Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
11. júl 2012

@ikke svokrovci by nepomohli, keby to na teba prislo az po 21vom?
ja som este ani nepremyslala ako to urobim pred porodom ja. Damian ide do skoly od 20. augusta a ak by som rodila pocas dna, tak ho tam bude musiet niekto zobrat. Mame tu sice priatelov, len momentalne neviem, kto by ho mohol zo skoly zobrat keby to tak bolo. Horsie by to bolo, keby som musela ist rodit v noci do nemocnice. To neviem co budeme robit potom.

ikke
11. júl 2012

@cestovatelkaandrea nie, svokrovci urcite nie, svokor budem rada, ak sa dozije toho, ze bude moct malu chvilu podrzat... najblizsie mam svagrinu, ktora ale musi dojst z amersfoortu a ktora ma polrocne dieta a je na psycho-tabletkach...

cestovatelkaandrea
11. júl 2012

@vever1 tak to mate pekne, Nemecko je podla mna pekna krajina na pozeranie. Lepsie ako sa teraz trepat na SR. No to prerabanie vam nezavidim. Mna by z toho tiez certi brali. Neda sa prenajat nejaka externa firma na to. Aj ked ja si myslim, ze by to manzel mohol zvladnut aj sam. Internet je plny navodov a ja sama by som sa do toho pustila.
My budeme musiet nieco podobne absolvovat v novembri alebo decembri ked dostaneme dom. Asi budeme musiet zavolat maminu na opatrovanie aby sme to s mm nejako zvladli.

cestovatelkaandrea
11. júl 2012

@ikke a mama zo SR by nemohla prist na nejake dva tyzdne na vykritie?
Inak ked uz pises o tej vzdialenosti z Amersfoortu, tak keby som nemala rizikove tehu, tak to som mohla dojst aj ja. Od Amersfoortu to mam len nejakych 5km.
Da sa na svagrinu spolahnut teraz ked ma problemy? Ci to by bolo len v pripade porodu?

vever1
11. júl 2012

@ikke no tak to ti nezavidim 😖 a nerozmyslala si ci by ta verloskundige nestripla ci ako sa to vola? aby si stihla porodit dovtedy co tu mas kamosku 😉

@cestovatelkaandrea no ono to vraj nie je take jednoduche ako to vyzera 😝 moj brasko tiez stierkoval steny u nich v dome ale sam povedal ze to bolo hrozne a ze by si na to uz netrufol 😖 ale prinajhorsom este tu ej svokor ktory to niekedy tiez robil, tak ak nikoho nezozenieme asi sa veru budeme musiet do toho pustit sami a potom len dufat ze to nepokakaju 😖 😝 no a s vasimi kamosmi sa neda dohodnut ze ked to na teba pride v noci ze donesiete damiana k nim?

ikke
11. júl 2012

@vever1 vcera este nebolo co stripovat
@cestovatelkaandrea mama zo SR tiez nie...
no nic, snad to aspon do toho dvadsiateho stihneme... 😉

cestovatelkaandrea
11. júl 2012

@vever1 moj mm ma s tym skusenost a nehovoril o tom ako o niecom co sa neda. tak mu verim. on ma uz ukecal na vela takych zaujimavych prac, takze hadam aj to stierkovanie zvladneme.
praveze mame k dispozicii viacej priatelov, len to budem moc riesit az ked to na mna pride. Ale predstava ze o 3 v noci volam kamaratom ma desi uz teraz, nakolko takmer vsetci z nich uz robia a rano by museli ist do prace. Ved nieco dovtedy vymyslime, hlavne sa musime priatelov popytat, ci by ho postrazili pocas porodu, keby bolo treba.

cestovatelkaandrea
11. júl 2012

@ikke to stripovanie je co? o niecom takom som este nepocula.

