Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
17. okt 2013

@rybca super gratulujem, tak si aspon poriadne oddychnes, zotavis sa a uzivaj si to... Julia je nadherne babatenko a take kludnunke. To bude tou cokoladou 😉

rybca
17. okt 2013

@cestovatelkaandrea tak dufam, vcera som si kupila v Lidli tu velku mliecnu v 2baleni..🙂 no dufam, ze to pojde s Julkou takto i nadalej a aj Mati sa uz upokojuje...🙂 po nastupe do prace to bude asi o drzku, ale teraz sa tym nejdem stresovat, staci tak mesiac pred nastupom...🙂

rybca
17. okt 2013

@ervenka a ja si budem uzivat to zavidenie, viem o com je ten vianocny druk..🙂 a musime si ich uzit, bo to budu asi posledne take pohodove vianoce, dufam, ze si aj Lacko bude moct zobrat dovolenku..🙂

erique12
17. okt 2013

@ankanl
no ako tu uz bolo spomenute, treba mat poistenie a prihlasit sa uz dopredu.
inak mozem povedat iba z mojej vlastnej skusenosti ako to bolo:
kraamzorg prisla pocas porodu, rodila som doma.
cize neviem ako je to v nemocke.
potom bola u nas ca do 16.30, pomohla mi so vsetkym, vcetne upratovania, prania a pripravy jedla (nie vecere)
mala som narok na ca 50 hodin, ale kedze to bolo pocas vianoc, tak sme posledny den zrusili (mala prist nova na pol dna a to sme uz nechceli) kazdy den ca od 9.00 do 16.30 bola u nas.
cize som viacmenej skoro cely tyzden lezala a ona sa starala 🙂
inak davaju aj rady ohladom kojenia, kupania, atd.
proste ja si nemozem stazovat, bola to fakt velka pomoc..

vever1
17. okt 2013

@fyra ja mam obe deti v kdv. u nas je to tak ako si pisala. 1 tetuska na 4 deti maximalne. a teraz napriklad sa nasa kdv rozdelila do dvoch budov a v dcerkynej triede zostali len 4 dievcatka a ona tak je ich 5 a 2 tetusky. maju na nich dostatok casu a vzdy je tam aj nejaka pomoc navyse. no a ja poznam aj holandanov ktory davaju deti gastouders. a velmi si to pochvaluju. ono asi zalezi len na vas co su vase priority a co vam najlepsie vyhovuje. nevyhoda v skolke je ta ze platis za cely rok aj prazdniny a aj ked je dieta chore. a gastouder iba ked su tam. takze to vyjde urcite lacnejsie. ale zas v skolke je v spolocnosti viacerych deti, skor si zvykne potom na prechod do skoly ako ked je zvyknuty len na 3 deticky. ono kazde ma svoje za a proti 😉

vever1
17. okt 2013

@cestovatelkaandrea xixixi prides aj ku men na navstevu? 😀

vever1
17. okt 2013

@ankanl ja som bola tiez velmi spokojna s kraamzorg. ja si to anineviem predstavit zeby som ich nemala. ja som rodila v oboch pripadoch v nemocnici. babatko mas od zaciatku u seba. ak je vsetko ok mozes ist za par hodin domov, oznamis kraamzorg kedy ides domov a ona ta uz caka pred domom. ja som v obcoh pripadoch musela ostat v nemocke. potom sa ti narok na kraamzorg odcitava podla toho kolko si musela ostat. ale napriklad ak mas cisarsky tak mas automaticky narok na viac hodin kraamzorg ked prides z nemocnice. ostatne veci ti uz baby popisali 😀

vever1
17. okt 2013

@erique12 ked uz sme pri tych datumoch tak ja a moj syn sme narodeny 5. niekedy musim riadne rozmyslat ci mam povedat 5.3 alebo 5.8 😝 😀

ervenka
17. okt 2013

@vever1 hehe, tak mne preplacala jedna rodina aj prazdniny.. Mala som presne tolko plateneho volna ako ucitelky. To bol zivot! 😝 Ale to ako odmenu, ze som robila aj vikendy, ked mama isla na skolenia ;)

vever1
17. okt 2013

@ervenka no to je asi aj o tom ako si dohodnuta. ja len co viem od tje kamosky. ale ta dava malu k gastouders len cez tyzden ked je v robote 😉

