Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

spalka
24. nov 2009

Ano, presne Sandra, na klasicku chripku zomiera kazdodenne mnozstvo ludi a vobec sa o tom nehovori. Mutacie, nemutacie, kazdy rok sa vymysli nova mutacia a nova ockovacia latka, je to celkom fajn biznis.
Myslim, ze je rozumnejsie pouzit prirodnejsie metody - http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=910.
Mna odradilo to, ze v Amerike boli zo vsetkych latok odsuhlasene 4, jedna z nich je vhodna pre deti od 6 mesiacov (predpokladala by som, ze je najneskodnejsia...), tato ale okrem ineho obsahuje pravdepodobny karcinogen a toxicky detergent!!!

sandra81
25. nov 2009

No kdyz to tak ctu tak jsem fakt rada ze jsem udelala jak jsem udelala....Ale jinak holky co zijete v NL, vetsinou snad jen ze Slovenska. Jak se vam tady libi jinak?

cestovatelkaandrea
25. nov 2009

no baby tak my sme sa vcera vecer s muzom rozhodli ze drobec na ockovanie nepojde. nemame istotu v tej vakcine. ci by mu nahodou neuskodila viac ako samotna choroba.
sandra mne sa tu lubi viac ako na SR ale svoju starobu by som rada prezila niekde medzi horami - Svajciarsko, Nemecko alebo Rakusko.... uvidim. asi preto mam nick cestovatelka lebo by som najradsej bola v kazdej krajine Europy niekolko rokov.

sandra81
26. nov 2009

Cestovatelko, myslim ze je to dobre rozhodnuti. Taky jsem se nakonec bala te vakciny vic jak te chripky. A pry je to "milde soort griep"tak snad budem ok ne?
Kde bydlis v NL? Ja v Noord Brabant u Helmondu, jestli vis kde to je. Jak jsi tu dlouho?

cestovatelkaandrea
26. nov 2009

Sandra my byvame v provincii Utrecht mestecko Bunschoten Spakenburg. Sme tu takmer dva roky. Pravdepodobne tu este niekolko rokov aj ostaneme. Tebe sa ako lubi v NL?

sandra81
27. nov 2009

Cau Andreo, aha, tak to neni zas tak kousek od nas....mam ceskou kamosku co bydli u Utrechtu, v Ijselsteinu. Ja tu jsem uz skoro 9 let, no nebyt super muze a ted uz deti tak si tuto zemi rozhodne nevyberu, ale holt osud je osud a ja sem asi uz patrim. Dost me tu depta par veci, zvyku atd. ale asi to take sama znas. A jak prozivate Sinterklaase? TAdy silenstvi, je totiz u nas na hrade a vcera jsme tam akorat s holkama byly. Mala Helenka byla zatim nejmladsi navstevince pry....Ty mas jedno dite a kolik mu/ji je?Jak jsi tu mela tehotenstvi a porod, asi taky sila co?

cestovatelkaandrea
27. nov 2009

Sandra, keby to bolo na mne, tak tiez by som si vybrala inu krajinu.Taku kde su aspon kopce ked uz hory nie. Lenze nam tu ponukli pracu, tak sme sa rozhodli, ze ok, tak par rokov a uvidime. Mozno tu budeme aj na velmi dlho. Fakt netusim.
To si tu uz riadne dlho. Uz si si aj na vela veci asi zvykla. Ja mam tiez este niekedy sokove terapie z tych ich zvykov. Ale tak co uz, sme v ich krajine tak to akceptujem. Ale vsetko si domov od nich neberiem. Sinterklaasa prezivame sportovo. S manzelom ho neoslavujeme a drobcovi dam kazdy vecer par Peper noten (Dufam, ze som to napisala dobre) lebo je malicky. Ma len 14 mesiacov. U nas to az take divoke nie je. Akurat v sobotu 14.11. tu bolo veselo. A este potom asi 5.12. to bude take zivsie.
Tehotenstvo a porod som mala v pohode. Tehotenstvo bolo bez problemov takze mimoriadnu starostlivost som nepotrebovala. Damiana som chcela porodit doma ale ku koncu prvej fazy porodu pred nastupom tych najsilnejsich kontrakcii ma porodna baba odviezla do nemocnice, lebo mu isiel tep dole. Tak sa narodil v nemocnici. Porod bol krasny aj napriek tomu, ze museli pouzivat vakuovu pumpu na konci, lebo drobcovi opat klesal tep. Personal bol pocas porodu velmi mily, vsetko mi vysvetlovali a dost mi pomahali. Kedze sa Damian narodil vecer tak ma domov pustili az na druhy den rano. Dost mi to vyhovovalo, lebo som nechcela byt v nemocnici 3-5 dni ako je to bezne na SR.