vever1
11. júl 2012

@cestovatelkaandrea tak nech pride k nam na brigadu 😀 ale ono je asi aj rozdiel v cloveku. moj nie je ziaden technicky typ. keby si ho videla niekedy, sa musim na nom az rehotat. napriklad ide zavesit dva obrazy a mali byt v jednej rovine a on isiel k stene z rozpazenymi rukami a dvoma ceruzkami a nakreslil si tam dve bodky a ked som sa spytala ze co to robi, ze to si znaci ze kde ide vrtat. vobec ziadne meranie aby to zavesil rovno, alebo proste ak sa mu nieco nedari tak to ej dobre a ja musim mat vsetko tip top a sa s tym doslova hram kym to nie je tak ako chcem. 😝

@ikke a preco este tam nebolo nic na stripovanie? ja ze to sa uz da v takomto tyzdni v pohode 😖

ervenka
11. júl 2012

asi sa inspiruju FB..... :P

ikke
11. júl 2012

@vever1 nie vzdy, aj ked na slovensku m.ozno ano, len sa potom necudujem, ze tu vsetci pisu, ako to otrasne boli 😝 ked nie je zrely krcok, moc tam toho nenamasiruju..

ikke
11. júl 2012

@cestovatelkaandrea na slovensku sa tomu hovori Hamiltonov hmat, je tu o tom aj tema 😉

cestovatelkaandrea
11. júl 2012

@ikke no akurat som si o tom precitala na internete a az mi zle ostalo. taketo nieco by som moc nechcela. radsej urob dohodu s bambulkou nech ide von co najskor

cestovatelkaandrea
11. júl 2012

@vever1 vies ze som nad tym rozmyslala. skoda len ze byvate daleko a budete to robit v dobe, ked ja budem uz asi na materskej a porod moze prist potom kedykolvek.

eri28
11. júl 2012

no caute maminy, ja mam taku otazku, myslela som si, ze ked sa mi narodi baby v holansku, ze je holandan, ale zevraj nie nacionality ma vzdy po mamine, nic proti slovensku, ale nezijem tam, a ani uz nechcem, neviete, kedy mam
baby prehlasit na gemente na holandana, ??? pred porodom, alebo staci po...
a dnes som sa bola pytat, este nie sme manzelia, a do narodenia to nestihneme, chcem priezvisko po tatinovi, zevraj
potrebuje k tomu rodny list svoj, ci som jej nerozumela
diky za odpovede...

eri28
11. júl 2012

no a este sa chvalim, maminy dnes sme boli cvicit prvy krat pre tehu, neviem si vynahvalit super, ked mate moznost opytajte sa midwajf, mi mame raz do tyzdna zadarmo, a super............. 😀

ikke
11. júl 2012

@eri28 a ty alebo tvoj partner mate holandske obcianstvo? lebo len tak moze mat aj vase dieta automaticky NL obcianstvo.
ale dalej podrobnosti neviem, ani ako je to ak nie ste zobrati...

eri28
11. júl 2012

@ikke nemame...

eri28
11. júl 2012

@ikke okej nevadi,on to obeha, a popyta sa ved bude ocino 😀 🙂

ervenka
11. júl 2012

@eri28 No my sme to so svadbou stihli LTT. A pokial mas stale svk obcianstvo a chces sa zobrat tu v NL, so svadbou to ani jednoduche nebudete mat- tot moja skusenost.
Pred narodenim treba podpisat erkening je to vlasnte priznanie otcovstva- myslim,ze na gemeente sa to robi- malo by byt zadarmo= ditko bude mat otcove priezvisko- celkom sa to hodi, lebo ak nebude erkening ak budes mat syna, tak sa bude volat Tijs Mrkvickova- priezvisko PRESNE podla mamy.
Kazde dieta narodene v NL ma automaticky narok na NL obcianstvo+pas. Treba ho myslim do 4 pracovnych dni prihlasit na gemeente+ NEzabudni na zdravotne poistenie! Viem,ze mm vypisoval nejake papiere priamo pri porode- hlavne meno atd... Nas Danko ma zdravotne poistenie cez otca. Ale pokial si ako matka so SVK obcianstvom tak bude mat pravo aj na SVK obcianstvo pas. Ditko ma narok na dvojite obcianstvo. Takze ho nemusis prehlasovat na holandana Bude aj taky aj taky. Nas Danko ma nl pas a tam je napisane- nationality NEderlands... TAkze sa neboj.
SVK pas sa vybavuje cez SVK ambasadu v Haagu. JE tam jedna velmi ochotna pani- blondyna, ale ma vysoke pochopenie pre trapenia slovakov v NL.
KEd sa ditko narodi treba vybavit vsetky papierovacky- info by to o tom mala dat verlos... alebo na gemeente- nam dali ako vzdy brozury ;) Potom si poziadaj o medzinarodny rodny list- aby aj na SVK o ditku vedeli- uradne prelozit+apostile= vysoka matika. Ale staci zatial ked ditko bude mat NL pas.
Mozno sa nieco zmenilo od 1.1.2012 treba sa pospytovat verlos. gemeente.

