Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

leonii
17. nov 2016

@ikke nie ešte som nenakúpila asi až v sobotu 😀 To je kupon čo ked som kupovala tak tam som dostala taký stieraci a na nete že 5€ zlava na E.shop pri istej sume,ale aj jeden len čisto 5€ zľava. No musim asi lepšie popozerať 🙂

cestovatelkaandrea
27. nov 2016

@rybca Katka ako sa mate? Nedali by sme stretko po novom roku?

rybca
27. nov 2016

@cestovatelkaandrea teraz trosku chripkovo, ale inac fajn a vy? Pravdaze, ze sa mozme stretnut, my budeme len radi..🙂 len pockame na Laciho rozpis storing dienst na buduci rok a mozme organizovat..🙂

julyl
27. nov 2016

Ahojte. Prepacte ze vstupujem do diskusie ale neviem koho sa pytat. Posielala som balikv pondelok do Holandska. Podla podacieho cisla je uz tam. Vcera mal byt doruceny ale adresat nebol doma. Aky postup ma holandska posta? Niekam tie balicky davaju alebo dorucia inokedy? Dakujem za odpoved

ikke
27. nov 2016

@julyl ak to dorucuje postnl (holandska statna posta), tak prijemcovi zrejme nechali doma listok, kde je uvedene, ci a kedy balik znovu donesu, alebo ho nechali u susedov (tu celkom bezne) alebo si ho ma niekde vyzdvihnut. ale mozno balik dorucuje dpd alebo dhl alebo kiala a tam mozu byt postupy ine...

julyl
27. nov 2016

@ikke dakujem velmi krasne. Islo to klasicky postou tak hadam to aj najde adresata.dakujem este raz listok zatial nema tak mozno po opatovnom nedoruceni ho nechaju

petronela230
6. dec 2016

Ahojte baby mam otazku momentalne zijeme.na sk.ale byvali sme v holandsku aj sa nam tam narodil syn...ako to chodi ekby sme.sa vratili ak by moj syn mal 4 roky zevraj ho mozem dat do skoly ako je to potom so mnou ak by som.chcela pracovat tak ako.predtym napr. V sklenniku napr ako je to s malym ked som citala ze.skola je od 8:45 do 15 a stredy vyucovanie nie je ( viem.ze to nie je v kazdej skole.tak informativnr hovorim) co s malym ak by so. Pracovala od 7-16 da sa to.vobec nejako??? Chcem.pracovat pre to aby to nebolo vsetko na mojom.muzovi aby sme si nieco usetrili a aby sme si mohli.dovolit nieco viac ..
Velmi pekne vam.dakujem a prajem krasny den....

cestovatelkaandrea
6. dec 2016

@rybca no my sme boli dost vytazeni od septembra do novembra a to iste bolo v podstate cely rok od februara. teraz by to konecne malo byt kludnejsie. zdravi sme chvalabohu vsetci, tak budeme radi ked vas po novom roku uvidime 😉

ikke
8. dec 2016

@petronela230 v skratke, skola je od 4 rokov, ako pises zhruba od 8:30 do 15:15 (alebo do 14:00). mimo tychto hodin, zvycajne od 7 do 17 alebo 18h si mozes vybavit BSO, teda mimoskolske opatrovanie alebo gastouder. ak obaja rodicia pracuju, nieco prispieva aj stat. da sa to vopred vypocitat na belastingdienst.nl (ak sa nemylim...)

petronela230
12. dec 2016

@ikke ahojky;) diky a co musime z.manzelom splnat na ten prispevok kamarat mi povedal.ze musime byt obaja zaregistrovani...ale co si pamatam malokto si chcel na adresu nikeoho registrovat...ako moj muz by mal.pracu hned al.by sme.prisli ja by som n azaciatok mohla pravovat aj u neho v praci ale postupom casu by som chcela nievo ine nechcem pracovat s muzom cely cas to nevesti nic dobre :D kamarat mi povedal ze preto nechcu registrovat lebo ludia sa ubytuju oni ich zaregistruju a potom beru dofinancovanie do byvania...akoze siklo by sa nam ale lroste nam by slo cisto len o dofinnacovanie o tu skolku byvanie by sme si riadne platili da sa to inak vyriesit???ked sme ted v nl boli na navstevu majitel predosleho byvania (boli sme ho pozriet mame dobre vztahy) nam povedal ze keby sme sa chceli vratit a budeme.potrebovat pomoc tak mu mame dat vediet...myslis al by holandan holandanovi povedal ze regist chceme cisto len koli tomu malemu tak by to nieco zavazilo???!

