ) ani zaťať 😒 si zlatá, že si mi to takto pohľadala, Roosendaal pozná veľmi dobre môj muž, takže on bude vedieť, kde to je 😉 ešte raz ďakujem, idem to kuknúť 🙂

lexxie_holandsko
6. mar 2013

@i.n.g.a tak to je docela sila, jedine s tema ucitelkama si rikam, ze jim to proste neprijde. Tady kolikrat deti v zime chodi jen v puncochacich a k tomu sukni..nebo nekdy bez rukavic, cepice atd..ten rozepnuty kabat samozrejme mohly zapnout. No celkove mi prijde, ze se spoustou veci moc nezabyvaji.
Ta kontrola je sila, to vas lituju, ze by nejaci sousedi?

i.n.g.a
6. mar 2013

@klemberka Neviem kto to bol.Ale niekto to musel nahlasit,ako inak by o tom gemeente vedelo?Ja mam dobrych susedov,az na jedneho.Tak to bol mozno on.Vzdy mu vadilo,ze nema kde parkovat.Vraj lebo segrine auto stoji stale na jednom z piatich park.miest 😠 .Nase mame pod carpoortom a oni maju dve.Tak nech sa da vypchat.Uz som o tom viac nepocula.Ako dedo z gemeente prisiel,tak aj odisiel. Maju smolu lebo sestra pravidelne odchadzala prec.

klemberka
6. mar 2013

@i.n.g.a takže ste to nejak s tým dedom z gemeente vybavili? takto diplomaticky? 😀 čo ste mu vlastne povedali? že ona tam nie je dlhodobo, ale len na návšteve alebo ako? tak vždy sa nájdu takí "skvelí" susedia, tí sú všade... 😉

i.n.g.a
6. mar 2013

Diplomaticky medzi dverami 😀 .Je tu na navsteve a hotovo.A neriesim to lebo naozaj mi nemozu nic.Na toto som si dala pozor.

klemberka
6. mar 2013

@lexxie_holandsko inak je to sila s tými učiteľkami a celkovo s tými "holandskými" mamičkami, čo tie deti poriadne nepoobliekajú... ja neviem, mám pocit, že my sme asi neni na to zvyknuté, reps. že sme taký národ, že by deti stále len "babušilo" 🙂 ja si neviem predstaviť, že by mi malý išiel von v zime bez čiapky alebo rukavíc a tak... ja keď som to v NL videla, v tej kose, ako sedelo dievčatko v kočíku, malo šatičky, pančušky, čižmičky a len taký tenký kabátik, tak ma išlo vykotiť 😖 a teda nie, že by sme my boli nejaké zmrzliny, ale bola vážne zima, mali sme čiapky, šály aj rukavice, bolo pod nulou a tá malá samozrejme nemala ani čiapku ani nič... len fialové pery a rúčky, ktoré sa ledva držali kočárika ☹ hlavná vec, že jej matka mala imidžovú čiapku a šál... čo viac dodať 🙄 ale inak, to nie je len v NL takto, ja som to mala možnosť vidieť aj v UK, keď som tam predým bývala, mne sa až rozum zastavoval, deti tam chodili takto oblečené... najlepší tam boli Japonci - tí tam chodili v obrovských páperových bundách s veľkými čiapkami, šálmi okolo krku tak omotanými, že im boli ledva oči vidno a teraz sa podrž - na nohách žabky!!! 😀 proste bosé holé nohy... to tam nosili celoročne... ale hold, taká kultúra, taký štýl života... 🙂