eri28
11. júl 2012

@ervenka no dakujem za vycerpavajuce odpovede...
svadba bude, moznona rok, ale kde netusim, mozno v afrike 😀, tam maju take tradicie, a potom dooslavujeme, n sr, a v nl, uvidime, ale tu ma svadba nelaka, aj ked brusko rastie a knaz sa stale pyta, kedy budeme svoji, tu chodime na anglicke omse... 😀
no a stym pasom neviem, uvidime neskor, ci potrebuje dva, a to nikdy nemusi vratit spat sr??, lebo viem ze dospely nemozu mat dva pasy, statu v eu...
no gemente si obeha polovicka, to zvladne 😀 aj to meno, nechcem moje a este po mame ova, xixi 😀
no pripoistime urcite 😉

eri28
11. júl 2012

@ervenka no a este som chcela neviem ci im sibe z tym obcianstvom, dnes som sa pytala na gemente, ze je po mame, cize sr, ci uz su mimo, je mi to cudne aj partnerovi, kedze rodim v nl...

ikke
11. júl 2012

@ervenka
@eri28
no neviem, pozerala som to aj teraz na rijksoverheid a vsade pisu, ze obcianstvo NL dostane pri matke neholandanke dieta, iba ak sa k nemu prizna holandsky otec. co ak dobre chapem, eri ani jej partner holandske obcianstvo nemaju.
a ano, po matke, lebo matka je vzdy ista 😉 otec je znamy iba ak sa k dietatu prizna.
viem, ze niektore staty to tak maju, ze dieta pri narodeni automaticky ziskava obcianstvo toho statu, ale to zrejme nie je pripad holandska...

lexxie_holandsko
11. júl 2012

ahoj, tak dneska odpocinkovy den, rano nasi odjeli do Prahy a my zaklapli budik a spali do pul jedenacte..Deticky byli bezprizorni, nastesti se zabavili televizi a dum byl zamceny. Vzbudil mne postak, tak jsem se tam dobelhala v zupanu, nejak jsem si namohla svaly 😎 a vysvetlovala mu, ze jsme vcera prijeli pozde.. 😀 Postak vypadal skoro jako bracha, tak jsem nechapala, co jako bracha s postackym autem..prisel mi krem od zname na dobirku.

Jinak pocasi se trochu meni, vic prselo, bude chladneji, ale po tech 30 to je odpocinek..

eri s tim obcanstvim to je tak, jak rika ervenka Akorat nevim, jestli je automaticky holanske obcanstvi pro deti narozene v holandsku, nebo v pripade, ze 1 z rodicu je holandan. Cesky pas jsme ani nevyrizovali, ale cesky rodny list jo. V CR mi bylo receno, ze ceske obcanstvi ziskaji deti tim, ze jsem ceska..maji ted rodny list a rodne cislo a tim to konci. Ident. kartu maji holandskou, prislo mi zbytecne mit oboji a v Holandsku to musi mit kvuli identifikaci.