sandra81
28. nov 2009

Andreo, ty hory a kopce ze tu nejsou to me celkem taky stve, ale zas roste tu kupa hub a to jeste ted a nikdo je nesbira, takze uz mam plny mrazak hribku 🙂 Taky chodite??? Letos jsme nasly mega velky, jeden vazil pres 800 gramu!!! Sila ne?
JInak ty mas muze Holandana nebo Slovaka ze pises ze jste tu dostali praci?
Me tehot a porod nic moc. Hlavne tehot. hruza. Mela jsem sileny boleni zad, kycli a kycle me trapi vlastne doted, pochybuju ze mi nekdy bude tak jako pred tim nez jsem se dala na tehotentstvi. Fyzio mi taky nepomaha a je to silene drahy a vysledky nikde...
No a porody....to je kapitola sama o sobe. Jsem rada ze to mam za sebou, tady to jejich zdravotnictvi je proste na urovni (ne li pod urovni) Afriky.... Ale mam zdrave dve deti tak hura...!!!

cestovatelkaandrea
30. nov 2009

Sandra muza mam takeho pekneho, dobreho Slovaka. Nemenila by som za holandana 😉
Co sa tyka roboty holandania nas oslovili ,lebo sme mali kazdy svoj zivotopis na nete na jednej stranke. No a oni si nas tam nasli a ponukli nam pracu, lebo v tej dobe mali nedostatok inzinierov tu v NL v strojarskom odvetvi.
No s tymi hribami je to pravda. Aj tu ich je vela. Skoda ze ja poznam iba dubaky a jedle bedle. Inak by som chodila. Je to sila, ze to nezberaju. Taka delikatesa, mnam mnam. Ked pride otec alebo svokor niekedy buduci rok na jesen, tak mi musia poukazovat a vysvetlit, ktore mozem zberat.
No na to fyzio by som sa ani ja nespoliehala ☹ Rodila si doma alebo v nemocnici? Vedela si o tom, ze tu v NL je vraj najlepsie zdravotnictvo v ramci celej EU. Moj manzel to videl v slovenskych spravach a skoro okoktavel. 😀

foefjes
13. dec 2009

Caute baby,
ktora mate skusenosti s Nutramigenom? Je to mlieko pre babatka ktore maju alergiu na kravske mlieko, soju alebo maju casto nafuknute brusko.
Ja som ho vcera kupila na odporucanie v lekarni. Inak je to dost palka co sa tyka ceny. Stoji 22 euro za 400g. A teraz na krabici citam ze sa pouziva ako jediny zdroj potravy pre kojencov. Tak neviem ci tomu mam rozumiet ze ho nemozem kombinovat s materskym mliekom...
Ja totiz kojim ale kedze Adamko zacina papat cim dalej tym viac tak s vlastnym mliekom sem tam nestacim. Preto som zacala prikrmovat. Najprv som kupila Nutrilon, ale z toho sa vyhadzoval, potom hypoalergenny Nutrilon a ani ten mu nesadol. Za par dni to bolo az take ze mal ekzem aj vo vlaskoch a na brusku, o tvaricke ani nehovorim. A to dostaval flasku len 1-2 krat za den.
Tak teraz skusam Nutramigen. Hadam mu toto mlieko sadne. Je to strasne ked clovek nevie na co je dieta alergicke a doktori kazu iba skusat ktore mlieko mu bude vyhovovat.
Vraj taketo male babatka (3 mesacne) este netestuju na alergie.

