Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
22. máj 2012

@ikke
@vever1
@lexxie_holandsko baby dik. ak sa mi to bude este do konca tyzdna objavovat tak casto ako doteraz tak jej zavolam. skusim viacej oddychovat po praci. na nete http://www.tehotenstvo.academy.sk/index.php?cli... som nasla ze v 23 tyzdni ich uz mozem citit ale asi nie tak casto ako ich mavam ja 😅 co som si vsimla tak ich mam hlavne vtedy ked mi je rano zle. to su vtedy aj dlhe a potom ked byvam unavena alebo sa vytocim pocas dna. momentalne to byva v praci castejsie 😀

cestovatelkaandrea
22. máj 2012

@vever1 tie tlaky poznam aj ja. preto vsade chodim na bike, lebo peso by som asi daleko nezasla. niekedy mam aj take pichanie ako keby na krcku a to ked mam, tak je to fakt neprijemne. to ani sedenie nepomaha. inak drobec sa mrvi ako akrobat. Ani Damian nebol taky aktivny. Normalne mi je vidiet pocas dna ako mi skace brucho a to som este len v 24 tyzndni 😀 nechcem vediet, co bude robit so mnou pred porodom.

cestovatelkaandrea
22. máj 2012

@lexxie_holandsko ja budem tiez euroviziu pozerat. som si na nete pozrela dnesnych semifinalistov a najviac sa mi lubila dievcina z Albanska, duo z Islandu a madarsky spevak. No ale uvidime ake to bude nazivo. Inak je tam strasne vela takych umelych "ciciek" ako napr. z Rumunska alebo Grecka 😝 😝 😝 Aj Slovensko tam ma zastupenie. Budem moct poslat hlas, lebo sme v semifinale spolu s holandanmi 😀 😀 😀 Ale to si budem musiet pozriet az vo stvrtok, ked bude druhe semifinalove kolo.

ervenka
22. máj 2012

@cestovatelkaandrea hej hej. nam "uz" prisla aj objednana svk vlajka. ;) vyvesim, ak vyhrame... ;) Sranda, ze Danko sa obcas zlakne, ked kychnem, ale ked som vyskakovala pocas hokeja,ze goool! tak to mu bolo smiesne. Rehotal sa zo mna.

cestovatelkaandrea
23. máj 2012

@ervenka no mozno buduci rok 😉 manzel vykrikol ked sme vyhrali s cechmi a Damian sa rozplakal. Strasne sa zlakol. Nechapal preco manzel tak krici od radosti. Ani vysvetlit si to nenechal.

ervenka
23. máj 2012

@cestovatelkaandrea chudatko Damian... Este dobre,ze uz je po hokeji. Ozaj, ako to ide v skolke? Polepsili sa ucky,ale im treba dat trochu na zadok? 😉

vever1
23. máj 2012

@cestovatelkaandrea no ja som vcera tiez kukala a najlepsi boli z Islandu, MOjmu muzovi sa samozrjeme pacila Grekyna vsak ako inac 😝 no a tie rusky no u mne veru nezabojovali ale moj muzo povedal ze sa dostanu daleko lebo su iny ako ostatni 😝

vcera mi volala kamoska ze jej dcery maju voeten, handen en mond ziekte a kedze sme s nimi boli celu sobotu a sven s tou mladsou spolu jedli puding jednou lyzickou tak sa uz tesim ze to bude mat aj on 😖 dnes som mu objavila na jazyku maly pluzgier 😖 a vraj to zacina na jazyku tak asi sme uz aj zacali. a to v piatok mame svadbu a sven tam mal niest prstene a v sobotu odchadzame s manzelovej roboty na predlzeny vikend do zahranicia (este stale nam sef nechce prezradit kde) tak teraz nevieme co ideme robit 😖 akurat to musi prist v tom najlepsom case 😖

ervenka
23. máj 2012

@vever1 svokrovci by nepostrazili? Asi by nebolo dobre s takou (podla wiki velmi nakazlivou) chorobou cestovat. davaj si na seba pozor, aby si nedostala aj ty. Ako dlho trva ta choroba, a ako dlho po nej este musite sediet doma? Davno sme sa nevideli. No dufam,ze pojdete niekde, kde nebude zemetrasenie- Taliansko, Grecko, Bulharsko tam uz bolo...

