Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

erique12
7. mar 2012

ahojte zienky, hlasim sa po dlhsom case. mame sa dobre, rastieme ako z vody, amelie ma uz 2.5 mesiaca. do prace nastupjem az v auguste, cize budem mat "dlhu"matersku, kazdy tu oci vyvaluje, ze tak dlhoooo, az sa potom z toho previnilo citim, ze si chcem to materstvo uzit.... na slovensku zase kazdy vyvaluje oci, ze tak skorooo? ze krkavcia matka..... ten rozdiel medzi mentalitami je fakt velky... ale nevadi..

chcem sa opytat tuna skusenejsich, kojim na plny uvazok, tu su moderne tie odsavacky, ako ste to kombinovali potom s nastupom do prace? ja sice idem az v auguste, ale napr.v aprili nas caka svadba a rozlucka so slobodou a fakt neviem, ako to vymyslim s kojenim, odsavacku nemam a zvazujem ci mi ju fakt treba... UM moc davat nechcem, jednak je to drahe jak svina a potom najlepsie je predsa len materske mlieko..
ako dlho ste kojili popri praci a odsavali?
ako to odsavanie vlastne funguje? kamoska mi hovorila, ze si odsajem, ked by som mala kojit a namiesto toho dieta dostane UM..

ervenka
7. mar 2012

Dakujem za podporu a uklludnenie. Dnes prave oslavujeme 6 mesiacov, a nas kratuch tu tancuje breakdance- otocky z chrbtika na brusko a spat, toci sa ako rucicky na hodinach. 😀

zajaciq
7. mar 2012

@erique12 ahoj, ak dobre pocitam, v auguste bude mat mala Amelie uz 8 mesiacov, tj 2. mesiac prikrmov, cize 2 prikrmy na den, plus pomaly ju mozes od pol roka ucit na poharik s naustkom s vodickou. Tie prikrmy budu zvacsia zeleninovo-masovo-ovocne, uvidis, mozno uz aj zltok, neskor aj lepkove veci prve piskoty ( niekore slovenske su bezlepkove z kukuricnej muky). ja mam doma 2x pouzitu elektricku AVENTku, asi top z top co sa odsavaciek tyka. POuzila som ju v porodnici, ked sa mi naliali na 4. prsniky a potom este raz skusobne doma, ked som si povinne ako kazda chcela odsat mliecko do zasoby do mraznicky.. ale kedze som bola stale s malou, to mliecko som nakoniec vyhodila. V kazdom pripade velmi by som sa do odsavania nehrnula, vysvetlim ti preco. Momentalne mas to kojenie este velmi krehke, o chvilu pridu rastove sprinty, babatko bude viac pytat, potom sa to upokoji.. mozno si to uz zazila. Ak do toho zacnes odsavat, produkcia sa ti zvysi, ale moze to mat za dosledok,ze bude rychlejsi tok, na aky je mala zvyknuta a zacne ti bojkotovat prsnik, alebo sa mlieckom bude dusit, atd. Pokial nemusis, neodsavaj. Ak na to pride, ze naozaj budes od Amelie prec a bude sa o nu starat niekto iny, tak moze jej uz ponuknut prikrm, pripadne si nacerstvo odsajes den predtym vacsiu davku a ponukne jej ta osoba mliecko bud cez poharik s naustkom alebo flaska ked uz to inac nepojde ( da sa aj cez lyzicku alebo priamo by pila z boku poharika). Co sa svadby tyka v aprili, tak to nemozes mat malu pri sebe, ci ako? pokial ti nepyta nejak extremne casto, tak 2-3 hod by mohla bez teba vydrzat, ci? Nepoznam okolnosti, ale az na to pride, stale si mozes odsat a niekto ju na tych par hodin moze dokrmit. UM by som neriesila urcite, ved pokial kojis, mala by ti ho aj tak odmietala. Ideme o tyzden na SK, mohla by som ti priniest tu moju odsavacku, ak bude vyhovovat, mozes si ju pozicat/odkupit. 😝 Ja som kvoli skole bola bez malej po jej roku aj 2-4 dni a stale sme sa ku kojeniu vratili, ten cas proste mliecko nedostala, ale to uz sa dalo vselico vymysliet s prikrmami, to jo.. ved mi zavolaj ked niecomu nerozumies, ja ti spravim laktacnu prednasku 😀 a mozno aj Aurorka, ta nas uz dojci aj babiky

