Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

geminis
29. dec 2008

Uf,
tak už kašleme komplet, já, manžel i holky. Jen rodiče zatím odolávají..
naše mudra má dovču, tak honím někoho, kdo by mi holky poslechl. abych měla jistotu, že nemaí nic na průduškách.
chjo...

silvia.t
31. dec 2008

vedel by mi niekto prelozit do holanskeho jazyka tieto terminy????
*rodny list
*doklad o sposobylosti na uzatvorenie manzelstva
*doklad o statnom obcianstve
*doklad o pobyte
*potvrdenie o osobnom stave
*list rozvodu
*doklad totoznosti
??????????????????? aspon nieco dakujem pekne 🙂

aksuram
31. dec 2008

Prijemny Sivester a hlavne Stastny novy rok vsetkym 😵

Silvia- toto ja nemam ani sajnu, jedine ak by ti pomohlo tak by som snad zvladla pohldat ako sa povie sobasny list kedze toto mame original prelozene 😉

geminis
1. jan 2009

Happy New Year všem!
Dnes jsme aspoň část Silvestra strávili v IKEA Duiven...holky mají další vybavení!

aksuram
1. jan 2009

Geminis - tak predpokladam, ze ste uz konecne vsetci OK- novy rok predsa treba zacat v zdravi 😀

geminis
1. jan 2009

aksuram,
bohužel stále bojujeme s kašlem. tak se jen děsím toho rčení "jak na nový rok, tak po celý rok". pevně doufám, že jsme si ty nemoce už vybrali!!! Na hóóódně dlouhu, nejlépe na furt. To kdyby šlo!
Ono ani s jídlem to dnes není bůh ví co...

ikke
1. jan 2009

silvia
takto nejako tie doklady (ale neviem celkom presne, niektore vobec):

*rodny list - geboortecertificaat, alebo aj "Volledig afschrift van uw geboorteakte"

*doklad o sposobilosti na uzatvorenie manzelstva - nasla som taketo nieco: "Uittreksel uit de GBA (Gemeentelijke Basis Administratie) met vermelding huwelijkse staat" alebo "afschrift/uittreksel burgerlijke stand"

*doklad o statnom obcianstve - Het bewijs van Nederlanderschap (konkretne teda u holandanov)

*doklad o pobyte - adresbewijs, verblijfsbewijs

*potvrdenie o osobnom stave - co myslia pod tym osobnym stavom? ci je zenaty/vydata, alebo ci je psychicky sposobily alebo co??? 😨

*list rozvodu - bewijs van echtscheiding

*doklad totoznosti - legitimatiebewijs, identiteitsbewijs

alebo nech si pozrie (predpokladam, ze tvoj nastavajuci-holandan) toto
http://slowakije.nlambassade.org/consulaire_afd...
konkretne dokument pod
Welke documenten heeft u nodig als u wilt trouwen in Slowakije

treba pocitat aj s tym, ze nie vsetky papiere, ktore si slovenski uradnici vymyslia, su v holandsku specialnymi papiermi a je dost mozne, ze napr.
Uittreksel uit de GBA (Gemeentelijke Basis Administratie) met vermelding huwelijkse staat
bude obsahovat hned viac dokladov z uvedeneho zoznamu 😉

silvia.t
2. jan 2009

ikke ahoj a pekne dakujem,pomohlo mi to 🙂

geminis
4. jan 2009

Ahoj holky,
jaká je u vás zimena?? U nás to včera vypadalo konečně zimně, trochu snížku a jinovatka...dnes je to fuč.
My stále ještě bojujeme s kašlem, tedy hlavně holky. Mě už bolí jen v krku...
Přeji všem krásnou a poklidnou neděli. Od zítra už začne zase normál život, tatínek do práce a mě šichta! 😉

aksuram
5. jan 2009

Ahojky 🙂
U nas to dnes vyzera vynimocne zimne- teplota tesne pod nulou a krasna namraza- teda hlavne rano- teraz sa to uz topi.
Ale inak sa mame dost na nic- maly si asi zo skolky doniesol daky crevny virus- vcera vracal a dnes hnackujeme. Manzel si uz robil srandu, ze maly ide do skolky, tak ochorie, vylieci sa a ide do skolky aby za tyzden zas cosi chytil 😠

geminis
5. jan 2009

ahoj,
aksuram, to je mi líto. pokud chytl to co my všichni, kromě aničky, tak by do dvou dnů měl být klid, takže zítra by už mohlo být zase dobře. U aničky nevíme--tam se to buď vrátilo nebo zmutovalo.
každopádně držím pěstičky a ať jste brzy fit!

aksuram
5. jan 2009

geminis- daaakujem- ale uz sa to lepsi-od poobednajsieho spanku ho prehnalo len raz a teraz vecer si uz pytal papat- tak dufam, ze sa hlasia lepsie casy 😉

geminis
7. jan 2009

Ahoj holky,

jak je? To jste všechny zapadaly sněhem, to snad ne! U nás ho je nebývale hodně.

