Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

lexxie_holandsko
7. mar 2013

@vever1 nasla jsem toto, pry uznavaji teda i zapsani v pasu, ale pokud ma dite zapsano manzel, tak tam s nima musi jit..Jako asi staci i zdravotni karticka, kdyz vam ji vzali. Nas se taky nikdy neptaji..

http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/paspoor...

Jinak nase dr. nas poslala se synem pred par lety na krev mel casto prujem, ted ho ma casto Zuzka a chci se nechat poslat opet. Nechapu, proc vas dr. neposle, to je prece to nejmensi???

jarunice
7. mar 2013

@minea Jj, Oliver půjde do školky od září, ne-li už o prázdninách, protože se během července (kdy mi končí mateřská) vracím do své bývalé práce,samozřejmě na full time, ale mm tady zůstává do konce srpna nebo září. Takže budu mít docela hoňky abych sehnala nějakou důvěryhodnou osobu, která mi dítě vyzvedne ze školky a počká do cca 18.30 h. než se vrátím z práce. Vůbec si ten návrat ani moc nechci představovat, protože 1/2 mojí výplaty odejdou na soukromou školku (státní přes léto nejedou) a na výplatu pro někoho,kdo mi dítě vyzvedne. A do jakého města se vracíte do čr?

minea
8. mar 2013

@jarunice My to máme zatím ve hvězdách, rozhodnutí pořád ještě zrají, ale měli bychom to co nejdřív rozlousknout, toho času moc není. Žili jsme v Praze, ale vracet se tam asi nebudeme, nějak si myslíme, že mimo Prahu to bude pro děti i pro nás lepší - takže jsme ve fázi zapichování prstu do mapy. 🙂
Z toho tvého plánu je mi, přiznám se, úzko, ale chápu, že ne vždycky okolnosti hrajou pro ideální řešení. Neumím si představit, že bych dítě, které bylo doteď jen se mnou, odevzdala až do večera cizím lidem. Zkrácený úvazek by ti neumožnili?

cestovatelkaandrea
8. mar 2013

no idem vas docitat, kym poodstrekujem mliecko

cestovatelkaandrea
8. mar 2013

@lexxie_holandsko umyvanie ruk na skole 0 bodov. umyvaju iba ak im ruky smrdia. aspon s tym prisiel Damian zo skoly. nastastie si to nechal vysvetlit, ze na smrade nezalezi. a o bundy a pod sa nikto nestara. deti behaju vonku ako chcu, ved ony same vedia kedy im je teplo a kedy zima. takze musis ako my doma vela vysvetlovat.

rybca
8. mar 2013

Tak mi prave volal sef...🙂) predlzia mi zmluvu...🙂))) teraz mi prosim napiste, ako to je s tou materskou, musim vyratat datum odchodu na matersku...🙂

jarunice
8. mar 2013

@minea jo, to znám, my taky nějak to rozhodnutí nemáme upřesněný, protože pořád je možný, že půjdeme na 3roky do Mnichova, ale mě se tam nechce, nejradši bych do Prahy, kde mám ségru, teda ségra je v Klecanech a Klecany můžu vřele doporučit, spojení do centra supr, je tam i školka i škola, srandovní místní rozhlas, masopust a maškarní pro děti v místním kulturáku, fotbalová velkoliga, veterinář,zubař i pošta 😀 Ale bohužel byt máme v Brně, ale malinkej 2kk, to na moc dlouho není k žití,takže stejně se budeme případně stěhovat. Teď aby toho nebylo málo,tak přítelovi nabídli povýšení a vyšší plat, ale musel by další rok min. zůstat. Takže taky moc nevíme co...bude.

jarunice
8. mar 2013

@cestovatelkaandrea
@lexxie_holandsko to je děsný s tou hygienou. Mě mrzí teda jen,že na těch dětských farmách teče studená voda a mýdlo nikde. Olík tam sbírá kdejaký hovno s prominutím, takže vlhčený ubrousky mám vždycky s sebou 🙂

rybca
8. mar 2013

@jarunice my mame v buderai pri vychodoch antibakterialny gel s ktorym si mozes ruky "umyt"

jarunice
8. mar 2013

@minea zkrácený úvazek všeobecně moc v čr nefrčí, a v té mé práci vůbec. Dělala jsem obchodního manažera pro IT distributora, měla jsem na starosti 150 zákazníků a za obchodní výsledky jsem byla zodpovědná jen já, nikdo jiný se o mé zákazníky nestaral. vlastně to funguje jako e-shop, od 8.30 - 19h.se fakturuje, jen poslední dvě hodiny fakturuje služba za všechny zákazníky, což i já bych měla jeden den v týdnu do 19h. -tak to se dostanu domu za Olíkem v 20h. večer. Ještě zvažuju se osamostatnit a podnikat. No nevim :((