fyra
17. okt 2013

@vever1 ved prave, kazde ma vyhody aj nevyhody. asi musime teda pockat, ze ako bude malej sediet KDV (a o kolko sa zvysi hodinovy tarif na buduci rok a ci sa mi este vobec oplati pracovat, hehe) inak suhlasim ze platit za 52 tyzdnov je uplna blbost, hlavne ked vies, ze viac ako 46 isto nepouzijes. Kym sme este hladali skolku tak sme s kazdou skusali vyjednavat, az sme natrafili na jednu "flexibilnejsiu" ktora by sa nam prisposobila a vymyslela to takto: namiesto 52tyznov opvangu s hodinovou tarifou 7,05e by sme si mohli zobrat 48 alebo 46 tyzdnov "flexi" opvangu (ze by sme im povedali ktore tyzdne tam budeme a ktore nie) s hodinovou tarifou 12,50e, s tym ze belasting dienst nam nevrati viac ecok, iba tolko kolko by nam vratil ak by sme si vybrali "normalny" opvang. Tak sa ich pytam, ze ci sa im nezda divne ze za menej tyzdnov mame platit o dost viac, ako ked si zoberieme 52 tyzdnov. Nezdalo sa im 🙄 V nasej akualnej skolke som sa tiez snazila vyjednavat s vedenim o moznosti 46tich tyzdnov, vysvetlila som im ze je kriza, a ze by im malo zalezat na tom aby boli zakaznici spokojni, aby neodchadzali... zenska mi na to vravi, ze ich skolka to nepotrebuje, maju dost deti 🙄 Ja by som bola rada keby sa malej pacilo v skolke a keby tam boli tetky co maju cas, lebo ako vravis, sa mi zda ze cim rychlejsie si zvykne na vacsie kolektivy deti, tym lahsie to bude mat potom neskor. ale ked bude v skolke zle, tak nic, vymyslime daco ine..chodili tvoje deti do KDV uz od 3 mesiacov?

vever1
17. okt 2013

@fyra hej obidve. inu moznost som nemala ☹ inac ten velky kolektiv ma aj vyhodu lebo sice ako @ervenka pisala ked je malom koletive tak nema vela virusov, takze nie je casto chore..........ale na druhej strane ked neminie ho to, ci uz v skolke alebo v skole a ja som radsej nech je chore v skolke ako ked ma nastupit do skoly a bude vymeskavat ucivo. 😉 a ak mas velmi tiche a bojazlive dieta ako moj syn napriklad v skolke je tak je pre neho lepsie ked si uz teraz zvyka na velky kolektiv ako by som ho tam mala supnut v 4 rokoch a to hned na cely tyzden. to by pre neho bol este vacsi chaos ako ma teraz. a musim povedat ze sa uz konecne zacal tesit na skolku a uz sa zacina hrat s detmi a uz aj ucitelky v pondelok vraveli ze sme uz na dobrej ceste........aj ked u ans bol aj problem v skolke ze sa sven tak utiahol 😖 mala ta zas ziaden problem nema. ale tu je zas rozdiel aj to ze ona je druha takze je uz aj zvyknuta ze nie je sama doma 😉 no a my mame zas teraz problem s bso lebo moj syn ide od marca do skoly a je nam od veci paltit bso za pol dna ked tam bude len 1.5 hodinu 😠 ale samozrejme aj ked ti povedia ze asi to budu musiet niekedy spravit lebo viac rodicov sa ich na to pytala aj tak s tym nic nerobia 😠