vever1
23. máj 2012

@ervenka no my mame ist bez svena na 3 dni a kedze na svadbe nie je nic zaistene pre deti a je to az v belgicku tak sme sa rozhodli ze po obrade svokrovci pridu po neho a ze im uz zostane az do utorka vecera kedy si ponho z roboty prideme, lebo v pondelok sa vraj mame vratit az neskoro vecer a v utorok aj tak chodi k nim na cely den. no ale uz ma depky chytaju ako to ja bez mojho milacika tak dlho zvladnem ☹ najviac som bola bez neho 2 noci a aj to som sa uz nevedela dockat kedy si ho postiskam 😖 no a problem je viac v tom, ze mi nechceme velmi chore dieta nechavat svokrovcom aby sa onho starali 😖 je to nase dieta a nie sme nazoru ze ked nieco ze ho odlozime aby me mali pokoj, ved vies ako to myslim 😖 no a ja ti ani neviem ci budeme musiet sediet doma, lebo ked choroba uz vypukne tak uz medzi tym ine deti nakazil, tak isto ako s kiahnami. tiez tu deti s kiahnami do skolky chodia. ale neviem sa dovolat do skolky aby som sa s nimi poradila ze co a ako, som tam uz 3x volala a nikto mi nedviha. asi su cely cas vonku a uzivaju si slniecko..........no a zatial to vyzera tak ze sa ide do Talianska 😝

cestovatelkaandrea
23. máj 2012

@ervenka v skolke to ide chvalabohu dobre. aj vidim nejaky progres, takze som rada.
teraz mame iny problem. vonku je teplo ako svina a oni s nimi chodia 2krat denne von. vecer ma chudak drobec alergicke reakcie bud zo slnka alebo z porastov v zahrade, kde sa hraju. o tom aky je spinavy od piesku, potu ani nehovorim. asi budeme musiet s nim zajst k lekarovi, ci by ho netestli na nejake alergie. vzdy to mava na jar, ked vybehnu prve horucavy.

cestovatelkaandrea
23. máj 2012

@vever1 aj mne sa ty Islandania najviac lubili. Dufam, ze vo finale sa im zadari. Zajtra tam bude spievat Smajda 😀 tak som zvedava co predvedie a ako dopadne. vlastne by som mu mohla poslat aj hlas, kedze sme spolu s holandami v semifinale 😀 😀 😀
neboj aj mojmu by sa ta grekyna lubila keby ju videl 😀 A s tymi ruskami je to fakt tak- ine- zaujimave 😀 😀

Chudatko Sven, dufam, ze ho to dlho trapit nebude. Ako dlho vlastne ta choroba trva? Inak my sme s manzelom co sa tyka drobcovych chorob presne rovnaki.
A doteraz som bola len jednu noc bez drobca a aj to som nevedela spat normalne. Prislo mi to take divne, ze spi u znamych a ja v nasej posteli a jeho nikde 😅

vever1
23. máj 2012

@cestovatelkaandrea inkubacna doba 3-6 dni a ked to prepukne tak tak tyzden max 10 dni 😖 no a ani mi nehovor ja uz par tt nespavam ked si pomyslim ze ho tak dlho nebuem vidiet ☹ ☹ ☹ ☹

vever1
23. máj 2012

baby a neviete mi poradit ako sa to vola po slovensky? lebo jedine co som nasla je ze slintacka ale tam nemas vyrazky na rukach a nohach.

