Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

rybca
7. sep 2015

@lenkabell som ti chcela napisat, ze tam jedna mamicka byva, tiez hlada kamosku odtial, ked mi to doslo...🙂 vitaj..🙂

suz2
8. sep 2015

zienky ahojte, ja uz neviem, kam sa obratit. moj bratranec odisiel za pracou do Holandska ( ma 19r), lenze nejak mu t nevyslo a teraz je v Amsterdame, nema ubytko, ani pracu... prosim vas, neviete poradit, ci je tam nejake miesto, kde sa da zohnat praca, alebo aspon nejaky bar kam chodia slovaci a cesi, aby aspon mal s kym pokecat??? dakujem, budem vdacna za kazdu radu

rybca
8. sep 2015

@suz2 na tvoje otazky odpovedat neviem, ale ak je na FB, nech si najde skupinu/y Slovaci, Cesi v Holandsku (je ich niekolko) a tam nech sa popyta, v Amsterdame je urcite vela nasincov, mohol by sa najst niekto kto mu pomoze, aspon s tym ubytkom a pokecom pri pivku.

suz2
8. sep 2015

@rybca dakujem. skusala som poziadat o zaradenie do skupiny, tak snad ma tam niekto zaradi, bo uz cakam par dni 🙂 neviem, aka je mentalita Holandanov, ale ked som ja takto dopadla vUSA, tak som doslova chodila od brany k brane a pytala sa, ci nemaju nejaku pracu...a podarilo sa mi po 4 dnoch najst si robotu. myslis, ze by takymto stylom pochodil aj u Holandanov? dakujem

rybca
8. sep 2015

@suz2 tak to netusim...🙂

ajana1
8. sep 2015

skus niektoru z tychto skupin. dost cast tam ponukaju ubytovanie a aj pracu

https://www.facebook.com/groups/CZSKNL/
https://www.facebook.com/holandsko?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/143467625698781/

v Amsterdame je aj slovak pub (sice ho uz nevlastni slovak) kde sa vacsinou cez vikend vsetci zchadzaju.
http://www.hetwapenvanlonden.nl/

mevrouw
9. sep 2015

Dobry večer, je tu nejaká mamina čo rodila v Holandsku? 🙂

cestovatelkaandrea
9. sep 2015

@mevrouw ahoj ja, co potrebujes vediet?

mevrouw
9. sep 2015

ahoj, no v podstate všetko. 😀 pred tyzdnom som zistila, že som v tom a chcela by som rodiť tu. Bola som pri doktorke, len tá mi dokopy nepovedala nič, len čo mám čo môžem a čo nemôžem..dala mi kartičku s kontaktom verloskundigen a dovidenia. žiadne vyšetrenie, nič. Ako to tu vlastne funguje? 😒 vopred dakujem za informacie

ervenka
10. sep 2015

@mevrouw joooj, priprav sa na to, ze pokial nemate nejaku horobu v rodine- tipu cysticka fibroza- tak ta na speci vysetrenie neposlu. zavolaj verlos. ona ti povie, ze prve stretnutie budes mat but v 7-8tt alebo az v 12tt. Pri prvom tehu mi povedali "az do 12tt musit robit tak ako keby si nebola tehotna, zivot ide dalej. A keby sa nieco stalo do 12tt to zachranovat a udrziavat nebudeme". Vsetky Slovenky, kt. rodia v zahranici NEmaju narok na porodne z SVK a NL "porodne" nepozna. 😉

ikke
10. sep 2015

@mevrouw tehotenstvo nie je choroba, takze pokial nemas problemy, nepatri do ruk lekara. Tehotenstvom ta bude sprevadzat porodna asistentka (verloskundige), ktora ti bude asistovat aj pri porode. Takze sa s nou co najskor skontaktuj, onati povieviac. Neskor v tehotenstve hlavne nezabudni zariadit kraamzorg, lebo aj ak budes rodit v nemocnici, ziadne tyzdnove vylihovanie v spitali sa tu nekona 😉 teda samozrejme, ak nie su problemy