cestovatelkaandrea
7. mar 2012

@erique12 ahojky super, ze pekne rastiete. no mas fakt dlhu matersku 😉 ale uzivaj si to, ked mas taku moznost. ja by som taku tiez brala. ale ked si vezmem ze budem robit len tri dni v tyzni od noveho roku, tak sa to da.
co sa tyka odsavania tak to poznam velmi dobre. odsavala som mliecko Damianovi 9 mesiacov. Ak planujes odsavat len prilezitostne tak ti staci rucna od Aventu. Je fakt super a odsava rychlejsie ako elektricka. Ja mam aj elektricku lebo po troch mesiacoch odsavania na manualnej mi odisla ruka. Tak som si dopriala luxus elektrickej. Ked pojdes do prace az v auguste tak to budespotrebovat odsavat tak maximalne raz-dva krat za den, tak by ti mala stacit fakt ta manualna. A je aj super na take prilezitostne akcie. Nie si zavisla od zasuvky na elektriku. Ale pokial nemusis odsavat, tak normalne koj a odsavaj iba ak musis. Ja som jednoducho po nastupe do prace nemohla kojit drobca v skolke pocas prace, tak preto som odsavala. Preto je aj dobre, ze si tak dlho doma, lebo ked pojdes do prace tak Amelia uz bude dost velka, ze cez den jej budu moct dat v skolke aj ovocie, alebo chlebik, jogurtik, susienku alebo ryzovu vaflu a mlieckom uz len dokrmia ak bude treba.

cestovatelkaandrea
7. mar 2012

@vever1 vsak to je jasne, ze to je vec vkusu. Ja si len hovorim, ze dieta ma vyzerat ako dieta a nerobit ho predcasne dospelym.
Inak co sa tyka ruzovej, tak tu ani ja nemusim. Ak by sme mali dievca, tak ma v satniku vsetky farby ale ruzovu asi nie. 😎

ikke
7. mar 2012

@erique12 suhlasim s babami ohladne odsavania, v auguste uz mozno ani odsavacku nebudes potrebovat, mozno jej bude stacit ranne a vecerne kojenie, resp. ranne + 2x vecer, poznam vela takych deti 😉
a tiez mam jednu rucnu aventku, takmer nepouzivanu, kedze u mna odsavanie nefungovalo 😝

ikke
7. mar 2012

@cestovatelkaandrea @vever1 naaahodou, ruzova v kombinacii so zelenou je uplne super. a lila fialova s modrou... uz v hlave kombinujem chlapcensku vybavicku s ultra dievcenskymi motivmi 😀 ale tie ciganske kikiriki kvietky mi ani k tym olivovo zelenym nohaviciam nejdu... 😝