ikke
23. máj 2012

@vever1 nasla som iba ze "choroba noh, ruk a ust" , dokonca jeden z linkov v sk google je na konika
https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/biele-pluzgieriky-na-prstekoch-stretli-ste-sa-s-tym/

lexxie_holandsko
23. máj 2012

ahoj, dneska je fakt hic, rano jsem byla u kamosky na kosmetice a zkysla jsem tam na 2 hod. Ted ma Edik posledni cast toho logopedickeho testu, tak snad dostaneme nejake vysledky pro ucitelku.
Jinak Eurovision, jak jsem predpokladala, vetsina statu dost hruza..Recko 😀 je kazdy rok stejne, daji tam hezkou babu s minisateckama, dotoho pop se sirtaky, nebo jak se to pise a je to..nechapu, jak s tim zabodujou..Ruske babicky se mi celkem libili, jak tam vytahovali z trouby ty kolacky 😀 a nejlepsi byla urcite albanka. Na tu hlasove nikdo nema, obavam se ale, ze to nevyhraje..Island se mi taky libil, ale uz je to vic komercni.
No jsem zvedava na ctvrtek..

Ja tu nasi Zuzu asi pretrhnu, jsem doma vyluxovala a ona si udelala z piskoviste bazen..nalila tam vodu a porad lita dovnitr a ven a je vsechno zas spinave, ted udelala z mokreho pisku piti pro mne a dosla si pro brcko, aby to tak faktv vypadalo 😀

peta111
23. máj 2012

Ahojte chcela by som sa opytat ci sa tu v nl pobera nejaky rodicovsky prispevok alebo nieco podobne

lexxie_holandsko
23. máj 2012

@peta111 tak tady jsou prispevky na deti, vyplaci se kvartalne. Krome toho, pokud nepracujes a partner ano, tak mas narok na heffingskorting, odpocet z dani, ale to je pres belastingsdienst. Jinak o jinych prispevcich nevim, holandska materska , pokud pracujes je myslim 16 tydnu..jinak asi nic.

peta111
23. máj 2012

a prispevok pri narodeni neni ziadny?

lexxie_holandsko
23. máj 2012

v Holandsku ne, ale snad bys mela mit narok ze Slovenska.

peta111
23. máj 2012

Skoro kazdy hovori ze po financnej stranke sa viac oplati rodit v Holandsku ale ked to tak citam tak sa mi to nezda az take vyhodne alebo sa mylim? 😒

ikke
24. máj 2012

@peta111 to, kde rodis, ma len malo spolocne s tym, ake peniaze dostanes 😉
po financnej stranke sa asi najviac oplati mat trvaly pobyt na slovensku, ked sa dieta narodi, lebo len vtedy dostanes slovenske "porodne". a ak nemas narok na slovensku matersku, tu dostanes detske pridavky (kindergebonden budget a kindertoeslag). alebo mozno sa da dostavat aj matersku zo slovenska (lebo ta je na matku) a pridavky na deti tu (lebo tie su na dieta), to neviem...
ale zas porod v nemocnici bez zdravotnych indikacii tu tiez nie je zadarmo, ale ak mas dobre oistenie, poistovna ti ho preplati. treba sa informovat v poistovni, kde mas zdravotne poistenie. na druhej strane netreba nikomu obalky strkat do vrecka a nemocnice su tu ovela prijemnejsie nez na slovensku 😉

ervenka
24. máj 2012

@peta111 Kto ti povedal, ze sa to viac oplati? ;) ako ti uz pisala lexxie_holandsko- tu nie je ziadne porodne. Ak mas trvaly pobyt na svk, tak si mozes poziadat. dalsie podminky su: aby sa dieta dozilo minimalne 28dni od narodenia, potvrdenie od gynekologa,ze si chodila od 4 mesiaca tehotenstva do poradne. Co sa tyka materskej zo SVK, tak ja som narok nemala. Mne prisiel ucet za porod v nemocnici cca 5800e. vsetko bolo zaplatene mojou nl zdrav. poistovnou. Neviem, aka ja dohoda medzi NL-SVK. Navyse, tu sa par hodin (pokial nerodis neskoro vecer, tak potom dalsie rano) ide pekne po porode domov, pokial nemas komplikacie, alebo cisar. Poporodna starostlivost= pani, ktora chodi ku tebe domov. Musis mat podstavce pod postel- vyska spodneho ramu postele musi byt minimalne 70cm od zeme, aby ta aspon pozrela. Nl zdravotna poistovna posiela balik s vecami, kt. zena potrebuje po porode, ale o podstavce si musis poziadat a prenajat si ich. A ta poporodna starostlivost tiez nie je zadarmo.
Pozitivny rozdiel je pristup- snazia sa ti pomoct, povzbudit s usmevom na tvari. A nerobia drahoty ak chces napr. epidural. Ale vsetko zalezi od tvojho zdrav. stavu.