Asi není nic moc o čem psát, že. Já taky nemám nic nového...

Dnes jsme byly cvičit Bobatha. Toť jediné vytržení ze stereotypu.

Máte ještě stromeček? Kdy budete odstrojovat?

Krásnou středu všem!

aksuram
7. jan 2009

Ahoj,
tak my sme sa pred chvilou vratili od lekara lebo Miskovi bolo zas zle. Tak mame cipky na zmiernenie nevolnosti a mame vydrzat-vraj je to daky crevny virus.
O snehu nas nieje ani pocut nieto zeby ho niekto videl 😠 Ale mali sme tu mrazik a tak trosku bielo od namrazi- aj to potesi 😉
Stromcek este mame a budeme mat asi kym sa bude dat vydrzat to opadavanie- nam vsetkym robi super naladicku ked si vecer zapneme svetielka a mame taku kraaasnu atmosferu 😵
Pekny den aj Vam 🙂

geminis
7. jan 2009

aksuram,
jj, to samé s tou atmosférou světýlek mám ráda i já. A pak i tu vůni, co se line od stromečku.
Mrzí mě, že se Misko stále trápí. Aby na tom nebyl jako Anička, té se to taky nechtělo pustit! ☹
Tak brzké uzdravení a ať už mu je dobře!!!!

aksuram
8. jan 2009

Geminis- dnes to uz vyzera lepsie- teraz spinka, tak snad ked sa zobudi tak to nebude horsie ako doobedu a zajtra uz bude fit.
Zato mne je dnes dako divne, ma tak cudne pobolieva v podbrusku, zajtra idem do poradne a pozajtra mame ultrazvuk, tak dufam ze je babo v poriadku a ze pekne spolu vydrzime este tie 2 mesiace.

i.n.g.a
9. jan 2009

Ahojte,
tak som sa sem zase dostala az po dlllhej dobe.Mala som tu mesiac navstevy z rodiny.Bolo to super,len skoda,ze museli ist domov 😢 .Vianoce sme mali pekne a Novy rok este lepsi.Neviem akym zazrakom,ale Sandra ho cely prespala 😵 .Baby,drzim paste,nech sa deti a aj ich rodicia uzdravia.

aksuram
9. jan 2009

Inga- super, ze ste mali take sviatky- a ak aj navstevy dobre dopadli o to lepsie.
Mna dnes v poradni velmi nepotesili- malicky sa ma fajn, len ja sa asi zacinam otvarat - tak sa mam setrit- nevete ako pri 2 rocnom velmi sikovnom chlapovi? 🤐

i.n.g.a
13. jan 2009

Ahojte !!

aksuram - Drzim paste,aby bolo vsetko ok.A uz viete pohlavie?

Ja som bola vcera na kontrole so Sandrou v nemocnici.No tiez ma nepotesili.Reflux ma stale(aj ked nerobili ziadne vysetrenia,sono alebo tak) a musime ist bud. tyzden na RTG hlavy.V poradni mi uz dvakrat povedali,ze sa jej zatvara fontanela a to je este skoro.Booze,furt nieco mame.Uz som na prasky.Teraz si budem "obhryzat" nechty az do bud. tyzdna.Segra rozmysla,ze sa prestahuje do NL,kvoli praci.To by som bola hadam najstastnejsia na svete(teda az po zdravi mojej dcery).Je to este daleko,ale dufam,ze sa to podari.Konecne sa u nas topi sneh.To sa jazdilo !!!Smykalo sa o 106.Tento rok to bola pre mna nova skusenost,este som nejazdila,ked bol sneh a poladovica.Ale dalo sa.Nemame tu metraky snehu ako na Slovensku 😀 .No ale hadam na tento rok stacilo.Tak sa majte a pekny den prajem !!! 😉 😉 😉

ekira
13. jan 2009

ahojte
tak sa hlasim dhsie som tu nebola .....
inga boze moooooj no ja ti drzim pevne palce aby to vsetko dobre dopadlo.....dost ze sa trappite s refluxom a este aj totok k tomu ☹ ps:mas plnu schranku 😀
my sme marodi teda amon je strasne nascipany a na mna to leze tiez uz ma par dni boli hlava a este dneska take fajne pocasie 😕 bych najradsej zalahla do postele a spala cely den.almozem si akurat piskat mam tu decka na strazenie
uz nech su 4 hodinyyyyyyyyyyy
no ja musim povedat ze mne sa ta zima strasne pacila sniezik a taka kosa.ja som to tiez zazila prvy krat ....cely tyzden sneh a k tomu take mrazy no a dufam ze teraz nebude zasa 2 mesiace prsat 😕 na silvestra sme tu mali nastevu z nemecka no fajin sme sa zabavili ale na druhej strane som bola rada ze po 4 dnoch odisli....stacilo mi....same behacky varenie......atd clovek potrebuje aj klud a svoje sukromie 😔 tak vas zdravim a marodom skore uzdravenie