fyra
17. okt 2013

@ankanl na to ake znepokojujuce story o kraamzorgu sme poculi, mali sme velmi prijemnu tetu. agentura ktoru sme si vybrali mala aj nacht dienst, to znamenalo, ze ak by ta nahodou vykopli z nemocnice o pol tretej rano (alebo ak by si doma porodila o pol tretej rano) tak nemusis na nich cakat do 8.00, ale pridu aj uprostred noci. ostatne dni boli k dospozicii 8:00-17:00 ale zvycane odisla skor. Kazdy den nam vyzdrhla cely dom, chcela aj varit, ale manzel jej povedal, ze to nebude treba, lebo on vari rad. Retrospektivne, myslim ze su iba dve veci, ktore nam na kraamzorg vadili: pani nam nepovedala, ze je lepsie babo nekupat hned ten dalsi den ako sa narodi. Kupali sme a dost zle sa jej hojil pupok potom...neskor sme sa od skusenejsich rodicov dozvedeli, ze je lepsie pockat par dni/tyzden kym babo ide cele do vody aj s pupkom. Dalsia vec je, ze ohladom kojenia som bola uplne odkazana na rady kraamzorg, kedze to bolo nase prve, netusila som ako na to 🙂 Pani mi povedala, ze kazde tri hodiny a velmi sa jej nepacilo ked ma videla ze krmim "on demand". Mala bola frustrovana, ze bola hladna a ja som bola frustrovana, ze som mala malo mlieka. Po par tyzdnoch som sa vykaslala na 3 hodinovy rytmus a krmila som, ako prislo. A aj mlieko prislo 🙂 Nabuduce budeme mudrejsi a asi si netreba nechat vnucovat veci, ak ich chces robit inak. V inych veciach nam ale napriklad celkom dobre poradila, ukazala ako kupat, ukazala nam ako robit baby masaz, trpezlivo zodpovedala stotisic otazok typu ci je toto alebo tamto normalne, ktorymi som ju denne zahlcovala 🙂 Inak ak nebudes spokojna s pani, ktoru ti poslu, tak kludne mozes zavolat do agenturi, ze chces niehoho ineho. Vraj sa to deje dost casto, su na to zvyknuti.

fyra
17. okt 2013

@vever1 aspon ze BSO financne nelikviduje tolko ako KDV. Az pride mlada, ze chce ist na Oxford 😀 alebo na Harvard 😀 tak jej asi povieme: sorry, hoor, peniaze na tvoje vzdelanie nam cucla tvoja kindergarden... na choroby som uz vnutorne pripravena, aj ked by mohli prist trocha neskor, nie ked ma 3 mesiace 😖 mala ma problem, ze ked nedame pozor a par dni po sebe zle alebo malo spi, tak prestane jest a nepribera. Uz sme aj riesili s CB, lebo prve dva mesiace nam nechcela spat viac ako 9-10 hodin denne, aj ked bolo na nej vidno ze je mega-unavena, akosi nevedela zaspat. Bolo to dost trapenie pre nas aj pre nu ☹ teraz to uz je o moho lepsie, len dufam, ze na to daju aj v skolke pozor aby vela spala, inak sa zase zosype. Potom dufam, ze ti gastouderi budu docasne dobra alternativa....

ervenka
17. okt 2013

@fyra hociako sa rozhodnes, odporucala by som ti napisat na papier ako mas poziadavky, priania. Pekne postupne, pomaly. No a co, ze sa na teba mozno budu divat ako na ufo. Tvoje dieta, tvoje pravidla. 😉

vever1
17. okt 2013

@fyra no ja ti neviem ci BSO je lacnejsie. v skolke nie su kazdy dne ale ked idu do skoly tak tam uz kazdy den su. ja co som dostala papiere od jednej BSO tak mi az vlasy dupkom stali co pytaju. doobeda 14 euro a poobede 80 a to nehovorim ze v stredu a piatok ked je skola len doobeda tak sa tam palky pohybuju nad 120 euro. rataj suma 1 den v tyzdni takze ked musi ist dieta do BSo 3x do tyzdna mas to na den v tyzdni 100. len este som neprisla na to kolko sa vracia spat. elbo 2 deti ma mesacen vyjdu 600 euro len na BSO a to veru nemienim platit.

@cestovatelkaandrea @lexxie_holandsko ako to vy mate riesene s BSo? kolko vas to vyjde mesacne?

vever1
17. okt 2013

@fyra no ja by som si s nimi sadla a poriadne sa s nimi o vasom probleme porozpravala. lebo niekedy musis dost tlacit aby pochopili. ale to zavisi aj od ucitelky, lebo aj my sme mali problem a najhorsie to dopadlo v tejto poslednej triede, nastastie ucitelka sama prosila pomoc a tak sa to vcas podchytilo 😉