vever1
7. mar 2012

@erique12 no tak ja poznam odsavanie tiez velmi dobre. do prace som musela nastupit po 3 mesiacoch. aj som vtedy v robote najskor odsava 3x ale po tt som prisla na to ze 2x mi tiez staci. a mala som aventku elektricku ale ja tu vobec neodporucujem. ja som odsavala 3x do tt 2x a mne sa prva pokazila po mesiaci a druha po 3tt a pritom som s nou nic nerobila ako som nemala. zakazdym mi ju pekne vymenili a nakoniec som sa rozhodla pre rucnu a zvykla som si 😉 no a to je somarina ze ty si odsajes a das dietatu UM. ved naco si potom odsavas? ja som mliecko davala do ladnicky. zmrazovala som si ho v sackoch na lad a vzdy som vedela potom kolko kociek mam davat do flasky ked isiel rano sven do jasliciek alebo ku svokrovcom. som mu nachystala 3 flasky, oni si to dali do ladnicky a postupne sa im to rozmrazilo a bolo 🙂 a tak sme fungovali 3 mesiace. nas maly nemal ziaden problem s flaskou a ani s kojenim, takze u nas to bolo uplne v pohode 😀 ja som kojila 6,5 mesiaca potom som skoncila a sven dopapkal vsetko mliecko v mrazaku co som mala namrazene a takze bol plne kojeny 7 mesiacov. skoncila som z viacerych dovodov ale keby som ich nemala tak kojim a odsavam urcite dlhsie. mne to veru problem nerobilo 😉 no a ty ked pojdes az v auguste do prace tak to uz bude v pohode. to mozes odsavat len 1x alebo mozno nebudes musiet. nas napriklad este stale pije mliecko 3x za dne takze si mozes odsat a moze to mat mala na obed 😉

erique12
8. mar 2012

@zajaciq
ahoj, dakujem za vyklad🙂 na svadbe bude amelie s nami, jasne, len s tou rozluckou, planuju pre kamaratku poobednajsi workshop v DH, cize mozno budem dlhsie prec ako 3 hodky, viac nez pravdepodobne..
cize to si potom ako odsajem pre ten ucel?

@cestovatelkaandrea
@ikke
@vever1
ahojte, dakuejm za rady, dobre ze som sa sem pre radu obratila🙂 predsa len, mate najlepsie skusenosti. ako vidim, odporucate rucnu odsavacku, cize som uz aj ja k nej naklonena a fakt na take ucely, ze napriklad by som isla poobede nieco vybavit, a malu by postrazila suseda alebo drahy, atd. alebo mozno by som si vysla aj na cely den - napr.do SPA 🙂))) ked si budem odsavat niekde "vonku", ako to potom uskladnim? nemala by som mlieko dat hned do chladnicky alebo do mrazaku?
a ako sa potom ohrieva mliecko? mam uplne primitivne otazky ..... 😀

cestovatelkaandrea
8. mar 2012

@erique12 ja som odsala mliecko a dala do ladnicky v tych avent dozickach. v ladnicke som nechala mliecko max. 24 hod. ked som mala vela mliecka tak sup s nim do mrazaku a ked som mala krizu, ze Damian potreboval viac a ja som sa musela rozbehnut s mliekom, tak pomohlo prave na tie dva dni to mliecko z mrazaku. V mrazaku som ho mala max. 6 mesiacov. Ked budes niekde vonku a nebudes moct dat mliecko Amelii, bohuzial ho budes musiet vyliat. Jedine, ze by si so sebou nosila v aute prenosnu ladnicku, ktoru by si zapojila v aute aby stale chladila. Ale s tym by som moc tiez neriskovala.
Ked sme brali rano drobca do skolky, tak som im dala do plastovej nadoby tri dozicky odstriekaneho mliecka cca 200ml a to mu od 8-17 stacilo. Ked som isla krmit odstriekanym mlieckom, tak som ho preliala do flasky a flasku som ohrievala v hrcni s prevarenou vodou. Nikdy som mliecko nedavala do mikrovlnky.

cestovatelkaandrea
8. mar 2012

@ikke ja ruzovu neznasam od detstva, tak asi preto. mozno by som sa prekonala a nejake by som dcere kupila. Ale najprv by som asi popozerala do zasob po Damianovi, co by sa dalo pokombinovat s dievcenskymi vecami. Niekedy rozmyslam, ze dievcata mozu nosit aj tricko s autickami 😅 ked su ani nie rocne. No uvidime. Mozno budeme mat druheho kovboja a potom je problem vyrieseny.