aksuram
13. jan 2009

Inga- drzim veeeeeeelmi palce aby bola malicka OK . Naozaj je najhorsie to cakanie... tak nech to rychlo ubehne a nech Vam cim skor povedia ze vsetko je super.

Ekira- presne tak navsteva je super, ale sukromie je sukromie ... ale ja som zas taky navtevny cloviecik- mne by v pohode vyhovovalo mat navstevu kazde 2 tyzdne na 3-4 dni- to by bol pre mna asi ideal - mne tu strasne chyba rodina a priatelia.

Sneh 😕 😕 😕 VY ste mali sneh??? My sme tu mali poriadne mrazy- viac dni bolo -5 az -7 ale o snehu sme ani nepoculi. Ale aspon zamrzli kanaly a tak sa Misko smykal aj s tatinom a obaja sa veeelmi tesili.
A ja sa tesim najviac, lebo v sobotu sme boli na ultrazvuku a tam sa ukazalo ze krcek sa mi neskracuje, teda sa neotvaram a vsetko by malo byt OK. Ale setrit sa mam aj tak ... 😉

ekira
13. jan 2009

ahoj aksuram
som rada ze si v poriadku len sa faktrocha setri aj ked viem ze pri tak malom dietati to je velmi velmi tazke 😔 no my sme tu mali vyse ttzdna sneh okolo 8 az 10 cm bolo to perfis hihi a v noci zima bolo aj minus 18 ale prezili sme to.....
no ja by som moju rodinu tiez privitala kazdy druhy tyzden,kazdy tyzden pripominam muzovi ze vobec nemozem ist na nedeljanjsiu kavu ku sestram rodicom,alebo ku kamoskam 😔 strasne mi to chyba tak ja len dufam ze muz vie ,co vsetko som musela pre neho zanechat tam niekd edaleko 😢 toto bola tak povediac muzova nasteva hehe bol to jeho kamarat aj s rodinou ja viem velmi malo po nemecky ale ta jeho zena mi rozumela aj po holandsky oni maju dve deti tak som si uzila kriku a bordelu hehe

aksuram
13. jan 2009

Jaaaj- tak taketo "nezrozumitelne" navstevy ani ja nemusim 😀
Taku zimu ste mali??? 😕 To sa holandania museli pooooriadne cudovat.
Akoze v tomto obdivujem vsetky zienky ktore sa koli manzelom dokazali natrvalo vzdat svojho povodneho okolia .... ja sa stale utesujem, ze raz sa vratime na Sk. Ale to u Vas asi neprichadza do uvahy.

i.n.g.a
14. jan 2009

Ahojte !!

Baby dakujem za podporu.Dam vediet ako to dopadlo.

Jeej aj mne by sa pacilo mat rodinu a priatelov blizko.Niekedy mi to dojde tak luto,ze som sa toho musela(resp. chcela) vzdat.Vzdy,ked odprevadzame maminu alebo sestru,revem jak male decko.MM ma vidi a utesuje.Vzdy mi povie aky je rad,co "pre neho"robim,ze ostavam tu.Ja nemam rada tie navstevy,kde sedim jak trubka a vacsinou nerozumiem ani prd.Aj na Vianoce(ktore boli inak super),ked sme boli u svokrovcov.Rozpravaju vsetci anglicky okrem svokra,no vela viet so mnou neprehovorili.Tak som tam blbla s malou.Je na case zase sa zacat ucit hol. 🙄 .

aksuram - Snaz sa setrit,aj ked si myslim,ze sa to neda pri malom a este k tomu domacnost.

ekira - Prajem skore uzdravenie.Uz kolektujem veci,co mam pozicane.Je uz na case ti to vratit,no nie? 😅 Mohli by sme dat niekedy kavicku...