cestovatelkaandrea
10. sep 2015

@ervenka ale ved to tak strasidelne neopisuj. ja som mala tu cest zazit moje prve tyzdne tehu s Damcom na SR a teda obdivujem zeny ak rodia tam. krvacala som od piateho tyzdna a to ako sa ku mne spravali na pohotovosti a celkovo u gynekologa.... tichy uzas." pani o nic nejde, ved ak nahodou potratite, posnazite sa a budete mat dalsie." a taktiez nic ine okrem kludoveho rezimu neodporucili na krvacanie, len zbytocne nastrasili, ze pravdepodobne potratitm a podobne zvasty.... tu v NL ked som bola na zaciatku tehu s Kilianom a zacala som krvacat, tak ma verslos. hned v ten den zobrala na sono, upokojila ma a tiez mi prikazala klud. hlavne som mala pocit, ze nie som kus masa ale normalna zena, ktora caka dieta a tak sa tu ku mne spravali. aj pocas porodov... takze mna by nikto nedostal rodit na SR

cestovatelkaandrea
10. sep 2015

@mevrouw hlavne sa musis prestat riadit podla slovenskych postupov.... rodinny lekar ta automaticky posle za porodnou sestrou - verloskudige a ta ta ma na starosti cele tehu ak nemas zdravotne problemy. ja som sa musela objednat hned ako som zistila, ze som tehu, lebo potom v 8tyzdni robia u nas prve sono, ci babatku bije srdiecko a nejedna sa o mimomaternicove tehotenstvo. potom ides na dalsie vysetrenie az o 4 tyzdne v 12tt a vtedy robia dalsie sono, na urcenie predbezneho datumu porodu. ak by si nahodou krvacala alebo mala ine problemy, treba hned volat. u nas robia hned kontrolne sono, ci je vsetko v poriadku. ak si to dobre pamatam tak do 24tt chodis na kotrolu kazde 4t a potom do 36tt kazde 3t apotom musis chodit na kontrolu kazdy tyzden. ak ocakavas nejake vnutorne vysetrenie, tak na to zabudni. zo zasady ho tu nerobia, lebo su tu toho nazoru, ze cim viac sa zena vysetruje zvnutra, tym skor hrozi zavedenie infekcie a predcasne otvaranie krcka. mne osobne to mimoriadne vyhovovalo, ze ma takto nevysetrovali, lebo ked mi toto robili na SR, vzdy sa ku mne spravali s prepacenim ako ku prasatu. v tvojom veku pravdepodobne budes chciet vsetky vysetrenia ohladne genetickych chorob, DS a tak.... vsetko tu robia, len sa musis tvoje verloskundige popytat. ako pise ikke, tak si vybav aj kraamzorg najneskor do 24tt aby ta vedeli dobre naplanovat v ich zozname. je to taka setra, ktora sa o teba stara doma po porode 8h denne. ak rodis v nemocnici a nie doma (tu sa dost rodi doma) tak cakaj ze 3 hod po porode ides domov ak nemas problemy po porode alebo si nemala CS. prajem prijemne tehulkovanie a ak mas dalsie otazky, tak sa pytaj.

ervenka
10. sep 2015

@cestovatelkaandrea vies co, dufam,ze ja nikdy v zivote neuvidim verlos. ku ktorej patrim. S prepacenim krava sprosta, v daka jej "opatere" mam dozivotne nasledky. A tretie tehu v ziadnom pripade neprichadza do uvahy. Ijskonijn. napr. odmietla mi dat v 12tt potvrdenie,ze som tehu, napriek tomu, ze ako postarka som sa natahovala s 20kg postovymi vracami. A vobec mi nepomohla,ked som od nej ziadala list pre bedrijfarts Bol pri tom mm,ked mi do oci povedala,ze az do 16tt mam robit uplne normalne. (ved som tu pisala,ze som mala zaseknute nervy v krizoch. KEd som jej to hovorila- dat hoort bij. A ze ona ma dalej ku gyn, alebo ku fyzio neposle. A mam robit az do 34 tt. Och ano, kracat 3 hodky bez oddychu s ditkom, ktore je ingedaalt od 30tt. A ona bola tak nizko, ze mi ani foto zo sono nemohli robit) ONA rozhodovala o mojich liekoch na stitnu zlazu, zaujimave,ze pani z CZ mi povedala,ze je protizakonne,aby verlos. prepisovala, rozhodovala o liekoch. To moze huisik, alebo gyn. alebo internist. DAkujem pekne za taku starostlivost! Hlavne, ked som musla kvoli stitnej cakat cca 3 r., aby som mohla byt tehu.) 2 staznosti na nu sme napisali... A mm inak kludas im tiez vynadal. Stazovali sa na nu aj ine zeny. Komentar od nasej huisice- "Heel stom, zeg." Lenze smola, maju tu monopol... Takze sa najdu aj dobre verlos. a aj uplne kravy. JEdine, co bolo fajn- samotny porod.
To, co pisem mam na zaklade svojich osobnych skusonostiach. 🙄

ikke
10. sep 2015

@ervenka akoze verlos "ku ktorej patrim"? Ved verlos si mozes vybrat

ervenka
10. sep 2015

@cestovatelkaandrea mimochodom, ja som nepisala o porode samotnom, ale o starostlivosti. pred porodom.