erique12
8. mar 2012

@cestovatelkaandrea
ked vyberiem z mrazaku tak necham este odmrazit na pulte a potom to zohrejem? mame tusim aj taky pristroj odd aventu,co zohreje flasu na pozadovanu teplotu. mam doma od znamych 4 flasky avent, 125ml.. stacilo by mi toto na povedzme toho poldna?
a este otazka: kedy si mam odsavat do zasoby? aby mi teda pocas dna nechybalo. mam pocit, ze amelie nevytiahne este oba do prazdna, ale ked si to odsajem uplne, nebudem mat potom tu nadprodukciu?
och.. to je fakt veda, ani som netusila🙂

vever1
8. mar 2012

@erique12 mliecko sa moze v ladnicke skaldovat 2 dni. a v mrazaku sa mi zda ze len 3mesiace. Aspon ja som to tak nasla na nete. ja som si na kazdy sacok pisala kedy som ho tam vlozila a vyberala som podla najstarsieho datumu. a ako ti uz aj Andrejka napisala, ked si budes odsavat niekde vonku tak to by som tiez neriskovala a hned by som to vyliala. ono napriklad ak budes prec len 6 hodin to by si mala este vydrzat. aj ked uz budu take naliate ze ta budu boliet a mliecko uz bude striekat 😝 ja som tak raz urobila, ze sme sli von s kamosmi a vydrzala som 6 hodin ale potom sme uz domov museli ist lebo mi isli fakt prasknut. ale zas ja som potom bola zvyknuta ze som v noci uz nekojila lebo maly si pytal posledny krat o 11 a potom az o 6 rano takze moje telo si potom zvyklo 😉
my sme mliecko tiez zohrievali vo vode a v jaslickach maju na to pristroj. no a ono 125 nie je velka flaska. Ono sa to pocita podla vahy a kolko krat denne papa, musim kuknut na nete ale teraz uz nemam cas.... a potom vies kolko by asi mala papat, aj ked pri kojenych detoch nikdy nevies kolko si vytiahnu. ale aspon to mas potom take orientacne kolko jej asi mas nechat. 😉 no a ked si budes uplne vyprazdnovat prsniky tak ano sposobis si nadprodukciu. ale napriklad ked si musis urobit zasobu tak inu moznost ani nemas. telo sa rychlo prisposobi cize ak aj by si si na chvilu nadprodukciu sposobila tak sa to da do par dni do poriadku 😉