Pouzivate toto mlieko niektora? Alebo je vase babatko tiez alergicke?
Diky za odpoved.

i.n.g.a
14. dec 2009

ahoj foefjes,
my sme vyskusali 5 druhov,ani jedno jej nesedelo.Bola to fuska.Az potom sme nasli jedno,tiez sme ho mali iba z lekarne.Ale to pouzivala velmi dlho.No a s Nutrilonom sme neboli spokojne(ani ja a ani mala).Drzim paste nech najdete to najlepsie,po materskom samozrejme 😉

A preco chces davat malemu mlieko,ktore je pre alergikov?Neni to zvytocne?

rybca
17. dec 2009

aj vam tak krasne nasnezilo do rana?..🙂

spalka
17. dec 2009

foefjes - neviem poradit ohladne umelych mliecok...prepac, nechcem mudrovat, ale aj my sme mali obdobia kedy bolo menej materskeho mliecka, ale ono sa to vyrovnalo a prisposobilo malej, nedavala by som jej umele, hlavne kvoli alergiam, my mame skoro 8 mesiacov a stale kojime...mala aj prikrmy odmieta, tak dufam, ze nebudem iba kojit do troch rokov 😀
Inac, mam taky pocit, ze v Holandsku nie je kojenie prilis podporovane, stasne malo deti starsich ako 3 mesiace je kojenych, co je skoda.

ikke
17. dec 2009

u nas nasnezilo az pred hodinou a este pada 😵 myslite, ze to vydrzi do vianoc? hmm, asi nie ☹

ja myslim, ze kojenie tu je celkom podporovane (aspon podla mnozstva materialov, kontaktov a otazok od verlooskundige, co dostavam), akurat to matky z praktickych dovodov s odchodom do prace (po tusim +/- 10 tyzdnoch po porode) rychlo vzdavaju...

cestovatelkaandrea
17. dec 2009

ja som rano vstala a pozeram z okna a kricim na cely byt. Aj Damian sa nalakal. Ani sa mi verit nechcelo, ze nasnezilo. Mne kolegovia hovoria, ze Vianoce maju byt studene a so snehom. Tak mozno este nieco nasnezi.

No s tym kojenim je to take vselijake. Podporuju to tu ale chodit do prace a kojit, je narocne. Ja som nakoniec skoncila pri odstrekovani mliecka prvych 9 mesiacov, co ani jeden z mojich kolegov a kolegin nechapal. Kolegine co kojili, tak to vacsinou stopli pred odchodom do prace alebo po pol roku. Dlhsie nekojila ani jedna. Jedna dokonca prestala hned ako mala problemy na treti den po porode, ked sa jej zacali nalievat prsia. Neberu to tu tak tragicky, ked matka nekoji ako na SR.

Miska idete na SR pocas Vianoc alebo ostavate tu. My stravime Vianoce aj Novy rok tu v NL.

rybca
17. dec 2009

u nas sa zase rozsnezilo...🙂 ale paradne..🙂 a ten moj chlap este nie je doma, dufam, ze nestoji niekde v zapche

spalka
17. dec 2009

Adi my sme teraz na Slovensku, uz druhy tyzden, v sobotu sa vraciame, budeme mat prve spolocne Vianoce s muzikom a malou 🙂. Na SK je hrozna zima, snezilo tiez, takze to iste bude v NL? Skoda, ja som sa tesila, ze bude teplejsie. Moja segra mala nadchu, mala Ela to dostala tiez, chuda, tak dufam, ze zvladne let. Dnes som jej prvykrat odsavala sopliky, jacala ako cert ☹, asi sa bala, kupila som totiz odsavacku na vysavac 😅.

spalka
17. dec 2009

Klobuk dole Adi, odstriekavat 9 mesiacov...urcite aj v praci, ze...skladovat mliecko, nosit do skolky, bola to urcite fuska. Ja len vytiahnem prso a je 😅.

cestovatelkaandrea
18. dec 2009

Miska bolo to narocne. Bola som dost casto chora.
Neboj v NL je teplejsie ako v SR. Teraz bolo u nas v noci -5 a cez den je tak -1. Takze sa to da.
Dufam, ze mala sa skoro vyzdravie.