ikke
24. máj 2012

@ervenka 5800??? nie 580? 😕 😅

cestovatelkaandrea
24. máj 2012

@ikke ja som mala fakturu ze nejakych 4500 euracov za porod v nemocnici 😉 ale to bolo tym, ze museli nastrihavat a pouzit vakuovu pupmu, museli ma zaplatat a musela som tam stravit celu noc, aj papat mi museli dat 😀 😀 😀 a robili estra vysetrenia na drobca, a mne po porode este Anti D injekciu. Nastastie to zaplatila poistovna, lebo som jednoducho musela ist rodit do nemocky. ono sa to akosi potom nazbieralo 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
24. máj 2012

@vever1 a ako sa dari Svenovi teraz? vyrazky sa rozsirili alebo este stale je to len v rozbehu? nie je to nebezpecne pre teba ako tehotnu?

ikke
24. máj 2012

@cestovatelkaandrea fiha, ja som prave hladala moju fakturu, ale nenasla som, ani na eigen risico z toho roku to nie je uvedene 😕

lexxie_holandsko
24. máj 2012

ahoj, teda dneska je hic, se musim preorientovat na leto, jako obvykle jsem nestihla zhubnout, takze budu v lete chodit kanalama..nebo mne chytne rapl jako vloni a budu 5x tydne sportovat, abych to po prijezdu do Holandska zase nabrala. 😖 Vcera jsem zapomnela na brachuv svatek, to je tim, ze tady nemam cesky kalendar.

Jinak s tim porodnym myslim problemy nedelaji i v pripade pobytu v cizine, snad na to ma narok kazda matka, pokud ma ceske obcanstvi..ale nevim presne. Rodicak ja ze zacatku dostavala, nahlasila jsem jim holandskou adresu a vse a podepsala, ze tu zadne takove prispevky nejsou. Kdyz sla dcera do skolky, tak jsem to odhlasila, ale to bylo driv, ted s tim snad delaji problemy a zalezi, kde matka s ditetem pobyva a ne kde ma trvaly pobyt..dokonce jsem cetla pripad, ze manzele byli nekde prechodne, snad jen rok a stejne jim to zastavili. No je v tom..alespon u nas..binec.

Teda ucet za porod v porodnici je sila 😕 To mne prijde fakt dost. Jak dlouho jste tam byli? Ja jsem dobrovolne rodila v porodnici, ale nakonec to byla nutnost, tak jsme neplatili nic..nevim, jestli zalezi na typu pojisteni.

ikke
24. máj 2012

@lexxie_holandsko jaaj, ved ja som nakoniec tiez nesla do nemocnice "dobrovolne", heh, uz som aj zabudla. asi preto nemam ucet... 😅

ervenka
24. máj 2012

@ikke pardon, asi som sa sekla, lebo pozerala som papiere, a tam bolo, ze starostlivost pocas tehotenstva+ porod.. Takze 5800 dokopy za vsetko. Ale aj tak sa mi to zda veeeeela..

ervenka
24. máj 2012

Mam jednu otazku- ako riesite deti v takychto palavach? Na nakup som isla teraz doobeda, kym nie je take teplo. Dalsia prechadzka bude po veceri. Danko mal len romprtie. nad kocikom som vystrela slnecnicek. Aby bol v akom-takom tieni.
Ked idete s detmi ku vode, resp. do vody, maju oblecene len obycajne tricko+kratsky, alebo uv-oblecenie- pripomina mi to neopren?
Podla mojej svokry, treba s ditkom ist von aj o 3poobede, lebo ditko potrebuje slnko a vlastne by som s nim mala byt vonku cely den.... Zla zla mama som.