cestovatelkaandrea
8. mar 2012

@erique12
pozri co som nasla:
Spracovanie materského mlieka. Pre dieťatko je, prirodzene, najlepšie čerstvo odstriekané materské mlieko, pretože akýmkoľvek skladovaním, zmrazovaním a manipuláciou sa ničí časť živých buniek. Ak však konzumácia z rôznych dôvodov nie možná ihneď, treba materské mlieko náležitým spôsobom uskladniť.
Odporúčame pri každom odstriekavaní prvých 5 – 10 ml mlieka vyliať, aby nedošlo tiež k bakteriálnej kontaminácii. Každá fľaška má byť naplnená tak, aby nad mliekom bol stĺpec vzduchu cca 2,0 – 2,5 cm, nakoľko pri zmrazení dochádza k expanzii mlieka.
Skladovanie mlieka: Čerstvé mlieko môže byť skladované v chladničke pri + 2 až + 4 oC iba 24 hodín, potom ho treba vyliať, preto odporúčame viac postupov pri zbieraní materského mlieka: Prvá možnosť – matka odstrieka mlieko, napr. do polovice fľaše, a to uloží do chladničky (+ 4 oC). Pri nasledovnom odstriekaní ju naplní do – 2 cm od vrchu a uloží mlieko do výparníka (– 4 oC až 4 oC), alebo do mrazničky (–18 oC). Druhá možnosť – medzi odstriekaniami môže namiesto do chladničky dávať mlieko priamo do výparníka alebo do mrazničky a počas odstriekavania ho vybrať. A tretia možnosť – ak má matka veľa fľašiek a veľkú mrazničku, môže každú dávku odstriekať do inej fľašky a uložiť do mrazničky.
Treba zdôrazniť, že pri uskladňovaní v mrazničke má byť mlieko v samostatnom priestore, oddelene od ostatných potravín, uložené vzadu a čo najnižšie (tam je lepšie chladenie). Ani chladnička, ani mraznička sa nemajú často otvárať, aby sa zabránilo výkyvom teploty. Ak chcete mlieko skladovať dlhšie, treba vedieť, že zmrazené materské mlieko vo výparníku v chladničke (– 4 oC) sa musí použiť do 72 hodín. Materské mlieko uskladnené v mrazničke na – 20 oC sa môže použiť 2 – 3 mesiace.
Rozmrazovanie zmrazeného mlieka má byť veľmi šetrné. A to buď pomaly v chladničke pri teplote + 4 oC po dobu celých 24 hodín, alebo pri izbovej teplote 2 – 3 hodiny, prípadne vo vlažnej vode s teplotou maximálne 37 oC. Pred odliatím potrebného množstva vždy celý objem premiešame kývavým pohybom, aby sa všetky usadené častice rovnomerne rozptýlili. Rozmrazené mlieko uschováme v chladničke a použijeme do 24 hodín, nikdy nesmie byť opäť zmrazené.
Mlieko ohrievame pred kŕmením rýchlejšie pod tečúcou vodou, v teplom vodnom kúpeli alebo v ohrievači mliečnych dávok maximálne po dobu 15 – 20 minút. Jednotlivú ohriatu dávku treba minúť do 4 hodín, zbytky mlieka vo fľaši sa už nemôžu použiť. Na rozmrazovanie, ani na ohrievanie nikdy nesmieme použiť mikrovlnnú rúru!
Moja odpoveď je pomerne obšírna, nakoľko sa robí veľa chýb práve pri manipulácii s materským mliekom. Tieto rady sú určené mamičkám na spracovanie vlastného mliečka pre svoje vlastné dieťa.

Inak odsavat mliecko do zasoby by som robila, len ked mas viacej mlieka ako Amelie spotrebuje. Inak ti to netreba.Takze mojich 6 mesiacov zmrazeneho mlieka ako som ja robila zredukuj na 2-3 ako pisu na nete. Vidis aspon si oprasim vedomosti pri tebe aj ja.

jarunice
8. mar 2012

co to je ten BUMBU ??? 😀

ervenka
8. mar 2012

@jarunice Bumba je zlty klaun, podobna vecicka ako sesamstreet.
http://www.animaatjes.nl/plaatjes/bumba/

jarunice
8. mar 2012

@ervenka aha 🙂 jj něco mi to říká, myslim, že jsem to viděla na nějakým dětským jídle na obrázku 🙂

@erique12 no já ti moc fandim, jenom řeknu za sebe... já jsem chtěla chodit 2x do týdne cvičit a jít pak nakupovat atd., ale nějak se mi nedařilo, zkusila jsem odejít 2x a vždy jsem musela po max. 4 hodinách přijít, protože byl totálně hysterický, malý už od porodnice odmítal dudlíky v jakékoliv podobě, prostě ani silikon ani pryž ani žádný tvary protikolikový, kulatý, skosený, prostě nic ani dudlík ani lahvičku s mlíkem, utratila jsem hrozný prachy za všechny možný dudlíky a i když jsem ho nechala hladovět aby teda měl na lahvičku s mlíkem apetit,tak nic ... jen hysterický řev. Až v 6.měsíci kdy jsem začala s příkrmama, tak začal sem tam pít čaj z lahvičky. Do tý doby se mi nepodařilo dudlík dostat. Tak zkus si odstříkat a dát do lahvičky, jestli ti malá bude z lahvičky pít, aby jste si tu svatbu pěkně užili 😉 (jinak ten muj mrňous po 6.měs. začal pít z lahvičky, ale zmrazený a rozmrazený mlíko nikdy nevypil, jen z chladničky co bylo na jeden den spotřebu, tak to možná jen vyzkoušej, jestli jí bude chutnat..)