ervenka
10. sep 2015

@ikke tu do nasej dedinky chodi len jedna. Takto praktijk je rozdelena na timy, kazdy ma svoju oblast. Chcela som verlos., kt. som mala pri prvom tehu- smola, robi v inej oblasti, takze ju nemozem mat ani keby som sa na hlavu postavila.

ikke
10. sep 2015

@ervenka ale mohla si ist do inej praktijk, napr v meste. Do nasej 15-tis. dediny v case mojich tehotenstiev chodili verlos iba k rodiacim zenam. Vsetky ostatne sme chodili k verlos min. 6 km, niektore na bicykli

ervenka
10. sep 2015

@ikke a ktore z tych, co ficali na biku robili fyzicky narocnu robotu? hmmm ano do mesta, a ako som sa do mesta mala dostat, ked som chodit nevladala? JAsne, ja+ drobec v kociku prestupovat 2x busom, lebo pomoci od svokry som sa nedockala. Na bicykel som mohla zabudnut od cca 20tt. 1, bola zima 2, nedokazala som fyzicky sa na bike vystverat. cely december som bola chora, konecne 5.1. som dostala ant. od huisika. Niektore prejdu kazdym tehu tralalla a niekore vycerpava kazde tehu viac a viac. A nie, tehu nie je choroba... podozrenie na zapal trojklanneho nervu, natiahnute triesla, nefunkcna stitna, to tiez ze "dat hoord bij"?

cestovatelkaandrea
10. sep 2015

@ervenka hlavne kluuuud.... ja som ta nechcela vytocit... verloskundige si si mohla vybrat aku len chces. nie je to tak, ze musis chodit len k danej o ktorej si pisala. ja som si svoju vybrala a nebol s tym ziaden problem. a list pre bedrajsfaarts mne tiez nepisala verloskundige. mna k nemu poslal zamestanavatel sam a on ma prezrela porozpraval sa so mnou a sam napisal zamestnavatelovi, ze musim robit menej. takze s tym verlos v mojom pripade nemala vobec nic spolocne.
ja som pisala len o starostlivosti pred porodom viacmenej tiez. kebyze pisem o porode... nerodi tu nikto... tiez nechcem uz tretie... po traume z druheho porodu, vdaka chybe verlos asistentky pri vysetreniach.

ervenka
10. sep 2015

@cestovatelkaandrea ja som kludna.Len nemam rada, ked sa vseeeeetci tvaria, ake su verlos. vsade schopne, ochotne, starostlive, pomaly svate, ked mam inu skusenost.2x.
UZ som hore pisala,ze som chcela inu, ale nedali mi ju. lebo PATRIM ku inemu timu a sem chodi len JEDNA verlos. Ale ked mi neverite, mne je to jedno. Viem, co som pocula. 🙄
V liste/emali sam arts poziadal o presne udaje o mne, aj o kopiu tehu zaznamov. A nie, verlos. mi nechcela dat ani to- ved na co mi to bude. Este dobre,ze bol mm pri tom. Aspon mi vytlacila zaznamy z poradni. Zaujimave, ze napr. huisik prise aj list, aj s odporucanim. Ale jasne, verlos. nie je huisik. LEnze ona ma posielat ku gyn. ked sa nieco vyskutne. A mna nieeeeee, alles hoord bij. 🙄

cestovatelkaandrea
10. sep 2015

@ervenka tak teraz som fakt dost prekvapena, lebo u mna to z verlos islo v pohode, chces inu? nech sa paci, tak si za nou chod... aspon takto to funguje u nas.
a tie papiere tiez nikto nevyzadoval. doktor nechcel nic od verlos... stacilo mu, ze ma vidi a rozprava sa so mnou. este mi povedal, ze im dost zalezi na tom, aby tehotne zeny boli v pohode, kvoli babatku... takze tot moja skusenost.
tehotenstvo fakt nie je choroba. viac ako 75% zien nema ziadne problemy v tehu alebo len mierne. bohuzial ty patris k tym, ktore si to museli dost pretrpet tak ako aj ja moje druhe tehu.
take extremne zle skusenost s verlos som nepocula od vsetkych mojich kamaratiek co tu mam v NL. vzdy ked niekto bol velmi slaby doktor, ci uz huisik alebo zubar, vdaka ludom musel odist z nasej dediny.