ikke
12. dec 2016

@petronela230 v holandsku ak sa zdrziavas na jednej adrese dlhsie nez myslim 180 dni, si povinna sa na tej adrese zaregistrovat. to nema nic spolocne s peniazmi, ktore mozes dostat na dofinancovanie byvania. tie peniaze mozes ziadat jedine ak mas na ten byt platnu najomnu zmluvu. nepamatam si, ci na registraciu musis mat najomnu zmluvu. kazdopadne ak niekde byvas a nie si tam zaregistrovana, staci ze si to vsimne pozorny sused, informuje sa na miestnom urade a oni zistia ze tam nie si zaregistrovana, mozes mat celkom neprijemny problem.

jarka19
12. dec 2016

Ahojte! vidím, že tu "živo" diskutujete o všeličom 😉 Prosím, kto mi vie poradiť?
Pred pár mesiacmi sme sa s manželom presťahovali sem do NL. On má prácu a všetko registrované už tu. Ja zatiaľ na SVK a do konca roka poberám dávku v nezam. z ÚP. Nakoľko som medzitým otehotnela a chcem rodiť tu v NL, neviem sa ešte zorientovať v ich soc.systéme (čo mám robiť ďalej, či mám nárok na poberanie materskej/rodičovského príspevku - prípadne môžem aj zo SVK?...). Budem povďačná za akúkoľvek radu 🙂

ervenka
12. dec 2016

@jarka19 lekara mas tu v NL? budes chodit do poradne tu v nl? Porod v nl, zdravotna starostlivost pre dieta v NL= nemas na nic narok zo Slovenska. MAterska je tu 4-6 t pred porodom, min. 11t po porode. Narok na prispevok tu v Nl sa odvija od vysky zarobku. Pracujes v nl?

jarka19
13. dec 2016

@ervenka lekara aj vsetko ostatne si budem prihlasovat od januara. Nepracovala som tu a ani zatial nepracujem. Praveze som citala, ako to je tu v NL, len nikde sa neuvadza "co ak nepracujes a ides na matersku"...dakujem

ikke
13. dec 2016

@jarka19 neuvadza sa to preto, ze ak nepracujes a ides na matersku, budes na tej materskej presne ako doteraz - zadarmo. cize na vlastne naklady. jedine co ti stat da je prispevok na dieta, ktory je ale kazdopadne nizsi nez slovenska materska.

jarka19
13. dec 2016

@ikke OK, rozumiem 😉 Mam sa registrovat od januara aj na tunajsom urade prace? Lebo viem, ze zdravotne poistenie si musim platit, aj ked som nezamestnana... A urcite existuje nieco ako minimum odrobenych dni, aby si mala na nieco narok. Ma s tym niektora skusenost? Mozem zostat s dietatom dlhsie doma ako udavaju oni?

ikke
13. dec 2016

@jarka19 mozes sa registrovat asi... teda mozes si dobodnut stretnutie na urade, ale bude ti to uplne nanic, lebo kedze nemas narok na ziadne davky, oni nemaju nejako moc zaujem ti pomoct najst robotu. cize kedze ty nemozes nic ziadat od statu, stat nijako neciti potrebu ta tlacit do prace.

ervenka
13. dec 2016

@jarka19 na materskej mozes zostat kolko len chces. NEdostanes nic. Na poberanie podpory v Nl nemas narok. a kedze vsetky zaujmy dietata budes mat v Nl, nebudes mat narok na "porodne" zo slovenska. Porodne v NL nie je. vyska inych prispevkov v NL vzdy zavisi od vysky prijmu.

lenkanl
14. dec 2016

@jarka19 neviem, kde presne v Holandsku budes, ale my sme to vyriesili stahovanim sa z NL do DE. Teraz byvame 2 km od holandskej hranice, obaja pracujeme v Holandsku a mame podstatne nizsie naklady na zivot a dostaneme nemecke Kinder geld a Eltern geld. Zamestnavatel mi povolil zobrat si rodicovsku dovolenku (26 tyzdnov - neplatenu) hned v nadvaznosti na matersku (16 tyzdnov platenu). Takze aj ked nedostaneme nic z Holandska, vdaka Eltern geld az tak financne nepadneme a teda mozem byt s malickou. Uvedomujem si, ze toto znie ohromne vypocitavo, ale je pre mna dolezite byt doma s dietatom viac ako 4 mesiace.