jarunice
8. mar 2012

@cestovatelkaandrea děkuji 🙂 tak v Xenose jsem našla 🙂 zkusim udělat 1. pokus mufinky s marcipánem a pak se uvidí, jestli zvládnu nějaký ten dortík. 🙂

cestovatelkaandrea
9. mar 2012

@jarunice mufinky aj ja rada robim so vselijakymi ozdobami. Normalne rozmyslam, ze si kupim formicku leziaceho babatka a ke sa nam narodi druhe babo, tak narobim so svokrou mufinky s babatkami pre kolegov 😎

vever1
9. mar 2012

@jarunice urcite zvladnes 😉 ved ked ja som zvladla 😀
@cestovatelkaandrea inac tu je moja torta na svenove narodeniny. nakoniec sa lod nekonala som na to nemala cas a ani naladu :P inac ja som tento krat robila s fondantom, sa s nim lepsie robi ako smarcipanom aleco mi vadilo, ze ked sme dali tortu na stol a cakali sme este pol hodku kym sme zacali krajat, tak uz bolo vidno ze ten fondant zmakol a zacalo sa to ako keby topit po stranach 😖 tak asi na budic rok prejdem zas k marcipanu 😉

vever1
9. mar 2012

@erique12
@cestovatelkaandrea no vidite aj ja si aspon ozrejmim, nasla som tu stranku co som aj ja z nej cerpala http://baby.jongegezinnen.nl/Voeding/Borstvoedi... a tam tiez je ze len 24 hodin v chladnicke. 😉 ja som si myslela ze som to uskladnovala az 2 dni ale ked som nad tym lepsie porozmyslala tak som prisla na to ze som to tiez len 24 hodin mala v ladnicke 😝 a na tejto holandskej stranke pisu ze si to mozes davat aj do sackov od ladu ako som to robila ja. ja som mala vela mlieka a ja by som to v tych aventackych kelimkoch veru mrazit nemohla lebo by som to nemala kde skladovat 😝 takze mne velmi pomohli tie sacky. a ja som mala taku tasku ako taku malu chladnicku a ked som sla domov z prace tak som si to vybrala z chladnicky a dala tam. a este som tam mala aj take mraziace elementy/ no a v pondelok co som odsala som dala v utorok babke nech svena nakrmi a v utorok som uz mrazila lebo do jasli chodil potom az vo stvrtok. a inac to zmrazene mlieko mne vzdy smrdelo a aaj inak chuti, ja som normalne to prve ajvyliala lebo som si mysela ze je pokazene. ale svenovi nastastie nerobilo problem vypit aj zmrazene mlieko takze som bola velmi rada, lebo fakt to bol humus 😝

vever1
9. mar 2012

@erique12 a este som ti nasla ten vypocet ked chces vediet kolko mliecka by asi mala mala vypit tak sa to pocita takto: ak ma napriklad 6kg tak 6x 150ml = 900ml za 24 hodin, toto potom podelis mnozstvom kojeni za den, cize ak ju kojis napriklad 6x tak 900/6 a tak by mala dostat okolo 150ml flasku mlieka. (tie 6 aby sa mi to lahsie pocitalo 😝)

cestovatelkaandrea
9. mar 2012

@vever1 sikula si. Opicka sa ti pekne podarila. Akurat si ma utvrdila v tom, ze ak budem robit tortu na biznis, tak v ziadnom pripade z fondatu. Inak by mi tortu otrepali o hlavu.