ervenka
8. mar 2013

ahojte, cerstvy pripad mojho jadneho kamarata:
No a ja asi nedostanem ziadny socialny prispevok,lebo nemam prihlaseny pobyt na IND a nemam stiker v pase! Poslali mi znovu list zo socialky,ze im mam poslat platne povolenie na pobyt,alebo kopiu pasu so stikerom v pase.Nerozumel som tomu,tak som zavolal na nasu ambasadu a tam mi to vysvetlila,ze prihlasenie na gemeente nestaci,ale ak som sa rozhodol tu zostat na dlhsie,tak som sa mal po troch mesiacoch od prihlasenia na gemeente zapisat aj na IND a dostat stiker do pasu,aby som mohol mat vsetky vyhody,ako holandania.Dostal som aj tel.cislo na IND,ze sa tam treba vopred objednat na pohovor.Tak som tam zavolal a pan ma zrusil,ze ziadny pohovor so mnou nebude planovat,lebo som nezamestnany a nemam ziadny prijem.Povedal som mu,ze som prihlaseny na gemeente skoro dva roky a po cely ten cas som mal prijem(praca alebo WW uitkering),tak ma aj tak zrusil,ze je podstatny terajsi stav,musim bud pracovat,alebo WW-uitkering,alebo registrovany partner ma pracu,alebo studovat.Ze vraj som sa mal na IND zaregistrovat,ked som mal pracu... Nespalo sa mi celkom dobre,ale dnes poobede som sa vybral na IND urad v Amsterdame a tam som na recepcii povedal,ze sa chcem informovat o tom povoleni na pobyt.Tam mi ujo povedal,ze ak som z krajiny EU,tak to pre mna nie je povinnost,staci byt prihlaseny na gemeente.Ale bez toho nebudem mat vsetky vyhody,ako holandania(narok na socialku).Tak som povedal,ze sa chcem zaregistrovat.Hned prisla otazka,ci pracujem,alebo studujem.Povedal som mu,ze od januara nemam pracu,ale ze cely minuly rok som mal prijem a som skoro 2 roky prihlaseny na gemeente.Mal som aj poslednu pracovnu zmluvu a povedal som mu,ze teraz som nahlaseny na DWI a solicitujem kazdy den.Bol sa poradit vedla u kolegu a povedal mi,ze ma objedna na pohovor a mam doniest jaaropgafy za minuly rok a potvrdenie,ze som registrovany na DWI a hladam si pracu a ze by sa to malo dat spravit.Ale pohovor je az 27 marca a ja mam do 15 marca zaslat to povolenei na pobyt na DWI...Tak uvidim,co bude

Sila nie? Hlavne,ze sme v EU a Eu garantuje rovnost a bla bla bla..

rybca
8. mar 2013

@ervenka a hlavne, ze to nie je pre nas povinne, ale oni z toho povinnost robia, to je tak isto ako so zdravotnymi poistovnami, daju ti europsky preukaz, ale v podstate si s nim mozes vytret zadnu cast, takze vsetko je krasne na papiery, ale realita je uplne ina

ervenka
8. mar 2013

@rybca myslim si, ze o tomto vie len velmi maaaaaaaalo ludi. Nemam rada,ked sa na nieco pride az post.. VEd je to malickost- ze teraz nema narok na socialku, asi bude zit zo vzduchu...

rybca
8. mar 2013

@ervenka no ano, lebo to ti na strankach IND nenapisu, ze sice to nie je povinne, ale bez toho nedostanete to a to, lebo to ich nezaujima, to nie je v ich kompetencii riesit socialne zalezitosti

ervenka
8. mar 2013

@rybca +je to vyhoda pre Nl, pracujes, dane odvadzas, ale nic z toho nemas. Cisty prijem pre Nl.

lexxie_holandsko
9. mar 2013

mne je divne, ze vazi wv uitkering na IND, kdyz teda staci byt zaregistrovany na gemeente. Vzdyt si muze nechat z gemeente vyjet svoji historii jak dlouho tu je registrovany atd. Ja jsem naposledy IND mela nekdy v roce 2006 a od te doby ne, ale jsem registrovana, ze zde bydlim. Takhle to ma skoro vetsina mych znamych. Kamoska taky dostavala nejakou podporu, je nemka a urcite od IND nic nema..

ervenka
9. mar 2013

@lexxie_holandsko tvoja kamoska je slobodna, ci vydata za holandana? Neviem, ci sa toto nevztahuje len na nove EU staty z 2004... Este ma napadlo, aby toto nahodou nebola novinka v ramci bezuinigen pakket- sprisnovanie podmienok. Ale je to uz take zamotane, ze clovek nevie,ci sa ma smiat, alebo plakat... mozno by pomohlo zavolat na ZC ambasadu, ake info maju oni o tom.

lexxie_holandsko
9. mar 2013

jedine, co mne napada, ze na wv uitkering je snad narok az po nejake odpracovane dobe? Nebo jsem to alespon slysela.

lexxie_holandsko
9. mar 2013

ervenko je vdana za holandano itala, ale ten asi holandske obcanstvi ma.