jarka19
14. dec 2016

@lenkanl Jej dievčatá, ďakujem za rady a tipy, ja ešte sondujem, čo ako a stále dúfam, že to dobre dopadne a budeme tu spokojní (termín mám v júni). Nakoľko má manžel dobrú prácu,nechceme hneď "utekať" späť na SVK, no ja som tam odpracovala 12 rokov 😉

ervenka
14. dec 2016

@jarka19 tu sa hlavne pozera na to, co si robila poslednych 6 mesiacov.
@lenkanl to je sice pekne, ale zalezi na tom, ake su pravidla medzi Nl-SVK. Ona prichadza do Nl z SVK a nie z De.

lenkanl
14. dec 2016

@ervenka nehovorim, ze by prisla z DE do NL, len som napisala, ze my sme sa prave kvoli lepsim podmienkam co sa tyka financnej podpory na deti stahovali z NL do DE, lebo viem, ze dostaneme viac peniazkov na malu a teda si mozem o to dlhsie uzit matersku a nie len 16 tyzdnov. Je rozdiel dostat kvartalne necelych 200 eur (kindergeld) ako dostat mesacne tieto peniaze. Co sa tyka Elterngeld, samozrejme to zalezi od konkretneho pripadu.
Ako vravim, pre nas to bolo najlepsie riesenie, lebo sme sa prestahovali len kusok, nakolko byvame v pohranicnej oblasti a teda prinasa nam to vela vyhod vratane lacnejsieho najomneho, stravneho a mala stale moze v buducnosti chodit do holandskej skolky.

http://www.mnichov.de/mkportal/modules/wiki/ind...

rybca
19. dec 2016

@cestovatelkaandrea tak ked mi Laci konecne da rozpis sluzieb, tak ti napisem do spravy moznosti..🙂

cestovatelkaandrea
19. dec 2016

@rybca OKI Katka. Budem čakať. Napíš do IP.😘

andreaa1981
20. dec 2016

Ahojte, mali by sme sa stahovat do Holandska - Haag. Mam 3.5 rocneho syna, co hovori slovensky, vyrasta v slovenskom prostredi. Doma s nim hovorim anglicky (ucim ho od mala) a otec s nim hovori madarsky. Maly si vybral slovencinu, ale vidim, ze rozumie anglictine, menej madarcine. Teraz ked sa mame stahovat, neviem aku skolu vybrat. Ci medzinarodnu anglicku skolku/skolu alebo holandsku skolu/skolku. Planujeme vycestovat na minimalne 10 rokov mozno aj na viac, to teraz vobec netusime. Viete mi poradit ako to riesite vy s jazykmi a ci to dieta nema z toho stres? Ci sa mi nezasekne a nebude chciet vobec rozpravat? A kolko tak stoja sukromne skolky/skoly v Haagu (na nete som to uvedene nevidela).
Tiez uvazujem, ak bude chodit do holandskej a casom sa nauci holandsky, nebudem mu vediet vobec pomahat s ulohami a ked sa rozhodneme vratit na slovensko ako nabehne spatne na slovensky system?
Vdaka za vase skusenosti a nazory.

ajana1
20. dec 2016

@andreaa1981 v medzinarodnej skole sa nedoplatite a ak planujete zostat dlhodobo klasicka bide stacit. Deti sa tu ucia anglictinu od malicka. A hlavne aj v tv je vela programov v anglictine iba a holandskymi titulkami.

leonii
20. dec 2016

@andreaa1981 ahoj mi sme v NL 3-ti rok a ked sme prišli mala najmladšia 3r. Teraz keca po nl tak, že sa jej ústa nezavrú a chodi na klasicku školu. Podľa mna je ok.

andreaa1981
20. dec 2016

@leonii a nevadi ze jej nic nerozumies a nevies pomoct s ulohami? Ci ti to preklada? A popri tom ako sa ucia anglicky? Ako predmet v skole? Vdaka

leonii
20. dec 2016

@andreaa1981 ako ti poviem oni skoro vôbec nemajú úlohy ako na sk. Raz za cca mesiac donesú chalani topografiu a učia sa názvy miest a krajiny a to je tak na 2hodinky učenia a oni to maju na týžden. Pohodička to ich len vyskúšam, že či vedia kde čo je. No a Melánia tam sa v podstate prvý rok len adaptuju deti a až potom sa učia písmeka,ale ani to domov nenosila zošity ani knihy nič. Moji nosia do školy len desiatu a telesnú 😀 A aj tú občas zabudnú 😀