Andreo, tak teda zaha nic moc. Urcite uz holky radily, vim, ze se dava coca cola, ale vybublana po lzickach, u nas jsme to davali detem, ale jen malo..nebo vlazne mleko no a urcite nejake ty caje, mozna budou vedet v lekarne. Je to dost neprijemne, tak snad te to brzo prejde.

vever to jsi mne pobavila, jak manzel vesel obrazky, muj manza a tchan jsou hodne technicti a vsechno maji presne namerene, rozpocitane, pomalu kazdou rozbitou vec hned opravi..taky rychle pochopi, kde je problem..no ja se vzdycky divim. Treba nam tady zateklo z balkonu na chodbu a manza hnedka zjistil, ze je prah obracene. Zase je ale nebavi jine veci.

ervenka
11. júl 2012

narodenie dietata je vynimka- ditka moze mat 2 pasy..
Teraz mi doslo, ze tvoj mm nie je NL- tak to by som isla na gemeente, nech vam aj vytlacia presne info...
tak ma napadlo,ze narodnost je nieco ine ako statna prislusnost! Pas sa vracia iba ak sa zrieknes svk st.prislusnosti- a to moze ditko az ked bude plnolete. A aj s tym by som si dala pozor, lebo ak je tvoj mm z afriky- ty ako cloviecik z svk ale z EU- tvoj pas je lepsi ako z afriky...
kazda krajina ma ine pravidla, ale napr. moja kamoska z SVK ma manzela z CZ a narodilo sa im ditko v GB= ditko je GB/svk...

Aha, ospravedlnujem sa- teraz som nasla
"Being born in the NEtherlands does NOT give your baby the right to a Dutch passport- that is unless one or both of the parents is/are Dutch. If Father doesn not have Dutch nationality, then the civil servant of the municipality will have to check whether recognition is possible. Make sure you are well-informed of the consequences of recognition of the baby's nationality, name and military duties (at a later age), as well as the father's obligation to support it...."
Ukaz to tvojmu mm, co vas caka. Tie vybavovacky vam teda nezavidim... 😒

ervenka
11. júl 2012

@eri28 este ma napadlo- nech zavola tvoj mm na ambasadu svojho statu- ake su dohody medzi jeho krajinou a Nl. A este jedna dolezita vec, ale to si mozes pozriet aj sama na nete- podpisala jeho krajina Haagsky dohovor o pravach dietata?

lexxie_holandsko
11. júl 2012

andreo, ikke, to tam nemate zname, kteri by s detma u porodu pomohli? My jsme se pres skolu seznamili se spoustou rodicu a ted je normalni, ze treba ja si po skole vezmu nejakeho Edikova kamarada na par hodin, nebo on jde k nekomu si hrat..nekdy se domluvime i dopredu, ze ten druhy rodic ani nemusi ke skole jezdit..ale je fakt, ze to zacalo az tak po pul roce skoly.

ikke
12. júl 2012

@lexxie_holandsko znamych mame, ale sme uprostred prazdnin, skoro kazdy ide najneskor 21.7. na dovolenku a to je u nas najvacsi problem. a ked dieta nechodi do skolky/skoly, tak proste tie kontakty su obmedzene ☹

rybca
12. júl 2012

@cestovatelkaandrea no my sme boli pri mori, tento tyzden, a ti vravim, o nic nepridete, je tam zima...🙂)))

@vever1 no to by mohol, ale po par dnoch sa zacne nudit a straaaaaasne somrat...🙂)) a ani poriadnu krcmu nemame nablizku....🙂)) a z nudy vymysla strasne patli patli veci..🙂)) naposledy zbadal na dvore dlhy radiator (cakajuci na natretie) a uz ho chcel rezat, pilit a stavat vedla budy kompost..🙂))))

ervenka
12. júl 2012

To bola noc! Danko bol kazde 2 hodiny hore a s placom, ani cumlik nechcel... O 4,30 som ho doniesla ku nam do postele a spal aaaaaaaz do 7,30... V CB by osedivali, keby to vedeli- dieta spalo s rodicmi, ale aj ja som len clovek... 😀 Aj ked je unaveny, uz sme sa aj smiali. No a ukazal, ze sa mu prerezavaju 3 horne zuby- 1l,1p a 2p. Chudatko nase. 😒