fyra
18. okt 2013

@vever1 no samozrejme 🙂 uz cely tyzden si davam dokopy co a ako im poviem...aby to padlo na urodnu podu 🙂 Zatial sme hovorili iba s manazerkou. Niekolko krat. Vyzera byt fajn, aj vyzerala ze sa snazi vyjst v ustrety, ked sa to da. Napriklad som sa jej pytala ze ci by boli ochotni davat malej hapjes, az s nimi zacne, co jej doma uvarim (ci jej to tam zohreju, ulozia v chladnicke a tak) ona mi navrhla, ze kedze v skolke varia teple obedy, vzdy maju nejaku bio-zeleninu alebo bio-ovocie nazvys, tak ak chcem oni mi hapjes uvaria, ze staci len povedat co a kedy. Ale ze mozem priniest aj svoje ak chcem. Vramci toho, co platime za skolku su uz zahrnute hapjes od Olvaritu. No ja idem platit okolo 1100 na mesiac za KDV, mala bude chodit 3 dni. Belastingdienst nam vracia iba malo, myslim ze okolo 200e 😢 Ale vraj sa to ma od buduceho roka zlepsit. Mozno budu vracat viac aj pre BSO?

ervenka
18. okt 2013

@fyra na olvarit pozor, velmi vela deticiek zapeka z tych poharov...

lexxie_holandsko
18. okt 2013

@vever1 U nas deti do BSO nechodi a pokud chodi, tak pouze do huiskamer..to jsou mimoskolni aktivity a stoji 10 eur na rok. Neni to ale kazdy den a Zuzka tam odmita chodit. Jsem doma, tak nikam nemusi. Ja chodim jen pomahat do skoly a driv jsem delala pro nase pres internet. Nevim, co bych volila, BSO muze byt docela narocne pro male deti, pokud je to skoro kazdy den.

lexxie_holandsko
18. okt 2013

Nemate nekdo zpravy o palinkove a Tobkovi? Docela by mne zajimalo, jak to s tou jejich skolou dopadlo.

lexxie_holandsko
18. okt 2013

ad kraamzorg, tak to je jedna z veci, ktere mi tu prijdou uzasne. Je fakt, ze zalezi na tom, kdo prijde. U nas to ale probihalo dobre. Jedine, co bych uz neudelala..a uz neudelam, protoze 2 deti jsou max. 🙂 , je mit tady zaroven mamku a kraamzorg. Tak jsme to meli u Edika a bylo to uplne zbytecne. U Zuzky uz mamka prijela az po kraamzorg.

vever1
18. okt 2013

@lexxie_holandsko no to mas super ze nemusia do BSO ja tu moznost nemam 😖 rano musia urcite lebo obaja v robote zaciname o 7:30 a poobede som si uz vybavila s kamoskou ze mi bude svena bravat v pondelok zo skoly lebo jej synovia tam tiez chodia a byva na nasej ulici ale nemozem od nej cakat aby to robila 3x do tyzdna kedze je na deti sama lebo jej minuly rok v maji zomrel manzel 😖 najradsej by som bola keby do BSO nemusel poobede vobec chodit. amm tu este jednu kamosku ale ona caka v decembi 2 tak to este s nou nemozem ratat a dufam, ze to s nou vyriesim ked aj jej syn co je o rok mladsi od svena do skoly pojde tak ze jeden den ja budem mat jeho a ona potom nasho.

vever1
18. okt 2013

@fyra no to je nahodou od nich super ze sa ti ponukli ze ti uvaria. u nas davaju teple jedlo okolo 16:30 a ovocie mame v cene a na obed maju chlebik s mlieckom. mliecko si nosime samozrejme lebo kazde dita ma inu znacku 😉 a napriklad u nas vychadzaju v ustrety ked mas naprikald speci stravu. a od 1.5 roku ked prechadzaju do druhej triedy uz im neozhrievaju teple jedlo ale jedia doma. a nasi obaja jedli len olvarit ked som nestihala varit a vobec ziadne problemy nemali. 😉

lexxie_holandsko
19. okt 2013

@vever1 kamoska si takhle domluvila se znamou do skoly pravidelne hlidani. Taky je doma, ma jeste treti male dite..ale kazde pondelky chodi jeji dcera ke kamadce ze tridy a kazde utery bere kamoska dite te zname k sobe a vodi je na gymnastiku. Takhle si to domluvily pravidelne a nemusi ten den vyuzivat BSO..Nevim, jestli by to u vas nekde neslo?