Co sa tyka toho mliecka. Tak ja som mala asi 30 kelinkov na mliecko. 12 od aventu a potom od Nuby take vacsie. Do tych som aj zamrazovala. Damianovi zamrazene mlieko chutilo. A aj mne 😖 . Nezbadala som, ze by nejak inak chutilo, len sa mi zdalo akesi redsie. aj ja mam taku prenosnu tasku, kde je zaizolovany priecinok na mliecko. Ale mliecko v nom ostalo chladne tak max. 2-3 hod. Potom uz bolo normalne na izbovej teplote. Takze ked sme sli niekam na vylet, odsavacka isla s nami a ja som odsala v aute, alebo som vonku prehodila cez seba deku a nikto nic nevidel.

rybca
10. mar 2012

@vever1 @cestovatelkaandrea fondan sa topil preto, lebo bol predtym v chladnicke a nezvladol teplotny rozdiel medzi chladnickou a miestnostou, orosil sa a od rosy zmakol, taketo torty treba davat na najteplejsie miesto v chladnicke, alebo vobec, poznam proficukrarku, ktora robi 10-12 tort tyzdenne a len z MMF, cize Marshmallow fondan a nema ziadne problemy, ale ona ma extra chladnicku na torty a prisposobenu teplote,

jarunice
11. mar 2012

@cestovatelkaandrea to je hezkej nápad s těma miminkama 😉
@rybca
@vever1 děkuji za užitečné rady, beru je na vědomí, příští víkend nějak vymyslim dort, tak se pak pochlubim, doufam... 😀 a ten fondan se dá taky koupit předpřipravený?

cestovatelkaandrea
12. mar 2012

@rybca ja som nemyslela, ze by som mala s tortou problem doma, ale viem, ze vela ludi ked si bere tortu tu v NL tak ju supne do ladnicky. Potom by mali problem ony(i) doma. ja ked som na SR tak tortu davame iba do spajze (komory), lebo tam je prijemne chladno. ale tu sa to asi moc neda, ked tu spajze nemaju 😀

inak ako bolo v Apeldoorne? my sme nakoniec nesli, lebo uz cely vikend ma boli sialene panva na lavej strane. ak to neprejde do zajtra, tak budem musiet ist k doktorovi lebo tento tyzden mam skusku na vodicak a chodit tam ako lazar tak neviem.

vever1
12. mar 2012

@jarunice ten fondant som kupila v xenoxe 😉

@rybca dobre vediet. tak mozno to este na buduci rok vyskusam lebo mne sa fakt lepsie pracuje s fondantom. krasne sa valkal a nelepil sa. len mam tiez ten problem, ze my tu tiez ziadnu spajzu nemame, takze torta musi byt v ladnicke 😖 no budem musiet este porozmyslat. ale vsak mam este rok cas 😉

erique12
12. mar 2012

@cestovatelkaandrea
ahojky tak ako? uz soferujes oficialne? 🙂

jarunice
13. mar 2012

@vever1 díky, tak já se tam ještě jednou vydám, a uvidím co se mi vyvede víc, jestli marcipán nebo fondant 🙂

cestovatelkaandrea
13. mar 2012

@erique12 v stvrtok mam opravny termin. dufam, ze na druhy krat im uz nic vadit nebude. od kolegov pocuvam, ze je to vzdy loteria,lebo kazdemu skusajucemu vadi nieco ine a nikdy nevies, ci jazdis podla jeho predstav alebo nie. jednemu vadi, ze sa pozeras casto do zrkadielok, podla druheho je to stale malo a pod. tak som zvedava. keby som chytila toho co som mala minule, tak by to bolo v pohode. Alebo toho co som mala na simulacii TTT, tak to by bolo tiez ok. moj jediny problem je, ze mi utekaju ruky na dialnici, ked chcem obiehat. snazim sa ruky drzat pevne ale tak 1x z 10 mi ruky ujdu a uz idem cez ciary 😀 uz sa ani nestresujem zo skusky, akosi som sa dostala do bodu, ze mi je to uz jedno.