Rybca a ty ako? Ako si zvykas v NL? A ako drobec?
Nas uz beha ako cert a tym padom je aj kopec padov, buchnuti... aj v skolke je z neho cislo.

rybca
18. dec 2009

andrejka, ahoj, dnes sme boli prvy krat u doktorky, mame 8554g a 69 cm, vsetko je v poriadku a aj nas ockovali hexavakcinou, volali na register vakcinacie a tam im povedali, ze bude lepsie pokracovat tu, lebo tu sa ockuje 4x a na slovensku len 3,
zvykat si zvykam, zatial je to v pohode a aj pocasie ma potesilo..🙂 mne sa tu zatial paci..🙂 od januara by sme chceli chodit s malym plavat, uvidim ci sa mi podari stiahnut aj ostrovanku..🙂

cestovatelkaandrea
18. dec 2009

Matyas je riadny chlapcek 🙂 ako znasa ockovanie? to plavanie ti zavidim. my nemozeme, kvoli Damianovim uskam.
Ako pokracujete s domcekom? My uz mame doma aj vianocnu vyzdobu. Tak sa tesim vianocnej atmosfere.

rybca
18. dec 2009

prve 2 razy v pohode, ziadna teplota, trosicku plac pri pichani, a mala hrcka par dni...🙂
to je skoda, ze nemozete plavat, je to fantasticka vec....🙂

zajtra dufam dorobime kachlicky, skrinky uz som poskladala a do niektorych uz aj supliky nainstalovala, takze po kachlickach to uz pojde rychlo, a potom rychlo piect, upratovat, vyzdobovat..🙂 zatial len chodime po uliciach a okukavame vyzdobu susedov..🙂

cestovatelkaandrea
18. dec 2009

ty si teda riadna sikulka. mna tiez bavi skladat skrinky, policky a tak.

no s tym plavanim je to fakt smola, lebo Damian ma strasne rad vodu. Doma ho z vanicky dostat ??? To je s riadnym revom zakazdym.

i.n.g.a
31. dec 2009

Vsetko najlepsie v Novom roku 2010 !!!
Zdravie,stastie,lasku a nech deti a partneri posluchaju ako maju

😀

cestovatelkaandrea
4. jan 2010

Tiez prajem vsetko naj v Novom roku 2010 😉

miriamp
8. jan 2010

ahojte babeny,

mam prosbu aspon na jednu z vas,ktora ste tu vydata za holandana.
planujem sa vydat,mozno i v kratkom case,no do porodu to asi nechame tak.
rada by som vedela,co vsetko treba po vydaji tu a za aky kratky/dlhy cas vybavit,pomenit,a kde.
ake papiere,stemple,preklady.....a postup.....
ak prip.treba na slovensku papiere zmenit,ci mi to mozu aj nasi alebo sestra.
uz teraz ma boli hlava ked si na to pomyslim,lebo mi stacilo ked som malemu vybavovala rodny list,prispevky.....

pekny vikend.

slavkah
9. jan 2010

Ahoj,

rada bych se k vam pridala, jsem v Hol. 3 roky, mam holandana a ted cekame prvni mimi 🙂 Ziju pobliz mesta Doetinchem (Gelderland).

krista
9. jan 2010

slavkah • snž • 6. leden 2010 ve 13:39
Nekdo kdo zije v Holandsku? Mam tu same bezdetne a netehotne kamaradky ... rada bych se podelila o rady , zkusenosti.

slavkah
9. jan 2010

ahoj Kristo, kde a jak dlouho zijes v Holandsku? Ja deti jeste nemam , ale jsem tehotna a vsechny me kamaradky jsou taky netehotne a bezdetne.