aksuram
14. jan 2009

Inga- snazim sa , snazim ... ale niekedy je to naozaj komplikovane 🤐 Inak som rada, ze tu niesom sama taka "tupa" co uz je v Nl dost dlho a nevie ani ceknut 😅 ... teda uz som pochytila par slovicok od Miska co sa naucil v skolke 😵 😅

i.n.g.a
14. jan 2009

aksuram - Verim ti ,ze sa snazis.Ale je to podla mna skoro nemozne.Ja rozumiem asi 70 -80%.Len nerozpravam,hanbim sa.My s muzom rozpravame doma anglicky a to je chyba.A preco tupa?Niektorym jazyky idu a niektorym nie.A zavisi od jazyka,podaktore su tazsie.Ja som sa 9 rokov ucila nemcinu(by som mala rozpravat jak rodnym jazykom) a viem z nej prd.No hadam raz budem aj chrochtat. 😀

ekira
14. jan 2009

cafte
inga jasne musime sa dohodnut na kaficko a na pokec..... uz sa neviem dockat 🙂 😵
no a baby nebojte sa ja som totalne tupa na jazyky 😀 v skole som sa ucila tiez nemcinu 3 roky a ako som vysla zo skoly buuuuuuuum ani som potom necekla,,,iba akurat jaaaa 😀 😀 ono to chce proste cvik ja som sa velmi vela sama naucila,ked som dosla sem byvat muz chodil do roboty 150 tam a 150 naspat takze ja som bud upratovala alebo sa ucila podla toho maleho slovnika.muz ma obcas vyskusal....ale tiez neviem 100% ale co rozumet rozumeju aj ked sa obcas zasmeju nad tim,co popletiem......ja som sa tiez hambila a hambim sa aj teraz obcas.hlavne ked musim nieco vybavit telefonicky ked je muz doma tak jemu strcim telefon do ruky,ale ked som sama doma tak v pohode to zvladnem.....nebojte sa,deti vyrastu a budete sa ucit s nima amon mal problemy s jazykmi,pretoze ja som na neho iba po slovensky a ked bol v skolke,tak povedal vetu,kde bolli 4 slovenske slovicka a zbytok po holandsky.takze kukali na neho ako puk ze co vlastne chce.preto ma stale logopediu a chodi do specialnej skoly,kde ich je v triede 11 a su tam obcas aj 2 ucitelia,aby s aim mohli viacej a lepsie venovat 🙂
muz siel na pohovor ohladne roboty,tak som zvedava co bude hovorit ked sa vrati 😒

aksuram
15. jan 2009

Ekira- drzim palce aby to s muzovou robotou dobre vyslo 😉

K tym jazykom, ja som sa ucila anglictinu asi 10 rokov a je to bieda ako hovorim 😅 Ale od kedy som tu tak aspon toto som nutena pouzivat. Tiez mam pocit ze po holandsku uz aspon co to rozumiem, teda hlavne rozpravky 😀 A keby som bla od zaciatku vedela ze tu budeme aspon 3 roky tak by som sa asi hned zacala aktivnejsie tomuto jazyku venovat, ale u nas je to take obojake- najprv to vyzeralo ze tu budeme polroka, potom sa to predlzilo a teraz zas nevieme ci ideme na jar domov alebo nie 🤐 A tak sa mi stale nechce pustit do ucenia 😅

ekira
15. jan 2009

aksuram no tak vy sa chystate na slovensko?tak potom nepotrebujes vobec holandsky jayzk ovladat.a neboj tu su zvyknuty na anglictinu a nemcinu takze je to v pohode.oni sa vacsinou otacaju na tych ludi,co su tu uz dlhsie a nevedia fakt ani ceknut mekke n po holandsky.vela tureckych zien vie akurat pozdravit a podakovat.chodim na trh a staci mi ako tam nakupuju a vyjednavaju ukaze prstami kolko kg bananov chce a vybavene
amon siel uz dneska do skoly maju testy tak musel ist....dneska je ale krasne teda aspon u nas 😀

aksuram
15. jan 2009

Ekira aj u nas je krasne - teda slniecko velmi nevidiet, ale takmer nefuka a teplota je prijemna 🙂
K tej mojej holandstine ... no akoze ked si pytam 2 kg kuracich kridelok tak uz viem povedat po holandsky. Tiez ked niekam objednavam Miska tak im 3.1. poviem po holandsky lebo v anglictine im ta trojka zjavne robi problem... ale inak nehovorim, resp nieco pokomolim, ale napisat to nemam sajnu 😀 Mne je luto, ze som za tie 3 roky co sme tu mohla tento jazyk ako tak zvladnut - ved to by nebolo na zahodenie ... ale teraz je uz asi naozaj neskoro.
A ci sa chystame na SK- akoze s nami je to komplikovane. Koli manzelovej praci- na SK ma iste miesto na Slovenskej akademii vied, kde pracoval pred odchodom do zahranicia. ALe plat je tam katastrofa. Tak sa obzerame este po dakom miestecku na 1-2 roky, lebo teraz staviame dom a este by sa nam veeelmi hodili dake financie 😅
A ako dopadol tvoj M na pohovore?