lexxie_holandsko
19. okt 2013

@vever1 Pokud zacinas takhle brzo, tak taky brzo koncis?
Deti od znamych musi uz v 6.30 byt u oppas a vecer je vyzvedavaji nekdy po 18.00 hodine. Je to tak snad 3 - 4x. tydne, ale matka musi jezdit az k Eindhovenu. Sama rikala, ze se to spatne zvlada. Ted se snazi prodat dum a prestehovat se k Edinhovenu, dum uz je pres 3 roky na prodej a stale nic.,.

fyra
19. okt 2013

@vever1 no chceli by sme zacat s pomixovanymi zeleninkami a tak teraz niekedy v novembri. Citala som, ze vraj vela deti zapchava ked prechadzaju na pevnu stravu. Budeme len pomalicky zacinat tak uvidime 🙂 u nas v skolke si ani mlieko nemusime nosit (iba materske 😉 ). staci im povedat ze aka znacka aky druh a oni sa o to postaraju. Ak by mala musela nahodou pit nejaky obskurny druh, tak aj ten by objednali v ramci toho co mesacne platime. V jedeni sa dost snazia co sa mi paci. Nerozumiem ale ako detom vo vyvoji moze stacit chlebik na obed. Pocujem dost ludi sa stazovat ze ich deti chodia hladne zo skolky a potom sa doma nadzgaju na veceru....sa mi nezda ako dobry stravovaci navyk. Na druhej strane vyzera, ze az take dramaticke to nebude, lebo holandske deti odchovane na chlebikoch to preziju a zda sa ze na tom niesu mentalne ani fyzicky horsie ako deti s teplymi obedami...

vever1
20. okt 2013

@lexxie_holandsko no ja sice skoro koncim o 16:15 ale kym sa dostanem z roboty domov tak je uz 5 hodin. ja robim totiz 35km od nasej dediny. rano sa tam dostanem skor ale poobede mi cesta domov trva dlhsie. ja by som najradsej svena do BSO nedala ale nemam asi inu moznost. moji svokrovci mi nepomozu 😖 uz teraz mame problemy ze svokor nechce opatrovat 2 lebo on ma najradsej pokoj tak teraz chodi svokra k nam na jeden den. ja by som bola najradsej keby takto zostala chodit, to by som mala jeden den BSO vyrieseny a potom este nejak doriesit utorok a bolo by.

@fyra ja uz som si na ten chlieb zvykla. zijem tu uz 10 rokov tak som sa nejak prisposobila, elbo ani v robote ziadnu kantinu nemame kde by sme si teple jedlo mohli kupovat a mame jednu mikrovlnku ale sa mi tma nechce zohrievat. 😝 a deti nemaju s tym ziaden problem. oni nic ine ani nepoznaju. a ty mas holandana manzela alebo slovaka?

lexxie_holandsko
20. okt 2013

@vever1 Tak snad ti tchyne pomuze. Mohla by, ale treba to je pro ne narocne? Je to jine, nez v CR a asi i na Slovensku. Treba kdyz jsem letela v letadle s jednou pani, tak mi rikala, ze chodi 5x tydne hlidat vnoucata, jezdi pres celou Prahu a snad musela vstavat v 6 rano. 😕 To si teda tady nejak nedokazu predstavit..

Mimochodem manzel objevil chleba, ktery je skoro stejny jako cesky 🙂 Jmenuje se Oberlander a maji ho u nas v pekarstvi..ale mozna i normalne v supermarketu. Jakou jsem mela radost..a jakou bude mit muj tata radost pristi tyden, ten holandsky chleba nemuze, jenom orestovany 😀

lexxie_holandsko
20. okt 2013

@vever1 Neuvazovali jste taky o gastouder nebo oppas? Tchyne mela drive 4x tydne ruzna hlidani. 1 tchanovce, podruhe rodice, 1x svagrova apod..Synovec to fakt spatne snasel. Ted ma 4x tydne pani, ktera k nim dochazi domu a je to vyborne. Deti jsou ve svem prostredi, muzou si pozvat i kamarady..ta pani jednoho vozila i na plavani. Myslim si, ze to je min narocne, nez BSO..BSO je vlastne pokracovani skoly. Nektere deti to zvladaji dobre, jine hure. Taky tady znam deti , ktere chodi 4x, nebo 5x tydne do BSO..ale ty chodily uz i 4x tydne do KDV.