ervenka
9. mar 2013

@lexxie_holandsko aha, lebo kamos je slobodny. v tych podmienkach sa pise o.i. , ze socku by dostal, keby mal prihlaseneho partnera. Tvoja kamoska ma teda partnera= podporu dostava.
Inak, ja som robila dlhe roky, ale na DOHODU, a nedostala som nic, ani matersku- lebo som robila na dohodu. danove, socialne platila, ale nic z toho, tak mam aspon dobry pocit, ze som podporila NL system. nie je zmluva ako zmluva. tralalaaaaa :D

lexxie_holandsko
9. mar 2013

@ervenka ono jeste asi zalezi na prijmu partnera, pokud je nad urcitou vysi, tak podpora snad taky neni. Ty jsi mela takovou smlouvu jako maji treba studenti pri rozvazeni select mail? Vydelaji s necoi, ale zadne jine vyhody z toho nemaji.

ervenka
9. mar 2013

@lexxie_holandsko v preklade som bola samoztatne zarobkovo cinna osoba.

bon12
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lexxie_holandsko
10. mar 2013

@jarunice tak to snad s malym zvladnete, asi to bude dost zmena a to musis do 19.00 pracovat denne, nebo jen nekdy? V Klecanech bydli byvaly kolega s rodinou, ale byla jsem tam snad jednou. Ten Mnichov jeste muze dopadnout?

lexxie_holandsko
10. mar 2013

hygiena ve skolkach a skolach teda opravdu nic moc, asi to nadhodim pri pristim setkani. Docela mi to vadi. Na farmach vetsinou mydlo maji.

jarunice
10. mar 2013

@lexxie_holandsko jj, Mnichov ještě může dopadnout, ale mě se tam nějak "jen na pár let" nechce, to by to pro nás oba muselo být nějak extra finančně výhodný, ale radši bych se usadila nadobro v česku a konečně mít trvalejší zázemí a ne se zas za tři roky stěhovat, přeci jen se mi blíží ty kristovy léta. V práci v Brně bych pracovala jen jednou týdně do 19h. ostatní dny jen do 17h.ale většinou každý odchází až v 18h.,tak jsem v 18.30 doma- to žádná školka už fakt nefunguje. No nevim, ale asi si najmu sice dražší hlídačku dětí přes agenturu,kde budu mít aspoň nějakou záruku spolehlivosti,než bych našla nějakou jinou levnější, kterou bych si nějak sama vyzkoušela, že by chodila hlídat ke mě domů o víkendech. Studentky a babky důchodkyně hlídají i za 60 Kč,agentura si bere 150/hodinu, což je docela rozdíl. Bude to boj :(

rybca
11. mar 2013

baby, tak ako to je s materskou? kedy sa nastupuje? 6 tyzdnov pred terminom? a nastupuje sa 10 tyzdnov po?

lieverd
11. mar 2013

@rybca muzes si vybrat, kdy zacnes. 4-6 tydnu pred terminem porodu. A po porodu ten zbytek do 16 tydnu. Takze muzes zacit 4 tydny pred a dostanes 12 tydnu po. Ale ne vzdycky ti to nakonec vyjde na tech 16. Pokud porodis driv, tak po porodu stejne dostanes jenom tech 10-12, ktery ti vychazely. Pokud prenasis, tak naopak dostanes neco navic, taky ti zustava tech 10-12 tydnu naplanovanych.

cestovatelkaandrea
11. mar 2013

@lieverd to vobec nie je pravda, ze ak @rybca porodi prv, tak pojde skor do prace. ja som porodila o tyzden prv a ostala som pekne krasne celych 16 tyzdnov doma. zo zakona, ti matersku nemozu skratit zo 16tyzdnov na menej. predlzit ano, lebo ak sa rozhodnes ist na matersku 6tt pred porodom a porodis o dva tyzdne neskor, tak matersku bude mat 18tt, lebo min. 10 tyzdnov po porode musi ostat s babom doma.
na tomto linku je podrobnejsie vysvetlene http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/verlof-... uz som to sem aj kedysi davala.
takze Katka je to len na tebe kedy chces ist na matersku, ci 6, 5 alebo 4 tyzdne pred porodom. porodne baby odporucaju skor 6 tyzdnov, lebo na konci tehu je zena uz dost unavena. Porodna baba ti v cca. 12tt robila sono s predpokladanym datumom porodu, takze si podla toho vyratas, kedy by si mala ist na matersku.

cestovatelkaandrea
11. mar 2013

@ikke dik za typ s tekvicou. fakt dobra. v piatok som porobila z nej prikrmy na 4 dni. dnes Kilian dojeda poslednu davku so zemiacikom. strasne mu tekvica chuti a posledne dva dni zje okolo 140ml tekvicoveho prikrmu s bananom 😀 parada. ked prejde testom so zemiakom, tak potom mu nieco podobne urobim s cuketou.