ikke
10. sep 2015

@ervenka problem podla mna bol, ze si ziadala inu verlos v ramci tej istej praktijk. To oni naozaj mozu mat rozdelene kvoli lepsej dostupnosti. Ale kludne si mohla ist do inej praktijk, len teda, ako vravi riaditel nasej skoly, ty si vyberala nohami - teda najlahsie dostupnu. Osobne by som pri takychto problemoch asi radsej 2x prestupovala s kocikom

ervenka
10. sep 2015

@cestovatelkaandrea ja mam presne opacne- huisik super, zubar tiez.

ervenka
10. sep 2015

@ikke zlata moja, trosku viac empatie by ti nezaskodilo. A mudre poznamky si necha pre tie, ktore este nerodili v NL a NEmaju ziadnu skusenost. Pisala som, ze som ku koncu uz nemohla chodit! Ako som mala este aj s kocikom? Citaj pekne s porozumenim. 🙄 🙄 🙄 😠 (ked to uz mam tak napisat) ked som bola tehu, bola tu len JEDNA praktijk!!! Az ked som bola v polovici tehu, otvorila sa druha. ta tiez nestoji za vela. NAvyse so ST. Elizabeth v T. ma hlavnu zmluvu livive. A vobec nemusis ma o niecom presviedcat, ze to bolo/ mohlo byt inak ked som nemala na vyber. Viem cim som si presla a za vsetkym, co som napisala si pevne stojim. Dobry vecer, dobru noc. The End.

cestovatelkaandrea
10. sep 2015

@ervenka tak aspon to... ked si spomeniem na to, ze ma zubna chirurgicka v nemocke takmer predavkovala anestezou a nasledne takmer zadrhla vyrhnutym zubom mudrosti... no tichy uzas. 😖

mevrouw
10. sep 2015

@cestovatelkaandrea dakujem krasne za podrobnu odpoved..no zajtra jej budem volat, pretoze som uz v 7 tyzdni..netusim ake postupy su na Sk a ani necakam ziadne prispevky alebo podpory zo Slovenska lebo hned po skole som odisla pracovat sem. Preto tu chcem aj ostať. To ze sa tu nerobia vnutorne vysetrenia mi tiez celkom vyhovuje :D Ziadne choroby v rodine ani dedičné nemáme, tak snad bude vsetko OK. snad sa vykokcem do telefonu co chcem 😀 dakujem este raz 🙂))))

mevrouw
10. sep 2015

ešte by som možno dodala, že rodit by som chcela doma.. a to potom ta pani ako dlho sa o nas stara? materska je tu tusim 12 tyzdnov, potom treba hladat opatrovatelku. toho sa celkom bojim lebo kolegina vyplakava ake su drahe..a to je holandanka tak snad to zvladneme aj financne.

ikke
10. sep 2015

@ervenka dovi dopo, ja sa s tebou hadat nepotrebujem 😠 🙄

ajana1
11. sep 2015

@mevrouw matersku mas 16 tyzdnov plne platenu zamestnavatelom s tym ze sa mozes rozhodnut ci pojdes na matersku od 6 do 4 tyzdnov pred terminom. Vzdy musis zostat na materskej 10 tyzdnov po porode tak ak napriklad pojdes na matersku 6 tyzdnov pred a 10 dni prenasas tak o tych 10 dni budes mat dlhsiu matersku. Potom mas narok na ouderschapverlof co je neplatene volno zo zamestnania s tym ze si to mozes rozlozit na urcite bloky. Bud budes pracovat o den alebo dva menej pripadne si to vezmes v celku aby si bola dlhsie s miminkom. Nas maly chodi do skolky s tym ze na vracaju cast dani takze sa to da zvladnut. Nezabudaj ze nemame deti aby sme boli bohati. Oni ten "nedostatok" penazi vynahradia inym sposobom. Hlavne ked zacnete nakupovat vybavicku tak s rozumom a nedajte sa nalakat vsetkymi ponukami a vsetkym co "urcite potrebujete a nezaobidete sa bez".